Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2009., 15:13   #261
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Bojim se da neznaš ništa o problemu... Neznam sada koji je RRIF to krasno objasnio, ali zar nije i ovo jasno: R1 je veleprodaja. Koji se sve propisi krše, nije me briga, samo ih ja NE želim kršiti.
Ako INA krši zakon, Ali takva smo država, imamo a nemamo propise, ili kako za koga!
nema potrebe za tenzijama. prvo ispeci, pa reci..i pogledaj svoj post....
"nije me briga koji se propis krši, a onda piše INA krši zakon"...
postoji samo zakona, a ne RRIF..
pozdrav
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:08   #262
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
nikako da dokučim kakve veze ima R1, veleprodaja, maloprodaja...i drugo...
INA izdaje iz istog programa i R1 i maloprodajni račun...i sve štima...
zašto treba razdužiti maloprodaju i prebaciti u veleprodaju? koji propis kršiš....


Zakon o trgovini
Članak 7.
(1) Trgovina na veliko je kupnja robe radi daljnje prodaje profesionalnim korisnicima, odnosno drugim pravnim ili fizičkim osobama koje obavljaju neku registriranu ili zakonom određenu djelatnost


Osim ovog postoji i objašnjenje MFRH, al ga sad ne mogu naći.

Da li INA krši zakon, ja ne znam. Možda oni imaju dobro programsko rješenje.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:13   #263
Quote:
Jedina kaže: Pogledaj post
Zakon o trgovini....
tema je računovodstvo i evidentiranja u poslovnim knjigama, čini mi se...
što o veleprodaji i maloprodaji piše u zakonu o računovodstvu, zakonu o pdv-u, porezu na dobit....kako ti propisi razlikuju vele od maloprodaje....

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 22:38. Reason: quote
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 17:46   #264
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
tema je računovodstvo i evidentiranja u poslovnim knjigama, čini mi se.......
Nisam reagirao na prvi odgovor, ali... ponavljam: očito neznaš ništa o problemu. Lijepo molim, pusti one koji su shvatili, a ima ih nekoliko, da odgovore na moje pitanje, jer ti dok ne razumiješ problem samo razvodnjavaš diskusiju. Ne može se na pitanje odgovoriti sa: što je ono problem... Opisao sam par puta i NIJE tema ništa od toga što si napisao!
Naravno nitko ne voli da mu sole pamet, pa ni ja za mene je RRIF ZAKON, jer se u svakome članku navode izvori i poziva na zakon, ali to se opet tiče samo mene što mi je zakon, a što nije.

Hvala na osvrtu, ali nije bio potreban, pa daj da se mi kojima je problem jasan, vratimo na temu!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 22:38. Reason: quote
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 17:58   #265
@jedina: ode i ti malo u kupe... pa nećemo od jaja, ako netko misli d R1 nije veleprodaja, neka kaže, ja ću mu onda reći gdje piše da jest!! I to nam je polazište, a teren je slijedeći: prodavaonica MP. Koja naravno izdaje i R1, ali reče li ja ono da je R1 VP? OK, molim BEZ TOPLE VODE kako se to knjiži tid, to znamo. Preskočimo sve.

I pitanje glasi: POS kasa u prodavaonici, konkretno Synesis POS ne radi ni razdvajanje inkasa, ni povrat robe robe u veleprodaju da bi se prodala na R1! Ima li neka POS kasa to riješeno, jer NIJE rješenje uz POS (MP, naravno!) stavljati i modul VP, pa povezivati, pa vraćati, pa...

NIJE lako riješiti i programeri vjerovatno prolaze kroz neku malu rupu, ili jednostavno malo tko radi mozgovne vježbe kao ja da bi zadovoljio zakon?

Svakako bi knjigovođe i programeri morali jako dobro surađivati, ali nemojte se ljutiti, ja ne poznam knjigovođu koji zna materijalno... (a da o uvozu ne govorimo!) Pa budimo realni, to i ne rade... I tako bačen na muke, morao sam pokupiti konce od svega da bih bio kompletan "sam svoj majstor". Ali, kada naletim na problem kao ovaj, jasno da ću profesionalce pitati što misle...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 17:58   #266
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Lijepo molim, pusti one koji su shvatili, a ima ih nekoliko, da odgovore na moje pitanje, jer ti dok ne razumiješ problem samo razvodnjavaš diskusiju. !
Naravno nitko ne voli da mu sole pamet, pa ni ja za mene je RRIF ZAKON, jer se u svakome članku navode izvori i poziva na zakon, ali to se opet tiče samo mene što mi je zakon, a što nije.

Hvala na osvrtu, ali nije bio potreban, pa daj da se mi kojima je problem jasan, vratimo na temu!
Ma daj ne treba na svaku reagirati,tu smo da se družimo,ima svatko pravo reći ,...e sad ,netko bolje pozna temu o kojoj se govori,netko slabije,pa zato smatram da bi i oni koji traže odgovore trebali biti uviđavniji prema onima koji im pokušavaju odgovoriti.Pogledaj kako je dobra ova naša tema,koliko je čitanja,odgovora,baš super.
Nego jesmo li mi konačno riješili onaj POS?
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 18:02   #267
Sve se slažem, ali nema upadanja ako ne razumiješ problem... Za mene je ovo "velika nauka" i trebam koncentraciju!!

A riješili nismo ništa!! Odnosno sada znamo da malo koja pos kasa radi kako treba??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 18:13   #268
Ma da u pravu si cijeli naš posao u računovodstvu je velika nauka ne samo POS.Nego čudim se da baš nitko se nije potrudio riješiti taj problem.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 22:38. Reason: quote
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 18:21   #269
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma da u pravu si cijeli naš posao u računovodstvu je velika nauka ne samo POS.Nego čudim se da baš nitko se nije potrudio riješiti taj problem.
Hvala..slažem se da je računovodstvo znanost, a ne nauka...
Ne razumijem zašto netko radi problem tamo gdje ga nema..
Budući da zakon o računovodstvu ne pravi razliku između veleprodaje i maloprodaje, odnosno da zakon o pdv isto tako ne razlikuje vele od maloprodaje (osim što omogućava evidentiranje mjesečnog prometa u jednom iznosu) stvarno ne vidim razlog da se toliko komplicira. Činjenica da je nekome RRIF zakon (bez obzira koliko stručnih radova tamo ima) više govori o njemu i o rušenju knjigovodstvene struke.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 19:50   #270
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Sve se slažem, ali nema upadanja ako ne razumiješ problem... Za mene je ovo "velika nauka" i trebam koncentraciju!!

A riješili nismo ništa!! Odnosno sada znamo da malo koja pos kasa radi kako treba??
Da, malo koja kasa radi kako treba. Pa se ljudi snalaze kako znaju da ne krše zakon ( a ima i takvih ).
McDonalds recimo nikada ne izdaje R1 na kojem stoji naziv poduzetnika, MB i ostalo već moraš sam upisati. Osim njih ima još nekoliko firmi koje tako rade
( koliko je to priznato kod kupca kod nadzora poreza na dodanu vrijednost je već drugo pitanje ) a Metro recimo sve radi samo na principu veleprodaje.

Ili promijeniti programera tj. naći nekog čija pos kasa radi kako treba ili ugnjaviti ovog sadašnjeg da ti napravi onako kako TI to želiš, ili se snaći sam.
__________________
You can spand the whole life worrying, grumbling, brooding over thinga and being miserable, or the same energy could be used to uplift you to unimaginable heights.
Jedina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 20:30   #271
Evo lijepo zamolim čovjeka da ne razvodnjava, a on mene demagogijom... Kuku, uvijek se netko nađe za pokvariti... Ipak, mi koji smo razumjeli problem slažemo se da malo koja kasa radi kako treba i RAZLIKUJE MP od VP na R1, ma što ovaj gospodin o tome govorio... Ili ipak za ovaj posao treba dovoljno visok IQ da bi se uopće shvatilo gdje su kvake22! Nekako sam sve skloniji to povjerovati...

Dakle, nema nego potražiti vlastito rješenje ili kako većina koji imaju istu pos kasu kao i ja rade - protuzakonito, jer im kasa jednostavno zbroji MP i R1, a robu skine u MP. Dakle R1 je u tom slučaju čista MP, što je protuzakonito, ma što neki o tome govorili, jer im nije jasno.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 20:46   #272
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Evo lijepo zamolim čovjeka da ne razvodnjava, a on mene demagogijom... Kuku, uvijek se netko nađe za pokvariti... Ipak, mi koji smo razumjeli problem slažemo se da malo koja kasa radi kako treba i RAZLIKUJE MP od VP na R1, ma što ovaj gospodin o tome govorio... Ili ipak za ovaj posao treba dovoljno visok IQ da bi se uopće shvatilo gdje su kvake22! Nekako sam sve skloniji to povjerovati...

Dakle, nema nego potražiti vlastito rješenje ili kako većina koji imaju istu pos kasu kao i ja rade - protuzakonito, jer im kasa jednostavno zbroji MP i R1, a robu skine u MP. Dakle R1 je u tom slučaju čista MP, što je protuzakonito, ma što neki o tome govorili, jer im nije jasno.
Cijelo vrijeme pokušavam odgovoriti da je sve u skladu s zakonom...
Možeš li u knjigu izdanih računa iskazati svaki pojedini gotovinski račun i R1 račun? možeš
jesi li iskazao u glavnoj knjizi prihod od prodaje robe po zakonu o računovodstu? jesi
jesi li iskazao obvezu pdv u glavnoj knjizi i knjizi izdanih računu? jesi


"Porezni obveznik koji porez plaća prema izdanim računima, mora izdavati račune s posebnom oznakom R-1 čiji je sadržaj propisan odredbom članka 15. stavak 3. Zakona i stavkom 1. ovoga članka. Porezni obveznik koji porez plaća prema primljenim (naplaćenim) naknadama obvezan je izdavati račun istovjetnog sadržaja ali s posebnom oznakom R-2."....ako pažljivo pročitaš razumijet ćeš da R-1 nije oznaka veleprodaje....


pitaj ako nešto nije jasno..

Zadnje uređivanje lasangel : 04.05.2009. at 20:55.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 07:05   #273
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Cijelo vrijeme pokušavam odgovoriti da je sve u skladu s zakonom...
Možeš li u knjigu izdanih računa iskazati svaki pojedini gotovinski račun i R1 račun? možeš
jesi li iskazao u glavnoj knjizi prihod od prodaje robe po zakonu o računovodstu? jesi
jesi li iskazao obvezu pdv u glavnoj knjizi i knjizi izdanih računu? jesi
..ako pažljivo pročitaš razumijet ćeš da R-1 nije oznaka veleprodaje....
pitaj ako nešto nije jasno..
A kako pitati nekoga tko neće da razumije o čemu je riječ?? R1 JEST veleprodaja, pa prvo to moraš prihvatiti. R1 NIJE maloprodaja, ako sam jasan?? Tvrditi onda da je sve po zakonu?? Da se ne natežemo, zamoli kolegicu da ti pošalje tekst koji kaže da je R1 VELEPRODAJA, pročitaj jedan stari RRIF članak koji isto to tumači. U državi u kojoj ja živim to je na snazi, a ponavljam: za mene je članak koji navodi sve relevantne zakone itd sasvim pravno valjan. Ja se ni RRIFU, ni RIF-u, itd ne smijem, preozbiljni su to časopisi. Ne smije se ni POMIJEŠATI inkas (gotovina) od MP i R1... Pa da kineski govorim, eskimi bi više razumjeli, ljuti me to što se može i tako površno i s visoka komentirati, a mi svi smo razumjeli problem. Ili je to naš način, ignoriraj problem i sve ok??

Da ne bude "nismo se razumjeli", jer ja ipak šepam sa terminologijom, odnosno govorim "narodski" a ne stručno:

maloprodaja: račun iz pos kase, NONAME!, gotovina (zaboravimo sada karticu, ček, sve je to gotovina) i umanjivanje robe u prodavaonici KROZ KNJIGU POPISA.

prodaja na R1 (Onima koji imaju MB!!) POSEBAN R1 račun sa podacima o kupcu i MB, plaćanje isto, ali se drži i naravno vodi ODVOJENO od prometa MP! Roba na R1 je VP, pa se roba iz MP prodavaonice (u kojoj je SVA roba u MP!!) vraća internim prijenosom u VP (skladište) i onda se stornira.

Koja pos kasa tako radi?? Koji program podržava sve ovako kako sam naveo?

Ako opet nije jasno, pa slijedi predavanje da je pdv plaćen na sve, itd - sve irelevantno za ovaj problem, onda mi imamo onu: ja u kupe, ti u špade, a s takvim suigračem je preteško igrati briškulu! Gube se partije...

N.B. Da utvrdimo gradivo: U mome slučaju R1 JEST oznaka veleprodaje, izgleda da je tu nesporazum?? Ma ne pričamo sada o terminologiji i teoriji, nego o praksi. Jedini R1 koji izdajem jest upravo taj kada se radi o prodaji firmama i obrtnicima, sa imenom, adresom, MB, pa je to VELEPRODAJA. Ako nije, završimo diskusiju!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 05.05.2009. at 07:12.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 08:45   #274
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Da utvrdimo gradivo: U mome slučaju R1 JEST oznaka veleprodaje, izgleda da je tu nesporazum??
Nije mi bio cilj govoriti s visoka, nego isključivo prema propisima. Mislim da si ovime sve rekao da je R1 oznaka za veleprodaju, a ne oznaka poreznog obveznika koji plaća PDV prema izdanim računima.

Kada bi napravio program prema "svojim" potrebama kakav bi rezultat bio u konačnosti?
Prema zakonu o računovodstvu morao bi iskazati prihode od prodaje (zbrino, a ne posebno za vele, pa maloprodaju) u istom iznosu kao i do sada.
U knjizi izdanih računa, PDV bi bio u lipu jednak. Baš kao i u glavnoj knjizi. Jedino bi ti bio sretan. Cilj foruma je razgovor, konstruktivan, bez omalovažavanja i s objašnjenjem.
Iako sam citirao propis u kojem je objašnjeno što označava oznaka R-1, ignorirao si to.

Postavio si pitanje "Koja pos kasa tako radi?? Koji program podržava sve ovako kako sam naveo?"
Iz ovog proizlazi da nijedan programer niti knjigovođe koje u najvećem broju savjetuju iste ne razumije problematiku poreza na dodanu vrijednost jer nisu u stanju napraviti pravi program???? Ili je bolje da preispitaš svoj način vođenja poslovnih knjiga?
Stvarno ne znam na koji jednostavniji način objasniti.
Pozdrav

Zadnje uređivanje lasangel : 05.05.2009. at 08:52.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:15   #275
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
U mome slučaju R1 JEST oznaka veleprodaje, izgleda da je tu nesporazum??
bro jutro, ranoranioci, ova se je tema zahuktala, al' ne vidim kraj.
a sada malo šale, da ne bude sve tako ozbiljno.
jučer sam išao na pizzu i tražio R1, pa sam se mislio da li i oni vraćaju šunku, sir .... u skladište kuhinje, pa da to rasknjiže kroz veleprodaju

ima i drugih tema, na ovoj smo se razvodnili
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:34   #276
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Postavio si pitanje "Koja pos kasa tako radi?? Koji program podržava sve ovako kako sam naveo?"
Iz ovog proizlazi da nijedan programer niti knjigovođe koje u najvećem broju savjetuju iste ne razumije problematiku poreza na dodanu vrijednost jer nisu u stanju napraviti pravi program???? Ili je bolje da preispitaš svoj način vođenja poslovnih knjiga?
Stvarno ne znam na koji jednostavniji način objasniti.
Pozdrav
Eto, Bogu hvala, razumio si!! Upravo je tu problem, programeri uglavnom ne šljive kao ni ti te neke sitne zakonske odredbe. Pravi ste genijalci, ignoriraj problem - pa ga onda nema!!! Ja sam u ovome 15 godina, bez ijedne kazne i veće greške, (ako što znači...) ti si očito mlađa generacija, vidim da voliš i putovanja, ali očito nisi dovoljno stručan u ovome problemčiću... Potvrdu sam dobio i od tvojih kolegica i od stručnjaka porezne uprave, problem postoji, pa zato imam molbu: pročitaj malo članke na koje se pozivam, a kao drugo najljepše molim u ime svih koje bi inspektor mogao zakačiti: pusti nas na miru dok ovo riješimo. kasnije se javi, pa komentiraj. Nadam se da ne tražim previše?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:36   #277
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
bro jutro, ranoranioci, ova se je tema zahuktala, al' ne vidim kraj.
a sada malo šale, da ne bude sve tako ozbiljno.
jučer sam išao na pizzu i tražio R1, pa sam se mislio da li i oni vraćaju šunku, sir .... u skladište kuhinje, pa da to rasknjiže kroz veleprodaju

ima i drugih tema, na ovoj smo se razvodnili
Vlado, ako je i šala - loša je!! Prodaja na R1 tretira se kao veleprodaja, pa neće valjda firma kupovati pice u veleprodaji?? madam se da ipak nisi tražio R1 i da ti ga nisu dali!! Ali, kakvih sve ima možda i hoće...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:41   #278
dubo,
you have lost me ....
dante-1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:44   #279
Molim kolegicu koja ima tekst u vezi ovoga koji mi je poslala na PP da ga postavi i na forum, pa da nakon toga bude sve jasno.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 10:50   #280
Quote:
dante-1 kaže: Pogledaj post
dubo,
you have lost me ....
Daj jednu pametnu reci gubimo se na temama ti se izgubio sa foruma
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.