Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2007., 15:29   #1001
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
klačko malo si se prešao. kad zbrojiš ova dva broja dobiješ postotak onih sa završenom najviše osnovnom školom. u hrvatskoj on iznosi visokih 32%, a u srbiji preko 45%!
Ok, ali ti si sam u postu napisao da je 32% u Hrvatskoj "bez osnovne skole". Dobro, verovatno si permutovao...

Inace, sto se tice ovih procenata Srbija moze izaci manje-vise svakoj evropskoj zemlji na crtu, sem skandinavskih naravno... Doduse, ove brojke ne govore nista o kvalitetu dobijenog obrazovanja a to je po meni glavna boljka srpskog obrazovnog sistema...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 04.09.2007., 15:36   #1002
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post
Posto je ovo ipak tema BG vs. ZG, nije zgoreg napomenuti da 20.52% odraslih Beogradjana ima visoku strucnu spremu: od toga 13.76% ima zavrsen fakultet (duplo vise od srpkog proseka!) a 6.76% visu skolu!

Zagreb?
u zagrebu 12% stanovništva im visoko ili više obrazovanje. od toga 8.2% ima završen fakultet, 2.9% višu školu, 0.6% magisterij i 0.3% doktorat.
dudu is offline  
Old 04.09.2007., 15:37   #1003
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post
Ok, ali ti si sam u postu napisao da je 32% u Hrvatskoj "bez osnovne skole". Dobro, verovatno si permutovao...

Inace, sto se tice ovih procenata Srbija moze izaci manje-vise svakoj evropskoj zemlji na crtu, sem skandinavskih naravno... Doduse, ove brojke ne govore nista o kvalitetu dobijenog obrazovanja a to je po meni glavna boljka srpskog obrazovnog sistema...
krivo sam se bio izrazio. evo sad sam još jednom pogledao i 1.45 milijuna stanovnika ima osnovnu školu ili manje.
dudu is offline  
Old 04.09.2007., 15:38   #1004
I bolje da nije obrazovanje centralizirano koliko u Srbiji.

Koji su još sveučilišni gradovi u Srbiji?
alfa mužjak is offline  
Old 04.09.2007., 15:40   #1005
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
u zagrebu 12% stanovništva im visoko ili više obrazovanje. od toga 8.2% ima završen fakultet, 2.9% višu školu, 0.6% magisterij i 0.3% doktorat.
Opa Ovo su vec ozbiljne razlike u korist Beograda

Jos jedan mit srusen
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 04.09.2007., 15:43   #1006
http://www.zagreb.hr/zgstat/document...ublikacija.pdf

ovdje imaš sve.

Koji mit je srušen?

Da se van BG rijetko 'ko zna potpisat?!

ovo je novije:
http://www.zagreb.hr/zgstat/document...pis_202006.pdf
alfa mužjak is offline  
Old 04.09.2007., 15:44   #1007
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post
Opa Ovo su vec ozbiljne razlike u korist Beograda

Jos jedan mit srusen
hehe statistika čini čuda

tvoji podaci se odnose na odraslo stanovništvo beograda (starije od 15 ili 19 godina), a moji na cjelokupno stanovništvo zagreba
dudu is offline  
Old 04.09.2007., 15:50   #1008
Quote:
alfa mužjak kaže: Pogledaj post
I bolje da nije obrazovanje centralizirano koliko u Srbiji.

Koji su još sveučilišni gradovi u Srbiji?
Odakle ti to da je centralizovano?

Beograd

Univerzitet u Beogradu - 78.000 studenata, 3.514 predavaca
Univerzitet umetnosti (FMU, FLU, FDU i FPU) - 2.114, 182 predavaca

Novi Sad

Univerzitet u Novom Sadu - 38.000 studenata, 2.703 predavaca

Nis

Univerzitet u Nisu - 27.000, 1.502 predavaca

Kragujevac

Univerzitet u Kragujevcu - 12.000 studenata, 987 predavaca

Pristina/Kosovska Mitrovica

Univerzitet u Pristini sa sedistem u Kosovskoj Mitrovici (nisam uspeo da pronadjem podatke o studentima i nastavnom kadru)
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 04.09.2007., 15:54   #1009
Čude me ovi podaci s obzirom da populacija Beograda osjetno prednjači nad ostatkom srbije po pitanju obrazovanja.

Znači kad diplomiraju, pravac u BG tražit posao ili kaj?
alfa mužjak is offline  
Old 04.09.2007., 16:00   #1010
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post
Univerzitet u Pristini
To sveuciliste je u Jugi bilo poznato po tome da je davalo najvise doktora.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 04.09.2007., 16:03   #1011
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
hehe statistika čini čuda

tvoji podaci se odnose na odraslo stanovništvo beograda (starije od 15 ili 19 godina), a moji na cjelokupno stanovništvo zagreba
Ok, evo procenata kada se uzme celokupno stanovnistvo u obzir:

- 5.78% ima zavrsenu visu skolu
- 11.79% ima zavrsen fakultet

Imaj u vidu da su ovo podaci za Grad Beograd (koji ima status okruga i nesto je kao Grad Zagreb+Zagrebacka zupanija), dok si ti postovao podatke za grad Zagreb kao takav. No dobro, ako bismo uzeli podatke samo za gradske opstine Grada Beograda (nesto sto bi bilo pandan Gradu Zagrebu), situacija bi bila sledeca:

- 6.01% ima zavrsenu visu skolu
- 13.42% ima zavrsen fakultet

Dakle, da zakljucimo:8.2% fakultetski obrazovanog stanovnistva Zagreba naspram 13.42% istih Beograda!
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 04.09.2007., 16:06   #1012
podaci za zagreb kad se uzme odraslo stanovništvo (stariji od 15 godina)

sad sam skužio da sam zajebo skroz krivu kolonu sam gledao, pa se oni podaci odnose samo za muškarce

u zagrebu 23.7% odraslog stanovništva ima više ili visoko obrazovanje (15.6% završen falultet, 6.2% višu školu, 1.2% magisterij, 0.7% doktorat)

kad to usporedimo s ukupnim stanovništvom, ovakvi su rezultati.

u zagrebu 18.8% ukupnog broja stanovnika ima višu ili visoku školu (12.5% završen fakultet, 5% višu školu, 0.8% magisterij, 0.5% doktorat)
dudu is offline  
Old 04.09.2007., 16:08   #1013
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post
Ok, evo procenata kada se uzme celokupno stanovnistvo u obzir:

- 5.78% ima zavrsenu visu skolu
- 11.79% ima zavrsen fakultet

Imaj u vidu da su ovo podaci za Grad Beograd (koji ima status okruga i nesto je kao Grad Zagreb+Zagrebacka zupanija), dok si ti postovao podatke za grad Zagreb kao takav. No dobro, ako bismo uzeli podatke samo za gradske opstine Grada Beograda (nesto sto bi bilo pandan Gradu Zagrebu), situacija bi bila sledeca:

- 6.01% ima zavrsenu visu skolu
- 13.42% ima zavrsen fakultet

Dakle, da zakljucimo:8.2% fakultetski obrazovanog stanovnistva Zagreba naspram 13.42% istih Beograda!
Podaci su krivi...hajde pricekaj malo da provjerim etoga...u gradu ima oko 144,000 fakultetski naobrazovanih stanovnika koji cine 22-23% stanovnika starijih od 15 godina.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 04.09.2007., 16:09   #1014
Quote:
alfa mužjak kaže: Pogledaj post
Čude me ovi podaci s obzirom da populacija Beograda osjetno prednjači nad ostatkom srbije po pitanju obrazovanja.

Znači kad diplomiraju, pravac u BG tražit posao ili kaj?
Pa nije... Novi Sad je, recimo, jak univerzitetski centar, a i to je povezano sa ekonomijom pa kako Novi Sad privredno nije nista slabiji od Beograda (ako ne i jaci) niko ne dolazi u Beograd... Cela Vojvodina (osim mozda Srema i juznog Banata koji su blize Beogradu), prirodno, gravitira, ka novosadskom univerzitetu. Niskom univerzitetu gravitira cela juzna i istocna Srbija, s tim sto je na njemu kao i na kragujevackom univerzitetu kvalitet studija slabiji nego na UBG ili UNS. Ovaj u Mitrovici je dno dna, tu se upisuju ovi koji ne mogu da se upisu ni na jedan od ovih ostalih. Tu ti je fazon da ljudi odrade prve 3 ili 4 godine tamo, i onda se prebace u BG ili drugde na zavrsnu godinu sve zato da kasnije ne bi ispastali zbog lose diplome, jer je diploma tog univerziteta bas na losem glasu...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 04.09.2007., 16:10   #1015
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post

Dakle, da zakljucimo:15.6% fakultetski obrazovanog stanovnistva Zagreba naspram 13.42% istih Beograda!
e ovako je ispravno
dudu is offline  
Old 04.09.2007., 16:13   #1016
Quote:
Klačko kaže: Pogledaj post
Pa nije... Novi Sad je, recimo, jak univerzitetski centar, a i to je povezano sa ekonomijom pa kako Novi Sad privredno nije nista slabiji od Beograda (ako ne i jaci) niko ne dolazi u Beograd... Cela Vojvodina (osim mozda Srema i juznog Banata koji su blize Beogradu), prirodno, gravitira, ka novosadskom univerzitetu. Niskom univerzitetu gravitira cela juzna i istocna Srbija, s tim sto je na njemu kao i na kragujevackom univerzitetu kvalitet studija slabiji nego na UBG ili UNS. Ovaj u Mitrovici je dno dna, tu se upisuju ovi koji ne mogu da se upisu ni na jedan od ovih ostalih. Tu ti je fazon da ljudi odrade prve 3 ili 4 godine tamo, i onda se prebace u BG ili drugde na zavrsnu godinu sve zato da kasnije ne bi ispastali zbog lose diplome, jer je diploma tog univerziteta bas na losem glasu...
Novosadsko sveuciliste je cak cjenjenije o Beogradskog.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 04.09.2007., 16:14   #1017
Zaključak: Tuga kod nas, kod vas mrvicu i veća.

Puno je naših studenata se uključilo u obranu domovine 90-ih, dok je vaših tad puno zapalilo na zapad. Ne želim političke konotacije ovoga, no da toga nije bilo brojevi bi bili na obe strane kudikamo veći.
alfa mužjak is offline  
Old 04.09.2007., 16:20   #1018
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
e ovako je ispravno
Ne, onda je odnos ovakav:

13.8% Zagreba naspram 13.42% Beograda!

Ovde sam uracunao i magistrante i doktorante, posto vidim da imate i te kategorije u ovim tabelama dok je kod nas sve to podvedeno pod "fakultet".
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Old 04.09.2007., 16:20   #1019
brojke su u sloveniji, kolko sam čuo, drastično veće, tako da i ovi tvoji argumenti svakako stoje.
dudu is offline  
Old 04.09.2007., 16:21   #1020
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Novosadsko sveuciliste je cak cjenjenije o Beogradskog.
Ma kakvi. Pa jel' znas da je beogradski ETF pre sankcija bio 13. najbolji u svetu? Eto, samo taj podatak, da ne idem dalje...
__________________
17.2.2008. - odbrojavanje je počelo. Biće srpsko ponovo!
Klačko is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:17.