Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2011., 22:35   #81
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Oces kupit zelenih pupavki?
kao i obično, uvijek se nađe netko tko rečeno izvuče pun k iz konteksta i usporedi s totalno ekstremnim i nevezanim primjerom
al ajde, da se spustim na tvoj nivo: a oš ti kupit cementa?
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Da je stevia i okusom i cijenom usporediva s naprednim kombinacijama virtualno nenutritivnih umjetnih i prirodnih zasladjivaca mozda bih ju i kupovala.
koji bi to bili "virtualno nenutritivni prirodni zasladjivaci" a koji su k tome nisu cijenom "usporedivi" sa stevijom?
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Nego, ima i istrazivanja u kojima se ispostavilo da je i stevia genotoksicna (nista za zabrinuti se ako vam okus i cijena stevie odgovaraju). Teoreticari zavjera ce sad tvrditi da su ta istrazivanja financirali proizvodjaci aspartama ili secera.
oko te genotoksičnosti, fora je bila da se to istraživanje radilo s uvjetima koji bi pokazali i da je destilirana voda kancerogena (to je službeno izvješće o tom testiranju)
kao što rekoh, u americi istraživanja provode kompanije koje rade proizvod i koje potom traže putem tih svojih istraživanja od FDA-a mogućnost da licenciraju i stave proizvod na prehrambeno tržište
dakle, na stranu primitivizmi u obliku pokušaja omalovažavanja korištenjem pojmova poput "teoretičar zavjere", činjenica je da u americi novac čini čuda i da svaki "normalan" biznismen pokušava zaštititi svoj proizvod te nije ništa čudno da to radi pokušavajući omalovažiti konkurentski proizvod. a marketing tj. kako ćeš nešto prezentirati danas je cijela mudrost i sav bitan posao koji na kraju prodaje proizvod, u suprotnom ljudi nebi uopće jeli sva ova smeća koja jedu a koja im na reklamama uvijek prezentiraju kao nešto uber dobro za njih
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:42   #82
Quote:
Hetera kaže: Pogledaj post
Znači ova koju naručuješ nema onaj okus po natrenu?

Naime, danas sam, nakon 2 mjeseca premišljanja napokon kupila KAL-ovu u prahu i moram reći da sam se baš razočarala - okus je fakat kao saharin
Žao mi je love

A pitam za gorčinu jer vidim da bi ova NuNaturals sa shippingom izašla oko 195kn, a nemam baš para za bacanje...
ne znam kakav ukus ima natren, nisam ga nikad koristila
ova moja stevija ima malo drugaciji ukus od standardnos secera, ali opet manje neobican od drugih umjetnih sladila koje sam koristila
ipak ima donekle "prirodan" okus, umjetna sladila su opet posebna prica

ono sto mi je bitno je da nema gorcine... ako je stavis previse, onda samo dobijes presladak ukus
ako bilo koju drugu stavis previse, bit ce gorka

imam tu KALovu, ali ju uopce ne upotrebljavam, bacen novac
__________________

Now you dont need money
With a face like that, do ya honey
joujou is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:43   #83
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
a marketing tj. kako ćeš nešto prezentirati danas je cijela mudrost i sav bitan posao koji na kraju prodaje proizvod, u suprotnom ljudi nebi uopće jeli sva ova smeća koja jedu a koja im na reklamama uvijek prezentiraju kao nešto uber dobro za njih
i opet te pitam - vrijedi li to i za danas ultrapopularnu "zdravu hranu" koja se prodaje u na primjer bio&bio?
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:53   #84
Thaumatin je prirodan, ne znam cijenu cistog, ali nalazi se u jeftinim mjesavinama prirodnih i umjetnih zasladjivaca. I ne, u tim mjesavinama nema aspartama. Ne zato sto bi bio stetan, nego zato sto potrosaci nasjeli na sirenje panike ne zele kupovati proizvode s aspartamom. Dobro, ajde, oboljeli od fenilketonurije stvarno imaju razloga izbjegavati aspartam, no takvih je jako malo.

Nego, kako mislis da se rade istrazivanja aspartama? Stakore se hrani kolicinama po kilogramu tjelesne mase koje ljudi nikako ne bi mogli konzumirati. I sama sam napisala da nema razloga za zabrinutost zbog istrazivanja koja pokazuju genotoksicnost stevie. No, isto tako nema razloga za zabrinutost zbog istrazivanja koja pokazuju stetnost aspartama, osim, naravno, za one koji ga iz objektivnih razloga ne smiju konzumirati.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:54   #85
Quote:
Angry Bird kaže: Pogledaj post
i opet te pitam - vrijedi li to i za danas ultrapopularnu "zdravu hranu" koja se prodaje u na primjer bio&bio?
naravno da vrijedi. marketing prodaje sve: od robe do ljudi. samo pogledajte u svojoj okolini ljude koje poznajete, kako se "prodaju" a kakvi su uistinu. sve je to marketing...

NO što se tiče "zdrave hrane", meni to ne budi asocijacije na te neke novo nastale marke "zdrave prehrane" već na sam koncept jedenja što prirodnije uzgojene hrane, neovisan o marketingu. kako sam odrastao na svježem kravljem mlijeku, živinima iz domaće proizvodnje te povrću iz vlastita vrta, uistinu ne vidim razloga za mijenjanjem takvog sustava već za optimiziranjem istog (recimo moji djed i baka, te roditelji nisu znali a niti su pokušavali doznati da načine poboljšanja i olakšavanja uzgoja povrća u vrtu pa recimo nisu koristili malčiranje i navodnjavanje "kap po kap"
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:59   #86
Priroda nije savrsena, samo je funkcionalna. Tehnologija moze bolje.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:10   #87
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
I ne, u tim mjesavinama nema aspartama. Ne zato sto bi bio stetan, nego zato sto potrosaci nasjeli na sirenje panike ne zele kupovati proizvode s aspartamom. Dobro, ajde, oboljeli od fenilketonurije stvarno imaju razloga izbjegavati aspartam, no takvih je jako malo.
nemoj zaboraviti njeogvu razgradnju na metanol te formaldehid, ne baš poželjne elemente u tijelu a koji itekako utječu na živčani sustav stoga i mozak
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Nego, kako mislis da se rade istrazivanja aspartama? Stakore se hrani kolicinama po kilogramu tjelesne mase koje ljudi nikako ne bi mogli konzumirati. I sama sam napisala da nema razloga za zabrinutost zbog istrazivanja koja pokazuju genotoksicnost stevie. No, isto tako nema razloga za zabrinutost zbog istrazivanja koja pokazuju stetnost aspartama, osim, naravno, za one koji ga iz objektivnih razloga ne smiju konzumirati.
da, određuje se lethal dose na štakorima. no fora je da mi i štakori nismo isti osim što smo sisavci i ono što njima može biti podnošljivo, nama može biti skroz nepodnošljivo. Evo primjera radi aspirin je otrovan za mačke ali nije za pse i ljude. stoga to što se dešava sa štakroima i nije baš neki 100% točan pokazatelj što će se desiti s ljudima

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Priroda nije savrsena, samo je funkcionalna. Tehnologija moze bolje.
ne slažem se nikako pogotovo jer mi ljudi još nismo u stanju niti shvatiti dio veza koje postoje u prirodnom balansu a kamoli misliti da možemo bolje neg priroda
također je pitanje sebičnosti: mi ljudi isključivo gledamo sami sebe u cijelom procesu dok priroda teži balansu sa svim živim bićima.
stoga hvala lijepa, biram radije put prirode
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:13   #88
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
ne znam kakav ukus ima natren, nisam ga nikad koristila
ova moja stevija ima malo drugaciji ukus od standardnos secera, ali opet manje neobican od drugih umjetnih sladila koje sam koristila
ipak ima donekle "prirodan" okus, umjetna sladila su opet posebna prica

ono sto mi je bitno je da nema gorcine... ako je stavis previse, onda samo dobijes presladak ukus
ako bilo koju drugu stavis previse, bit ce gorka

imam tu KALovu, ali ju uopce ne upotrebljavam, bacen novac
Ma ok, meni je glavno da nije gorka i da nema onaj plastični okus - a takvi su mi ti umjetni zaslađivači I nažalost, KAL-ova stevia

Ništa, skupljam lovu za NuNaturals, pa bumo vidli
Hetera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:32   #89
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
nemoj zaboraviti njeogvu razgradnju na metanol te formaldehid, ne baš poželjne elemente u tijelu a koji itekako utječu na živčani sustav stoga i mozak
Koje ionako unosimo u organizam i nisu problem u malim kolicinama. Doza cini otrov. Stalno zaboravljas koliko malo se aspartama unosi kad ga se koristi za zasladjivanje.

Banane priiiiiiiirodno sadrze radioaktivni kalij. Je li to razlog da ih se ne konzumira? Ne, jer doza radijacije koju primimo od banana nije niti blizu opasnoj.

Quote:
da, određuje se lethal dose na štakorima. no fora je da mi i štakori nismo isti osim što smo sisavci i ono što njima može biti podnošljivo, nama može biti skroz nepodnošljivo. Evo primjera radi aspirin je otrovan za mačke ali nije za pse i ljude. stoga to što se dešava sa štakroima i nije baš neki 100% točan pokazatelj što će se desiti s ljudima
Aha, znaci ako stevia i prodje test na stakorima, ne znaci da je sigurna za ljude

Quote:
ne slažem se nikako pogotovo jer mi ljudi još nismo u stanju niti shvatiti dio veza koje postoje u prirodnom balansu a kamoli misliti da možemo bolje neg priroda
također je pitanje sebičnosti: mi ljudi isključivo gledamo sami sebe u cijelom procesu dok priroda teži balansu sa svim živim bićima.
stoga hvala lijepa, biram radije put prirode
Sjeti se da je to ista ona priroda koja nam je dala gripu, prehladu, crijevne viroze, velike boginje, trihinelu, salmonelu, malariju, loa loa crve, a mnogima invalidnost, urodjene mane... Priroda tezi ravnotezi, ali ju nije briga za ljude, i nije ni najmanje istina da je sve sto je prirodno nastalo za dobrobit ljudi. Tehnologija ti je s druge strane dala elektricnu mrezu, kompjuter i na kraju krajeva vile za tvoj vrt bez motike.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:43   #90
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Koje ionako unosimo u organizam i nisu problem u malim kolicinama. Doza cini otrov. Stalno zaboravljas koliko malo se aspartama unosi kad ga se koristi za zasladjivanje.
slažem se da je stvar u dozi no ameri koji piju samo dijetnu coca colu unose puno previše aspartana i njima on je problem. također znam i privatno ljude kojima ne prođe dan a da ne popiju barem pol litre kole...
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Banane priiiiiiiirodno sadrze radioaktivni kalij. Je li to razlog da ih se ne konzumira? Ne, jer doza radijacije koju primimo od banana nije niti blizu opasnoj.
kalij je koristan tijelu. banane su korisne tijelu. aspartan nije koristan tijelu nikako i u ikojoj količini
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Aha, znaci ako stevia i prodje test na stakorima, ne znaci da je sigurna za ljude
da, lako moguće. no fora je sa stevijom da se koristi već stotinama godina od domorodačkog stanovništva. stoga očito nije štetna za ljude...
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Sjeti se da je to ista ona priroda koja nam je dala gripu, prehladu, crijevne viroze, velike boginje, trihinelu, salmonelu, malariju, loa loa crve, a mnogima invalidnost, urodjene mane... Priroda tezi ravnotezi, ali ju nije briga za ljude, i nije ni najmanje istina da je sve sto je prirodno nastalo za dobrobit ljudi. Tehnologija ti je s druge strane dala elektricnu mrezu, kompjuter i na kraju krajeva vile za tvoj vrt bez motike.
o đizus. nemojmo nit ići u tom smjeru, pogotovo jer mi je tehnologija i dala vrlo stresnu i zagađenu okolinu i hranu koju jedem
uostalom evo ti najmudrija na tu temu:
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 00:00   #91
Quote:
augeN kaže: Pogledaj post
slažem se da je stvar u dozi no ameri koji piju samo dijetnu coca colu unose puno previše aspartana i njima on je problem.
Mozda, ako nekako uspiju popiti 1000 litara dijetne kole svaki dan.

Quote:
kalij je koristan tijelu. banane su korisne tijelu. aspartan nije koristan tijelu nikako i u ikojoj količini
Aspartam je koristan onima kojima se svidja njegov okus jer cini da im hrana bude ukusnija. Isto se moze reci i za Steviu, no, ona je dokazano stetna za novcanike.

Quote:
da, lako moguće. no fora je sa stevijom da se koristi već stotinama godina od domorodačkog stanovništva. stoga očito nije štetna za ljude...
Isto kao i duhan

Quote:
o đizus. nemojmo nit ići u tom smjeru, pogotovo jer mi je tehnologija i dala vrlo stresnu i zagađenu okolinu i hranu koju jedem
uostalom evo ti najmudrija na tu temu:
Naravno da se svaka tehnologija moze iskoristiti u lose svrhe. Ali, problem nije tehnologija, problem su ljudi, i to zato jer ih je priroda takvima nacinila. Ne bih dalje zachatavala, pa cu samo napomenuti da kad je rijec o okolisu, podrzavam ove.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 14:21   #92
Quote:
joujou kaže: Pogledaj post
ne znam kakav ukus ima natren, nisam ga nikad koristila
ova moja stevija ima malo drugaciji ukus od standardnos secera, ali opet manje neobican od drugih umjetnih sladila koje sam koristila
ipak ima donekle "prirodan" okus, umjetna sladila su opet posebna prica

ono sto mi je bitno je da nema gorcine... ako je stavis previse, onda samo dobijes presladak ukus
ako bilo koju drugu stavis previse, bit ce gorka

imam tu KALovu, ali ju uopce ne upotrebljavam, bacen novac

Koristim steviju

Istina da trebaš znati dozirati jer ako je staviš previše bude gorko, a u svakom slučaju sve ima gorkast okus, no ja sam se brzo navikao i sad mi je o.k.
__________________
Moj potpis? (finger) tko zna za što to netko može iskoristit'.
Rasta_Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 15:44   #93
Quote:
Rasta_Lion kaže: Pogledaj post
Koristim steviju

Istina da trebaš znati dozirati jer ako je staviš previše bude gorko, a u svakom slučaju sve ima gorkast okus, no ja sam se brzo navikao i sad mi je o.k.
Joj, ne znam

Jučr sam ispekla kolač od jabuka sa zobenim pahuljicama (da probam je l' je mogu koristit u kolačima) i stavila sam 5 onih mikro žličica, al kolač nije ispao dovoljno sladak, a ipak je imao gorčinu!
Mislila sam da će možda jabuke to malo zamaskirat, ali štanga

Mislim da se na to ipak neću moć naviknut
Hetera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 17:27   #94
Quote:
Hetera kaže: Pogledaj post
Joj, ne znam

Jučr sam ispekla kolač od jabuka sa zobenim pahuljicama (da probam je l' je mogu koristit u kolačima) i stavila sam 5 onih mikro žličica, al kolač nije ispao dovoljno sladak, a ipak je imao gorčinu!
Mislila sam da će možda jabuke to malo zamaskirat, ali štanga

Mislim da se na to ipak neću moć naviknut
Zapravo mislim da si je stavila previše.

Velim ako je previše staviš, više nije slatko nego gorko.
__________________
Moj potpis? (finger) tko zna za što to netko može iskoristit'.
Rasta_Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 22:28   #95
Quote:
Rasta_Lion kaže: Pogledaj post
Zapravo mislim da si je stavila previše.

Velim ako je previše staviš, više nije slatko nego gorko.
Aha, hoćeš reć da ak se previše stavi gubi na slatkoći? I postane gorko?
Hmmm... Niš, budem eksperimentirala s količinom
Hetera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2011., 14:12   #96
čisto kao informacija: meni stevija nije dobro sjela i izazvala mi je blagi nadražaj želudca (gubitak apetita i osjećaj težine) i jači nadražaj crijeva koji je rezultirao sa proljevom te dvodnevnim povremenim grčevima, gdje su prvog dana mi bili poprilično jaki. količina koju sam uzeo je bila 1/4 od 0,033g, dakle prema opisu prodavača, ekvivalent nekih 25g bijelog šećera (jer je, prema njemu, 0,033g stevije ekvivalent kao 100g bijelog šećera)

sve u svemu, malo sam proguglao i ispad da takva reakcija i nije tako rijetka:
http://www.medhelp.org/posts/Nutriti...ea/show/375873

stoga oprez i pamet u glavu.
i ako netko dovodi u sumnju da mi to možda nije napravila stevija: ja se hranim kontroliralno i vrlo ujednačeno zbog pijašnjih problema s probavom. zbog toga točno znam na što kako reagiram i ne jedem bilo što a ono što pojedem, pomno promatram kako se od toga osjećam i vrlo sam discipliniran oko svoje prehrane. stoga sam 100% siguran da je od stevije.

i izgleda da sam se malo zaletio sa nagađanjima da je zabrana stevije čisto zbog ekonomskih razloga njenog ugrožavanja tržišta umjetnih zaslađivača...
augeN is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 17:40   #97
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Meni je odletjela u smece kad mi je upropastila kolac. Sad koristim S Budget tekuci zasladjivac.
sta je to? di to kupujes?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 18:00   #98
U Sparu u Sloveniji. Mjesavina umjetnih zasladjivaca i thaumatina, s malcice fruktoze (zanemarivo u pogledu kalorija i ugljikohidrata) i vodom. Ima i Das Gesunde Plus tekuci umjetni zasladjivac, ali pogledaj da ne sadrzi slucajno laktozu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 18:07   #99
a po cemu je to sta ti koristis bolje od stevije? jel samo jeftinije ili?
__________________
run 4 ur life
Lilit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 18:10   #100
I po okusu, ne upropastava mi hranu, nije gorak.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.