Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2006., 21:36   #41
Quote:
marta 76 kaže:
ja sam imala dosta nuspojava....bila sam naotečena....brrrr ..
no to je sve individualno...super da ga podnosiš..


kako vam je s hranom..jel pazite?
ja pijem previše kave puno previše....i jedem previše čokolade....
a najviše mi smeta zelena salata, narandje...kikiriki....vrhnje za kuhanje...jeste probali SCD dijetu, čitali o njoj.
kako ste s kilogramima....ja sam bucka i ne mogu smršaviti, trebala bi biti sretna ah...



pa zapravo jedem sve,izbjegavam zacinjenu hranu,za razliku od vas kikiriki mi bas odgovara i dosta ga jedem,izbjegavam mlijeko i te mlijecne proizvode,nekad popijem bioaktiv jer sam cula da ima te neke dobre bakterije za crijeva,ne jedem bas ni previse voca ali kad mi je dobro mogu pojest svako voce ali ne volim bas previse da mi ne izazove proljev a to onda cesto uzrokuje i kolitis,kavu ne pijem,cokoladu nekad ali citala sam da bi je mi s ulc.kolitisom trebali izbjegavati,sto se kg tice u nekoj normali sam(168cm-59-60kg),sad trenutno mi je pokrenut kolitis ali otkad sam uvela medrol sad stojim na mrtvoj tocki idem dvaput na wc,i ni bolje ni gore,a sutra idem kod svog doktora,pa cu sigurno dobit po repu sto sam povecala dozu i to od cangrizave sestre ne od doktora
shila0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 21:38   #42
a sta je to SCD dijeta???
shila0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 23:38   #43
Usporedba SCD dijete (dijeta specifičnih ugljikohidrata) i Bolničke dijete
Kada Vam je dijagnosticirana Crohnova bolest ili ulcerozni kolitis, vjerojatno su Vam brojna pitanja prošla kroz glavu o tome kako živjeti s tim cijeli život. Sigurno ste prvo pomislili na hranu i postavili pitanje što smijem jesti? Očito je da većini pacijenata nije dano suvislo objašnjenje o tome što se događa u crijevima zahvaćenim upalom te koje namirnice valja odabrati i kako ih pripremiti. Rezultati ispitivanja u posljednjem desetljeću, a pogotovo u nekoliko zadnjih godina, upućuju na činjenicu da pravilna prehrana može inducirati remisiju neovisno od uporabe lijekova, tj. ponekad može poslužiti kao jedino terapijsko sredstvo u liječenju akutnog stanja bolesti. Dijeta koja se preporučuje oboljelima po bolnicama, čitajući između redaka vrlo je slična popularnoj SCD dijeti. Razlika je samo u njenoj intrepretaciji.
Usporedba SCD dijete (dijeta specifičnih ugljikohidrata) i Bolničke dijete
SCD dijeta, dijeta specifičnih ugljikohidrata Bolnička dijeta
Dozvoljeno je jesti: svo voće, kuhano, svježe i suho, voćni sokovi bez šećera Dozvoljeno je jesti: voće, kuhano, oguljeno svježe (ako se podnosi), voćni sokovi bez šećera

Ne preporučuje se:
Neoguljeno i suho voće, smokva, šljiva, kruška, višnja trešnja, grožđe, jagoda, malina, ananas, lubenica
Zašto? Navedeno voće ima visok udio šećera. Naime, šećer dodatno izvlači vodu iz tijela i nikako ne skračuje vrijeme trajanja proljeva.
Dozvoljeno je jesti: svo povrće, uključujući mahunarke Dozvoljeno je jesti: povrće, uključujući mahunarke U manjim količinama ako se dobro podnose dozvoljeni su protisnuti ( mladi grašak, grah i mahune, brokula i cvjetača) i mlada zelena salata –sitno narezana
Ne preporučuje se:
Paprika, kupus ,kelj, luk, češnjak, poriluk, krastavac, korabica, radič, matovilac, gljive, rotkvice, kukuruz, bundeva, patlidžan- zbog stvaranja plinova i grčeva. Ukiseljeno i konzervirano povrće-jer sadrži konzervanse
Dozvoljeno je jesti svo meso, jaja, ribu, fermentirane mliječne proizvode i većinu sireva Dozvoljeno je jesti svo krto meso, kuhana jaja, ribu (plava i bjela), fermentirane mliječne proizvode i sireve (osima masne i suhe sireve)

Napomena:
Ne preporučuje se pripremanje jela sa zaprškom, prženje te prelijevanje jela grijanom, kuhanom ili prženom masnoćom.
Meso mora biti kuhano, pečeno u Alu - foliji ili pirjano u vlastitom soku, uz minimalan dodatak ulja.
Dozvoljeno je jesti: kruh, kolače napravljene od meda, sira, jaja, lješnjaka, badema, oraha, kakoa Dozvoljeno je jesti: Bijeli, odstajali kruh, dvopek, kolače napravljene od meda, sira i jaja. Krupica, riža , puding na obranom mlijeku, med, marmelada, biskvit, kolači od riže i krupice, «Petit beurre» keksi
U manjim količinama ako se dobro podnose kolači od bademovog brašna.
Ne preporučuju se lješnjaci, orasi, bademi-bogati su zasićenim masnim kiselinama te zbog toga mogu izazvati pogoršanje bolesti.
Kakao i čokolada zbog teobromina (spoj sličan kofeinu) mogu potaknuti simptome bolesti.
Začini Dozvoljen je: Limunov sok, blagi (razrijeđen) jabučni ocat, sol
Ne preporučuje se:
Alkoholni ocat Papar, senf, crvena paprika, origano, cimet, đumbir, curry, čili, Vegeta
Ne preporučuje se: bijeli šećer i laktoza Ne preporučuje se: bijeli šećer i mlijeka ( laktoza) Naime, šećer dodatno izvlači vodu iz tijela i ne skraćuje trajanje proljeva.

Ukoliko nemate grčeve i proljev nakon konumiranja mlijeka tj. nemate intoleranciju laktoze, možete ga uzimati.
Ne preporučuje sešenica, raž, ječam, kukuruz, riža, krumpir. Ne preporučuje se raž, ječam, kukuruz, zob –zbog plinova
Preporučuje se:riža, kukuruzna i pšenična krupica te osobito juhe od riže, krupice, krumpira i sluzave juhe od zobi i ječma (zob i ječam ocjediti iz juhe ! ). Takva hrana sadrži škrob te time smanjuje proljev i izgubljenu tekućinu.

Detaljnija objašnjenja i upute moći ćete potražiti u Priručniku: Dijetoterapija upalnih bolesti crijeva (Crohnova bolest i ulcerozni kolitis).

Svakako bih napomenula da je danas hrana postala ničija i svačija o njoj pišu novinari, kulinari, laici i «nadrili-liječnici». Svatko smatra da najviše poznaje baš taj problem i s jednakim žarom uliječe u to složeno područje. Svi oni i mnogi drugi snažno utječu na javno mišljenje, na naš odnos prema hrani i zdravlju pogotovo kada smo bolesni.

Irena Martinis, dipl.ing. nutricionist
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 00:25   #44
Quote:
marta 76 kaže:
ja sam imala dosta nuspojava....bila sam naotečena....brrrr ..
no to je sve individualno...super da ga podnosiš..


kako vam je s hranom..jel pazite?
ja pijem previše kave puno previše....i jedem previše čokolade....
a najviše mi smeta zelena salata, narandje...kikiriki....vrhnje za kuhanje...jeste probali SCD dijetu, čitali o njoj.
kako ste s kilogramima....ja sam bucka i ne mogu smršaviti, trebala bi biti sretna ah...

I ja sam bila sva napuhana. Glava mi je bila kao balon, a stomak kao u trudnice, inače sam normalne težine. 50 kg na 160 cm visine.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2006., 00:29   #45
Quote:
Cordelia kaže:
I ja sam bila sva napuhana. Glava mi je bila kao balon, a stomak kao u trudnice, inače sam normalne težine. 50 kg na 160 cm visine.
hahahaha meni su se dizali u tramvaju haha da ustupe mjesto trudnici
marta 76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 19:08   #46
OD MEDROLA STE TOLIKO BILE NAPIRENE???JA NEMAM NIKAKVE SMETNJE,JUCER SAM BILA KOD SVOG DOKTORA I SAD MI JE JOS PREPISAO I NEKE PENTASA CEPICE.JU-HU SAMO MI JE TO TREBALO
shila0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2006., 21:12   #47
Quote:
shila0001 kaže:
OD MEDROLA STE TOLIKO BILE NAPIRENE???JA NEMAM NIKAKVE SMETNJE,JUCER SAM BILA KOD SVOG DOKTORA I SAD MI JE JOS PREPISAO I NEKE PENTASA CEPICE.JU-HU SAMO MI JE TO TREBALO

Koliko dugo ga piješ, ako je tek početak još nas stigneš po glavatosti i trbuhu.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 15:08   #48
najveca doza koju sam pila bila je 32mg,onda mi je stalno smanjivao za 4mg dok nisam dosla da pijem 4mg svaki drugi dan,i kad mi je to prekinio odmah su mi je opet javile tegobe,sad trenutno pijm 12mg
shila0001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 17:56   #49
Ulcerozni kolitis

Danas mi je, dragi kolege forumaši, u 22 godini života dijagnosticiran kolitis. Neozbiljni, blagi, nikakvi, kao, kaže doktor, ali koliko neozbiljno može bit nešto šta te tjera da sereš sluz i krv, i paziš kako i kad pušaš vjetrove, jer, nikad ne znaš kad ćeš se ukakati, da ne kažem usrat.
Postavljam temu primarno zato jer me zanimaju vaša iskustva, problemi, i način prehrane, te kako se nosite s ovom usranom (igra riječi, da) bolešću.

Hvala, djinkuj, pozdrav.
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 10:12   #50
Tko nije imao, nezna. Moj UC (ulcerozni kolitis) je sad već punoljetan. Napao me otprilike u tvojim godinama, a sad sam blizu 4 banke. Zadnje 2 godine nemam nikakvih simptom, dakle remisija. Dok je UC u aktivnoj fazi, najgora su jutra, popodne je lakše. Uglavnom radilo se o oko 10 do 20 odlazaka na WC dnevno.
Bad je na poslu, na putu, (ručna pa trči-kriteriji oko izbora pogodnog mjesta brzo padaju ),bad je na moru, u shopingu, ukratko svagdje osim doma.
Izbor hrane i pića može olakšati posljedice, ali samo zbog svojih nazovimo fizičko-mehaničkih svojstava. Sva gazirana pića i "prdljiva" hrana kao grah i slično pojačat će ti muke. Pivu zaboravi . Ima jedna glupa stvar koja se ponavljala kroz sve te godine. Remisija je većinom puta nastupila nakon, kako da to kažem, najobičnijeg proljeva (ne onog kolitis-sluz-krv), nego ono proljeva vulgaris

Moram ić, a ti samo hrabro kroz usrani problem, probaj bez nervoze jer ona je i uzrok bolesti.
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 10:34   #51
pisalo se podosta na forumu o colitisu, pa pronađi stare topice
dosta ima iskustava i savjeta
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 11:08   #52
moja mama ima colitis, ili bolje da kazem imala je.
vec vise godina nema problema, cak ne pazi kaj jede, ono tamani slatkise, stalno nekaj jede i to nezdrave stvari i sve je ok.
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 12:29   #53
Quote:
snjoxi kaže: Pogledaj post
moja mama ima colitis, ili bolje da kazem imala je.
vec vise godina nema problema, cak ne pazi kaj jede, ono tamani slatkise, stalno nekaj jede i to nezdrave stvari i sve je ok.
Tak je i kod mene, kad se bolest pritaji, ne razmišljam o njoj, jedem i pijem kao da je nemam. Sigurno nisam pomislio na UC bar godinu-dvije, sve do novinskih članaka o latinovom chronu, te dok nisam vidio ovu temu na forumu.
 
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 15:52   #54
drzim fige da tako i ostane, i mojoj mami isto!!
__________________
cola je lijek!
snjoxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 16:20   #55
meni stari ima isto UC.
treba pazit što jedeš, tj. vidi što škodi i to izbjegavaj pa se može bez većih problema sasvim normalno živit.
znam da mi starog ubija bilo koja konzerva (sere crijeva kad paštetu pojede), jaja, mlijeko, pa i med kad ga malo više pojede, pažljivo sa voćem.
jebeno je to, ali čuvaj se i bit će sve ok.
macon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 12:53   #56
U akutnoj fazi sam jeo često žgance, rižu, malo su olakšali tegobe. Ne znam da li se to kosi s preporukama, ali meni je to odgovaralo. E, da. Punica mi je iz biljne apoteke donijela čaj od biljke glupog imena IĐIROT, ooodvratnoog okusa, ali moram priznati da je bio od pomoći, iako sam na njega pristao tek kad sam pomalo izgubio nadu u oporavak. Rado bih više pomogao patnicima s UC, ali vjerujte, sad kad sam u dugoj remisiji, želim se što manje podsjećati na to razdoblje. sretno svima.
 
Odgovori s citatom
Old 07.02.2007., 13:00   #57
Zaboravih, možda je ovo sa čajem bilo malo placebo, ali ne može škodit. Ne znam kako Vi, ali ja u akutnim fazama nikad nisam obolio od drugih bolesti kao razne prehlade, gripe i sl.
 
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 20:25   #58
sorry,kriva tema
dJ_rush1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 12:29   #59
Molim pomoć.
Muž je dobio ulcerozni kolitis prije 6 godina smršavio je bio 35 kg,bilo je koma.
Uspio je vratiti kilažu i spriječiti bolove i daljnje mršavljenje.
Pio je sulfasalazin a sada samo Rudakol povremeno.s apetitom nema problema.
Ima još uvijek rijetke stolice i najgore mu je ujutro i kad je promjena vremena.
Međutim užasno ga bole kosti,zglobovi,trtica....
Dali ima netko takve probleme i dali pijete što za to?
bucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2007., 15:16   #60
pa neka proba za početak sa multivitaminima, pošto organizam ne dobiva dovoljno minerala i vitamina kroz prehranu, i organizam pati.

recimo twinlab-ovi vitamini su najbolji.
100 tableta cirka 250 kn.

nakon te doze od 100 tableta ako nema promjena onda je nešto ozbiljnije i potrebno je liječenje
macon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:52.