Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2017., 09:59   #1
Klima pitanjce?

Kupio auto s klimom koja ne radi.
Promijenih jucer spulu i kompresor sad radi i hladi u voznji , al u leru. nece
E sad logicno posto imam struju na djeku za ventilator od klime on je otiso ali probam ja poslat struju na djek od presostata (koji je ocito ispravan ako dobim struju na djek i upali kompresor) i upale se oba ventilatora, istekam ovaj veci i isto napravim ali ssad se mali ne pali ustekam nazad veliki pali se probam s multimetrom na djek ista sve potpuno struja ko dok upalim klim. Zasto se sad on upali dok i veliki radi a sam nece?Probo i direkt na djek mu struju i nece
lavek6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 21:54   #2
Vjerojatno je u leru radi malih okretaja motora preniski tlak u sustavu, pa kad dodaš gas poraste tlak i klima se ponovno uključi. Odi u servis za klime da ti pogledaju i izmjere količinu freona u sustavu, neka ti dopune, pa onda vidi ima li promjene. Moguće da samo treba dopuniti sustav. Inače presostat isključuje klimu ako je tlak prenizak ili previsok u sustavu.

Ali ti si tu nešto cvikao i brikao instalaciju pa bitaj Boga što sve nisi smrdao...
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2017., 21:58   #3
Da, vjerojatno nema dosta plina. U gorem slucaju kompresor je banana pa nemoze stvorit tlak.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 16:18   #4
imam i ja jedno pitanje u vezi rada kompresora. Dakle kada upalim klimu automatsku, radi sve ok ali kompresora radi non stop, ne pravi one pauze. Koji je dio zadužen za to?

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 17:13   #5
Proporcionalni ventil. Googlaj recimo Sanden PXE16 i 7d16. Izgledaju identično ali prvi je sa ventilom a drugi klasični on-off.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 17:52   #6
Aha znači nalazi se na samom kompresoru. Hvala .
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 18:29   #7
Može bit unutar i izvan kućišta ali u principu da - kod kompresora je (pogledaj PX_ verzije, ima ih tri i svaka ima ventil na drugom mjestu).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 18:47   #8
Mislim da je izvana ali sutra ću na kanal možda je spala žica ali nisam te sreće..
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 19:33   #9
Znat ćeš da nisi te sreće kad skužiš da VAG i Oplo koriste iste, identične kompresore ..... ALI ... neki kreten u Ojplu se sjetio da je VAG-ova remenica od 110 mm zapravo kurac od ovce, pljuj, smeće pa treba 120 mm. I onda ti ne paše zavojnica, kuplung, nikoja pizda materina.

A ima i bolje - uopće NEMA zamjenskih djelova (za VAG ima) nego kupi baja cijeli kompresor jer je izgorila špula. E pa napušite se, ima ko mota špule, motore, i ostalu elektromagnetsku bratiju. Samo što umjesto 2-3 sata potrošiš 2 dana, skini, odnesi na motanje, stavi.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 19:36   #10
eto, taman kad pomisliš da je to sve danas isti k** u autima, netko otkrije toplu vodu...
i onda kažu VAG ne valja...
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 19:39   #11
Twingo 1.2 96god
Klima rucna, radila do prije pol sata.
Vozim ja i samo pukne nesto i iza mene ko miniwash da je netko upalio. Brzo sam ugasio klimu i nastavio vozit bez nje. 5km do kuce.

Parkirao i vise je nisam palio, ni klimu, ni auto.
Molim boga da je neka cijev ili selna...



Sent from my NX505J using Tapatalk
JuniorRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 21:20   #12
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Znat ćeš da nisi te sreće kad skužiš da VAG i Oplo koriste iste, identične kompresore ..... ALI ... neki kreten u Ojplu se sjetio da je VAG-ova remenica od 110 mm zapravo kurac od ovce, pljuj, smeće pa treba 120 mm. I onda ti ne paše zavojnica, kuplung, nikoja pizda materina.

A ima i bolje - uopće NEMA zamjenskih djelova (za VAG ima) nego kupi baja cijeli kompresor jer je izgorila špula. E pa napušite se, ima ko mota špule, motore, i ostalu elektromagnetsku bratiju. Samo što umjesto 2-3 sata potrošiš 2 dana, skini, odnesi na motanje, stavi.
Pa to oni namjerno rade da nije isto na Opelu i VAG, da ne bi jedni drugima ugrozili prodaju dijelova.

Ako pregori špula odneseš je elektromehaničarima koji se bave viklanjem i bude opet kao novo.

Sanden PXE nemaju više špulu za klasično elektromagnetsko uključivanje/isključivanje spojke, već rade na principu varijabilne inklinacije ploče na kojoj stoje klipovi, pa kad je klima isključena nagib ploče je nula stupnjeva, pa klipovi više nemaju hod i freon više ne cirkulira, a osovina u kompresoru se konstantno vrti analogno okretajima radilice motora.
https://www.youtube.com/watch?v=DPuYF0eNK6M

Zadnje uređivanje PREDSJEDNIK : 21.06.2017. at 21:53.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 00:15   #13
....odličan filmić, detaljno sam ga proučio (kao i još 20ak) u 2. mjesecu kad mi se odvio vijak remenice i potrgao istu, te otkinuo "nos" sa ležištem segera na Sandenu PXE16....
....sad je Denso gore, će da vidimo koliko će uz redovno (svake druge godine, plin + ulje) održavanje....
__________________
....nije sretan 'ko puno ima, sretan je onaj 'ko malo treba, ne da se sreća zlatom kupiti....
jony b. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 00:16   #14
Ima spulu i ima regulaciju ploce. Tzv. dupli zajeb jer oba vole crknut.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 05:42   #15
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
imam i ja jedno pitanje u vezi rada kompresora. Dakle kada upalim klimu automatsku, radi sve ok ali kompresora radi non stop, ne pravi one pauze. Koji je dio zadužen za to?

Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
...na astri imam klima uređaj sa automatskom regulacijom temperature, no kompresor je sa kuplungom, u izborniku određuješ "kompresor UK/ISK", a automatika određuje temperaturu brojem okretaja ventilatora i dodavanjem toplog zraka.
Što za posljedicu ima da kompresor stalno vrti dok je u meniju uključen...pa se nekad zapitam: jel stvarno ne znaju bolje napraviti, ili je namjerno da se prije pokida?
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 08:58   #16
Nije bas tako, kompresori koji stalno vrte mogu regulirati protok plina (vidi video od kolege Precednika) i tako regulirat snagu hladjenja.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 10:41   #17
rekao sam da klima radi, ali ne kao prije. Na kratkim relacijama je ok, ali na dužim ne puše više hladno i ne reagira na komande. I potrošnja trenutna je sad sa upaljenom klimom viša nego prije..
Gledao sam sad i nema govno na sebi nikakav ventil..


Kao ova sa neta indentična.



Kad se upali klima poslije desetak sekundi se pale ventilatori i kasnije samo ubrzavaju a kompresor je stalno on.
Poslano sa mog D6603 koristeći Tapatalk
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 20:12   #18
Evo meni se danas prvi put dogodilo na 6 god starom autu da sam osjetio da je klima nakratko prestala s puhanjem hladnog zraka, kao da se sama isključilca 2-3 puta po 2-3 sekunde. Prije oko 2 godine je nadopunjeno plina i ulja u zanemarivo maloj količini. Očekuju li me neki problemi ili je to normalno?
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 15:39   #19
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Pa to oni namjerno rade da nije isto na Opelu i VAG, da ne bi jedni drugima ugrozili prodaju dijelova.

Ako pregori špula odneseš je elektromehaničarima koji se bave viklanjem i bude opet kao novo.

Sanden PXE nemaju više špulu za klasično elektromagnetsko uključivanje/isključivanje spojke, već rade na principu varijabilne inklinacije ploče na kojoj stoje klipovi, pa kad je klima isključena nagib ploče je nula stupnjeva, pa klipovi više nemaju hod i freon više ne cirkulira, a osovina u kompresoru se konstantno vrti analogno okretajima radilice motora.
https://www.youtube.com/watch?v=DPuYF0eNK6M

slično radi moj bosch miniwash, neki dan ga rastavljao, kosa ploča i klipovi
frenchkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 03:02   #20
Nisam još imao prilike rastavljati svoj minivoš, valjda tako funkcionira i moja pumpa.

Što se tiče kompresora klime, ove starije generacije kompresora su imali fiksni nagib kose ploče pa je klima radila konstantno najhladnije i nepotrebno se najviše se opterećivao motor i potrošnja goriva, a temperatura se podešavala dozagrijavanjem putem radijatora i to je zastarijelo, dok ovi noviji kompresori sa regulacijskim ventilom i varijabilnom inklinacijom ploče su revolucija i motor se opterećuje samo toliko na koliko treba spustiti željenu temperaturu kabine, pa je kompresor samo u početku na maksimalnoj inklinaciji dok je kabina vruća, a poslije se inklinacija ploče smanjuje kako pada temperatura kabine na željenu, pa se i potrošnja goriva smanjuje.

Ima još nekoliko patenata rada kompresora poput tri rotacijska noža nešto slično poput Wankel motora što stlačuju freon, zatim patent sa dvije ekscentrične spirale koje se preklapaju, zatim dvostrani klipni patent itd.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:09.