Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2016., 20:29   #261
metal se odvaja lako od plastike u reciklazi inace tak da bez beda to sve sta ima plastiku i metal se moze bacit u plastiku
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 20:55   #262
Konzerve se mogu bacati u žute kontenjere?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 21:03   #263
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
metal se odvaja lako od plastike u reciklazi inace tak da bez beda to sve sta ima plastiku i metal se moze bacit u plastiku
Znam, imaju oni one magnete kaj razdvajaju neki zaostali metal, al ja pokušavam maksimalno razdvojiti koliko ide.
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Konzerve se mogu bacati u žute kontenjere?
Navodno da, bio je link sa službene stranice od grada, pa je tako tamo pisalo, barem se moglo to iščitati da mogu i konzerve ići u žuti. Ja obično to bacim u nekim supermarketima, Lidl ima to odvojeno lijepo.
__________________
"Ne znam što me sve čeka i prepustit ću se filingu bez predrasuda, radit ono što mi paše i ne radit ono što mi ne paše, ali odlučit ću tek onda kad ću doći do tog mosta.." by Čekkić...Djeluj.
#JeSuisBatman>>>MOTIVATION!<<<
miki1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 10:06   #264
Razdvajanje otpada

Ispred moje zgrade je 5 kontejnera. Papir,plastika,biootpad, komunalni otpad, tkanina. Dolazi kamion sto odvozi smece i iskipa svih 5 kontejnera . Koja je onda svrha mog sortiranja otpada kada ns kraju ionako sve istrpaju u isti kamion?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:29   #265
U mom kvartu plastiku pobire poseban kamion u dan kad nije redovan odvoz smeća.
Sad gdje taj plastični otpad iskrca... to je ono što me zanima.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 13:28   #266
Što raditi s ambalažom koja se sastoji od više materijala (tipa kartonske kutije s plastičnim čepovima ili Pringles koji ima ambalažu koja je dijelom od kartona, a dijelom metalna)? Razdvajati materijale pa bacati svaki u njegov kontejner, ostaviti kako je bilo i baciti u kontejner za jedan od materijala (tj. onaj većinski) ili ostaviti kako je bilo i baciti u mješoviti otpad?
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 14:28   #267
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Što raditi s ambalažom koja se sastoji od više materijala (tipa kartonske kutije s plastičnim čepovima ili Pringles koji ima ambalažu koja je dijelom od kartona, a dijelom metalna)? Razdvajati materijale pa bacati svaki u njegov kontejner, ostaviti kako je bilo i baciti u kontejner za jedan od materijala (tj. onaj većinski) ili ostaviti kako je bilo i baciti u mješoviti otpad?
Mislim da ima oznake na sebi ovo za Pringles. Ako je običan koš nacrtan, onda ide u mješoviti otpad. Oni recimo tetrapakovi sa plastičnim čepovima, njih je najlakše onda samo ogulit s nožem i razdvojiti plastiku i kartonski dio. Ja skidam čak i plastični dio sa vrećica za kruh kaj znaju biti u Sparu i Lidlu.
__________________
"Ne znam što me sve čeka i prepustit ću se filingu bez predrasuda, radit ono što mi paše i ne radit ono što mi ne paše, ali odlučit ću tek onda kad ću doći do tog mosta.." by Čekkić...Djeluj.
#JeSuisBatman>>>MOTIVATION!<<<
miki1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2018., 10:27   #268
Moram ispričati prekrasan primjer iz jednog našeg otočnog kampa. Razdvajanja otpada nema, građevinska šuta bačena na tlo pored kontejnera za smeće aliii... ugledam jedan veliki žuti kontejner i na njemu se kočije ogromna slova PET i ALU. Taman sam (naivno) pomislila da se nešto ipak reciklira, a ispod natpis “only for purchased in Croatia”

Dakle, ekipa ne reciklira nego misli temeljem pristojnih navika stranih gostiju olakšati si skupljanje i prodaju ambalaže. Ostali plastični otpad ide naravno na obližnje smetlište (koje je svake druge godine u vijestima jer se zapali).
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2019., 21:55   #269
Gdje u Splitu odložiti na otpad male kućanske aparate npr. peglu? Hvala..
TheAria is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2019., 22:24   #270
Zna netko gdje se trebaju odlagati alkalijske baterije? Jel postoje neka mjesta gdje se skupljaju?
__________________
...ja sam je gledao u svitanje dana...
mike lowrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2019., 12:14   #271
Koliko vidim, prodavaonice koje prodaju baterije skupljaju i stare (ove specijaliziranje za baterije i sličan asortiman).

Na ulazu u Lidl da postoji kontejner za odlaganje baterija. Pretpostavljam da to onda imaju i ostali veliki prodajni centri, nisam zagledala, jer mi je Lidl pod nosom.

Tu i tamo sam po gradu znala vidjeti kontejner za odlaganje baterija.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2019., 16:28   #272
Quote:
mike lowrey kaže: Pogledaj post
Zna netko gdje se trebaju odlagati alkalijske baterije? Jel postoje neka mjesta gdje se skupljaju?
U skoro svakom ducanu ima kartonska kutija za baterije u predvorju - kod ormarica ili kosarica. U zadnje vrijeme vidjam na ulazu u dm - dugacka valjkasta kutija.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2019., 13:43   #273
odlaganje je samo jedan dio problema
tko od vas zna kaj se nakon odlaganja dogada?
kuda idu te sirovine, kako se rjesavaju, kaj se s njima dogada??
jer ako ih pokupi kamion cistoce i odveze na deponij, onda samo odlagaci ispadaju idioti koji su svoj trud i paznju i brigu ulozili ni za sto
dakle, gdje su ta postrojenja za separaciju kod nas, kaj se sa sirovinama dogada i koje ih to firme preraduju?
dok to ne znam, ne zanima me ni najmanje kuda bacam svoj otpad
da uopce ne spominjem kako se od mene ocekuje da besplatno sortiram za neciji tudi racun, dok meni moji racuni dolaze u full obliku
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2019., 15:20   #274
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
odlaganje je samo jedan dio problema
tko od vas zna kaj se nakon odlaganja dogada?
kuda idu te sirovine, kako se rjesavaju, kaj se s njima dogada??
Staklena ambalaža se odvozi u Hrvatsko zagorje u tvornicu stakla na recikliranje.
Mala Irma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2019., 15:41   #275
to znam, hvala
no metali, papir, plastika...
takoder, tvornica stakla koliko znam ne poklanja svoje staklo?
zasto bih ja onda njima besplatno odvajao sirovinu?
neka si naprave liniju na deponiju i zaposle ljude koji ce im to odvajati
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 01:30   #276
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
to znam, hvala
no metali, papir, plastika...
takoder, tvornica stakla koliko znam ne poklanja svoje staklo?
zasto bih ja onda njima besplatno odvajao sirovinu?
neka si naprave liniju na deponiju i zaposle ljude koji ce im to odvajati
Upravo ovo i mene nervira.

Doslovce su nam sa ovim žutim vrećama koje će se dijeliti ležerno naložili da im odradimo dio njihovog posla, za njihovu zaradu, na lijepe oči, a da mi nećemo dobiti nikakvo umanjenje računa.

Iako je dobro da se spašava svijet, ali realno, nije samo do toga,i do nečije zarade je.
Pa plati nekom da ti to radi, mamicu ti.
__________________
Moj mol ima više stupića.
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 12:38   #277
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
to znam, hvala
no metali, papir, plastika...
takoder, tvornica stakla koliko znam ne poklanja svoje staklo?
zasto bih ja onda njima besplatno odvajao sirovinu?
neka si naprave liniju na deponiju i zaposle ljude koji ce im to odvajati
Ajde si molim te zamisli recimo, jakusevac..koliko kamiona cistoce dnevno tamo dode na istovar? Nekoliko stotina ako ne i tisucu. Kakva bi to linija i s koliko ljudi trebala biti da uspiju razvrstat svo smece koje toga dana stigne?!???

Ljudska ljenost i pohlepa za novcem nas je i dovela do toga da imamo problema sa otpadom s kojim ne znamo kud cemo i kako cemo. Ne govorim ovdje o nasoj zemlji nego o cijeloj planeti. Zagadenost je tolika da su cestice mikroplastike pronadene u vodi za pice i uzorcima morske soli.
Zivotinje ugibaju zbog zagadenosti okolisa svime i svacime.
Jedan nenastanjeni otok u ne znam sad tocno kojem oceanu je gotovo prekriven otpadom, vecinom plastikom koju more izbaci na obalu...

Mogla bi nabrajati do sutra takve primjere, i to sve samo zato jer je gospodi tesko staviti plasticnu/staklenu bocu u vrecu-bez da im neko plati...
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 13:40   #278
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
odlaganje je samo jedan dio problema
tko od vas zna kaj se nakon odlaganja dogada?
kuda idu te sirovine, kako se rjesavaju, kaj se s njima dogada??
jer ako ih pokupi kamion cistoce i odveze na deponij, onda samo odlagaci ispadaju idioti koji su svoj trud i paznju i brigu ulozili ni za sto
dakle, gdje su ta postrojenja za separaciju kod nas, kaj se sa sirovinama dogada i koje ih to firme preraduju?
dok to ne znam, ne zanima me ni najmanje kuda bacam svoj otpad
da uopce ne spominjem kako se od mene ocekuje da besplatno sortiram za neciji tudi racun, dok meni moji racuni dolaze u full obliku
Recikliranje plastike je uvijek bila laž, radilo se o izvozu a i tamo se iskorištavao samo mali dio a ostatak bacao ili spaljivao. Otkad je Kina prestala uvoziti tuđi plastični otpad svjetski sistem "recikliranja" plastike se raspada.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...umora/8773853/

https://www.youtube.com/watch?v=lqrlEsPoyJk
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2019., 13:57   #279
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Ajde si molim te zamisli recimo, jakusevac..koliko kamiona cistoce dnevno tamo dode na istovar? Nekoliko stotina ako ne i tisucu. Kakva bi to linija i s koliko ljudi trebala biti da uspiju razvrstat svo smece koje toga dana stigne?!???

Ljudska ljenost i pohlepa za novcem nas je i dovela do toga da imamo problema sa otpadom s kojim ne znamo kud cemo i kako cemo. Ne govorim ovdje o nasoj zemlji nego o cijeloj planeti. Zagadenost je tolika da su cestice mikroplastike pronadene u vodi za pice i uzorcima morske soli.
Zivotinje ugibaju zbog zagadenosti okolisa svime i svacime.
Jedan nenastanjeni otok u ne znam sad tocno kojem oceanu je gotovo prekriven otpadom, vecinom plastikom koju more izbaci na obalu...

Mogla bi nabrajati do sutra takve primjere, i to sve samo zato jer je gospodi tesko staviti plasticnu/staklenu bocu u vrecu-bez da im neko plati...
zamislim si ja tako jakusevac i vidim tisuce tona jako korisnih sirovina, koje iz nekog cudnog razloga nitko ne zeli pokupiti i reciklirati
hmmm??
zamislim si i sve te kamione koji imaju zonu iskrcavanja, p atrake koje pokupe istovareno i ekipu ili strojeve koji si odvajaju kaj je njima zanimljivo i opet kamione koji to odvoze i recikliraju u ... pitzdi materinoj?

u pacifiku je ta nakupina plastike velicine otoka
a plastika se reciklira
pa gdje su onda brodovi i platforme koji bi to bogatstvo pokupili i iskoristili?
nije vrag da to politicari samo nekaj seru nama, iz nekih svojih razloga?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2019., 18:54   #280
Kako Šveđani uspiju cijeli svoj otpad razvrstati i reciklirati u tolikoj mjeri da im treba uvoz i tuđeg otpada?? Zašto nikoga nije briga što radimo sa okolišem pa svi tu živimo Dok je Holy bila na vlasti, malo se pričalo o zabrani plastičnih vrećica, malo o obaveznom skupljanju izmeta za svojim pasom, a poslije toga ni muk..ogorčena sam što se nitko ne bavi ovim pitanjem, a svaka vlast samo sere li ga sere

Pokušavam smanjiti plastične vrećice na minimum, ali dođem u trgovinu na odjel voća i povrća i moram izaći sa bar jednom vrećicom i u tu jednu strpam i krumpir i salatu i voće itd. Ima li itko normalnije rješenje? Sve u škartoc?
TheAria is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:31.