Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2004., 20:08   #1
Kolonoskopija

Znam da je pretraga neugodna,zanima me koliko.
Molim one koji su to prosli da mi napisu svoja iskustva,moze i na pm.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 14:34   #2
Ja licno imam svake tri godine Endoskopske i kolinoskopske pregleda redovito, zajedno u isti dan obicno endoskopy i onda colenoskopy.
Sve zavisi o osobi ,obicno se ne radi obadvoje najedamput jer je previse za najedamput, ali ja pitam i moj doktor je u zaduzenju Gastroenteology, i vidim ga svaka tri mjeseca.

Vecina pacijenta traze injekciju za smirenje, ne znadem kako je kod vas .

Ja volim pratiti kako prolazi kamera i pokazuje sve na ekranu.!

Kolonoskopija - pretraga optičkim aparatom koja omogućuje vizualni prikaz unutrašnjosti cijelog debelog crijeva , istovremenom se moze ako je potrebno uzeti za biopsy, kao i otkloniti manje "POLIP", ja sam imao dva polipa odrezana ,povucena i jedan je uzet za biopsy.

Sve u svemu za mene nije bio problem,ali znadem mnoge koji traze da ih se sedeta.

Poslije pretrage obicno ostanete lezati jedno vrijeme ...stomak vam je pun zraka ...imacete grceve zavisi koliko zraka je uslo i koliko dugo je trajao pregled.....ne smijete se sramiti nego morate ispustiti zrak...i zaboraviti tko vas cuje ...jer ako to ne radite muciti ce vas jos vise i na kraju mora opet van.

Ako se osjecate neugodno pitajte za sedaciju ,daje se i onda se ne smije voziti automobil za 24 sata.

Hrabro naprijed nije tako tesko!




__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 16:14   #3
Quote:
VILKO kaže:

Ja volim pratiti kako prolazi kamera i pokazuje sve na ekranu.!

ajme fuuuj. odvratno. kako to možeš gledati??? ja sam to vidila pa sam se ispovraćala (dobro, povraćala bi ja svejedno, ali... fuuj.)
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 16:54   #4
Quote:
hopeless kaže:
ajme fuuuj. odvratno. kako to možeš gledati??? ja sam to vidila pa sam se ispovraćala (dobro, povraćala bi ja svejedno, ali... fuuj.)
pa to je tvoje tijelo i priredi se prije da je sve prosisceno i cisto,iako se negdje moze malo vidjeti traga necega nije velika stvar....nemam niti ja veoma jaki zeludac ...vjerojatno da bi i
ja povracao ako netko drugi povraca.

Ali tema nije o povracanju nego pregledu...da predjes mnoge bolesti kao i preglede i bolnice priucis se na sve neugodnosti...cak i sramezljiva osoba se okrene i priuci na neugodnosti .


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 17:05   #5
Quote:
VILKO kaže:
pa to je tvoje tijelo i priredi se prije da je sve prosisceno i cisto,iako se negdje moze malo vidjeti traga necega nije velika stvar....nemam niti ja veoma jaki zeludac ...vjerojatno da bi i
ja povracao ako netko drugi povraca.
kako ćeš ti prirediti svoje tijelo da ti se ne vide ulceri po crijevima, a? onaj gnoj i to? ha? zdrava crijeva valjda izgledaju okej. uostalom, daju ti klistir.
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2004., 17:27   #6
Tu ne daju nego gladujes prije.
Jooj,niste me utjesili.Irigografija mi je bila neugodna,a ovo...
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 07:37   #7
Quote:
Noemi kaže:
Tu ne daju nego gladujes prije.
Jooj,niste me utjesili.Irigografija mi je bila neugodna,a ovo...

Ignoriraj pisanje , sama pregled nije veliki problem....pitaj za sedaciju, i kao sta sam kazao.... vjetrovi i ostalo ce biti uredu .

Ne moras ti gledati ,ja zelim vidjeti, jer me zanima ,i cijela crijeva su bila cista, a naravno kod otrgavanja polipa je malo neugodno.

Samo hrabro na pregled ,i javi nam se poslije!
Da cujemo koliko si vjetrova pustila?




__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2004., 23:55   #8
da, pretraga je dosta neugodna. ali i jako korisna. dakle, pretrpi to malo jer se na njoj puno toga vidi.
ono sto se dogadja je da ti kroz analni otvor operater stavi jedan instrument (tanka cijev)koji na vrsku ima kamericu tako da na ekranu vidi unutrasnjost tvoga kolona (debelog crijeva). nemoj se samo jako bojat, operater ce ti sve objasnit. pregrmi to i ako nista drugo znat ces na cemu si

drzi se!
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 00:47   #9
Ja bio prije 7 godina i prezivio i nisu nista nasli
No22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 06:37   #10
I moli boga da ti ne budu studenti na pregledu...

Tak se neki dan poznanica mojoj frendici zalila jer smo se slucajno nasle pred ulazom u bolnicu, kaze - sve ok...ali grupica studenata joj je prelila casu. Jednog bi jos tolerirala, ali njih 5-6 tesko.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 11:35   #11
Ici cu privatno,barem nesto.
A cudno mi je to s nasim bolnicama i studentima,po pravilima etike pacijenti mogu odbiti prisutnost studenata i treba ih pitati prije,a kod nas to nitko ne radi.
Cak ni na ginekologiji i na pretragama poput kolonoskopije.
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2004., 21:49   #12
Zelim ti dobar nalaz i sto manju neugodu tijekom pretrage.

Glede studenata...da u teoriji bi svatko trebao imati pravo odbiti prisustvo studenata, ali cesto ih nitko ni ne pita. Ova djevojka koju sam spomenula se i pobunila, pa su se otpilili rijecima "ma nije to nista, moraju se i oni nauciti". To nije u redu.

Ponekad pacijenti cak nisu ni u stanju reci da ih to smeta.
Ipak, mislim da 2-3 studenta tijekom uobicajenih bolnickih procedura koje ne ukljucuju neke potencijalno neugodne stvari kao sto je gore navedena pretraga u principu ne smetaju vecinu ljudi ako su studenti pristojni, ljubazni i ako ih vodi mentor koji nece dopustiti maltretiranje pacijenta. Ali, slazem se, trebalo bi pitati.

Ipak i studenti moraju nauciti, a kako ce ako ne na pacijentima?

Cesto se i s nama studentima zaposleni svakako ophode (pogotovo sam cula da je studentima medicine ponekad dosta tesko). Nije mi se jednom dogodilo da me mentor na praksi nije "dozivljavao".

Ja ovaj tjedan imam praksu na jednom zaista teskom odjelu i pacijenti s kojima radim imaju jako ogranicene mogucnosti komunikacije sa mnom. Ipak, nas radi troje s jednim pacijentom (mentor i 2 studenta) i cak se usudjujem tvrditi da kad radimo u troje to ima i bolji efekt nego kad s njim radi samo jedna osoba. Radi se o problemima središnjeg živčanog sustava gdje je terapija i vise nego komplicirana, duga i neizvjesnog ishoda, osobe s kojima radim su tu negdje mojih godina, imale su traumu mozga (a i laici znaju sto to moze znaciti) i ova praksa mi je zaista psihicki teska.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2004., 23:58   #13
i?
kako je bilo?
ja nisam nikada bila na pretrazi, ali sam gledala vise puta (i ne cini se bas ugodnom iako je vrlo korisna)

podijeli sa nama misljenja i savjete da znamo sta nas ceka (vecinu nas vise ili manje)
__________________
discovering the world
Studentica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 20:32   #14
Bol u trbuhu, kolonoskopija?

Molio bih par savjeta!

Već duže vrijeme (posljednjih 5 godina inace imam 26 godina) imam sve simtome gastritisa(barem mislim) prije tri godine napravio sam ultrazvuk abdomena i krvnu sliku i sve je bilo uredu, i slijedila je gastroskopija da se dokaže gastritis, ali sam ja to odgađao i nikad napravio jer se sve smiri nakon nekog vremena, ali zadnjih dva tjedna mi je strašno, trbuh pun zraka, grozna mučnina (ali ne povračam) nego odmah jurim na WC (nije proljev, ali nije baš ni normalno), nekad moram i dok jedem (strašno), bol na lijevoj strani trbuha i grčevi za vrijeme jela i nakon 1ili 2 sata poslije jela.


Odem ja opet kod doktora i ona bez razmišljanja odmah na kolonoskopiju ( a ja čak neznam ni šta je to)


Šta da radim ???
parzg13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 20:42   #15
Re: Bol u trbuhu, kolonoskopija?

Quote:
parzg13 kaže:
Molio bih par savjeta!

Već duže vrijeme (posljednjih 5 godina inace imam 26 godina) imam sve simtome gastritisa(barem mislim) prije tri godine napravio sam ultrazvuk abdomena i krvnu sliku i sve je bilo uredu, i slijedila je gastroskopija da se dokaže gastritis, ali sam ja to odgađao i nikad napravio jer se sve smiri nakon nekog vremena, ali zadnjih dva tjedna mi je strašno, trbuh pun zraka, grozna mučnina (ali ne povračam) nego odmah jurim na WC (nije proljev, ali nije baš ni normalno), nekad moram i dok jedem (strašno), bol na lijevoj strani trbuha i grčevi za vrijeme jela i nakon 1ili 2 sata poslije jela.


Odem ja opet kod doktora i ona bez razmišljanja odmah na kolonoskopiju ( a ja čak neznam ni šta je to)


Šta da radim ???
Za početak stisni zube i napravi pretrage. Kolonoskopija je pregled debelog crijeva.
Morat ćeš biti bez klope tri dana prije pregleda, ili, ako u tvom gradu postoji ta mogućnost a vjerojatno postoji, otići na hidronešto odnosno na ispiranje crijeva prije kolonoskopije (tako da ne moraš gladovati tri dana).

Sretno!
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2005., 22:42   #16
To je vrlo korisna pretraga, ali, nažalost, neugodna. Ako si to možeš priuštiti, napravi je privatno, jer mnoge privatne ordinacije uz doplatu nude anesteziju.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 00:34   #17
ma ja sam radila kolono prije mjesec dana- užasno je, al ne gladuje se 3 dana, već oko 24 sata- u biti i manje. ručaš, pa oko 15h popiješ gorku sol, pa dvije l vode do 17h, onda opet čaša gorke soli pa 2 l vode- uz to trčkaš u wc (ja sam imala proljev, pa je to brzo išlo van, oko 16 je krenulo). Sve se smiri do 22, pa moš mirno spavati. Ujutro (ja sam ležala u bolnici) su me probudili oko 6 i dobila neku sol za pranje crijeva- dvije vrećice u 1.5l vode i tako tri ture- ja sam popila oko 2l vode i bilo je dovoljno. gledaš da ide voda iz tebe i to je to. onda slijedi pregled- a poslije toga nemreš vjerovati da je sve završilo i ponosan si na sebe što si izdržao javi kak je bilo
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 00:53   #18
gladuje se manje od 24 sata

(ćaća mi je proša sve moguće pretrage probavnog sustava)
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 09:01   #19
Upravo sam dao krv, stolicu i mokraću, pa sad iščekujem nalaze.

Za kolonoskopiju još uvijek nisam siguran dali je to meni potrebno, možda mi treba gastroskopija?
parzg13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2005., 09:56   #20
kakve veze imaju gastritis i kolonoskopija?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.