Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2012., 17:52   #41
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vrlo jednostavno: što god netko mislio o prosvjeti i prosvjetarima, bilo koja poduka nije nešto što može svatko (u smislu školovanosti i u smislu sposobnosti za prenošenje znanja); što god netko mislio o didaktici, metodologiji, pedagogiji, demagogiji i otorinolaringologiji, jednostavno je nemoguće da dijete sâmo (pa čak ni uz asistenciju nekompetentnog roditelja) ovlada gradivom jednako kvalitetno kao što će to uspjeti uz kompetentnu poduku.
Apsolutno se slažem. I dodala bih, jer imam prijateljicu koja radi kao učiteljica u osnovnoj:
Jasno da i među učiteljima/nastavnicima ima svakakvih, kao što ima svakakvih liječnika, majstora i pekara, ali zadnjih godina porastao je broj roditelja koji po svom "skomnom" mišljenju mogu bolje procijeniti znanje i sposobnosti svoje djece, tipa "Ja ga ispitala i znao je za 5." - Majke ti?

Recimo, kad sam ja u nekim kriznim situacijama "ispitivala" svoju djecu (još dok su išli u OŠ), mogla sam najviše procijeniti da je učio/učila i da je znao/znala i da bih im JA možda dala tu i tu ocjenu. Ali uvijek sam im govorila da će nastavnik sam procijeniti za koju je ocjenu to znanje.

Ne znam miješaju li se ljudi ikome drugome toliko u posao kao učiteljima. Znam da je to osjetljivo, dijete nije perilica koju kompletno prepustiš majstoru, ali ipak su ti ljudi (nastavnici, profesori) nešto naučili i na faksu i u učionici.

Učenje unaprijed: glupost nad glupostima. Roditeljska bolesna ambicija koja opterećuje dijete.
__________________
Nije pametno kritizirati nečije kuhanje ako želite ponovo jesti kod te osobe.
rosita22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 19:15   #42
Možda im se previše miješa u posao, ali jebiga, oni su javna služba, a one su uvijek pod lupom.
S druge strane, s nastavnicima je veliki problem, a biti će još gori. Kad gledam tko je od mog društva upisao učiteljske smjerove, hvata me jeza. Vlada velika negativna selekcija, a sa smanjenjem plaće biti će još gora.
Nastavnici se vrlo često ponašaju kao roboti, "daj mi djecu, da s njima odradim gradivo, da me nitko ne zajebava, dijete jednostavno mora ponoviti ono što mu je nastavnik rekao, ocjena će ovisiti o mjesečevim mijenama, kad to završi ide sljedeća generacija".
Kad gledam tko je njima predavao na tom faksu, još su dobro i ispali, na faksu s kojim ja imam kontakta, malo tko ima diplomu na kojoj je hrvatski grb.
Ovo s učenjem čitanja i pisanja unaprijed, slažem se kako tjerati djecu da uče unaprijed nešto je dovoljno za oduzimanje od strane socijalne službe, a poglavito očekivanje da djeca dođu u školu da znaju čitati i pisati, i da se to mora znati, te još poticanje roditelja da unaprijed uče djecu djeljenju je sramota, da sam učitelj, bilo bi me sram.
Uz sve takvu situaciju, nastavnici mogu biti sretni da im ne kažu da donesu lovu za svoje plaće, a ne da još traže i povišicu jer su poniiiižeeeni.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 20:13   #43
Moja mala je u mješovitoj vrtićkoj skupini (4-7godina), imaju 13 predškolaca i na roditeljskom su tete rekle roditeljima da se donesu radni listovi (ja niti ne znam koji su to) i bilježnice. ugl,one će raditi s njima. moja će za deset dana 4god. i totalno je ne zainteresirana za brojke i slova. Zna brojiti do 20, zna i da su 1+1=2, al ništa drugo je ne forsiramo ukoliko sama ne pita.
a, prošli vikend mi frendica, mama prvašića, pokazuje njegovu čitanku ili neki udžbenik ih hrvatskog u kojem već pišu slova (da, slova, nikakve kose crte) i zadatke za zadaću (tipa, prepričaj nešto). u drugom osnovne (od druge frendice sin) su morali iz glazbenog, na temelju odslušanog glazbenog djela znati tko je skladatelj???? ona je ispalila na živce. puštali su klasičnu glazbu i mali je morao na temelju toga prepoznati skladatelja, u drugom osnovne??? pa to ne mogu niti ja s 31. godinom!!!!
ovaj sustav nije normalan!!!
__________________
Luna & Dea
Plavooka Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 20:28   #44
curke, samo da vam kažem kako vrtići funkcioniraju po pitanju slova i brojki - u vrtiću se NE UČI ČITATI, PISATI I BROJITI U DOSLOVNOM SMISLU, ali se djecu od najranije dobi okružuje raznim poticajima za navedeno i upoznaje ih se s brojkama i slovima KROZ IGRU (I ISKLJUČIVO KROZ IGRU), a radne listove i crtančice imaju sami predškolci i ispunjavaju se kroz čitavu godinu onda i onoliko koliko dijete može i želi

ono što je meni osobno odlično u današnjim vrtićima koji se tom tematikom bave onako kako treba (tj. kroz igru) jest to što se na taj način doista djecu potiče na ranije usvajanje čitanja, pisanja i brojenja tj. napravi se jako dobra "podloga" za usvajanje tih vještina

za roditelje koje zanima ta tematika preporučujem knjigu Čudina-Obradović: Igrom do čitanja
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 20:32   #45
Quote:
rossi79 kaže: Pogledaj post
mi idemo u mješovitu montessori grupu u koju ove godine ide i puno predškolaca. na sastanku su tete decidirano rekle da djecu u vrtićima ne uče ni čitati ni pisati jer je to program škole, a ne pripreme za školu. kakve radne liste i slovarice? o čemu vi pričate? dijete ide u školu da bi tamo savladalo školski program koji uključuje čitanje i pisanje. priprema za školu uključuje crtanje, uviđanje detalja, snalaženje u situacijama, prepričavanje priča prema datim slikama i sl...
e sad ja imam pitanje za tebe, jer mi nešto nije jasno - Kako u Montessoriju ne uče klince čitati kad Montessori ima iznimno dobro razvijen JEZIK kao jedno od svojih područja kojima se bavi i koji obuhvaća hrpetine jezičnih kartica, igara i knjižica kojima se djecu uči čitati, i to ne samo za predškolsku dob, nego za svaku dob? a da ne spominjem njihovu MATEMATIKU koja je savršena i kojom djeca nauče sve računske operacije, i baratanje vrlo "velikim" brojkama
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 20:37   #46
moj klinac ima 5 godina i još uvijek je analfabet
za sada nema nekog interesa za slova pa ga ni ne forsam
zna prepoznati nekoliko slova, ali svega 5-6
brojevi - zna brojati točno do 20, zna i dalje ali počne brljati i preskakati brojeve
pjesmice odlično pamti, lud je za puzzlama i legićima, to mu super ide
moje je mišljenje da ne treba forsirati predškolce da uče unaprijed školski program ako sami ne pokažu interes, budu sve stigli na vrijeme, neka malo uživaju u djetinjstvu
mio mao is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 21:08   #47
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
isto tako, ako se dobro sjećam, tablica množenja se uči u 4. ili 5.r., ali ako dijete pokazuje interes za matematiku, ne vidim ništa loše da to nauči već u 2.r., samo ili uz pomoć roditelja.
množenje i dijeljenje se uči u 2. razredu..
_____________________________________
prema mom iskustvu-većina djece koja dođe u 1. razred- NE ZNA čitati i pisati. ili zna eventualno samo čitati, a pisati ne. ili obrnuto.

ali to nije najvažnije.. nego kako drži olovku, način na koji ispisuje slova, ravne i kose crte imaju svoju svrhu, nije to bezveze. mnoga djeca prepoznaju slova, ali im je grafomotorika jako loša. ili znaju pisati-ali pišu krivo, npr-obrnuta slova, nekim čudnim redoslijedom..itd..itd..
tako da- bez obzira što diejte možda i zna pisati- ima tu još dosta stvari koje treba pohvatati...
zatim, glasovna sinteza i analiza.. ma, ima s njima posla..
koliko sam ja uspjela vidjeti- u svakom razredu bude max 2-3 djece koja baš znaju ispravnom tehnikom pisati i razumiju pročitano.

većina ih piše loše i na tome treba još puno raditi, a jedan manji dio ne zna uopće ništa- ali se to brzo pohvata.
i još nikad nisam vidjela da neka učiteljica zapisuje podatke na ploču i očekuje da to djeca prepišu već na poč. školske godine... otkud je ta pala??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 21:35   #48
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
množenje i dijeljenje se uči u 2. razredu..
nisam mislila na računalnu operaciju množenja nego na tablicu množenja, cijelu.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 21:42   #49
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
nisam mislila na računalnu operaciju množenja nego na tablicu množenja, cijelu.
Može pojašnjenje ove rečenice?
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:12   #50
Quote:
biscotto kaže: Pogledaj post
Može pojašnjenje ove rečenice?
ok, znamo što je množenje i znamo što je tablica množenja.
zar se u 2.r odmah uči cijela tablica množenja?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:19   #51
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ok, znamo što je množenje i znamo što je tablica množenja.
zar se u 2.r odmah uči cijela tablica množenja?
da, oduvijek se množenje i dijeljenje učilo u 2. razredu..
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:35   #52
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
da, oduvijek se množenje i dijeljenje učilo u 2. razredu..
Pa nije baš oduvijek
Moja generacija nije ali ove sada da. Moja je to uredno učila u drugom razredu. Sada je treći razred i uče trenutno zbrajanje i oduzimanje do 1000.

Moja klinka je imala prekrasnu tetu u vrtiću i stvarno se trudila s njima raditi pred školu tako da su tamo već savladali lijevo i desno uz zgodne igre, vukli su crte po bilježnicama, prepoznavanje slova ali sve kroz igru.

Što se tiće učitelja ima svakakvih kao naravno i roditelja. Neki su "rođeni" učitelji i skidam im kapu jer će bez obzira na sve odraditi svoj posao s ljubavlju što djeca osjete a ima i osoba koje završe za učitelja a usitinu nemaju za to crtu. Roditelji mogu biti rijetko objektivni pa obično na upisu nahvale svoje dijete do besvjesti - eto - zna čak razlomke
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:38   #53
Quote:
Plavooka Sanja kaže: Pogledaj post
Moja mala je u mješovitoj vrtićkoj skupini (4-7godina), imaju 13 predškolaca i na roditeljskom su tete rekle roditeljima da se donesu radni listovi (ja niti ne znam koji su to) i bilježnice. ugl,one će raditi s njima. moja će za deset dana 4god. i totalno je ne zainteresirana za brojke i slova. Zna brojiti do 20, zna i da su 1+1=2, al ništa drugo je ne forsiramo ukoliko sama ne pita.
a, prošli vikend mi frendica, mama prvašića, pokazuje njegovu čitanku ili neki udžbenik ih hrvatskog u kojem već pišu slova (da, slova, nikakve kose crte) i zadatke za zadaću (tipa, prepričaj nešto). u drugom osnovne (od druge frendice sin) su morali iz glazbenog, na temelju odslušanog glazbenog djela znati tko je skladatelj???? ona je ispalila na živce. puštali su klasičnu glazbu i mali je morao na temelju toga prepoznati skladatelja, u drugom osnovne??? pa to ne mogu niti ja s 31. godinom!!!!
ovaj sustav nije normalan!!!
Ovo mi se čini ne moguće ali što danas nije moguće
Oni imaju plan i program rada i tu zasigurno ne spada klasična glazba nego en -ten - tini pjesmice. Nije loše znati i za klasičnu glazbu ali ovo je malo previše - stvar roditelja koji to dopuštaju...naravno da se ne zamjere..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:49   #54
Quote:
Victoria 08 kaže: Pogledaj post
Moja nečakinja je sad krenula u prvi razred,već dugo zna čitati i pisati,sestra mi je rekla da svi u razredu već znaju čitati i pisati.
Prije upisa u školu kad je išla na testiranje,na testiranju su osim čitanja i pisanja imali i zbrajanje,oduzimanje,množenje i djeljenje.
Jedna curica s kojom sad ide u razred nije znala neki zadatak iz djeljenja,i ta koja ih je testirala napomenula je mami da neka porade na tome preko ljeta,jer će mala imati problema zbog toga
Ja koliko se sjećam učili smo množenje i djeljenje u drugom razredu

Inače koliko znam djeca koja nejdu u vrtić,godinu dana prije polaska u školu idu u malu školu i tamo uče pisat i čitat.
Jel moguće saznati koja je to škola u pitanju? Ma nema šanse da su to tražili na upisu, nema šanse - postoji zakonska procedura što se radi s djecom na testiranju. Čula jesam za "biseraste" stručne službe koje su pošpotale roditelje jer klinac recimo nije znao neko slovo - što ni ne mora znati.
Uglavnom ono što sam primjetila da možda na početku vidi se razlika između djece koja znaju čitati i pisati ali ako imate prosječno bistro dijete koje to ne zna ta razlika se ubrzo izgubi.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 23:16   #55
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ovo mi se čini ne moguće ali što danas nije moguće
Oni imaju plan i program rada i tu zasigurno ne spada klasična glazba nego en -ten - tini pjesmice. Nije loše znati i za klasičnu glazbu ali ovo je malo previše - stvar roditelja koji to dopuštaju...naravno da se ne zamjere..
Kod nas su to isto imali, vjerujem onda da prema nekom programu jest

Prošli su i Vivaldija i Bacha i Mozarta ( evo gledam s CDa, 10ak klasičnih djela )

edit; Ribež i moja generacija ( još u pleistocenu ) je učila tablicu množenja u 2. razredu, imam još svoje knjige i bilježnice.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 00:23   #56
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Pa nije baš oduvijek
Moja generacija nije ali ove sada da.
ne znam koje si godište, ali i ja sam učila množenje i dijeljenje u 2. razredu..

zato mi je to valjda "oduvijek"
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 00:58   #57
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
da, oduvijek se množenje i dijeljenje učilo u 2. razredu..
ja bih rekla da sam ja tablicu množenja učila u 3. ili 4.r, ali očito bih se prevarila
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 13:29   #58
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
ja bih rekla da sam ja tablicu množenja učila u 3. ili 4.r, ali očito bih se prevarila
Ja bih rekla da smo na ovom podforumu već odavno utvrdili da se roditelji, pa čak ni oni koji još nisu roditelji uopće ne sjećaju kad su što učili (samo gradivo bolje da ne spominjem).
Sama sam utvrdila slično na fakultetu - na trećoj godini su promijenili pravila upisa, i već moja generacija je tvrdila sve i svašta o našem prijemnom, neki da je bio mnogo teži nego što je, neki da uopće nije imao neke dijelove koje je imao, otprilike svaka treća osoba je znala nabrojiti koji su se predmeti računali za upis, a koliko je nosio koji predmet... svaka treća od te tri osobe.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 14:25   #59
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Pa nije baš oduvijek
Moja generacija nije ali ove sada da. Moja je to uredno učila u drugom razredu. Sada je treći razred i uče trenutno zbrajanje i oduzimanje do 1000.
cuj, ili si isla u kraljevini jugoslaviji u skolu ili si pomjesala razrede
moj stari je ucio u 2 razredu 50tih, i ja 80tih
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 15:22   #60
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
cuj, ili si isla u kraljevini jugoslaviji u skolu ili si pomjesala razrede
moj stari je ucio u 2 razredu 50tih, i ja 80tih
Može biti da sam pomješala.
Budem baš provjerila.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.