Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2008., 15:54   #1
Prešutno/dopušteno prekoračenje (minus)

ljudi, recite mi, koja banka obobrava najveći minus. jer će mi naljeto trebati veća količina keša.a trenutno sam pripravnik i imam ugovor na godinu dana;te nisam kreditno sposoban i moja draga i predraga PBZ banka mi ne odobrava minus...

help, people...da ne bih morao vršiti prepade na monetarna odlagališta onih stvari koje svrbe kad ih imaš a propuh je džepu kad ih nemaš
albe is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2008., 22:27   #2
ne preporucam ti ulazak u minus, i mislim da ti svaka banka daje minus u iznosu jedne place ako pricamo o debitnoj kartici
bavarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 00:25   #3
Ah taj minus!!!



Nešto me u zadnjih nekoliko mjeseci snašlo ( nekontrola, nestrpljivost, računi, računi itd....)
.... i nađoh se u VELIKOM minusu!
I što sad? Kako to promijeniti?
Naravno, kontrola i ja smo sad dobri prijatelji, no je li moguće ubrzati izlazak iz ove visokokamatne situacije?!?!?!

Da li ima ikakva smisla minus pokrivati nekim brzinskim kreditom uz odgodu plaćanja?

Help.....
__________________
Carol
Carol is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 00:54   #4
Definiraj prvo (samoj sebi) što ti znači veliki minus - apsolutno, u odnosu na tekuća primanja ili u odnosu na "višak" novaca nakon podmirenja redovnih obveza (hrana, režije...).

Uz pretpostavku da si u dozvoljenom minusu i da je minus reda veličine 1-2 mjesečne plaće (recimo 10-15tisuća kuna), najpovoljnije je (po mom mišljenu) napraviti plan otplate prema svojim realnim mogućnostima, npr.1000-2000kn/mjesečno i tijekom sljedećih 6-12 mjeseci izaći iz minusa. Kako će se pritom iznos duga konstantno smanjivati, ukupno plaćeni iznos kamata neće biti pretjerano visok, tako da ne vjerujem kako bi se podizanjem zamjenskog kredita nešto dobilo - osim kamate, potrebno je uračunati i troškove obrade novog kredita, ovjere, osiguranja...

Druga je stvar ako je minus jako velik u odnosu na plaću/dio plaće koji se može upotrijebiti za otplatu. U to slučaju bi moglo biti povoljnije dizanje nenamjenskog kredita s rokom otplate od nekoliko godina, kako bi se uz manje-više normalan život (ne pretjeranu ratu) otplatio dug.
I nakon toga: disiplinirano trošenje - u skladu s prihodima (minus koristiti isključivo kao sredstvo za premošćivanje trenutne rupe, ali unaprijed planirati njegovo zatvaranje unutar max 3 mjeseca.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 01:09   #5
Quote:
bavarac kaže: Pogledaj post
ne preporucam ti ulazak u minus, i mislim da ti svaka banka daje minus u iznosu jedne place ako pricamo o debitnoj kartici
Niti ja ne preporučujem ulazak u minus jer to može biti opako dvosjekli mač, ali banka daje i više minusa od iznosa jedne plaće. Konkretno, meni daje skoro tri plaće.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 09:21   #6
Quote:
lahor kaže: Pogledaj post
Niti ja ne preporučujem ulazak u minus jer to može biti opako dvosjekli mač, ali banka daje i više minusa od iznosa jedne plaće. Konkretno, meni daje skoro tri plaće.
niko nije lud preporučit ulazak u minus ali mi se ipak čini da malo ljudi ima dovoljnu plaću da bi proživio mjesec tako da ako se mora-mora i tako vjerovatno cijeli život ako se baviš poštenim radom....nažalost je kod nas tako.....
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 12:32   #7
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
..malo ljudi ima dovoljnu plaću da bi proživio mjesec tako da ako se mora-mora i tako vjerovatno cijeli život...
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2008., 20:04   #8
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
sve to ja razumijem,svijestan sam da sam iznos potrošio samo jednom i pokušavao sam ne uć u minus ali onda mi ispada da ću biti ili gladan,bit ću gol i bos,dijeca će biti ko zadnja bijeda...itd a to ne želim i neću...
radim pošteno i želim da moja djeca a i ja imaju ono najpotrebnije jer ja u dijetinstvu nisam mogao imat...
neka nam živi lijepa NJIHOVA pa kad može država (MI)biti u dugu do grla moramo i mi....
da ponovim ja bi najrađe da smo svi u hrvatskoj u plusu i da uživamo plod NAŠIH bitaka ali smo nazvani stoka sitnog zuba....
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 11:12   #9
Quote:
amerdin kaže: Pogledaj post
sve to ja razumijem,svijestan sam da sam iznos potrošio samo jednom i pokušavao sam ne uć u minus ali onda mi ispada da ću biti ili gladan,bit ću gol i bos,dijeca će biti ko zadnja bijeda...itd a to ne želim i neću...
Nisi baš razumio...

Ako nakon što si u minusu uspijevaš ipak preživljavati i ti i obitelj i niste gladni i žedni te mjesečne obaveze su dodatno porasle za kamatu na taj minus - logičan je zaključak da se i MOGLO ne ući u minus...

To što se ušlo i što je drugačije ispalo je tvoj osobni izbor naravno (kao što si i naveo)
elvar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 14:21   #10
pomoc!stvarno se nikako ne kuzim u ta bankarska posla

ako sam u minusu od 3500kn, u zabi je oko 14%kta i obracunava se 3-mjesecno, to znaci da ako ja u roku 3 mj izadjem iz minusa ,kaj sa kamatom ?
shangolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2008., 18:05   #11
Quote:
shangolino kaže: Pogledaj post
pomoc!stvarno se nikako ne kuzim u ta bankarska posla

ako sam u minusu od 3500kn, u zabi je oko 14%kta i obracunava se 3-mjesecno, to znaci da ako ja u roku 3 mj izadjem iz minusa ,kaj sa kamatom ?
kamata će ti se obračunati za onaj vremenski period koliko si bio u minusu.
gami88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2008., 02:19   #12
Quote:
shangolino kaže: Pogledaj post
...ako sam u minusu od 3500kn, u zabi je oko 14%kta i obracunava se 3-mjesecno, to znaci da ako ja u roku 3 mj izadjem iz minusa ,kaj sa kamatom ?
Kao što ti je @gami odgovorio, kamata se obračunava za svaki dan koji si u minusu, na stanje duga na taj dan, a to što banka tu kamatu obračunava tromjesečno samo znači da ti banka kamatu na minus ne obračunava i ne pripisuje na račun svaki dan (inače bi to bilo vidljivo na stanju na tekućem), nego periodički - krajem svakog kvartala.

Približna računica (zaokruženi iznosi) uz pretpostavku da si 15.05 ušao u minus -3600,00 i da taj minus otplaćuješ po 1200,00 od plaće koja ti sjeda svakog 15. u mjesecu:

kamatna stopa 14%/godišnje (oko1,1%/mjesečno)


datum uplata -- kamata -- dug
15.5 ------- ---------- -3600,00
15.6 +1200,00 ----------- -2400,00
30.6 ---------- --50 ----- -2450,00
15.7 +1200 ----------- -1250,00
15.8 +1200 ----------- -50,00
30.9 ------ ------28 ----78,00
15.9 ---78 ------- -------0,00 - i čist si
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 03:20   #13
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Kao što ti je @gami odgovorio, kamata se obračunava ...
Svaka svaka cast na ovom prekrasnom odgovoru odnosno pomoci !!!

Zadnje uređivanje Lavica02 : 18.05.2008. at 11:30. Reason: quote
shangolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 16:31   #14
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ovo je najveća zabluda ljudi koji su konstantno u minusu - svi s kojima sam razgovarao, a u takvoj su situaciji, tvrde kako bez minusa ne bi mogli zatvoriti mjesečne obveze/potrebe, a nisu (ili ne žele biti) svjesni da su iznos za koliko su u minusu potrošili samo jednom i da dalje sa svakom novom plaćom samo popunjavaju nastalu rupu (+kamate, naravno, i to relativno visoke), znači da dalje trajno žive od plaće umanjene za kamatu, dakle očito da bi mogli živjeti i od cijele plaće.
Ovo nije tocno. Ljudi valovito ulaze i izlaze iz minusa. Dignu kredit, pokriju minus. Izadu iz kredita, udu u minus, dobiju nekako neku ekstra lovu i pokriju minus, onda opet udu u njega itd. S tim da se minus stalno povecava. Moras gledati da ljudi ne udu odmah 15 000 kn u minus. Niti ga nemaju tolikog. Prvo udu 2000, pa 4000, pa 5000, pa 8000, pa 9500, pa 12000 pa 15000... Ovisno koliko im svakih par mjeseci usfali love i koliko im na kvartalnoj ili polugodisnjoj bazi banka povecava minsu.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 17:38   #15
ja se slažeš s @3007 ... rijetki su oni koji ga koriste u nekim situacijama i izađu iz njega u kratko vrijeme (ekstra lovom) ...

sam kažeš:
Quote:
snowleopard kaže: Pogledaj post
Prvo udu 2000, pa 4000, pa 5000, pa 8000, pa 9500, pa 12000 pa 15000... Ovisno koliko im svakih par mjeseci usfali love i koliko im na kvartalnoj ili polugodisnjoj bazi banka povecava minsu.
jednom kad "zaglibiš" u njega više od polovice plaće, teško se ili nikakako se ne izađe
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 18:23   #16
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
ja se slažeš s @3007 ... rijetki su oni koji ga koriste u nekim situacijama i izađu iz njega u kratko vrijeme (ekstra lovom) ...

sam kažeš:


jednom kad "zaglibiš" u njega više od polovice plaće, teško se ili nikakako se ne izađe
ljudi neznam koliko su vaša primanja i ako ne koristite minus ja vam se divim jer ja sa svojih 5000 kn,supruginih 2400 sa dvoje školaraca -jedan putuje-ne mogu iz mjeseca do mjeseca na kraj a ne trošim na nepotrebne stvari.....
život je jako skup i još će biti skuplji izgleda tako da čemo sve više i više krpati...
možda griješim ali neznam gdje....
amerdin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 20:29   #17
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ...

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:26   #18
Možda će grubo zvučati, ali zanima me kako bi se snalazili u situaciji od prije dvadesetak godina, kad nije bilo minusa ili, malo kasnije, kad je uveden dopušteni minus od 500 kn, nešto kasnije 2000kn. Jedina mogućnost za trošenje novaca "unaprijed" bilo je korištenje potrošačkih kredita i klasičnih kredita (uvjeti nisu bili baš povoljni), a onda kupnja na čekove.
Tek pred petnaestak godina uveden je minus ovisan o prosjeku plaće s povećanjem 10% za svakih 6 mjeseci urednog poslovanja (do max 100%) - govorim o zagrebačkoj banki.
BTW, sjeća li se još netko kako je pred samo 13-14 godina kamata na stambene kredite bila oko 9,5%, uz depozit oko 30%

Ukratko, prihode i rashode volim gledati na godišnjoj, a ne mjesečnoj osnovi, na taj način se lakše može sagledati vlastita financijska situacija i napraviti neki plan.
Npr. trošak registracije i godišnjeg servisa automobila, kupovina knjiga i opremanje klinaca za školu, nabavka ogrjeva (za one koji koriste lož-ulje ili drva), troškovi godišnjeg...sve to ljudi spominju kao izvanredne troškove koji im u tekućem mjesecu predstavljaju izuzetno opterećenje i onda to pokrivaju ulaskom u minus. Racionalnijim mi se čini sve te "izvanredne" troškove zbrojiti i podijeliti na cijelu godinu te uključiti u mjesečne troškove. Ako se već ušlo u veliki minus, najpametnijim potezom smatram podići nenamjenski kredit za pokrivanje tog minusa, razvući ga na 2-3 godine ili koliko je potrebno da bi rata bila podnošljiva, te ubuduće trošiti u okviru mogućnosti - sve ostalo vodi samo u sve dublju zaduženost.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:29   #19
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ...

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...
Drugim riječima, kad-tad dođeš do naksimalnog dopuštenog minusa, nakon čega opet ne možeš trošiti ni kune više nego što ti iznosi plaća... samo umanjeno za kamatu od 15-ak posto iznosa minusa. Drugim riječima, ako možeš s minusom, definitivno možeš i bez njega. Ako se dogodi neki neplanirani trošak, bolje uzeti neki kratkoročni kredit.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2008., 21:31   #20
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
potpuno mi je jasno o čemu pričaš

ajmo probat ovak ...

npr.
imaš minus u banci 6.000 kn, žena ima 3.000 ... pretpostavka je da ste vremenom (zbog poznatih xy stvari) do kraja u minusu ... sjedne plaća ...
ti si na 0, supruga još uvijek -600 kn i slijedećih mjeseci nemate ništa osim gole plaće (ukupno 7.400) s time da vam banka svaka 3 mjeseca još i naplaćuje kamate ... Što sad? minus se ne povećava, prihodi ne rastu, rastu "samo" troškovi, a nema se više od kuda uzeti ... užasna situacija ...

htjela sam reći da taj minus nije vreća iz koje kad uzmeš ne trebaš vratiti, a kad uzmeš sve opet ostaje gola plaća ...
Upravo ovak

Sada ti je teško i živjeti samo od plaće a kako tek misliš to vratiti, tj. živjeti sa samo dijelom plaće a ostatkom vračati minus? Kad odeš u mirovinu, koja će ti biti 3 puta manja od plaće? I uz mogučnost da kamata bude jednostrano i dosta povećana (kad kuna malo olabavi)

Kad bi ljudi na minuse počeli gledati kao na najobičnije kredite (kaj ustvari i jesu) samo sa najnepovoljnijom kamatom na tržištu i "pogodnosti" da možeš vračati samo kamatu, sigurno ih ne bi tako olako koristili.

Da, i ja bi radije revolving karticu nego minus jer je kamata tu negdje ali barem bi me prisililo da polako vračam glavnicu (ako ne bi mogao do klasičnog kredita, koji je ipak najbolje rješenje kad se već mora)
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:11.