Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 18:22   #201
pozdrav sudionicima debate.obzirom da dijelimo zajednička interesovanja bilo bi lijepo da bacimo tračak svjetla i na one događaje koji su mozda ostali malo u sjeni ratnih nedaća.nedavno sam bio u maglaju i imo sam priliku osvjedocit se u nedocijeljele rane .posvuda su znamenja rata, vjerovatno ni u jednom gradu necete naci onoliko ruža smrti na javnim promenadama.frekventnije ulice u gradu su doslovce izbrazdane i prosječene šrapnelima a približno svakih deset kvadratnih metara su oskrnavljene granatiranjem.tako izgleda na onim povrsinama na kojima se tragovi trajnije urežu. strožiji dio grada jos je pod dojmom ratne traumatizovanosti,izlozenije površine su mitraljirane i u cjelosti nalikuju na one iz nacističkih razvalina.istina , ljudskim naporom je donekle blazena nagrdjelost urbane zone al jos su itekako vidni izrazi rata.no kako bilo,grad je podnio teska razaranja,osobito onaj sakralni dio,jedna od starijih dzamija, kursumlija iili ćuršumlija je pala ko kockarski ulog nekog srpskog artiljerca i njegovog kolege.navodno, atriljerac je jamcio da ce je obrušit do temelja ako mu njegovo obecanje kompenzuju pivskom gajbom.elem,kursumlija je ozbiljno razrusena, poslije rata je obnavljana sredstvima neke strane fondacije i donekle je enterijer restauriran, valjda po inacici predratnog rjesenja.pričali su da je uložen milion u napore obnove.stara skola, gradjena u austrougarsko doba il po graditeljskom uzusu njihovih majstora je razrusena do temelja a po isteku rata ostaci gradjevine su uklonjeni pa je i lice trga bitno promijenjeno. nisam imo zadovoljstvo da se protegnem do simanovog groba,al su mi pripovijedali učesnici u tim sukobima da je bilo zaista vatreno.ožalošćuje da je mnogo vojnika ovjekovječilo pamćenje na ovo stratište.
Znatizelja me jedanput odvela pod kotu koju spominje udbaguy, a sretna okolnost me vezala za jednog od branioca te fronte, poznatiji kao r..trenutačan dojam u susretu s fortifikacijskim objektima vam moze rasplinut bujnu maštu.Abih je na odbrambenim pozicijama imala prave utvrde čijaje dubina očito sezala i do nekoliko metara.uzgred, tamo gdje su vođeni tzv rovovski ratovi ovakvi objekti su obicno neugledni i formirani po logici nužde i privremenosti no ovdje su uobličeni u prave utvrde, osmišljene da izdrže žestoku artiljerijsku kanonadu.istina je da se o njihovim nekadasnjim konturama moze sudit samo po nekim nagovjestajima koji odaju nezgrapne razmjere i potrebu da se udomljuje veći broj vojnika.vlasnik je kultivacijom zemljista znacajno izmijenio obrise ovih ratnih nastambi al jos su ubjedljivi po svojoj estetskoj vanjstini.ovakvo nesto sam vidio jedino na koti 715 na podsijelovu.srpske linije odbrane nisam pretreso jer je radoznalost ovakvog tipa jako riskantna.usotalom, mislim da se na ovako simboličnom teritorijalnom potezu kakav je bijela ploča i plane nigdje nije posijano toliko minskih iznenađenja.moram srljat sa jednom znakovitom ilustracijom,na doticnom potezu od isteka rata do danas smrtno je stradalo oko cetrdeset i nesto mjestana.cijenjeno po predratnoj demografiji to je jako ubistvena statistika jer je u cijelom predgradju prije rata zivjelo oko sesto mjestana bosnjačke nacionalnosti.daljnja interepretacija je izlišna.eh sad, nabasam ja jedanput na čovjeka koji je tih ognjenih mjeseci branio sopstveni prag, u povjernju mi je prenio nekoliko detalja iz tih turobnih dana.
Bijela ploča je vrlet od nekoliko stotina domaćinstava, otprilike oko petsto metara vazdusnog toka od sredista grada.cijela strana je prisojnog tipa, što bi žnačilo da je tokom većčeg dijela dana izložena milosti sunca.geografskim tonalitetom to je jugozapadni obod ozrena budući je ujedno i obalski dio rijeke bosne.
Kad je krenula srpska ofanziva dotični je bio u nekom dobrovoljačkom vodu koji je branio posljednje uporiste na ulazu u grad.linija razgraničenja u to vrijeme nije bila baš tvrdokorno zacrtana pa su i gerilski upadi bili jako česti. Jednim od takvih upada srpske snage su pokusale ostvarit dublji prodor u grad i zamalo da uspiju.ABiH vec dobrano uzdrmanog motiva i gladnog zeluca uzmakla je nekih stotinjak metara i ustoličila linije odbrane na novom potezu koji je otprilike isao uzvisinom iznad onog seoceta sa preteznim romskim zivljem,ne mogu da ozivotvorim ime tog seoceta al po dikciji i intonaciji podsjeca na mađarska sela. No nije toliko vazno.kad je nova linija konsolidirana ispostavilo se da svi civili nisu izbjegli prije upada srpskih snaga, ostalo je nekoliko mjestana, između ostalog i kćerka dotičnog. Zatekla se u prizemlju kuće, izgleda da je strah malo paralizovo kad je shvatila o čemu je riječ.stari se po instiktu oca odvažio da izbije kroz liniju razgraničenja i kriomice kroz potok dospio nekako u prizemlje kuće.kćerka je jos bila tu, navodno, moro se malo pribrat duhanskim dimom dok je nije istisno iz kuće do prve zavaline odakle se jos moglo bezbjedno dalje.dok je stari lomio strahove pred kućom iskrsnuše srpski gerilci , na onom proplanku gdje će na nekoliko dana vodit grčevitu borbu za svaki komad zemlje.to je otprilike sto do stopedeset metara od kote 388.kad se paljba rasplinula stari je moro zbrisat da iznese živu glavu,na njegovu sreću konfiguracija terena je dopustala brz bijeg.sta je bilo poslije tačno ne znam,al mi je stigo prenijet jos neke pojedinosti.kad su srbi uspostavili preliminarnu liniju iznad plana pokusali su ostvarit brz proboj.tek da se dekomponovanom protivniku ne dopusti predah.ako je vjerovat navodima krenuli su u špaliru niz plane, pod punim vojnim inventarom.relativno su brzo napredovali obzirom da otpor nije odmah organiziran, no kad je krenula uzvratna paljba dosta ih je posrtalo pod rafalnim hicima.stari tvrdi da je destinu oborio rafalima al je vecina nastavila dalje.vjerovat je da su bili pod dobrim mts om, pancirne i šljemovi, pa je puscana paljba podnosiva i moze se proc sa tupim traumama koje danima bole i traju al ne usmrcuju. Probojni napad je potrajo dan il nesto jace al je na kraju odbijen.srbi su jos neko vrijeme tavorili po planama, spalili i orobili sto su zatekli a na kraju pri izvlačenju zasijali minska polja kroz srediste plana.jednu od tih je pokupio i tip s kojim sam vodio razgovor. Bilo je to negdje potkraj rata kad se međuentitetska linija zamašno udaljila.valjda bio među prvim povratnicima i u zanosu stao drapat po dvoristu.odbila mu dobar dio stopala.i jos nesto,sto je stari precutio.haman je bio snajperist,priučen.
Kad su se linije napokon utvrdile svi se uljuljkali u debakl rovovskog ratovanja sa sporadičnim gerilskim prepadima.srpska linija nija bila odrziva na polozajima do kojih su dogurali tokom jeseni pa skontali da je promućurnije imat odbrambeni stav na uzvisenijem mjestu od svog protivnika,to ih valjda i opredijelilo da se utvrde na koti 388.u maglaju tu humku zovu mjesec-om.spram prvobitne pozicije ova kota je daleko superiorniji vrh od plana, a nudi i stanovita preimućstva.pogotovu za snajperske manevre.grad je na udaljenosti od svega petsto sesto metara, sasvim dovoljno za nepogresive hice skolovanih snajperista.jedne prilike javljaju r. da krene ko ispomoć u potrazi za snajperistom.zapalo ga da osmatra dogledom jer je slovio ko dobar znalac zavičajne geografije. Na drugoj poziciji posjeli su snajperistu da čeka na r ov mig.zagledo je r dugo dok konacno nije vidio da nesto prosjava svojim odsjajem, stigo je alarmirat svog kolegu al i načinit trzaj tijelom. No bilo je suvise kasno,snajperski hitac ga pogađa u grudi al u desnu stranu,mada je hitac bio namijenjen vjerovatno u srce.elem spasilo ga proviđenje, i neki hirurg u tešnju, , u vojnoj bolnici 7 OG.
samchi is offline  
Old 29.09.2010., 20:33   #202
ps.
kratak osvrt na tezu da je maglaj opsto zafaljujuć uspjeloj podjeli interesnih sfera.stvari stoje drukčije.posegnuću samo za dva argumenta.
rat je svestrana ambicija,koliko ubistvena toliko i osvajački konotirana.u maglaju rat je trebo zadovoljit obje pretenzije,al se čini da je pretenzija osvajanja infrastrukturnih potencijala imala stanovitu prednost.
ko je promako bar jednom kroz maglaj dok su ratne boli bile jos svježe moro je primijetit da je proizvodni repertoar natrona neostećen il praktički neoštećen./natron je proizvodni pogon za preradu celuloznog drveta,do rata značajan tehnološki gigant/.cemu zafalit nedirnutost natrona uprkos činjenici da je svo vrijeme rata dostupan artiljerijskim cijevima razorne moći.cijeneći objektivne razloge moglo bi se ustvrdit da je natron mogo pretrpjet nepopravljivu štetu u bilo kom trenutku rata.sta je moglo osujetit srpsku vojsku da temeljito devastira natron? samo tvrdo ubjeđenje da je grad pred kolapsom i predajom.
prenijećemo se na drugi fon.sjeveroistok maglaja je podnio teret najkrvavijeg sukoba a reperkusije su zastrašujuće.ako pogledate mapu minske zasijanosti u maglaju i uporedite je sa prosječnom gustinom minskih kontaminacija u drugim gradovima biće te zapanjeni. gustina minskih sredstava je ubistvena za sve koji se odvaze prošpartat kontaminiranom zonom.nijedan civilni stradalnik poslije rata nije preživio ubojnu moć planskih mina.znalci kažu da je posrijedi naglašena zastupljenost promovki i specifičan koncept uparivanja i kombiniranja mina jos jedan razlog za takvu pogibelj.
sad moram upitno intonirat svoju radoznalost.zasto srpske snage iskrcavaju toliku količinu minskih sredstava ako su u prilici da polome otpor u razumnom roku?drži ih ubjeđenje da grad nije osvojiv i da se iz angažiranog ratovanja mora preću taktičnost degažirane odbrane.
samchi is offline  
Old 15.10.2010., 06:29   #203
Quote:
samchi kaže: Pogledaj post
Znatizelja me jedanput odvela pod kotu koju spominje udbaguy,
to ih valjda i opredijelilo da se utvrde na koti 388.u maglaju tu humku zovu mjesec-om.spram prvobitne pozicije ova kota je daleko superiorniji vrh od plana, a nudi i stanovita preimućstva.
Samchi,ta kota o kojoj je pricao udbaguy, kota 388, ona se nalazi iznad Jablanice ok?
A to romsko naselje koje ti spominjes, to je Jandrosevac, a kota iznad Jandrosevca o kojoj ti ocigledno i pricas je u stvari "Fatin vis" ili "Fatin brijeg", kako god, to nije ta kota 388 o kojoj je pisao udbaguy ok?

Quote:
samchi kaže: Pogledaj post
grad je podnio teska razaranja,osobito onaj sakralni dio,jedna od starijih dzamija, kursumlija iili ćuršumlija je pala ko kockarski ulog nekog srpskog artiljerca i njegovog kolege.navodno, atriljerac je jamcio da ce je obrušit do temelja ako mu njegovo obecanje kompenzuju pivskom gajbom.
n je bio snajperist,priučen.
E pa sad Samchi, nije valjda da vjerujes u te babske price?
Cuj, neko gadjao dzamiju za opkladu!? To je meni u domenu prica "cula-kazala" nemojmo nebuloze da sirimo...
Jest da je rat bio, ali je ipak postojao neki lanac komandovanja, odgovornosti i slicno, nije se bas tek tako moglo raditi po svome nahodjenju.Ajd da si rekao da je neko zapalio neciju kucu, toga je sigurno bilo, ono kao u akciji, u borbi itd. Ali to za dzamiju, bas ne vjerujem da je to neko tek tako uradio,na svoju ruku.

Quote:
samchi kaže: Pogledaj post
mislim da se na ovako simboličnom teritorijalnom potezu kakav je bijela ploča i plane nigdje nije posijano toliko minskih iznenađenja.moram srljat sa jednom znakovitom ilustracijom,na doticnom potezu od isteka rata do danas smrtno je stradalo oko cetrdeset i nesto mjestana.cijenjeno po predratnoj demografiji to je jako ubistvena statistika jer je u cijelom predgradju prije rata zivjelo oko sesto mjestana bosnjačke nacionalnosti.
To za mine si u pravu, Maglaj je po statistici i zvanicno na neslavnom prvom mjestu u cijeloj BiH! I to upravo zahvaljujuci tom potezu od Bijele Ploce-Jablanice-Plana.
Ali to za "600 mjestana Bosnjacke nacionalnosti" od prije rata, da ga malo ti ne pretjera a?
Jel bilo tu Srba, sta velis? Ja mislim da ih je bilo skoro k'o i samih Bosnjaka, ajd se malo prekontaj ok?

Quote:
samchi kaže: Pogledaj post
kad su srbi uspostavili preliminarnu liniju iznad plana pokusali su ostvarit brz proboj.tek da se dekomponovanom protivniku ne dopusti predah.ako je vjerovat navodima krenuli su u špaliru niz plane, pod punim vojnim inventarom.relativno su brzo napredovali obzirom da otpor nije odmah organiziran, no kad je krenula uzvratna paljba dosta ih je posrtalo pod rafalnim hicima.stari tvrdi da je destinu oborio rafalima al je vecina nastavila dalje.vjerovat je da su bili pod dobrim mts om, pancirne i šljemovi, pa je puscana paljba podnosiva i moze se proc sa tupim traumama koje danima bole i traju al ne usmrcuju. Probojni napad je potrajo dan il nesto jace al je na kraju odbijen.srbi su jos neko vrijeme tavorili po planama, spalili i orobili sto su zatekli a na kraju pri izvlačenju zasijali minska polja kroz srediste plana.
E taj tvoj "stari" ko god da je, ima cini mi se bas bujnu mastu!
Cuj, "...krenuli u spalirma, on ih oborio destinu ali oni nastavili dalje..." e jebi ga sad! Jel on njih stvarno oborio ili se to njemu samo pricinjavalo!?
I, da li je on uopste bio gore na Planama? Ako ti je to on rekao, pa ti samo prenosis, ja bih rekao sudeci po ovome,da on Plana nije vidio!

Quote:
samchi kaže: Pogledaj post
sad moram upitno intonirat svoju radoznalost.zasto srpske snage iskrcavaju toliku količinu minskih sredstava ako su u prilici da polome otpor u razumnom roku?drži ih ubjeđenje da grad nije osvojiv i da se iz angažiranog ratovanja mora preću taktičnost degažirane odbrane.
Srpske snage postavljaju mine onoga momenta kad shvataju da se nece tako lako uci u Maglaj.Kada je slomljena ona prva septembarska ofanziva 1992. godine.Jer, trebalo je odbraniti i ocuvati sve dotadasnje zaposjednute linije, srpske linije oko Maglaja su tada bile dosta razudjenje, kao i drugdje u BiH, imali su deficit u ljudstvu, moralo se nekako zakrpit sve to pa su zato i posijali sve te mine.Logicno zar ne? A s obzirom da je do kraja rata bas na tome podrucju bilo jos nekoliko akcija sa obje strane, linija se pomjerala naprijed-nazad nekoliko puta, nije ni cudo onda sto se i ne zna pravi broj niti lokacija svih tih mina koje su tamo postavljene.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 15.10.2010. at 10:25. Reason: spajanje poruka
istina boli is offline  
Old 15.10.2010., 18:37   #204
Prozvan :)

Procitao sam sve postove..vise-manje se slazem sa procitanim....Samo bi dodao za one "krmace"...bio sam negdje 300 -400 metara kad je prepolovila jednu kucu u Maglaju ili bukvalno je unistila...medjutim kao sto neko napisao te se najvise imale neku psihicku vezu jer se moglo cuti to zafrkano ispaljenje pa dolazak kao da vulkan dolazi .......

Imam par pitanja za ove sa druge strane
Kud su oni krenuli,sa radnickim odjelima prema Maglaju?Ti su bili kao mundzosi,idu ravno na cjev....

Rokanje po Maglaju je bilo skoro svaki dan,ali ne bas toliki broj kao 1000 na dan......mozda kad je najzesce bilo......ali svaki dan nije bilo......

Kad avioni "ispuste" lanc paketice iz zraka tada je bilo pakleno,jer ste koristili one osvjetljavajuce padobrane pa onda rokaj sa pamom i patom.....


Kako zavrsi tekma sa UN-om kada ste pogodili srednjoskolski centar u kojem su oni bili tada su mislim izvratili procjep i sve one kote odakle ste rokali.....

Peta kolona je otkrivala sve nase karte pa cak i ono sta smo jeli,"""balijeeee hocete leba pola psenice pola kukuruze".....

Na Pazaricu u toj akciji je stradalo zive sile na obe strane ali propaganda vasa je bila neprikosnovena sjecam se dan dva poslje toga javljaju na radiju vojnici VRS su dozivili saobracajnu nesrecu prema maglajskom ratistu........

Ko je onaj tip sto je pricao za muzdahedine toga se dobro sjecam kaze tip:"izletise odnekle iz grmova drveca toooo nisu bre ljudi to su majmuni"


Eto dosta pitanja nadam se odgovorima......za HOS se potpuno slazem.....za HVO tu i tamo......
327_vtz is offline  
Old 15.10.2010., 21:06   #205
Zaboravio sam da na pomenem onaj voz sa tenkovima koji na neki cudan nacin nismo uzeli,sam pocetak rata,prosao nam ispred nosa.....

Za ove "krmace"sto sam gore naveo pogresio sam jer su u tom periodu padale LUNE a "krmace"su zavrsavale i na vasoj strani.......

Jedna ta tkz luna pala je na staru samoposlugu u starog gradu citavu je sravnala......

Za evakuaciju prvi put cujem(cula -kazala to jesam)....stari grad je i taj lijeva strana je bila kriticna medjutim bili smo svjesni da nemamo izlaza ako se povucemo kako bi se zavrsilo ne znam...govora je bilo da bi grad bio podjeljen kao i nasi sljedeci polazaji na Osvama i dalje sto je bilo ravno samoubojstvu....
327_vtz is offline  
Old 15.10.2010., 23:32   #206
Quote:
327_vtz kaže: Pogledaj post
Imam par pitanja za ove sa druge strane
Kud su oni krenuli,sa radnickim odjelima prema Maglaju?Ti su bili kao mundzosi,idu ravno na cjev....
A gdje je to bilo i kada? I na koje konkretno mislis? Srbe? Hrvate?

Quote:
327_vtz kaže: Pogledaj post
.......
jer ste koristili one osvjetljavajuce padobrane pa onda rokaj sa pamom i patom.....
To sto ti zoves padobranom, u stvari su bili svjetleci trombloni ok?

Quote:
327_vtz kaže: Pogledaj post
.......
Peta kolona je otkrivala sve nase karte pa cak i ono sta smo jeli,"""balijeeee hocete leba pola psenice pola kukuruze".....
A o kojoj ti to "petoj koloni" mislis? Na koga? Budi konkretan...

Quote:
327_vtz kaže: Pogledaj post
Na Pazaricu u toj akciji je stradalo zive sile na obe strane ali propaganda vasa je bila neprikosnovena sjecam se dan dva poslje toga javljaju na radiju vojnici VRS su dozivili saobracajnu nesrecu prema maglajskom ratistu........
Cekaj, ako se ne varam, Pazaric je brdo, odnosno uzvisenje iznad Lijesnice jel tako? Tamo su bili Hrvati i HVO, zar ne?
Zar tamo nije bio rat izmedju HVO-a i ABiH?

Quote:
327_vtz kaže: Pogledaj post
za HOS se potpuno slazem.....za HVO tu i tamo......
A u cemu se ti to slazes a u cemu ne?
Obrazlozi...

P.S. Ko je bio bolji? Ispravniji,jel to?

Quote:
327_vtz kaže: Pogledaj post
Za ove "krmace"sto sam gore naveo pogresio sam jer su u tom periodu padale LUNE a "krmace"su zavrsavale i na vasoj strani.......

Jedna ta tkz luna pala je na staru samoposlugu u starog gradu citavu je sravnala......
To sto je padalo po Maglaju, to su bile modifikovane avionske bombe ok? Te tzv. "krmace" se jednostavno lansiraju sa lansera koji je vjerovali ili ne, rucno uradjen! Postavi se na kamion TAM 150, malo bolji tokar ili precizni mehanicar uradi lanser i to je to!
A o tim Lunama, ma ni govora! To je bila cista propaganda, one nisu upotrebljavane na Maglajskom ratistu.Ali zato jesu prilikom zauzimanja Odzaka u Posavini. Srbi su dvije ispalili i HVO i HV su se u roku od 24 sata povukli iz istog!

Zadnje uređivanje rezon@tor : 16.10.2010. at 06:42. Reason: spajanje poruka
istina boli is offline  
Old 16.10.2010., 21:39   #207
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
A o tim Lunama, ma ni govora! To je bila cista propaganda, one nisu upotrebljavane na Maglajskom ratistu.Ali zato jesu prilikom zauzimanja Odzaka u Posavini. Srbi su dvije ispalili i HVO i HV su se u roku od 24 sata povukli iz istog!
Sjecam se i jedne lune u Sl. Brodu (Jelas) i jedne u Orasju (tocnije naselje Ugljara, nedaleko od crkve) od kojih su poginuli nekoliko neduznih stanovnika (djece). Bio sam osobno na tim mjestima par minuta poslije detonacije i vidio sam uzas koje su pravile...

Takodje, broj luna je bio prilicno veci u Odzaku, Sl. Brodu, Orasju, nego sto navodis.
sb323ar is offline  
Old 16.10.2010., 23:02   #208
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Takodje, broj luna je bio prilicno veci u Odzaku, Sl. Brodu, Orasju, nego sto navodis.
Vjeruj mi ali broj koji sam naveo da ih je ispaljeno na Odzak, samo dvije, je tacan.
Jer, to nije bilo nimalo jeftino oruzje, a ni sama JNA od koje je VRS i nasljedila iste, nije bas imala tih raketa u izobilju. Na kraju krajeva, te dvije su bile dovoljne da sravne sa zemljom sve u krugu od po nekoliko stotina metara, sama cinjenica da su im bojeve glave bile teske po pola tone(!) govori sve...

http://www.paluba.info/smf/raketne-s...m-9k52-luna-m/

http://www.globalsecurity.org/milita...sia/frog-7.htm
istina boli is offline  
Old 18.10.2010., 19:10   #209
Quote:
samchi kaže: Pogledaj post
srpska linija nija bila odrziva na polozajima do kojih su dogurali tokom jeseni pa skontali da je promućurnije imat odbrambeni stav na uzvisenijem mjestu od svog protivnika,to ih valjda i opredijelilo da se utvrde na koti 388.u maglaju tu humku zovu mjesec-om.spram prvobitne pozicije ova kota je daleko superiorniji vrh od plana, a nudi i stanovita preimućstva.pogotovu za snajperske manevre.grad je na udaljenosti od svega petsto sesto metara, sasvim dovoljno za nepogresive hice skolovanih snajperista.
Opet kazem, ta cuka o kojoj ti pricas nije kota 388. Ona je iznad Jablanice, a koliko ja znam i koliko se sjecam, ni sa jednog polozaja tokom rata Srbi nisu imali sam grad Maglaj na puskometu tj. da mogu snajperski da djeluju po gradu.
Mozda su u pojedinim momentima, za vrijeme nekih ofanziva, kao septembra 92.godine ili februara 94. prilazili dovoljno blizu da su mogli dejstvovati ali je to bilo kratkog daha, mozda na dan-dva u vrh glave.
istina boli is offline  
Old 18.10.2010., 23:34   #210
ok,nisam ni sugeriso da je posrijedi dotično mjesto.nisam maglajlija,mada sam stanovit period zivio u maglaju i imo sam priliku pretrest po ratnoj proslosti grada.istina da ne poznajem sve toponime u gradu ali znam da se odbrambeni polozaj ABiH protezo od bijele ploče obodom uzvisine iznad jandrosa, na onom potezu sa crnogoričnom šumom, pa istocnim pravcem prateći povoljniju konfiguraciju terena vezivo se na odbrambene pozicije iznad starog grada.dokle je sezo teritorijalni pojas prema vikend naselju nad starim gradom ne znam jer sam samostalno istraživo a budući da takva radoznalost nosi i stanovite rizike odustajo sam kad bi orijentacija prepoznatljivih detalja na rovovima sugerisala nestalnost vojnih pozicija.elem,inkriminisana pozicija 388 bi trebala bit ona kota iznad bijele ploče na kojima je vojska Rs a imala jake odbrambene utvrde i sa kojih je tokom rata sijana smrt po gradu.između fatinog vrha i dotične kote proteže se potok sa juzne strane je markirano minsko polje,po smjestaju trebalo bi da je u pitanju zaostavstina A BiH.stotinjak metara sjeverno ili sjeverozapadno je deminirana zona iznad najvisih kuća u b. ploči.
samchi is offline  
Old 22.10.2010., 00:22   #211
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Cekaj, ako se ne varam, Pazaric je brdo, odnosno uzvisenje iznad Lijesnice jel tako? Tamo su bili Hrvati i HVO, zar ne?
Zar tamo nije bio rat izmedju HVO-a i ABiH?
Da, ali procitaj postove prije, na tim linijama HVO propustio VRS.

PS molim da ne kvarite temu bajkama
maglajlija1 is offline  
Old 24.10.2010., 00:30   #212
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Vjeruj mi ali broj koji sam naveo da ih je ispaljeno na Odzak, samo dvije, je tacan.
Jer, to nije bilo nimalo jeftino oruzje, a ni sama JNA od koje je VRS i nasljedila iste, nije bas imala tih raketa u izobilju. Na kraju krajeva, te dvije su bile dovoljne da sravne sa zemljom sve u krugu od po nekoliko stotina metara, sama cinjenica da su im bojeve glave bile teske po pola tone(!) govori sve...

http://www.paluba.info/smf/raketne-s...m-9k52-luna-m/

http://www.globalsecurity.org/milita...sia/frog-7.htm
Lune sasjeku sve u velikom radijusu istina. No, nije to interkontinentalna raketa da ravna sve u krugu od nekoliko stotina metara. U Podvinju, sjevernom predgrađu Slavonskog Broda, pale su dvije Lune. Prva je pala blizu sjedišta specijalne policije i poravnala je sve kukuruze i odnijela krovove. Pala je u polje i nije ispunila zacrtano. Druga upućena u gotovo istom smjeru, riječ je o nekoliko metara bočnog pomaka i možda 300 metara zračne linije dalje, usmrtila je troje civila.. Uništila je omanju kučicu tik pored koje je pala. Tu na mjestu ubija dijete sa bakom, a 30-tak metara dalje ubija mlađeg čovjeka, oca šestero djece... Tada je ranila još troje ljudi, od kojih jedan kritično, no preživio je nošenje svojih crijeva u rukama. Drugi koji nisu ranjeni , već ošamučeni, bili su samo 15-najstak metara od velikog kratera, i bliže od ovog nastradalog čovjeka, no zaštitile su ih kuće, zgrade uz kuće i radiona. Na područje Slavonskog Broda bačeno je desetak komada
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 24.10.2010., 00:41   #213
Quote:
maglajlija1 kaže: Pogledaj post
PS molim da ne kvarite temu bajkama
A ko to kvari temu bajkama?
Na sta konkretno mislis?

Quote:
maglajlija1 kaže: Pogledaj post
Da, ali procitaj postove prije, na tim linijama HVO propustio VRS.
Procitao sam sve postove i ok, onda treba da pise da su tamo zajedno bili VRS i HVO, tako je mnogo postenije i objektivnije.

Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Lune sasjeku sve u velikom radijusu istina. No, nije to interkontinentalna raketa da ravna sve u krugu od nekoliko stotina metara.
Da u pravu su Ivane, nisu balisticke rakete ali su ipak razornoga dijelovanja...
Ja ipak se ne bih nasao u radijusu od jedno kilometar-dva od njihovog mjesta pada, za svaki slucaj...

P.S. A,kako onda da jedna granata od 130 mm ispaljena maja 1995. godine sa Ozrena na Tuzlu ubije 70 i vise ljudi u Tuzli?
Slucaj "Tuzlanska kapija"?

Kako to da jedna minobacaka mina, kalibra 120 mm ubije na pijaci Markale nekoliko desetina ljudi? (dva puta slucaj "Markale", a isti scenario)

Mislim, nema mi tu logike, jedna "Luna", s bojevom glavom od 500 kg(!) ubije dva-tri covjeka a mina od 82 mm te granata od 130 mm ubiju tolike ljude?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 26.10.2010. at 10:19. Reason: spajanje poruka
istina boli is offline  
Old 24.10.2010., 21:03   #214
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Da u pravu su Ivane, nisu balisticke rakete ali su ipak razornoga dijelovanja...
Ja ipak se ne bih nasao u radijusu od jedno kilometar-dva od njihovog mjesta pada, za svaki slucaj...

P.S. A,kako onda da jedna granata od 130 mm ispaljena maja 1995. godine sa Ozrena na Tuzlu ubije 70 i vise ljudi u Tuzli?
Slucaj "Tuzlanska kapija"?

Kako to da jedna minobacaka mina, kalibra 120 mm ubije na pijaci Markale nekoliko desetina ljudi? (dva puta slucaj "Markale", a isti scenario)

Mislim, nema mi tu logike, jedna "Luna", s bojevom glavom od 500 kg(!) ubije dva-tri covjeka a mina od 82 mm te granata od 130 mm ubiju tolike ljude?

Tako je, zavisi od slučaja do slučaja. Vjeruj mi da je ovako i bilo za napisani post, za pad Luna na Jelas - Slav. Brod isto, neznam točno. Tuzlanska kapija i Markale pogotovo, nije pala jedna granata, a i da je posjekla je tijela i malo je nedirnutih bilo. Ove preživjele ljude u padu Lune je spasilo pad rakete u meko tlo i višestruki zidovi kao štit, a više raje nije ni bilo u neposrednoj blizini taj tren. Iako je napravila krater da smjestiš podrum ispod cijele prosječne kuće.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Old 25.10.2010., 10:43   #215
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Da u pravu su Ivane, nisu balisticke rakete ali su ipak razornoga dijelovanja...
Ja ipak se ne bih nasao u radijusu od jedno kilometar-dva od njihovog mjesta pada, za svaki slucaj...

P.S. A,kako onda da jedna granata od 130 mm ispaljena maja 1995. godine sa Ozrena na Tuzlu ubije 70 i vise ljudi u Tuzli?
Slucaj "Tuzlanska kapija"?

Kako to da jedna minobacaka mina, kalibra 120 mm ubije na pijaci Markale nekoliko desetina ljudi? (dva puta slucaj "Markale", a isti scenario)

Mislim, nema mi tu logike, jedna "Luna", s bojevom glavom od 500 kg(!) ubije dva-tri covjeka a mina od 82 mm te granata od 130 mm ubiju tolike ljude?
jeli ti ovo ozbiljno pitaš? ili zajebavaš? pa normalno da kad minobacačka 120 padne u masu ljudi da će biti masakr, a kad atomska bomba padne u pustinju da neće biti ni jedan. pa kakva su ovo pitanja majkumu! provokacije?
RT20 is offline  
Old 25.10.2010., 23:01   #216
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
jeli ti ovo ozbiljno pitaš? ili zajebavaš? pa normalno da kad minobacačka 120 padne u masu ljudi da će biti masakr, a kad atomska bomba padne u pustinju da neće biti ni jedan. pa kakva su ovo pitanja majkumu! provokacije?
Kakve bolan provokacije!?Gdje si ti vidio provokaciju ovdje?
Samo sam postavio pitanje, nista vise ok?
istina boli is offline  
Old 27.10.2010., 02:17   #217
Ovdje je tema rat u Maglaju a vidim da smo mnogo otisli sa same teme.
Ajd da pokusamo da se vratimo na istu, da pisemo o konkretnim stvarima, vezano za Maglaj i okolicu u ratu tako da ovaj naslov ima smisla.
Pozdrav za sve forumase

Quote:
maglajlija1 kaže: Pogledaj post
U Maglaju je pravoslavna crkva izgorila. Planula je u toku granatiranja MUPa zapaljivim granatama. Gorila je istovoremeno sa zatvorom.
E sta rece i osta ziv! Zapalila se "zapaljivim" granatama?! I to sve je Srbi zapalili!
A da nije i ona crkva u zaseoku Todorovici u Donjem Rakovcu, da se nije ni ona sama od sebe zapalila ko i crkva u gradu Maglaju a?
Aj nemoj pisati gluposti majke ti...

Quote:
maglajlija1 kaže: Pogledaj post
Bila su dvojica, jedan pokušao zaustaviti vozilo pa je poginuo, drugi je preživio i završio posao. Obojica imaju ime i prezime.

Pitam te samo, kako neko iz auta ima vremena ubiti čovjeka koji ga čeka u zasjedi? A ako uzmemo još tvoj podatak, da je 10 njih čekalo...
Stokanici su ubijeni u zasjedi na punktu u starom gradu. Oni jesu ubili tog jednog policajca ali u uzvratnoj vatri, jer su pokusali da se spase ali nisu imali sanse.Bila je to klasicna sacekusa, ovima na punktu je bilo dojavljeno da idu "cetnici " u bijelom "stojadinu" punog oruzja. Doduse, iskreno, napravili su kardinalnu gresku, dozvolili su da ih komsije vide dok su iz stana iznoslil svo to naoruzanje koje su imali kod sebe, to ih je na kraju skupo kostalo sto jest jest....

Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Svi spominjete nekakav HVO, a uloga HVO u odbrani Maglaja je bila nista u poredjenju uloge HOS-a i famoznog njenog zapovjednika Roberta, ali o tome drugom prilikom.
E bas bi volio da cujem tu tvoju pricu o tom, kako i sam rece, "famoznom" zapovjedniku Robertu,jedva cekam!

P.S. Jel to onaj Robert Bresic? Sto je ko zna koliko ubio Srba po Maglaju? Znaju mjestani Osava, Custog Brda, Brezovih dana i Radojcica i ostalih srpskih sela najbolje ko je on i kakav je! Vodio ih kao zivi stit na Crni Vrh i Komusinu kod Teslica? Ubijao, maltretirao i ko zna sta sve jos radio... jel to taj po tebi "famozni" Robert?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 27.10.2010. at 12:48. Reason: spajanje poruka
istina boli is offline  
Old 27.10.2010., 02:57   #218
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
E onda je dosla famozna '93 koja je do ljeta bila "mirna". Srbi su iz pravca Usore cesto forsirali na Maglaj i Tesanj, ali bezuspjesno. Ali to nije ono sto je bitno u ovom trenutku. A onda se desilo ono sto se desilo. Naime po rijecima jednog pripadnika ARBIH iz Zavidovica. Postrojbe ARBIH iz Zavidovica i Zenice su napale Zepce, a onda i po samom priznanju jednog pripadnika HVO iz Zepca, Hrvati su pustili Srbe preko svojih polozaja.Sve je to prouzrokovalo ulazak postrojbi ARBIH u Zepce, i "plac" Hrvata Srbima da im pomognu oko istjerivanja ARBIH iz Zepca, sto su ovi i ucinili poslavsi tenkove u pomoc. E onda onog sto se ja sjecam. Odjednom nam 24.6. javljaju da neko napada iz pravca Lijesnice. Na uniformi jednog poginulog vojnika sam vidio amblem VRS. Prvo je krenuo pjesadijski napad, koji smo izdrzali, a potom je izletio i jedan tenk, koji se srecom pokvari na sred ceste.Nasa sreca, jer nismo ga ni imali cime unistit xDDD Period nakon toga nemam niti volje, a ni zelje prepricavat, jer je bilo i vise nego uzasno.

E vidis koliko si i ti i svi vi nezahvalni! A plus ste i licemjeri
Pricas o kojekakvom "placu" Hrvata Srbima i kako su trazili pomoc od VRS i dobili!
A sam si rekao kako vas je HVO spasao od Srba maja 1992. godine, pa zar niste vi tada "plakali" njima?!
Koliko ste im se bili u supak uvukli govori i ova kopija odluke tadasnjeg kriznog staba grada Maglaja u kojoj ste POTCINJAVATE(!) komandi HVO-a Zepca!?
Bili ste se usrali od straha i onda ste radili sve samo da vas HVO primi pod svoje skutre i zastiti od Srba a sad ovako pises....
Pa ste ih onda napali, pa kad niste uspjeli, doduse zahvaljujuci Srbima, onda ste poceli i nastavili da ih pljujete do dana danasnjeg!
Jarane, kontradiktoran si sam sebi, citaj malo sta sve pises ok?
istina boli is offline  
Old 27.10.2010., 03:06   #219
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
E onda je dosla famozna '93 koja je do ljeta bila "mirna".E onda onog sto se ja sjecam. Odjednom nam 24.6. javljaju da neko napada iz pravca Lijesnice. Period nakon toga nemam niti volje, a ni zelje prepricavat, jer je bilo i vise nego uzasno. U januaru 94 smo izveli nekakvu polu-akciju, i oslobodili Pazaric, sa vise golorukih ljudi nego sa puskama, cisto da bi kakvu takvu opskrbu dobil.
E jarane, poenta i jeste da se pise sve sto se dozivjelo i prezivjelo.
Ajd sad, nemoj tako ,kazes, ne zelis da se sjecas perioda od pocetka sukoba sa HVO? Pa ko vam je kriv sto ste "cackali mecku" a? Isli ste nekoliko dana pred taj vas sukob u Zepce i "demonstrirali" ste moc tako sto ste uzvikivali u sred Zepca Allah Ekber! I misli ste da ce se Sokci tek tako usrat od vas a?

I bas ste bili "goloruki" kad ste zauzeli Pazaric a? U majku mu, jeste vi bili hrabri..... i to u "polu-akciji" ste sve to uradili!
istina boli is offline  
Old 27.10.2010., 03:13   #220
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
U januaru 94 smo izveli nekakvu polu-akciju, i oslobodili Pazaric, sa vise golorukih ljudi nego sa puskama, cisto da bi kakvu takvu opskrbu dobil. A onda je dosao februar kada je palo gotovo sve sto smo drzali s lijeve strane Bosne. Drzali smo samo jos Stari dio grada i jedan dio Graca. A onda mart dodjose Krajisnici, plus bilo je tu i Vakufljana, Bugojanaca.....i deblokirase Maglaj.
Ih, bas ste "deblokirali" Maglaj zahvaljujuci ovim gore navedenim?
Koliko se ja sjecam, Maglaj je deblokiran Vasingtonskim sporazumom o stvaranju M-H federacije i obustavi neprijateljstava izmedju HVO-a i ARBiH, pusti se tih djecijih prica o kojekakvim Krajisnicima i ostalim....
istina boli is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:34.