Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2013., 18:11   #5001
il da dodjes pa radis kao self-employed.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Old 05.08.2013., 18:38   #5002
Elem, da li se nešto menjalo u vezi samozapošljavanja i otvaranja sopstvene firme/obrta u UK za HR državljlane?
Mupovac is offline  
Old 05.08.2013., 22:01   #5003
Bok Englezi Imam 2 pitanja: dakle, u rujnu dolazim na MSc u Englesku - znam da mi nije potrebna viza, ali me zanima čisto procedura na aerodromu - da li će mi, kod provjere putovnica, biti potreban dokaz, tipa offer koji sam dobila, adresa gdje ću biti i sl., da pokažem da idem na studij ili me nitko neće ništa pitati? Inače imam neki iracionalan strah od njihovih činovnika na aerodromima, pa da se psihički spremim I još važnije: dakle, prema http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eu...ighlyskilled1/ - ovom linku, ispada kad zavšim master da se mogu prijavit za blue reg. certificate, tj. imam ''unconditional access to the UK labour market''. Izgleda mi predobro da bi bilo istinito, pa postoji li neka kvaka koju ja ne vidim ovdje? Nisam uspjela naći šta bi oni definirali kao ''A recognised bachelor, masters or doctoral degree'', ali idem na jedno od sveučilišta Golden trianglea, tako da ne vidim kako ta diploma ne bi ulazila u tu kategoriju? Thoughts? Hvala unaprijed )
greengirl is offline  
Old 06.08.2013., 07:39   #5004
Quote:
greengirl kaže: Pogledaj post
Bok Englezi Imam 2 pitanja: dakle, u rujnu dolazim na MSc u Englesku - znam da mi nije potrebna viza, ali me zanima čisto procedura na aerodromu - da li će mi, kod provjere putovnica, biti potreban dokaz, tipa offer koji sam dobila, adresa gdje ću biti i sl., da pokažem da idem na studij ili me nitko neće ništa pitati? Inače imam neki iracionalan strah od njihovih činovnika na aerodromima, pa da se psihički spremim I još važnije: dakle, prema http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eu...ighlyskilled1/ - ovom linku, ispada kad zavšim master da se mogu prijavit za blue reg. certificate, tj. imam ''unconditional access to the UK labour market''. Izgleda mi predobro da bi bilo istinito, pa postoji li neka kvaka koju ja ne vidim ovdje? Nisam uspjela naći šta bi oni definirali kao ''A recognised bachelor, masters or doctoral degree'', ali idem na jedno od sveučilišta Golden trianglea, tako da ne vidim kako ta diploma ne bi ulazila u tu kategoriju? Thoughts? Hvala unaprijed )
Koliko ja znam niko te nece nista pitati,ulazis sa osobnom samo(ili putovnicom),no immigration control,no stamps...Za ovo drugo ne znam stvarno..
vladro is offline  
Old 06.08.2013., 08:51   #5005
Quote:
greengirl kaže: Pogledaj post
Bok Englezi Imam 2 pitanja: dakle, u rujnu dolazim na MSc u Englesku - znam da mi nije potrebna viza, ali me zanima čisto procedura na aerodromu - da li će mi, kod provjere putovnica, biti potreban dokaz, tipa offer koji sam dobila, adresa gdje ću biti i sl., da pokažem da idem na studij ili me nitko neće ništa pitati? Inače imam neki iracionalan strah od njihovih činovnika na aerodromima, pa da se psihički spremim I još važnije: dakle, prema http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eu...ighlyskilled1/ - ovom linku, ispada kad zavšim master da se mogu prijavit za blue reg. certificate, tj. imam ''unconditional access to the UK labour market''. Izgleda mi predobro da bi bilo istinito, pa postoji li neka kvaka koju ja ne vidim ovdje? Nisam uspjela naći šta bi oni definirali kao ''A recognised bachelor, masters or doctoral degree'', ali idem na jedno od sveučilišta Golden trianglea, tako da ne vidim kako ta diploma ne bi ulazila u tu kategoriju? Thoughts? Hvala unaprijed )
Kvaka je da moras u roku 4 mj. naci posao, i to graduate job a ne negdje u ducanu ili pub-u.
Soapy is offline  
Old 06.08.2013., 10:33   #5006
Quote:
Soapy kaže: Pogledaj post
Kvaka je da moras u roku 4 mj. naci posao, i to graduate job a ne negdje u ducanu ili pub-u.
U smislu da kroz 4 mjeseca nakon diplome moram naci posao i onda mogu trazit blue reg. cert. ili kako? Sorry ako gnjavim, ali ako mozes nabacit link gdje se to elaborira malo, bila bi zahvalna
greengirl is offline  
Old 06.08.2013., 11:04   #5007
Evo ja sam nekidan probala uci na biometric ulazu ali nije islo, rekli su da HR jos ne moze. Zenska mi je provukla putovnicu na istom ulazu ipak i prosla sam bez ikakvih pitanja.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Old 06.08.2013., 13:35   #5008
Quote:
Mupovac kaže: Pogledaj post
Elem, da li se nešto menjalo u vezi samozapošljavanja i otvaranja sopstvene firme/obrta u UK za HR državljlane?
sta da se promjeni? odes na sajt hmrc i registrujes se za taxu, na ukba imas formular cr1 za yellow card, popunis -posaljes i to je to.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Old 06.08.2013., 16:32   #5009
Quote:
greengirl kaže: Pogledaj post
U smislu da kroz 4 mjeseca nakon diplome moram naci posao i onda mogu trazit blue reg. cert. ili kako? Sorry ako gnjavim, ali ako mozes nabacit link gdje se to elaborira malo, bila bi zahvalna
Eh sad ni ja vise ne mogu naci to, uglavnom u jednom od onih silnih pravila za Hr sad pise kao da nakon zavrsetka studija mozes ostati jos 4 mj u zemlji. Dakle teoretski rok za prijavu blue reg. cert. ti je 12 mj. od zavrsetka ali nakon zavrsetka studija ti mozes samo jos 4 mj. ostati. Teoretski mozes se prijaviti i kasnije van zemlje, ali highly skilled ti samo daju za graduate jobs.
Soapy is offline  
Old 06.08.2013., 18:10   #5010
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/si...roatia/formCR2

Ovo je link. Znaci treba se dobit pismo od designated bodya da bi se moglo prijavit za Blue Certificate.

Necu ulazit u to koliko je tesko dobit to pismo ali rekao bih da je jer sentiment prema imigrantima u Britaniji nije bas pozitivan.

Nedavno je bilo kako su na vozilima poste ili neke slicne institutcije imali reklame da se imigranti vrate kuci.

Citajuci ove dokumente vidi se da su ogranicili sve zivo do maksimuma koliko su mogli. Tako ce bit 7 godina za Hrvate ako prije toga ne izadju iz Unije.
__________________
Meni niko ukrest ne more ovu moju škatulu za sne
jacko89 is offline  
Old 06.08.2013., 19:38   #5011
Quote:
jacko89 kaže: Pogledaj post
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/si...roatia/formCR2

Ovo je link. Znaci treba se dobit pismo od designated bodya da bi se moglo prijavit za Blue Certificate.

Necu ulazit u to koliko je tesko dobit to pismo ali rekao bih da je jer sentiment prema imigrantima u Britaniji nije bas pozitivan.

Nedavno je bilo kako su na vozilima poste ili neke slicne institutcije imali reklame da se imigranti vrate kuci.

Citajuci ove dokumente vidi se da su ogranicili sve zivo do maksimuma koliko su mogli. Tako ce bit 7 godina za Hrvate ako prije toga ne izadju iz Unije.
O njihovom sentimentu prema imigrantima svasta bi se moglo reci, ali stoji da u pravilima jasno pise da trebas imati a) pismo od designated bodyja, koje je sigurno tesko dobiti, obzirom na to o kojim se institucijama radi ili b) diplomu recognized uni-ja, koje moje faks sigurno je. Ono sto me zapravo buni je ovo s 4 mjeseca - ako ja nisam na teret drzavi, nisam ilegalno zaposlena itd. itd., tko ce mi tocno provjeravati koliko dugo nakon studija ja stojim tamo, sama se financiram i trazim posao? Cisto pitam, bez ikakvih ilegalnih primisli ofc i hvala na dosadasnjim odgovorima
greengirl is offline  
Old 06.08.2013., 20:47   #5012
Oh my bad!

Izgleda da se stvarno moze dobit blue certificate ako se zavrsi bachelor's, master's ili phd u UK.

https://www.gov.uk/recognised-uk-deg...ognised-bodies

To je lista.

Znaci koliko sam razumio imas 12 mjeseci da se prijavis nakon zavrsetka collega za BRC. Ako ga dobijes imas unrestricted access to labor market sta bi znacilo da mozes radit koji god oces posa.

@greengirl

Ako os ostat nakon ta 4 mjeseca jednostavno se prijavis ko self-sufficient person. Normlano trebas imat dokaze za to. Sad pitanje je kako oni uopce racunaju kad izadjes iz UK i odes recimo u Irsku pa sletis avionom u UK. Das putovnicu pri pregledu.. oce li to racunat ko nova 3 mjeseca di se nemoras prijavljivat ili ne?

Malo su mi te stvari nejasne jer nisam u Europi trenutno.

Ali super stvar ako daju BCR za zavrsen university u UK. To je svakako dobra vijest.

Svakako nas keep posted o ovome!

Sretno!
__________________
Meni niko ukrest ne more ovu moju škatulu za sne
jacko89 is offline  
Old 06.08.2013., 22:02   #5013
Thumbs up

Quote:
greengirl kaže: Pogledaj post
Bok Englezi Imam 2 pitanja: dakle, u rujnu dolazim na MSc u Englesku - znam da mi nije potrebna viza, ali me zanima čisto procedura na aerodromu - da li će mi, kod provjere putovnica, biti potreban dokaz, tipa offer koji sam dobila, adresa gdje ću biti i sl., da pokažem da idem na studij ili me nitko neće ništa pitati? Inače imam neki iracionalan strah od njihovih činovnika na aerodromima, pa da se psihički spremim I još važnije: dakle, prema http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eu...ighlyskilled1/ - ovom linku, ispada kad zavšim master da se mogu prijavit za blue reg. certificate, tj. imam ''unconditional access to the UK labour market''. Izgleda mi predobro da bi bilo istinito, pa postoji li neka kvaka koju ja ne vidim ovdje? Nisam uspjela naći šta bi oni definirali kao ''A recognised bachelor, masters or doctoral degree'', ali idem na jedno od sveučilišta Golden trianglea, tako da ne vidim kako ta diploma ne bi ulazila u tu kategoriju? Thoughts? Hvala unaprijed )
Usla sam u UK prije tjedan dana i sve je vrlo jednostavno. Stanes u red za EU citizens, dodjes na red i das putovnicu. Pogledaju je, nema nikakvog pecata i samo ti zazele "have a nice day".
thaichi is offline  
Old 06.08.2013., 22:12   #5014
Quote:
thaichi kaže: Pogledaj post
Usla sam u UK prije tjedan dana i sve je vrlo jednostavno. Stanes u red za EU citizens, dodjes na red i das putovnicu. Pogledaju je, nema nikakvog pecata i samo ti zazele "have a nice day".
da li hrvatski državljani i dalje moraju ispunjavati landing card?
Sandi is offline  
Old 06.08.2013., 22:55   #5015
Quote:
jacko89 kaže: Pogledaj post
Oh my bad!

Izgleda da se stvarno moze dobit blue certificate ako se zavrsi bachelor's, master's ili phd u UK.

https://www.gov.uk/recognised-uk-deg...ognised-bodies

To je lista.

Znaci koliko sam razumio imas 12 mjeseci da se prijavis nakon zavrsetka collega za BRC. Ako ga dobijes imas unrestricted access to labor market sta bi znacilo da mozes radit koji god oces posa.

Ali super stvar ako daju BCR za zavrsen university u UK. To je svakako dobra vijest.

Svakako nas keep posted o ovome!

Sretno!
Hvala puno, stvarno se nadam da je zaista ovako Will do
greengirl is offline  
Old 07.08.2013., 00:52   #5016
jacko, nemoj zbunjivati narod.rijec je o ilegalnim imigrantima da se vrate kuci, tj osobama koji ne placaju porez vec rade na crno i bez vize su.

sandi

ne moras ispunjavati landing card.niko ti ne trazi.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Old 07.08.2013., 07:46   #5017
@vagarant

Ako mislis na ono prvo sta sam napisao, da misli se na ilegalne imigrante. Isto tako se dobro zna da su Britanci razmisljali ulozit pare u promoviranje loseg glasa o Britaniji Rumunjima i Bugarima kad im isteknu ogranicenju da nedodju u Britaniju. Cisto da se razumijemo pratim Britanski tisak, gledam i tv kad stignem te opcenito komentari nisu nesto naklonjeni imigrantima. To neznaci da Britanci nisu otovreni za te sheme ali kad ti ekonomija pada obicno se stvaraju takvi sentimenti.

Ako mislis na nesto drugo sta san napisao onda molim te lijepo pojasni na sto tocno mislis. Hvala.


Pa nemora valjda greengirl biti fizicki prisutna na UK tlu kada podnosi aplikaciju za dobivanje nakon zavrsetka universitya? Ako i mora to je najmanji problem.

Ako mislis o onome prijedlogu za Irsku tu sam postavio pitanje a nisam dao odgovor. Kao sta rekoh nisam u Europi neko vrijeme i nije mi jasno kako oni misle to racunat i kontrolirat a nisam nasao ni na zvanicnim stranicama imigracije.

Taj period od 3 mjeseca bez prijave.. ok uzmimo teoretski da iskoristis to, vratis se doma u Hrvatsku i sutradan nazad u UK. Jesu li to nova 3 mjeseca di se ne trebas prijavljivat nikome? Cisto da se razumijemo ne poticem ja nikakve ilegalne radnje, vjerujem mi daleko sam od toga niti me je to ikad u zivotu zanimalo.

Btw. za self-employment nije uopce lagano vise. Procitah masu bugarskih ii rumunjskih upita i komentara na tu temu. Ne priznaju im self employment bez stvarno cvrstih dokaza i ne daju yellow card. Znaci ti trebas dokazat da si genuinely self employed. Kako to dokazat ako nisi uopce jos napravio nikakav posao u UK niti imas preporuke klijenata, transakcije itd.?

Znaci ostaje ti da odradis to bez 100% registracije za sve papire dok neskupis uk refrences i druge potrebne detalje. Jako su postali teski sta se toga tice jer su Rumunji i Bugari radili kaos. Bile su doslovno firme koje su dovlacile ljude otamo u UK i pravili im self-employed papire, uzimali im postotak od place i izrabljivali ih. Moram li napomenut da vecina tih ljudi nije bila zapravo self-employed te da su krsili zakon.

Postoji guidance sta to oni smatraju sta je self-employed i koje vrste papira preporucuju da se prilozi za aplikaciju kad se prijavljuje za self-employed.

Eto ako je neko probo od Hrvata bit self-employed u UK nek napise iskustvo i jeli bilo vise manje lako obavit sve.

Prijavit se kao self sufficient person nije problem ako imas sredstva dovoljna za zivit ili ako te neko sponzorira u UK.

@greengirl

pitanje je koliko treba cekat na izdavanje blue certificata kada podneses zahtjev. Ne bih rekao da ces ga dobit za mjesec dana. procitah nedavno da masu ljudi ceka po po godine ali to je bilo na jednom forumu. Mozda imaju neki tracker za izdavanje toga pa progooglaj malo.
__________________
Meni niko ukrest ne more ovu moju škatulu za sne
jacko89 is offline  
Old 07.08.2013., 13:03   #5018
Quote:
Sandi kaže: Pogledaj post
da li hrvatski državljani i dalje moraju ispunjavati landing card?
Ne, ne... nista.... Mene je officer onako seretski pitao "Croatia?", "EU?" i nista vise... nema pecata u putovnici, pitanja gdje i kod koga ides, koliko novca imas... nista.
thaichi is offline  
Old 08.08.2013., 20:05   #5019
@jacko

ode ti u sirinu o kojoj nisam pricao.samo sam spomenuo u vezi reklame na autima da je za ilegalce bilo.

ah ta reklama u vezi Ru i Bug moze Cameron samo da sanja.covjek fata politicke poene jer mu je udobno u koznoj fotelji.
__________________
"I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it"
vagrant is offline  
Old 08.08.2013., 23:51   #5020
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Evo ja sam nekidan probala uci na biometric ulazu ali nije islo, rekli su da HR jos ne moze. Zenska mi je provukla putovnicu na istom ulazu ipak i prosla sam bez ikakvih pitanja.
wut? kako ne mozes biometrijsku, el to znaci da nemozes ni samo sa osobnom uci?
__________________
"The alleged short-cut to knowledge, which is faith, is only a short circuit destroying the mind." - Ayn Rand
Skndlz2904 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.