Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2015., 08:44   #2701
zaposlio se

poslodavac uredno prijavio i dobija sve papire

dokad moram nositi sa sobom HZZO tiskanicu 1 da sam prijavljen jer mi zdravstvena kartica više ne vrijedi? tako mi je rekli u doktora

jel dobijem novu ili mi produže ovu kompijotorski
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 08:46   #2702
Quote:
Tavoc kaže: Pogledaj post
Poštovanje dragi forumaši,

Imam par pitanja.
Dakle, prije kojih godina sam prekinuo studiranje usred semestra.
Zdravstveno mi je iz nekog razloga i dalje vrijedilo do kraja školske godine.
Nakon toga sam dobio obavijest da trebam dostaviti potvrdu o nastavku studiranja što nisam učinio nakon čega mi je ukinuto zdravstveno osiguranje jer nisam znao za onaj rok od 30 dana.

Mene bi sada zanimalo koje se moje opcije i na kraju krajeva, ako bi si sam plaćao zdravstveno koliko bi me to koštalo i koje sve papire trebam za to.

nikoje.

500kn mjesečno pa ti i dalje pametuj ili se zaposli
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 10:03   #2703
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
zaposlio se

poslodavac uredno prijavio i dobija sve papire

dokad moram nositi sa sobom HZZO tiskanicu 1 da sam prijavljen jer mi zdravstvena kartica više ne vrijedi? tako mi je rekli u doktora

jel dobijem novu ili mi produže ovu kompijotorski
ako ti je iskaznica istekla, prilikom prijave je trebala biti napravljena nova s OIB-om koja će ti stići na sjedište poslodavca i ona bi trebala biti trajna.

Iskaznica koju imas, VRIJEDI, bez obzira sto pise datum isteka jer najbitnije je da u sustavu imas provedeno osiguranje (svi su dobili naputak).

dakle, papir ne moras nositi sa sobom, vec tu staru iskaznicu!

Nova dolazi za otprilike mjesec dana na sjediste poslodavca,ako je uopce dana u izradu. Nazovi HZZO, pripremi OIB pa si provjeri. (moguce da je vec prije dana nova, ali da je nisi preuzeo).
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 10:21   #2704
Quote:
Tavoc kaže: Pogledaj post
Poštovanje dragi forumaši,

Imam par pitanja.
Dakle, prije kojih godina sam prekinuo studiranje usred semestra.
Zdravstveno mi je iz nekog razloga i dalje vrijedilo do kraja školske godine.
Nakon toga sam dobio obavijest da trebam dostaviti potvrdu o nastavku studiranja što nisam učinio nakon čega mi je ukinuto zdravstveno osiguranje jer nisam znao za onaj rok od 30 dana.

Mene bi sada zanimalo koje se moje opcije i na kraju krajeva, ako bi si sam plaćao zdravstveno koliko bi me to koštalo i koje sve papire trebam za to.
Rok za prijavu kao nezaposlena osoba u slucaju prekida studija je 30 dana od dana prekida. Tebi je trajalo do isteka akademske godine (30.09.) budući da se redovni studenti s potvrdom osiguravaju do tog datuma. dakle, jos si dobro prosao jer si imao osiguanje koje nisi smio.

Opcije su ti : prijava u radni odnos, gradski ured za soc. skrb (ne znam gdje zivis), ali to je privremena opcija kratkog trajanja (imaju uvjete pod kojima daju zdravstveno i ogranicavaju ga na mjesec/dva) te placanje.

Placanje iznosi oko 400 kn, bez dopunskog naravno, ali placas retroaktivno od zadnjeg datuma kad si imao osiguranje, najduze godinu dana.

Problem je sto ce te mozda traziti potvrdu s faksa sa datumom prekida studija da te s tim datumom mogu odjaviti te ces od tog datuma plaćati osiguranje. Npr. prekinuo si studij u 11. mj. i sutra se ides prijaviti na zdravstveno, platit ces prvo 4 mjeseca odmah ( 4x400) + za daljnje mjesece.

Takoder, plaćanje ne mozes prekinuti dok ne steknes pravo po drugoj osnovi. (nema onog: sad cu placati 3 mj, pa onda vise necu).

Inace ti za to treba samo osobna.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 23:46   #2705
Quote:
Tavoc kaže: Pogledaj post
Poštovanje dragi forumaši,

Imam par pitanja.
Dakle, prije kojih godina sam prekinuo studiranje usred semestra.
Zdravstveno mi je iz nekog razloga i dalje vrijedilo do kraja školske godine.
Nakon toga sam dobio obavijest da trebam dostaviti potvrdu o nastavku studiranja što nisam učinio nakon čega mi je ukinuto zdravstveno osiguranje jer nisam znao za onaj rok od 30 dana.

Mene bi sada zanimalo koje se moje opcije i na kraju krajeva, ako bi si sam plaćao zdravstveno koliko bi me to koštalo i koje sve papire trebam za to.
Najbolje ti je zaposliti se, barem na 2 dana i miran si. Imaš pravo na besplatno osiguranje, poslodavac rješava sve sa zdravstvenim, nitko te ne traži potvrdu kada si završio studiranje i slične gluposti.

Ja sam imao sličan problem, kod prekida studija nisam se odjavio, imao sam zdravstveno još jedno 2-3g (ne znam na koju foru ali na kartici je pisao datum skroz do 26.g. iako zapravo ne bi smio imati jer odavno sam prekinuo studij), koristio sam uredno knjižicu u tom periodu iako nisam imao pravo na to. Kasnije sam se zaposlio, dobio novu knjižicu i sve super. Nikakvu kaznu nisam platio iako su neki ovdje me "plašili" da za taj period što sam koristio knjižicu da ću platiti ogromne neke cifre (koje u zakonu fakat stoje ali to nitko ne primjenjuje), da će moja stara imati problema kod moje odjave (jer sam bio prijavljen na nju kao studoš iako zapravo nisam studirao) i slične stvari .. ništa od toga se na kraju nije desilo, kod zaposlenja samo su mi produžili knjižicu i sve uredno sad koristim.

Uglavnom, zaposli se makar na 2 dana, ako si u Zagrebu to stvarno nije nikakav problem. Kad izgubiš taj posao trk se odjaviti tako da imaš pravo na osiguranje kao nezaposlena osoba i to je to. Samostalno plaćanje osiguranje, ili ne daj Bože još i unatrag - je ludost. Ogromne cifre..
david_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 13:49   #2706
[QUOTE=david_zg;53712491]
Ja sam imao sličan problem, kod prekida studija nisam se odjavio, imao sam zdravstveno još jedno 2-3g (ne znam na koju foru ali na kartici je pisao datum skroz do 26.g. iako zapravo ne bi smio imati jer odavno sam prekinuo studij), koristio sam uredno knjižicu u tom periodu iako nisam imao pravo na to.

zdravstveno si imao zato sto se poslije prekida studija nisi javio te se nisi mogao odjaviti. (HZZO ne zna kad si ti prekinuo studij)
danas to nije moguce jer se svi studenti i skolarci osiguravaju po trajanju akademske tj. skolske godine (30.09./31.08) upravo da bi se izbjegle ovakve situacije.

Takoder, iskaznica nema veze sa osiguranjem. mozes ju imat, a da nemas osiguranje pa placas sve ili mozes imati osiguranje, a bit bez nje,pa ne placas.

cifre nisi platio iz dva moguca razloga: odjavili su te danom prije stupanja u radni odnos (sto se ne smije,ali se radi) ili su te odjavili prekidom studija,ali nitko se ne bavi osiguranjem od prije par godina pa ti nece ni naplatiti to,iako bi mogli.

radni odnos od 2 dana je moguc(zakon o radu ne propisuje min trajanje),ali je moguca onda i revizija (gotovo nikad se ne radi,ali velim, moguca je).
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 14:55   #2707
Oj ljudi imam pitanje. Priavljen bio kao student diplomirao i nisam se odjavio sa zdravstvenog i tamo me u biti još vode. A diplomirao još u 12 mjesecu 2014. Sad, prijavljuje me šef na stručno osposobljavanje i mora me prijavit na zdravstveno. Pitanje, jel se može jednostavno pravit glup, on me prijavi i nikom ništa? Pitam jer sam u ovoj godini imao nekoliko pregleda pa ako budem morao donositi potvrdu tome kad sam diplomirao onda bi mi mogli retrogradno naplatiti...pa da prešutim, šef me prijavi i tak sve prođe. Jer oni na zdravstvenom i tako pojma nemaju kad sam ja diplomirao.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 15:42   #2708
Podizanje europske zdravstvene iskaznice

Pozdrav!

da li itko ima infomaciju jel se mora bas osobno podici Europska zdravstvena iskaznica, ili postoji mogucnost da netko od obitelji sa mojom osobnom iskaznicom to ucini za mene? jer naime nalazim se u Austriji, studiram, i trenutno nemam vremena da dodjem do Zagreba, a kartica mi je potrebna ovdje, pa bi bilo super da mi je roditelji dofuraju ovdje, kad budu dolazili za vikend. Oni rade bas u radno vrijeme zavoda, od 8-16 sati, pa bi htjela saznat, dal je to moguce, da ne uzimaju bezveze slobodne sate, ak nije. A na hzzo-u me naravno preusmjeravaju sa jednog na drugi broj telefona, i tako cijelo jutro, i na kraju nisam ni dobila informaciju

Hvala vam unaprijed za pomoc
tinchy8963 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 17:03   #2709
Moze se, moji su podizali za mene, cak i bez osobne iskaznice.
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 17:12   #2710
Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Moze se, moji su podizali za mene, cak i bez osobne iskaznice.
Super! Hvala ti punooo na brzom odgovoru
tinchy8963 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 19:21   #2711
Quote:
tinchy8963 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

da li itko ima infomaciju jel se mora bas osobno podici Europska zdravstvena iskaznica, ili postoji mogucnost da netko od obitelji sa mojom osobnom iskaznicom to ucini za mene? jer naime nalazim se u Austriji, studiram, i trenutno nemam vremena da dodjem do Zagreba, a kartica mi je potrebna ovdje, pa bi bilo super da mi je roditelji dofuraju ovdje, kad budu dolazili za vikend. Oni rade bas u radno vrijeme zavoda, od 8-16 sati, pa bi htjela saznat, dal je to moguce, da ne uzimaju bezveze slobodne sate, ak nije. A na hzzo-u me naravno preusmjeravaju sa jednog na drugi broj telefona, i tako cijelo jutro, i na kraju nisam ni dobila informaciju

Hvala vam unaprijed za pomoc
Za nas to sve odradi firma. Dakle, može se bez problema.
Al s obzirom da si vani, možda bi preko usluge e-građani mogla i sama to u budućnosti odraditi.
Slijedeći put kad budeš u HR skokni u FINU i ugovori si tu uslugu, pa ćeš onda moći nešto od papirologije obaviti on-line.
Evo link pa prouči:
https://pretinac.gov.hr/KorisnickiPr.../eGradani.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 18:08   #2712
Quote:
afriend kaže: Pogledaj post
Oj ljudi imam pitanje. Priavljen bio kao student diplomirao i nisam se odjavio sa zdravstvenog i tamo me u biti još vode. A diplomirao još u 12 mjesecu 2014. Sad, prijavljuje me šef na stručno osposobljavanje i mora me prijavit na zdravstveno. Pitanje, jel se može jednostavno pravit glup, on me prijavi i nikom ništa? Pitam jer sam u ovoj godini imao nekoliko pregleda pa ako budem morao donositi potvrdu tome kad sam diplomirao onda bi mi mogli retrogradno naplatiti...pa da prešutim, šef me prijavi i tak sve prođe. Jer oni na zdravstvenom i tako pojma nemaju kad sam ja diplomirao.
vjerojatno ti nece bti nista! sad prijava na zdravstveno ide preko HZMO, a oni u vecini slucajeva odjave osiguranje dan prije stupanja u radni odnos-sto je naravno pogresno! ne znam da li ce se ikada itko baviti time, iako bi trebalo.
da li si se javio na zavod za zaposljavanje,poslije zavrsetka i ako jesi, u kojem roku? ako se osoba ne javi na HZZO, a javi se u roku na HZZ, priznaje mu se osiguranje kao nezaposlena osoba.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 10:38   #2713
Što nakon Stručnog osposobljavanja? Pretpostavljam da se trebam javiti na HZZO, i da ću imati osiguranje kao nezaposlena iako se ne javim na Burzu (jer su odvojeni)? Ne znam kakva je procedura vraćanja kategorije osiguranja prije Stručnog; bila sam osigurana preko izvabračnog supružnika pa me zanima da li moramo opet prolazit istu proceduru?
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 18:52   #2714
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Što nakon Stručnog osposobljavanja? Pretpostavljam da se trebam javiti na HZZO, i da ću imati osiguranje kao nezaposlena iako se ne javim na Burzu (jer su odvojeni)? Ne znam kakva je procedura vraćanja kategorije osiguranja prije Stručnog; bila sam osigurana preko izvabračnog supružnika pa me zanima da li moramo opet prolazit istu proceduru?
rok ti je 30 dana za prijavu na HZZO poslije bilo kakvog radnog odnosa, ukljucujuci i strucno! burza nema s time veze!! sto se tice osiguranja preko izvanbracnog druga, to mozes jedino ako ti prode taj rok od 30 dana, inace ne.
dragicak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2015., 19:21   #2715
Quote:
dragicak kaže: Pogledaj post
rok ti je 30 dana za prijavu na HZZO poslije bilo kakvog radnog odnosa, ukljucujuci i strucno! burza nema s time veze!! sto se tice osiguranja preko izvanbracnog druga, to mozes jedino ako ti prode taj rok od 30 dana, inace ne.
To sam i pretpostavljala, tnx
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2015., 22:09   #2716
Pozdrav. Zanima me da li ću morati snositi kakve sankcije jer nisam zdravstveno osiguran (dopunsko imam ali osnovno ne) jer se nisam javio u roku (prošlo je već 6 mjeseci) na HZZO nakon prekida radnog odnosa, a u međuvremenu sam dva puta koristio usluge ugovornog zubara, i nedavno sam dobio dvije uputnice kod doktora opće prakse za radiološke pretrage. Sad su me zvali sa rendgena da mi nešto ne štima sa zdravstvenim, i da si to nekako sredim do utorka. Onda sam zvao na HZZO i tamo su mi rekli da nisam se prijavio poslije prekida radnog odnosa, i da mi bi najbolje bilo zaposliti se ili platiti zaostatke od 400 kuna za svaki mjesec. E sad mene zanima, i kako to da mi je doktorica dala uputnice i nisam platio ništa, ni participaciju i kako to da dentist nije ništa primjetio a ovi na rtg su skužili. Kako to da na HZZO znaju da nisam se prijavio ako im i nisam donio odjavu? Da li je to normalna pojava, jer ako oni to znaju tada bi im trbalo biti i jednostavno nekoga prijaviti po osnovu da je nezaposlen. Ja sam bio uvjeren da sam se uredno prijavio, ali prošle godine sam tri puta imao prekid radnog odnosa i još jednom produživao dopunsko tako da je moguće i da mi se samo čini kako sam se prijavio ali zapravo se sjećam jednoga od tri prethodna puita koliko sam bio na HZZO.
Polymorph is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 15:32   #2717
Pozdrav, imam pitanje, nakon zatvaranja obrta zakasnila sam s odjavom zdravstvenog osiguranja, i sada me HZZO tuzi tj. najavljuju optuzni prijedlog prekrsajnom sudu?
Ja sam odjavu u medjuvremenu napravila i nitko mi to nije spomenuo.
Malo je reci da sam u soku. Znala sam da se gubi pravo na osiguranje za nezaposlene, ali nisam znala da dolazi do ovoga?
Molim vas, sto to znaci, i sto mi je ciniti?
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 17:25   #2718
Na strogom sam mirovanju zbog komplikacija u trudnoci, imam samo opcenito pitanje:
Moze li netko umjesto mene otici u HZZO/HZMO i obaviti birokratske radnje vezane uz promjenu osobnih podataka korisnika (uz potrebne dokumente, naravno) ili to moram bas ja osobno?
Atia is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2015., 14:56   #2719
pozz ljudi imam jedni pitanje,nadan se da cete mi moc pomoc..trudna sam 6mj,dosad sam sve preglede obavljala privatno..jer nemam zdravsrveno,,to mi je stvarno postlao preskupo i odem na hzzo..tamo mi kazu da mogu dobit zdravstveno jedino da platim zadnju godinu ili da me neko prijavi..jako tesko ili nikako cu nac da me neko prijavi :/ pa me zanima dali postoji neki drugi nacin?zivim s momkom,nismo vjencani,i adrese nam nisu iste..
Gia Montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 18:32   #2720
Quote:
Atia kaže: Pogledaj post
Na strogom sam mirovanju zbog komplikacija u trudnoci, imam samo opcenito pitanje:
Moze li netko umjesto mene otici u HZZO/HZMO i obaviti birokratske radnje vezane uz promjenu osobnih podataka korisnika (uz potrebne dokumente, naravno) ili to moram bas ja osobno?

Evo da sama sebi odgovorim

Moze se, mama mi je sve obavila s vjencanim listom i mojom osobnom bez problema.
Prvo HZMO pa HZZO, iskaznica se podize u Žajinoj u roku od 30 dana.

@Gia - inace u RH po zakonu moras biti zdravstveno osigurana po nekoj osnovi, tako da cim nisi u biti krsis taj zakon.
Mislim da ti osim navedenih opcija (zaposljavanje ili placanje) ostaje jos samo jedna a to je da se javis u centar za socijalnu skrb.
Reci da si nezaposlena trudnica, da ne zivis s ocem djeteta (sto vase adrese i potvrdjuju) i da nemas novaca za zdravstvenu zastitu. Nisam sigurna da li se to jos moze, ali nemas sto izgubiti.
Nakon rodjenja bebe ti i decko uskladite adrese i prijavite vanbracnu zajednicu pa se mozes osigurati preko njega ako je zaposlen.
Atia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:50.