Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2008., 22:19   #721
Plaćam i ja, kao i svi ostali.
U Hrvatskoj se grade vjetroelektrane, koje stvarno nemaju nekakav negativan učinak na okoliš. Jedino što stvarno može biti problematično je strujanje zraka koje koriste VE, ali koriste i ptice, pa dobiješ pticokolj. Koliko znam, to se i dogodilo. Kad i gdje, ne sjećam se.
I ako se netko protivi vjetroelektranama, taj je po mom mišljenju idiot.
Ali opet, sa VE se ne mogu pokriti potrebe i osigurati raspoloživost. Vjetar je jebivjetar!
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 13:08   #722
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
mislim na nesto velicine za kucnu upotrebu. ma moze se sve vjeruj mi? da je probudit tvog i mog djedu i da im je pokazat TV pali bi u nesvjest...

sve je to igra dok ne dobijes nesto prakticno iskoristljivo...

nije danasnja tehnologija nikakav big deal. sve je to bazirano na vec prijesnjem...
Ali jedan od ciljeva energetike je ekonomičnost. Što veća proizvodnja energije za što manje uloženog novca. Ne možeš, ponavljam, ne možeš od svake kuće praviti neovisni generator. Rješenje je centralizirana proizvodnja, jer su onda gubitci najmanji.

To nema veze ni s djedom ni TV-om ni s domorodcima, zrcalima i radiom. To su prirodni zakoni na djelu. Kad bi svaka kuća proizvodila energiju za sebe, znaš koliko bi to koštalo i koliko bi bilo gubitaka, koliko bi trebalo više ulagati za jednaku količinu? Jako, jako, jako puno. A o oslobođenom ukupnom CO2 da i ne govorim.
To ti je kao da svatko sebi proizvodi frižider, televizor ili laptop. Ovako imamo veliku tvrtku koja proizvodi masovno i po nižoj cijeni. Kud ćeš bolje od toga?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 16:14   #723
Evo jedna zanimljiva sličica, onako usput. Da vidite da i vjetroelektrane mogu gorjeti, kada im se zapali ulje. Nesvakidašnja slika.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 20:17   #724
Najmanji su gubici u necentraliziranoj,onda nemaš gubitak prijenosa.
I ne trošiš resurse za dobivanje energije,pošto su obnovljivi,
znači osim instalacije i opreme nemaš više troškove da bi dobivao energiju.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 22:06   #725
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Najmanji su gubici u necentraliziranoj,onda nemaš gubitak prijenosa.
I ne trošiš resurse za dobivanje energije,pošto su obnovljivi,
znači osim instalacije i opreme nemaš više troškove da bi dobivao energiju.
Pa odjavi onda na Elektri prikljucak, precvikaj zice i dokazi svoju teoriju.
Neznadar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 22:11   #726
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Najmanji su gubici u necentraliziranoj,onda nemaš gubitak prijenosa.
I ne trošiš resurse za dobivanje energije,pošto su obnovljivi,
znači osim instalacije i opreme nemaš više troškove da bi dobivao energiju.
E, kad bi to tako bilo u stvarnosti. Još ti imaš puno učiti o fizici.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 22:28   #727
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Najmanji su gubici u necentraliziranoj,onda nemaš gubitak prijenosa.
I ne trošiš resurse za dobivanje energije,pošto su obnovljivi,
znači osim instalacije i opreme nemaš više troškove da bi dobivao energiju.
Umri u neznanju kad ne želiš prihvatiti činjenice
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 22:32   #728
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ali jedan od ciljeva energetike je ekonomičnost. Što veća proizvodnja energije za što manje uloženog novca. Ne možeš, ponavljam, ne možeš od svake kuće praviti neovisni generator. Rješenje je centralizirana proizvodnja, jer su onda gubitci najmanji.

To nema veze ni s djedom ni TV-om ni s domorodcima, zrcalima i radiom. To su prirodni zakoni na djelu. Kad bi svaka kuća proizvodila energiju za sebe, znaš koliko bi to koštalo i koliko bi bilo gubitaka, koliko bi trebalo više ulagati za jednaku količinu? Jako, jako, jako puno. A o oslobođenom ukupnom CO2 da i ne govorim.
To ti je kao da svatko sebi proizvodi frižider, televizor ili laptop. Ovako imamo veliku tvrtku koja proizvodi masovno i po nižoj cijeni. Kud ćeš bolje od toga?
no dobro ti mene zelis usutkat?

pa amo onda svi zivit pod idealnim staklenim kupolama bez izlaza... cemu uopce sve ovo????
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 22:39   #729
jedan centralni generator u Sljunju (sredina hrvatske) dok kabelima dovuces do dubrovnika... eto ti vec gubitaka... i izgorenih ptica... ?

a koliko ja znam ovo je PRIVATE doba...


i ostalom ako cemo rijesenje... 2-3 najvece rijeke u hr ..od njih izvedite nadomjesna jezera.... i brane i povrat vode u te iste rijeke... i postavite generatore reda velice koliko ocete???????

pa nemojte se vrtit u krug.... ljudi otvorite oci

vama je lakse kupit gotovu japnsku nukleraku s japanskim jamstvom i serivsom i potrebnim djelovima..nego izgradit svoju vlastitu hidroelktranu da ne bi unistili protok rijeke???????????????????????????????


------------------------------------------------
pocet cu brojat koliko ima glupih ljudih u ovoj drzavi

covik mora umrit, da bi ga netko svatio?
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 20:34   #730
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
no dobro ti mene zelis usutkat?

pa amo onda svi zivit pod idealnim staklenim kupolama bez izlaza... cemu uopce sve ovo????


Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
jedan centralni generator u Sljunju (sredina hrvatske) dok kabelima dovuces do dubrovnika... eto ti vec gubitaka... i izgorenih ptica... ?

a koliko ja znam ovo je PRIVATE doba...


i ostalom ako cemo rijesenje... 2-3 najvece rijeke u hr ..od njih izvedite nadomjesna jezera.... i brane i povrat vode u te iste rijeke... i postavite generatore reda velice koliko ocete???????

pa nemojte se vrtit u krug.... ljudi otvorite oci

vama je lakse kupit gotovu japnsku nukleraku s japanskim jamstvom i serivsom i potrebnim djelovima..nego izgradit svoju vlastitu hidroelktranu da ne bi unistili protok rijeke???????????????????????????????


------------------------------------------------
pocet cu brojat koliko ima glupih ljudih u ovoj drzavi

covik mora umrit, da bi ga netko svatio?
Pa nećeš napraviti jednu elektranu koja će opskrbljivati jednu državu i to je to. Ne mislim na apsolutnu centralizaciju. Riječ je o sustavu centrala. Malo ugljena, malo urana, malo hidroenergije, itd.
To je racionalno. I to već imamo, samo sustav treba jednu malo jaču jedinicu, jer potrošnja raste.
A ti kažeš da je racionalno cijeli krov svake kuće popločati fotoćelijama, a kad ono potpuno neisplativi, neekološki, neekonomični potez koji se ne provodi nigdje osim na mjestima gdje je silom prilika to isplativije.
Znaš koliko bi koštalo fotoćelijama popločati krovove zagrebačkih kuća i zgrada? Jako, jako, jako, jako puno u odnosu na jednu jaču termoelektranu na ugljen/uran. A i davalo bi suludo male količine energije. Noću ništa. Znači da trebaš baterije. I to košta. Cijela ideja je potpuno neekološka.

A što se tiče hidroenergije, mi smo gotovo potpuno iskoristili naše mogućnosti. Ima još par mjesta, ali to je sve slabo. Da, ja bih radije kupio japanski reaktor i osigurao državu u roku 40 godina nego trošio silni novac na gradnju ogromnih pogona za izvlačenje i onog najmanjeg iz vodotoka.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 20:49   #731
ma prepustam sve rijeci vama. nemam ja tu sto vise reci...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 18:29   #732
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
E, kad bi to tako bilo u stvarnosti. Još ti imaš puno učiti o fizici.
Da možda gubici padaju sa udaljenošću!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 18:30   #733
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Umri u neznanju kad ne želiš prihvatiti činjenice
Kupujmo hrvatsko ili...
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 18:51   #734
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post



Pa nećeš napraviti jednu elektranu koja će opskrbljivati jednu državu i to je to. Ne mislim na apsolutnu centralizaciju. Riječ je o sustavu centrala. Malo ugljena, malo urana, malo hidroenergije, itd.
To je racionalno. I to već imamo, samo sustav treba jednu malo jaču jedinicu, jer potrošnja raste.
A ti kažeš da je racionalno cijeli krov svake kuće popločati fotoćelijama, a kad ono potpuno neisplativi, neekološki, neekonomični potez koji se ne provodi nigdje osim na mjestima gdje je silom prilika to isplativije.
Znaš koliko bi koštalo fotoćelijama popločati krovove zagrebačkih kuća i zgrada? Jako, jako, jako, jako puno u odnosu na jednu jaču termoelektranu na ugljen/uran. A i davalo bi suludo male količine energije. Noću ništa. Znači da trebaš baterije. I to košta. Cijela ideja je potpuno neekološka.

A što se tiče hidroenergije, mi smo gotovo potpuno iskoristili naše mogućnosti. Ima još par mjesta, ali to je sve slabo. Da, ja bih radije kupio japanski reaktor i osigurao državu u roku 40 godina nego trošio silni novac na gradnju ogromnih pogona za izvlačenje i onog najmanjeg iz vodotoka.

Malo ugljena, malo urana, malo hidroenergije, itd. = malo tajkuna
ili...
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2008., 21:56   #735
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Da možda gubici padaju sa udaljenošću!
Da mozda suvisak energije kojeg nemas kome prodati/isporuciti biva ulupan, utrosen u vjetar, pa ti gubici u prijenosu energije izgledaju kao djecja igra.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2008., 19:58   #736
Pa koji višak,vidiš da je neisplativo,a kamoli višak.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:49   #737
Talog kave kao gorivo

Upravo sam naišao na zanimljivu vijest u novinama: Shell i britanski startup Bio-bean su sklopili ugovor da će londonske autobuse djelomično pogoniti talog kave. Otkrilo se da visoko kalorično ulje ima 20% udjela u talogu kave.Tako dobiveno ulje će se miješati sa dizelom u omjeru 1:5 te smanjiti potrošnju goriva za 20%. Fora, šta ne?

P.s.Ne znam jel u redu dizati temu koja već dugo nije aktulna, ali ima popriličan broj stranica....
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 15:32   #738
Pozdrav

Ima li neko tko se razumije u OIE tj. u sunčeve kolektore i projektiranje akumulacijske pripreme tople potrošne vode pomoću njih?
Radim na jednom seminaru pa trebam pomoć.
Chocolate Thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2018., 18:01   #739
Quote:
Chocolate Thunder kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Ima li neko tko se razumije u OIE tj. u sunčeve kolektore i projektiranje akumulacijske pripreme tople potrošne vode pomoću njih?
Radim na jednom seminaru pa trebam pomoć.
Napiši da predstavljaju pooseban problem kod zbrinjavanje otpada. Anime, solarni paneli imaju vijek trajanja od 20-ak godina. Nakon toga potrebno ih je zbrinuti, pa dok se silicij iz ćelija može dobrim dijelom reciklirati, postoji još i niz drugih štetnih spojeva koji moraju biti zbrinuti kao toksični otpad. Primjerice, olovo se često koristi kao komponenta elektroničkih spojeva. Za zaštitu od požara koriste se toksični spojevi s bromom, a kao premaz panela za bolju apsorpciju solarnog zračenja, eksavalentni krom. Utoliko je jasno da će za dugoročnu održivost globalne solarne energetike biti potrebno razviti univerzalni sustav zaštite okoliša u proizvodnji takve opreme, kao i kvalitetan sigurnosni sustav nadzora adekvatnog zbrinjavanja otpada proizašlog iz korištenja te tehnologije. Bez toga, solarna energetika neće moći s pravom nositi status čiste energetike budućnosti.
duxi is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2018., 21:45   #740
Pa javi nam što si istražio, bas me zanima
duxi is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:29.