Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2010., 18:28   #21
jeli to onaj skarčeni bijeli privat recept?...koji traje samo mjesec dana od propisana datuma,po novome zdravstvenom sustavu?
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 18:32   #22
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
jeli to onaj skarčeni bijeli privat recept?...koji traje samo mjesec dana od propisana datuma,po novome zdravstvenom sustavu?
Da bijeli je. Imaš neponovljive (traju 30 dana) i ponovljive (traju do godinu dana).
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 19:02   #23
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Da bijeli je. Imaš neponovljive (traju 30 dana) i ponovljive (traju do godinu dana).
Kako znam radi li se o ponovljivom ili neponovljivom receptu?

I, kad vec pitam, dajte mi recite kakav je to onda "specijalisticki nalaz" (zelena slova na bijelom papiru) koji sam dobila privatno i na racun kojeg mi daju lijekove i vrate mi ga natrag?
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 19:35   #24
vidim da tu ima dosta nedoumicq oko psihotropnih lijekova.

1. na dvostruki (ili čak trostruki) recept prepisuju se od specijalista neurologa ili psihijatra samo neki od lijekova koji su na popisu opojnih droga

2. za lijekove tipa lexaurin, xanax, normabel (koji jesu na popisu zato što nakon dužeg uzimanja izazivaju ovisnost) potreban je recept. takav tip lijekova može prepisati i liječnik iz primarne zdr. zaštite, jer bi trebao biti (omajgad da me sad čitaju jezičari razapeli bi me) educiran za to. i, naravno, upozoriti osobu da ne vozi auto i paziti da tak nešto čovjek ne uzima duže od vremena potrebnog da dojde malo k sebi. ak ne dojde, potreban je tretman psihijatra, koji može odlučivati za neku optimalnu farmakološku opciju.

3. većina tih lijekova ide na hzzo, pa nije potrebno tražiti privatni recept i to plaćati. ako je prepisano od privatnika, onda ga se , naravno, plaća. no u tom slučaju se taj trajni recept nosi sa sobom kao dokaz da je lijek potreban (jbg, ak moraš imat šminku, geltašn, osobnu, onda možeš i zafrljit recept skup s lijekom u neki dđepić, bajdvej, blister lijeka ima veći volumen od komada papira, na koncu konca, možeš pilse popit doma, prije nego odeš van)

4. kao dokaz da je lijek za tebe, svaki put se na trajni recept u ljekarni lupi štambilj kad je zadnji put podignut

5. policajci kontroliraju situaciju upravo zbog toga kaj mnogi dilaju takvim lijekovima

6. tvoja mama nije smjela platiti nikakvu kaznu, ukoliko je lijek bio prepisan od bilo kojeg liječnika, daklem, može se žaliti na postupak i tražiti povrat neopravdano dodijeljene kazne

7. ima li još kakavih pitanja i nejasnoća?
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 22:47   #25
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post

7. ima li još kakavih pitanja i nejasnoća?
Ajd jos objasni sta je ovo moje. Neponovljivi recept? Ponovljivi recept? Nalaz na koji mi slucajno izdaju lijekove? Nije mi to jasno nikako.
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:01   #26
Quote:
Opća opasnost kaže: Pogledaj post
Ajd jos objasni sta je ovo moje. Neponovljivi recept? Ponovljivi recept? Nalaz na koji mi slucajno izdaju lijekove? Nije mi to jasno nikako.
To je povijest bolesti. Na temelju njega ti se također može izdati terapija.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:06   #27
Quote:
Opća opasnost kaže: Pogledaj post
Ajd jos objasni sta je ovo moje. Neponovljivi recept? Ponovljivi recept? Nalaz na koji mi slucajno izdaju lijekove? Nije mi to jasno nikako.
nemam pojma, scarlet je ustanovila da je povijest bolesti, koju kad pokažeš ljekarniku, on ti je dužan izdati lijek, naplati ga, ali je i obavezan napisati datum i količinu izdatog lijeka na taj papir. isto tako se to odnosi na stalni privatni recept ( koji ipak ima neko svoje trajanje), pa ti naplati lijek, i zabilježi datum i izdatu količinu. recept za hzzo ljekarnik uzima k sebi i naplati samo participaciju.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:07   #28
Pa i kad sam imala privatni recept, opet ga nisam nosala okolo sa sobom svaki dan!
Što bih trebala, nositi recept sa sobom kao osobnu?!
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:08   #29
opasna! jesi li ti to uzela avatar od naše dukice ili se dukica pretvorila u opću opasnost???
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:10   #30
Što bih trebala, nositi recept sa sobom kao osobnu?![/QUOTE]

ne trebaš, uvijek se može provjeriti je li to po uputi liječnika. a možeš i popiti pilse dok si još doma. kad ideš na duže vrijeme van, ne ideš praznih ruku. i ak možeš nosit mobitel, taškicu, šoping-vrećice, morti tam stane i jedan mali komaček papira
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:28   #31
Quote:
chateauxdeif kaže: Pogledaj post
mislim da je najjednostavnije rješenje a onda i prestaje opravdani strah od dovođenja u neugodnu situaciju slijedeće: liječnik može prepisati i tzv. privatni recept. na njemu se nalazi ime i prezime, naziv lijeka, jačina lijeka i kako ga uzimati te normalno potpis i faksimil liječnika. na taj recept možeš lijek KUPITI u ljekarni i oni su ti dužni recept vratiti jer za njih relevantne podatke koji se nalaze na receptu moraju prepisati, a budući da si lijek KUPILA on, recept, im više ne treba. ti recept zajedno sa lijekom nosiš sa sobom i to je to. jedino kod vožnje automobilom ne smiješ biti pod utjecajem tog lijeka, ako piše da smanjuje psihomotorne sposobnosti i .... sve ono što slijedi. naravno da ti liječnik neće taj recept napisati ako ti lijek nije potreban, a ako jest, onda mu objasni svoje bojazni i vjerujem da će to napraviti.
Dužni su ga vratiti samo ako piše da je ponovljivi recept,a može biti maksimalno 6 izdavanja po receptu. To što se nešto plati znači samo da nije listi lijekova hzzo-a, ne da svatko to može koliko god puta treba kupiti.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Zadnje uređivanje Mg.Aloisis : 08.12.2010. at 18:38.
Mg.Aloisis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 18:40   #32
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
To je povijest bolesti. Na temelju njega ti se također može izdati terapija.
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
nemam pojma, scarlet je ustanovila da je povijest bolesti, koju kad pokažeš ljekarniku, on ti je dužan izdati lijek, naplati ga, ali je i obavezan napisati datum i količinu izdatog lijeka na taj papir. isto tako se to odnosi na stalni privatni recept ( koji ipak ima neko svoje trajanje), pa ti naplati lijek, i zabilježi datum i izdatu količinu. recept za hzzo ljekarnik uzima k sebi i naplati samo participaciju.
Hvala na objasnjenju. Ako sam dobro shvatila, ovo moje vrijedi na neko duze vrijeme, naravno samo ako sama placam.

Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
opasna! jesi li ti to uzela avatar od naše dukice ili se dukica pretvorila u opću opasnost???
Nemam pojma, ovo mi je prvi glas da sam nekome ukrala avatar. Promijenit cu ga cim nadjem nesto prikladno.
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:00   #33
zna li netko, koje su najštetnije supstance, osim nikotina i alkohola, koje se mogu legalno nabavljati u ljekarnama ili generalno maloprodaji, a da su namjenjene ljudskoj konzumaciji ovog ili onog tipa

recimo ako netko ima onaj popis, koji daje službenu podjelu na opojne droge i psihotropne supstance, mislim da ga se može nač lako na netu, a da ima dovoljno znanja da po nazivima može prepoznati tako nešto

recimo kodein se prodaje uz paracetamol, kodein uvjetno izaziva ovisnost i dugoročnom primjenom oštečuje jetru mislim - makar kodein nije ono na što ciljam, on nije tolko opasan zapravo, ali po toj liniji

ispričavam se ako ide u offtopic
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 08:46   #34
kodein se inače nalazi na popisu, da.
u kombiniranim analgeticima ili nekim sredstvima protiv kašlja nalazi se u određenoj maloj količini koja odgovara jednoj dozi po tableti ili kapsuli ili žlici sirupa. inače, po novijim stavovima farmakologa takve kombinirane preparate ne treba uzimati jer za to postoje bolji lijekovi koji ne izazivaju ovisnost. npr. za glavobolju ćeš uzeti čisti preparat, a ako ti treba još i neki dodatak, to liječnik propiše na posebni recept kao izolirani lijek. npr. za gripozu sa suhim nadražajnim kašljem bolje je uzeti neki drugi analgetik+ sirup protiv kašlja, nego neki kombinirani prašak. naravno, ako u toku bolesti konzumiraš po preporuci liječnika određenu količinu, sve do završetka boleštine, nećeš postati đanki. neke takve tablete se bez recepta prodaju, no za npr. folkodin (sličan kodeinu, isto na popisu) treba recept. a za takav suhi kašalj ima isto tako čisto dobrih istodjelujućih lijekova koji nisu na popisu. uostalom, sve takve stvari se ionako ne uzimaju dugotrajno.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 19:42   #35
Ljekarnik nije dužan izdati lijek ako mu predočiš povijest bolesti, tj. može ga izdati samo taj isti dan, znači danas dobiješ povijest bolesti, i možeš s tim u ljekarnu po lijek.
Inače ne, samo na l.recept jer su velike kazne, npr, za privatnu osobu do 10.000 kn, za ljekarnu čak do 100 000 kn, ako naleti inspekcija.
__________________
Groundhog day - the groundhog has blue eyes
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 22:06   #36
A oni ga isto svašta trpaju pod "opojne droge".. ja sve svoje sa sobom nosim, a za slučaj neke hulahajke, u novčaniku imam original Pisma liječniku od šrinka.. ako idem preko grane, pogotovo u neke egzotične zemlje, dam prevesti na dani jezik, uz ovjeru prijevoda. I nek se jebu.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 23:10   #37
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
1. na dvostruki (ili čak trostruki) recept prepisuju se od specijalista neurologa ili psihijatra samo neki od lijekova koji su na popisu opojnih droga

2. za lijekove tipa lexaurin, xanax, normabel (koji jesu na popisu zato što nakon dužeg uzimanja izazivaju ovisnost) potreban je recept. takav tip lijekova može prepisati i liječnik iz primarne zdr. zaštite, jer bi trebao biti (omajgad da me sad čitaju jezičari razapeli bi me) educiran za to.
čekaj malo, zar sad po novom i psihijatri mogu prepisivati recepte?
znam da je moj meni samo napisao nalaz s kojim sam išla do dr. opće prakse pa mi je ona dala recept. jer on ne može pisati recepte (tak mi je bio rekao).
__________________
if you talk to god, you're religious. if god talks to you - you're psychotic :)
dexterica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 17:24   #38
Quote:
dexterica kaže: Pogledaj post
čekaj malo, zar sad po novom i psihijatri mogu prepisivati recepte?
znam da je moj meni samo napisao nalaz s kojim sam išla do dr. opće prakse pa mi je ona dala recept. jer on ne može pisati recepte (tak mi je bio rekao).
ako malo razmisliš, bit će ti jasno: psihijatar ti prepiše lijek, a liječnik opće prakse samo napiše recept. prvi je stručnjak, a drugi samo njegov pisar.
i kažu sad da će liječnici opće prakse morati samo pisati recepte i uputnice, jer nisu ni za šta stručni. osobno sam protiv toga, jer je primarna zdravstvena zaštita temelj dobrog zdravstva, a tako je i sve skupa efikasnije i jeftinije.

e, sad, pogledao sam konvenciju UN-a o psihotropnim tvarima iz 1971. i nalazim da tvari u popisu IV (među kojima su lakši lijekovi za smirenje kao benzodiazepini - praxiten, apaurin, itd., koje piju i stare bake) imaju bitno drukčiji tretman od lijekova u popisu II i III (Schedule II, III). Tako kaže članak 9, stavak 1: tvari na popisu II, III i IV mogu se izdavati samo na temelju recepta...., no već u stavku 3 istog članka Konvencije kaže se nešto sasvim drugo: "usprkos stavku 1, Strana potpisnica Konvencije može, ako tako traže lokalne okolnosti i pod takvim uvjetima, uključujući i vođenje evidencije, kako ona sama propiše (odredi), ovlastiti licencirane ljekarnike ili druge maloprodajnike koje odrede tijela nadležna za javno zdravlje u zemlji ili u jednom njenom dijelu, da po svojoj diskreciji i bez recepta u iznimnim slučajevima izdaju u medicinske svrhe male količine tih tvari pojedincima, unutar granica koje odrede Strane potpisnice Konvencije."

Također se u članku 11. navodi da će se maloprodajnici (apoteke) kontrolirati za tvari u popisu III, ali ne i za tvari u popisu IV, za koje će se kontrolirati samo proizvođači, uvoznici i izvoznici.

Iz ovoga proizlazi jasno da naše vlasti idu i dalje od zahtjeva ove Konvencije, pa bespotrebno maltretiraju ljude koji nabave malu količinu lijekova za smirenje bez recepta, naravno ako mogu dokazati da su ga legalno nabavili (u apoteci), u medicinske svrhe. Ono što bi takvi ljudi trebali pokazati policiji je RAČUN iz apoteke, pa onda može inspekcija ljekarniku sjesti za vrat ako se pokaže da izdaje prevelike količine nekog lijeka za smirenje bez recepta ili opravdane svrhe. Koliko znam, apotekama se toleriralo izdavanje oko 20% takvih lijekova bez recepta, a sad u posljednje vrijeme je počela hulahajka s kaznama od sto tisuća kuna za apoteku i deset tisuća za apotekara. Sasvim nepotrebno maltretiranje građana i privatnih poduzetnika, samo zato da bi država namaknula još koju kunu viška jer drugačije nije sposobna.

umjesto da natjeravaju stare bakice i neurotike izluđene nenormalno visokim cijenama energenata, hrane, telekoma i višesatnim čekanjem po raznim šalterima, zašto ne ulove kojeg dilera stvarne opojne droge?

Osim toga, tko tu koga zafrkava, ako znamo da jedan normabel košta desetak kuna, a odlazak liječniku + recept košta tri puta više - 30 kn. Za participaciju i recept. A da ne računamo izgubljeno vrijeme u čekaonici. Također, i priča da se to radi zbog prilagođavanja zakonodavstva i propisa EU je bacanje prašine u oči, jer EU uopće ne traži ništa više od Konvencije iz 1971. Amerika je nešto drugo, tamo se lijekovi izdaju na ime liječnika i pacijenta jer oni uopće nemaju organizirani zdravstveni sustav.
__________________
Be strong, be wrong!
Ludi_Klobuchar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 01:05   #39
...policija uvijek nasdje sebi posla.....i vrlo su neugodni bas oni koji jako malo znaju.....a oni sto im pisu sto trebaju raditi i sto oduzimati su krivci....
...sto to uopce znaci....lijecnici propisuju ljekove koje policija smatra ilegalnima....o drzavo????

...pocetkom 80tih sam imala saobracajku....vracali se sa mora....sletili u kanal na jednom zavoju....bila jaka kisa....
...dolazi policija....i pocne nas pretrazivati.....valjda nisu imali nista drugo za raditi jer nitko drugi nije sudjelovao u nesreci a mi bili ok...jedino auto slupan.....
...pretrazuju oni nase stvari i pita jedan...
- a sto toliko stvari nosite....sta ce vam toliko odjece.....
- pa bili smo 3 tjedna na odmoru....
....otvore moju torbicu sa higijenskim priborom i nadju kutiju tampona.....
....izvadi jedan tampon i pocne ga odmatati....razvlaciti.....hoce da izvadi onaj konac iz njega..... (cijelo selo oko nas gleda sto radi)
...moj decko mu kaze...tiho...to je tampon za menstruaciju zene upotrebljavaju)....nista.....on dalje odmotava....
....na kraju ga je cijelog izcerupao da vidi da nema nista.....
....pridje mu drugi i gledaju.... kaze on njemu.....meni je to sumnjivo....sto bi netko obicnu vatu tako motao i jos konac stavljo ako nije nesto unutra sto treba izvadit odatle....
....pretrazili su cijelu kutiju tampona.....i jos nas ispitivali da li se mi slucajno drogiramo ili svercamo drogom....
....seljani koji su to sve gledali uopce nisu kontali sto se odvije....jer samo stariji ljudi su stakjali i nekoliko sredovjecnih muskaraca.....;a oni i tako nisu imali pojma o tamponima..... jedino su dva klinca od nekih 12-13 videci scenu poceli se cerekati i dosaptavati...ali su vrlo zainteresirano i doisciplinirano gledali ......
...kada je policija otisla isli smo u gostionicu na pice......bili smo gladni, zedni i u stresu.....a i cekali mehanicara...,.
....po pitanjima i komewntarima ljudi vidjeli smo da oni vjeruju da mi nesto svercamo ali smo uspjeli policiju preveslati....

....eto to je policija.....i nije vazno da li je droga, lijek za smirenje ili obican tampon...

....ali i to je raja....cim te policija pregledava odmah si kriminalac...
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 17:23   #40
Quote:
dexterica kaže: Pogledaj post
čekaj malo, zar sad po novom i psihijatri mogu prepisivati recepte?
znam da je moj meni samo napisao nalaz s kojim sam išla do dr. opće prakse pa mi je ona dala recept. jer on ne može pisati recepte (tak mi je bio rekao).
ma, ne, nego specijalist napiše poreporuku u povijest bolesti da se treba uzimati taj-itaj lijek-toliko -i toliko-- . odeš na oppću praksu i tvoj liječnik ti napiše taj recept s kojim podigneš lijek u ljekarni. no, također možeš s tom povijesti bolesti u ljekarni uzeti lijek bez recepta, ali moraš plaiti, ili ti ljekarnik zakapari dok ne doneseš recept od svog liječnika. uglavnom platiš samo participaciju, ili punu cijenu ako lijek nije na listi hzzo-a.

specijalisti mogu pisati samo trajne recepte, privatne, uz čije predočenje u ljekarni lijek moraš dobiti, ali ga istovremeno plaćaš sama.

maria callas, vidim da si jako ogorčena neznanjem ondašnjih polismena.
a da sad probaš testirati ove nove, morti oni više razlikuju drogu od tampona?

popis radi ministarstvo zdravstva i soc. skrbi, i tu policajci nemaju utjecaja, naprosto zato što nisu znalci u tome jel neka kemikalija sredstvo ovisnosti, bezazleni dodataak prehrani ili lijek koji spašava život. jer bi onda morali završiti farmaciju, medicinu illi tak nekaj. a onda ne bi bili policajci, nego famraceuti, liječnici, valjda.

a droga je danas tako grozno raširena pojava da se ljudi trude svim metodama, sredstvima, djelovanjima i znanjima smanjiti njezin negativan utjecaj u društvu.
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:14.