Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2013., 05:59   #2081
Quote:
inigo kaže: Pogledaj post
Molim znalce za pomoć pri ispunjavanju obrasca porezne prijave.
Bio sam u radnom odnosu do konca svibnja a od lipnja sam nastupio
u starosnu mirovinu.
Pitanje: da li u poreznoj prijavi moram navesti iznose mirovine koja iznosi
3300,00 kn i popuniti kolonu sa osobnim odbitkom za te mjesece.
Bio bih zahvalan ako ima kakav primjerak. Može i na pp

lp inigo
ne moraš podnositi prijavu, ali ako želiš možeš i tada upisuješ i iznose mirovine
pošalji mail na pp, pa ću ti poslati primjer

Quote:
kanotolki kaže: Pogledaj post
Hvala . sad sam išao se registrirat u skdd da mogu preuzet ove podatke za plačeni porez vezi dividende. traži mi oznaku investitora i pin. ALI SAM ODUSTAO .sad bi samo da mi potvrdi Netko je li ima rizika tu ostavit podatke -tj da netko moje podatke tamo iskoristi u svoju korist (npr trgovanje mojim dionicama) i da li je dovoljno taj online podatak isprintati da bude vjerodostojan za prijavu poreza.
ja sam se registrirala , i ta potvrda vrijedi, a o rizicima ev.registracije, možda više znaju na dionicama
( ja mislim da skdd ne trguje dionicama, nego brokeri koji moraju imati i tvoj nalog)

Quote:
ti.bi kaže: Pogledaj post
opet trebam pomoć.
unijela sam sve podatke u obrazac (onaj Erste banke) i excel mi je izračunao da sam još dužna lovu za porez i prirez. i sada mene zanima kako to može biti ako poslodavac uredno plaća porez i prirez a i Mirovinsko?
istina da mi onaj IP obrazac u stupcu za uplatu poreza izgleda u najmanju ruku čudno..može li biti da su u firmi nešto zbrljali (a nije da im se ne desi nešto takvo malo malo) i još sam bila 2,5 mj na bolovanju i nikako mi nije to jasno, pa da prvo s njima provjerim ili ću stvarno morati to nadoplatiti?
ako želiš pošalji podatke na pp

Quote:
Ranger kaže: Pogledaj post
Evo jedne dosta opskurne situacije, ako netko slucajno zna odgovor...

Odradio sam honorarni prijevod za doticni EU projekt koji je provodilo ministarstvo poljoprivrede, no ugovor se sklapao sa stranom tvrtkom (iz Engleske) koja financira projekt. Uredno sam po primitku novaca (6 mjesec 2012) obracunao i uplatio porez i prirez po modelu za autorski ugovor, te dostavio papire poreznoj. Samo da napomenem - nemam obrt ni d.o.o., ugovor je bio na osobno ime.

Sad me zanima - sto treba poreznoj prijavi priloziti kako bih dokazao da je stvarno rijec o autorskom ugovoru (buduci da je za obicni ugovor o djelu porez veci + treba uplatiti doprinose). Imam potpisani ugovor s naruciteljem na engleskom jeziku (contract for translation services). Da li je dovoljno priloziti njega ili sto?

Please help ako itko zna
ja bi predala to, pa ev. po pozivu porezne pitala njih što žele
(ali ako se radi o prijevodu službenog teksta radi informiranja javnosti to nije autorsko djelo)
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:32   #2082
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ja bi predala to, pa ev. po pozivu porezne pitala njih što žele
(ali ako se radi o prijevodu službenog teksta radi informiranja javnosti to nije autorsko djelo)
Nije rijec o prijevodu sluzbenog teksta u svrhu informiranja javnosti, vec dokumentacije generirane u sklopu projekta (za internu uporabu ministarstva).
__________________
The past is a puzzle, like a broken mirror. As you piece it together, you cut yourself, your image keeps shifting. And you change with it. It could destroy you, drive you mad. It could set you free.
- Max Payne

Ranger is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:42   #2083
Ja se ispričavam ako je netko ovo već postavio i ako je bilo odgovoreno. Ima dosta stranica, pa ću ukratko pitati...
Otac je koristio kći kao olakšicu na plaći tijekom 2012., osim u razdoblju (lipanj-studeni) kada je dotična bila zaposlena. Kćer je predala prijavu poreza na dohodak, i sad me zanima može li ju otac koristiti kao olakšicu za čitavu godinu? Njen ukupni iznos primitaka iznosio je 13.203,29 kn. Hvala unaprijed....

editirano....našao sam odgovore prethodno..... Kako sam zaključio... on ju nema pravo koristiti kao olakšicu niti za jedan mjesec (zbog njenog ukupnog godišnjeg primitka koji je veći od 10966 kn), te će stoga njegov povrat biti svega par kuna koje će ipak biti u plusu, zahvaljujući PPDS (III).

Zadnje uređivanje Donatus : 20.02.2013. at 14:03.
Donatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 13:43   #2084
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ire87, žao mi je

nije vezano jedno s drugim, prijava poreza i nosnovana isplata rodiljne naknade; možeš (moraš?, ne pamtim baš) podnijeti pp,
nema veze sa primicima sa HZZO.
a kako razriješiti zbrku,, najbolje pitati na HZZO, pretpostavljam da će tražiti da vratiš dio na koji nisi imala pravo




za 2011. je prošao rok, za 2012. možeš podnijeti.
najprije pogledaj ima li i koliko uplaćenog poreza...
piše mi na potvrdi o isplaćenom dohodku, uplaćenom porezu i prirezu za 2012. godinu 492,00 kn uplaćenog por. i prir.
Jelenko05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 15:23   #2085
Donatus, sve si točno riješio

Jelenko05, to je onda cifra koju možeš dobiti natrag , 492 kn , predaj prijavu
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:38   #2086
...ispričavam se ako je već bilo... da li prilikom prijave poreza treba ispuniti kompletnu prijavu...( sve stranice )...ili se izračun povrata vrši u poreznoj upravi...????
__________________
..jebe mi se za nacionalnu,vjersku i rasnu pripadnost....ja sam čovjek i to je to....
dr-klas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 18:28   #2087
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
Donatus, sve si točno riješio

Jelenko05, to je onda cifra koju možeš dobiti natrag , 492 kn , predaj prijavu
hvala ti
Jelenko05 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 18:38   #2088
Quote:
dr-klas kaže: Pogledaj post
...ispričavam se ako je već bilo... da li prilikom prijave poreza treba ispuniti kompletnu prijavu...( sve stranice )...ili se izračun povrata vrši u poreznoj upravi...????
prilog upo ( str. 7 i 8) nije obavezan za popunjavanje
ostalo jeste, s tim da nećeš pisati npr. dohodak od samostalnog rada ako nemaš obrt, popunjavaš prvu stranicu i svoje dohotke gdje pripadaju
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:28   #2089
Pozdrav svima!
Totalni sam laik i neznalica po ovom pitanju pa bih uputila par pitanja stručnjacima
Ja sam u 2012. bila na rod.dopustu, radila 3 mjeseca pa opet bila na novom porodiljnom. Firma mi je u 12 mj. isplatila razliku (uplaćeni porez i prirez).
Muž je prvih 8 mj. 2012. radio, ostatak je nezaposlen. Imamo 2 djece, jedno je rođeno u 9 mj.2012.
E,sad, kad ja stavim djecu kao svoj osobni odbitak, ispada mi da moram još i uplatiti neku cifru. Vjerojatno nešto krivo radim- dakle u kućice osobnog odbitka upisujem 0,50 za sve mjesece do rujna, tad upisujem 1,20.
Jel se to tako piše ili sam fulala?I je li moguće da za njih ne dobijem ništa nego još moram nešto i uplatiti?
Muž ima manju plaću i ne isplati se (bar ja mislim) pisati djecu na njega.
Hvalaaa
__________________
Blabla
meri lu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 22:22   #2090
Ako ti je firma u 12 mjesecu pri zadnjoj isplati plaće u 2012. vratila uplaćeni porez ne moraš podnositi poreznu prijavu jer si povrat već dobila.
Provjeri koliki ti je ukupno uplaćeni porez na IP kartici. Ako je 0 kuna onda preznu prijavu ne moraš podnositi.

Muž u tom slučaju neka podnese poreznu prijavu za ovo što je radio, djeca neka ostanu na njemu i dobit će porez natrag (ako ga je uplatio).

Koeficijent osobog odbitka za muže ti je za privih 8 mjeseci 1,5 (1,00 njegov i 0,5 za dijete) a od rujna dalje 2,20 (1,00 njegov +0,5 prvo dijete + 0,7 drugo dijete).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 22:39   #2091
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ako ti je firma u 12 mjesecu pri zadnjoj isplati plaće u 2012. vratila uplaćeni porez ne moraš podnositi poreznu prijavu jer si povrat već dobila.
Provjeri koliki ti je ukupno uplaćeni porez na IP kartici. Ako je 0 kuna onda preznu prijavu ne moraš podnositi.

Muž u tom slučaju neka podnese poreznu prijavu za ovo što je radio, djeca neka ostanu na njemu i dobit će porez natrag (ako ga je uplatio).

Koeficijent osobog odbitka za muže ti je za privih 8 mjeseci 1,5 (1,00 njegov i 0,5 za dijete) a od rujna dalje 2,20 (1,00 njegov +0,5 prvo dijete + 0,7 drugo dijete).
Joj,hvala ti puno, baš sam tuka
__________________
Blabla
meri lu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 08:27   #2092
Pozdrav,

Kratko pitanje:
Da li u poreznu prijavu mogu dati kao olakšicu životno osiguranje.
Naime isteklo mi je prošle godine životno osigurane i imao sam iznos primitka 23.000kn, a od toga mi je na porez i prirez otišlo 3.000 kn.

E sada, na stranici br.4 porezne prijave postoji rubrika 4.5 Dohodak od osiguranja.
Da li to tamo mogu napisati?

Hvala
__________________
Sadnice crnog oraha
miroslaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 08:31   #2093
možeš
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:03   #2094
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
možeš
Hvala

I još jedno pitanje, da li se može priložiti račun iz bolnice za trošak apartmanskog smještaja (dijete bilo u bolnici, pa i roditelj je bio sa njime).
Ako da, pod koju kategoriju?

Hvala unaprijed.
__________________
Sadnice crnog oraha
miroslaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:17   #2095
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
može biti da ima status hrvi, priznato pravo na njegu druge osobe, da mu je upisano treće dijete ako ga ima, a prva dva su kod žene...ili da su u firmi pogriješili
u svakom slučaju kod podnošenja prijave potrebno je znati koliki je stvarno njegov koef.odbitaka, bez obzira na računicu od poslodavca
netko je ranije rekao da na onom besplatnom broju porezne možeš provjeriti podatke koji su mu upisani na poreznu karticu
Knjiza hvala na odgovoru!! Greška je nađena i to na PK kartici jer su mu na poreznoj upravi na PK kartici kćer upisali kao uzdržavanog člana, a ne kao drugo dijete!! Eto svašta ćeš doživjet od njih!

Imam još jedno pitanje, u biti potvrdu od nekoga, on dakle prima plaću i invalidsku imovinu i dužan je predati prijavu i pogotovo što mu je kćer zaradila više od onih 10.966 kuna??
Hvala
biba2818 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:24   #2096
Quote:
miroslaw kaže: Pogledaj post
I još jedno pitanje, da li se može priložiti račun iz bolnice za trošak apartmanskog smještaja (dijete bilo u bolnici, pa i roditelj je bio sa njime).
.
Ne može.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:55   #2097
Quote:
biba2818 kaže: Pogledaj post
Imam još jedno pitanje, u biti potvrdu od nekoga, on dakle prima plaću i invalidsku imovinu i dužan je predati prijavu i pogotovo što mu je kćer zaradila više od onih 10.966 kuna??
Hvala
jeste, dužan je podnijeti prijavu
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 09:59   #2098
Bok ljudi,

Evo jedno kratko pitanje... Poslodavac mi je dao potvrdu o uplaćenom dohotku i isplaćenom porezu. Ja sam vanjski suradnik i plaćaju me preko autorskih ugovora.

E sad... ta potvrda uopće ne odgovara stvarnom stanju. Pod netto isplata piše broj koji je za gotovo 50% manji od stvarne situacije. Što se lako može provjeriti u banci.
U firmi me uvjeravaju da to nema veze, da to porezna ne gleda i bla bla...
Meni se čini da to direktno utječe na moj eventualni povrat poreza i da su me oštetili. A možda sam u krivu, ove godine se prvi put bavim tim stvarima pa nije isključeno da sam nešto previdio.

Što vi mislite?

Hvala unaprijed na odgovorima
stephensondheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 10:02   #2099
Dužni su ti izdati potvrdu na kojoj se vidi stvarno stanje stvari. Ne kužim što oni imaju od toga da na potvrdi pišu manje vrijednosti od isplaćenih .
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 10:21   #2100
Pa ne znam... mislio sam možda da je stvar u tome da su prikazali da su isplatili manje nego što jesu jer nisu uplatili dovoljno poreza pa su si malo naštimali. Ne znam dal je takav način muljaže uopće moguć.
Nije ni meni jasno...
stephensondheim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:48.