Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2003., 10:32   #1
Sauna

Ide li tko u saunu? Znate li mozda nesto vise o tome kako sauna djeluje na zdravlje? Ja sam jedne godine isla redovito skoro svaki drugi tjedan preko zime i dok su svi oko mene bili prehladjeni i smrcali ja sam bila skroz zdrava.
I jos me zanima nisu li one grupne saune pomalo nehigijenske?
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2003., 20:28   #2
Ja sam često u sauni!
Prošle godine puno više, a ove recimo jednom mjesečno.

Pomaže da se izbaci višak otrova iz organizma, pomaže kod lagane prehlade i problema sa disanjem, ali i ubrzava obolijevanje od gripe (odnosno, ako je netko lagano gripozan, nikako u saunu!!!)! Ako pretjeram, zna se desiti da dobijem laganu glavobolju i budem totalno syeban do kraja dana. Zato sad kad ne idem često ne boravim unutar same saune više od 3 puta po 10 - 15 minuta. Inače mi je standard bio 4 X 15 min...

Draža mi je Turska, ali u Op je samo jedna i to ona umjetna pa sam osuđen na Finske...

Higijena...
Naravno da one u kojima je veći protok ljudi nisu baš najhigijenskije, ali yebiga... šta je tu je!
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 20:39   #3
Potpisujem sve što reče pakleni... mrak feeling..zima bez gripa garant, detoksinacija......ja si još ponesem i svoje koncentrate ulja mente i eukaliptusa pa malo 'podebljam' učinke inhalacije..

e da... kao ženi ti (posebice ako imaš dugu kosu) preporučam staviti neki pakung za kosu i umotati je u ručnik... meni sauna jako hoće isušit kosu

a što se higijene tiče... ja obično nosim donji dio kupaćeg kostima tako da nisam ful gola a i legnem na svoj ručnik .... i onda se pravim luda da je sve ok i po higijenskim standardima... više od toga ne možeš napraviti ...
__________________
To prove his love for her, he swam the deepest river, crossed the widest desert and climbed the highest mountain.She divorced him.
He was never home.
Sandra October is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 00:13   #4
Quote:
Sandra October kaže:
ja si još ponesem i svoje koncentrate ulja mente i eukaliptusa pa malo 'podebljam' učinke inhalacije..
Ja si smješam eukaliptus i divlji limun... menta mi je malo preagresivna... a kad sam jako umoran, eventualno stavim malo divljeg limuna ili naranče...

Quote:
Sandra October kaže:
e da... kao ženi ti (posebice ako imaš dugu kosu) preporučam staviti neki pakung za kosu i umotati je u ručnik... meni sauna jako hoće isušit kosu
Ne svrbi te tjeme ispod ručnika?
Ja si samo na mokro lagano premažem kosu bebi uljem i... szuper!
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 16:17   #5
Arrow

otvorila sam isti topic na zenskom kutku jer ga posjecuje malo vise ljudi nego ovaj podforum.
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 17:33   #6
Citao sam nedavno da sauna privremeno zatupljuje jer navodno eliminira vodu iz mozga..
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2003., 23:31   #7
Da, poznato je da su Finci jedan od najglupljih europskih naroda...
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 01:32   #8
Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
Da, poznato je da su Finci jedan od najglupljih europskih naroda...
Po cemu je to poznato ? I koje izvore koristis ? Bas me interesira... Ja se naravno ne slazem s ovom generalizacijom.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 17:19   #9
[IMG]www.handykult.de/plaudersmilies.de/laugh.gif[/IMG]

[IMG] [/IMG]
[IMG]
[/IMG]

kako? pa proizvode najgluplje mobitele na svijetu. evo frankie bi se trebao sloziti sa mnom buduci da se registrirao samo zato da kaze kako sauna sterno djeluje na mozak
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 20:11   #10
Quote:
Bell@ Baggins * kaže:
Da, poznato je da su Finci jedan od najglupljih europskih naroda...

ne, glupi su oni koji ih emitiraju. kuzis ?
Frankie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 20:19   #11
Svaki puta kada se zavrsim sa vjezbom u teretani, neovisno da li sam bio na utezima ili kardio spravama ili mozda u bazenu, svaki puta odem u saunu.

Primjetio sam da mi sauna mnogo pomogne da se opustim, da mi se misici opuste i da se bol misicima koji nastaje od upale smanji.

Ne znam tko je saunu prvi izmislio, vjerojatno se to desilo tisucama godina u nazad, no tko god da je primjetio korisne ucinke saune na tijelo svaka mu cast.

Mislim da u teretanu koja nema saunu nikada ne bi otisao.
nadam se jednog dana kada napravim svoju kucu, da ce jedan dio prostora biti rezerviran za saunu... zapravo to sam siguran
__________________
vita non est vivere sed valere vita est
life is more than merely staying alive
Mark_V is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 20:24   #12
Quote:
Frankie kaže:
ne, glupi su oni koji ih emitiraju. Naprimjer ja. kuzis ?
aha dobro. ak nisi imao nista pametnijeg za rec nisi se trebao ni javljat.
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2003., 20:32   #13
e dakle, zasto sam uopce otvorila ovaj topic o sauni. Vec sam dva mjeseca prehladjena s prekidima, kad god se ponadam da mi je bolje ponovno pocnem smrcat, sinusi grlo i nikad tome kraja. Kad mi se zadnji put ponovilo prije tjedan dana, sjetila sam se da sam prije par godina kada sam redovito isla u saunu bila zdrava tijekom cijele zime. I odlucila ja otic ponovo u saunu, bolesna, usprkos odgovaranjima moje okoline. Pokupim se ja, s uvjerenjem da ako me sauna nece spasit, nista nece i lijepo se ja isparim i iscijedim tamo. tu noc sam mogla ponovo disat na nos. sljedeca tri dana mi je ipak bilo lose ko i prije. cetvrti dan mi je konacno bilo bolje i sad mi je "kao dobro" zadna 3 dana, ali ne izlazim iz kuce. i bavim se mislju da se opet utrpam u saunu da ozdravim do kraja. toliko o imitiranju, mozda neka budala misli da je to preseravanje ili kaj ja znam, ali za mene ima cisto prakticne razloge. i ne preporucujem nikom da radi ove kesperimente koje sam ja radila na svoju odgovornost, ali stvarno sam vec poludila od ove prehlade...
__________________
Let the game begin...
Bell@ Baggins * is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2003., 22:47   #14
Prije odlazila nakon plivanja, a poshto sam postala lijena blesa, pa vishe ni ne plivam,ne idem.Osjecaj poslije je famozan, iliti, bio mi je do jednoga trena dok se skoro nisam onesvjestila.........

Sjedila sam na najnižem nivou i počelo mi lagano zatamnjivat pred očima, tako da sam uz strava otkucaje pulsa, izletjela van........Poslije se ispostavilo da imam tako NIZAk, da NIZAK tlak, a ja sam mislila visok,da su mi mjerili 90/70.

Otada se vishe ne usudim.Iako je bio stvarno dobar feeling, kao da sve zlo izadje iz tebe, nakon saune.........
Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 23:22   #15
Sauna

Volio bi da mi neko objasni 'pravila' u Sauni
naime dobio sam poziv da odem u Saunu ,
ali moram vam priznati da do sad nikad nisam bio u istoj.
Pa ne bi volio da ispadnem glup , jer ne znam skoro nista o
Sauni .

Evo nekih pitanja

Koje sve vrste Sauna postoje ?

Sta treba da ponesem sa sobom ?

Jeli ona stetna po zdravlje ili jo ono 100 % OK ?

I tako to



unaprijed zahvaljujem
Don Corleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2004., 23:45   #16
Re: Sauna

ne postoje glupa pitanja, postoje samo glupi odgovori

a šta se tiče saune reći ću ti ono što znam, i iz svog iskustva.

sauna je odlična za čišćenje organizma od otrova, znojenjem.
zdrava je naravno, ali istodobno moraš biti potpuno zdrav da ju možeš koristiti.

u saunu se ide 3 puta po 15 minuta.
15 minuta si unutra, a zatim slijedi tuširanje mlakom -do hladnom vodom, (koliko ti već treba da se rashladiš potpuno)
...i onda opet 15 minuta saune, pa opet tuširanje...i tako 3x

(taj 3x je neki standard, možeš ti i duže, kad navikneš, makar nije dobro radi iscrpljivanja,
al kad ti je prvi puta prema feelingu, radije ostani manje ako se ne osjećaš dobro)

...obavezno je piti puno vode!


...ne znam kako je tamo gdje ti ideš, ali ja sam u svojoj teretani uvijek sebi rezervirala, pa sam bila sama, i bila sam uvijek gola tako da mi je trebalo samo par ručnika.
...onaj na kojem sam ležala i onaj za tuširanje.
...obavezno si ponesi ručnik na kojem ćeš sjediti/ležati tako je sigurno najmanja vjerojanost kupljenja gljivica i bakterija.

...i idi na neko provjereno mjesto gdje znaš da im je higijena na visokom nivou.
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 12:33   #17
ima "mokra" sauna gdje ide vruca para i ona "suha" finska gdje se onaj aufguß nalijeva s etericnim uljima. Onda "infracrvena" to ovdje sad jako popularno

Jaca imun sistem. Ja nisam isla u trudnoci a sad se opet spremam. Otkad idem tam nisam imala ni hunjavicu ni gripu nista. Ni prehladu. Sad to je vjerojatno splet jos par okolnosti ali vjerujem da je sauna pomogla.

Uzmem rucnik pa sjednem na rucnik i NIKAD nista pokupila nisam. E da i u japankama sam ali to vise zbog onih tus pauza.

Dobra za cirkulaciju...

onda ima Kräuterdanarium sto dusu daje za disne organe ( imam doma sejvanu listu u kojoj vrsti saune su koje temperature ako netko treba)

Tko ne moze podnjeti saunu cesto ide u Dampfbad ( svega 45 stupnja ) ali ova metoda savrseno ocisiti kozu
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 12:37   #18
cactus je to super opisala

Ja bih obicno uzela cijeli dan fraj ( prosla su ta vremena ) i otisla u susjedni grad, poznato termalno ljeciliste, gdje imaju na 2000 kvadrata, otvoreni koncept - iz jedne prostorije s eodmah ulazi u drugu- sve moguce od frigidariuma do opustanja s onim mineralnim kamenjem po tijelu, rimske kupelji, ledene kupelji ( tko je dovoljno hrabar uci u to)...i nakon jednog takvog dana...covjek ko nov
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 12:43   #19
nema dugo da sam boravila u hotelu koji je imao i saunu i grijani bazen. pa naizmjenicno (uz tusiranje prije bazena). provela sam cijelo popodne u bazenu i oko njega. koji gust!
sauna je bila finska, 80 stupnjeva, 15-20 min boravka i 4 odlaska, u badicu , sjedila sam na rucniku.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2004., 14:38   #20
Quote:
Winona kaže:


Jaca imun sistem. Otkad idem tam nisam imala ni hunjavicu ni gripu nista. Ni prehladu. Sad to je vjerojatno splet jos par okolnosti ali vjerujem da je sauna pomogla.

definitivno
i ja sam to primjetila

...obožavam saunu
...mogla bih ići svaki dan,
uz čišćenje organizma,fenomenalno opušta, trenutno.
*cactus* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.