Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2015., 17:03   #1
Pogodovanje i diskriminacija

Pozdrav,
molim pomoć ako tko zna na koji zakon i članak se pozvati. Situacija je sljedeća:
Na dva slobodna mjesta gdje je uvjet VKV/VŠS se gura dvoje radnika sa VKV. Za to mjesto je zainteresirano još 12 radnika. Od toga 4 radnika koji su trenutno na višem radnom mjestu od ostalih (jedan ima VŠS a troje VKV) te bi njima prvima trebalo ponuditi to mjesto. I ostalih 8 radnika koji su na istom radnom mjestu kao navedena dvojica koju se gura (od njih 1 ima VŠS a 7 VKV). Žalili bi se na pogodovanje navedenoj dvojici i diskriminaciju ili nešto slično nas ostalih jer nam nisu omogućili da dođemo u izbor za napredovanje iako smo mišljenja da su svima trebali omogućiti jer se radi o državnoj firmi gdje bi se trebali poštivati neki zakoni bili oni dobri ili ne.
nkdbk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 12:46   #2
Ne znam točno odgovor na tvoje pitanje,ali prirodajem tvom pitanju i onome tko će znati odgovor tiče li se to samo državne ili privatne tvrtke i koliko se toga određuje kolektivnim ugovorom i odlukom poslodavca?
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 01:25   #3
Napokon je izašao natječaj za posao pa ako netko zna neka mi pravno objasni situaciju.
U natječaju se traži:
osnovni uvjet: elektro SSS/VŠS 3 god iskustva u struci
posebni uvjeti: stručni ispit, B kategorija i znanje na pc

Tko je u prednosti:
radnik A ima VŠS i ima osnovni uvjet i dva posebna uvjeta ali nema stručni ispit ili
radnik B koji ima SSS i nema osnovni uvjet(nema niti jedan dan iskustva u struci) ali ima tri posebna uvjeta.
Dali je važnije imati osnovni uvjet ili stručni ispit kao posebni uvjet.
Netko mora biti izabran i pravnik je izjednačio osnovni i posebni uvjet i kaže da svakome fali 1 uvjet i da komisija unutar firme bira po vlastitoj želji.
Može li se izjednačiti osnovni i posebni uvjet po važnosti, ili bi osnovni uvjet trebao biti jači?
nkdbk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 10:48   #4
Quote:
nkdbk1 kaže: Pogledaj post
Napokon je izašao natječaj za posao pa ako netko zna neka mi pravno objasni situaciju.
U natječaju se traži:
osnovni uvjet: elektro SSS/VŠS 3 god iskustva u struci
posebni uvjeti: stručni ispit, B kategorija i znanje na pc

Tko je u prednosti:
radnik A ima VŠS i ima osnovni uvjet i dva posebna uvjeta ali nema stručni ispit ili
radnik B koji ima SSS i nema osnovni uvjet(nema niti jedan dan iskustva u struci) ali ima tri posebna uvjeta.
Dali je važnije imati osnovni uvjet ili stručni ispit kao posebni uvjet.
Netko mora biti izabran i pravnik je izjednačio osnovni i posebni uvjet i kaže da svakome fali 1 uvjet i da komisija unutar firme bira po vlastitoj želji.
Može li se izjednačiti osnovni i posebni uvjet po važnosti, ili bi osnovni uvjet trebao biti jači?
Bez obzira da li se radi o privatnoj ili nekom državnom poduzeću , teško ćeš moći dobiti neku pravdu preko suda.
Biti će uzet na posao onaj radnik kojeg odredi netko "odozgora", a ne onaj koji po nekoj logici najbolje zadovoljava.

A kod nas je postalo pravilo da se pravda izvrši tek onda kada se stvar dobro isforsira po novinama:
http://www.slobodnadalmacija.hr/Zada...7/Default.aspx

Prosvjetna inspekcija poništila je natječaj za učitelja razredne nastave u Područnoj školi Tribanj Kruščica i izabranoj kandidatkinji Martini Čavić zabranila obavljanje posla u toj školi.

Epilog je to velikog skandala koji je u javnost dospio zahvaljujući našem portalu Zadarski.hr i to nakon što smo objavili priču mladog učitelja, 29-godišnjeg Šime Jovića, koji je nakon pet godina rada na zamjenama u toj maloj podvelebitskoj školi umjesto stalnog posla na kraju dobio otkaz jer je na to radno mjesto, kad se konačno raspisao natječaj, primljena druga učiteljica.

Od samog početka, Jović je tvrdio da se u ovom slučaju radi o evidentnom nepotizmu i sukobu interesa jer je Martinu Čavić izabrao školski odbor od sedam članova, od kojih je jedan njezin suprug, zaposlen u Općini Starigrad, a drugi je njezin kum.


To se inače zove pravna država na hrvatski način
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2016., 22:38   #5
Quote:
nkdbk1 kaže: Pogledaj post
Napokon je izašao natječaj za posao pa ako netko zna neka mi pravno objasni situaciju.
U natječaju se traži:
osnovni uvjet: elektro SSS/VŠS 3 god iskustva u struci
posebni uvjeti: stručni ispit, B kategorija i znanje na pc

Tko je u prednosti:
radnik A ima VŠS i ima osnovni uvjet i dva posebna uvjeta ali nema stručni ispit ili
radnik B koji ima SSS i nema osnovni uvjet(nema niti jedan dan iskustva u struci) ali ima tri posebna uvjeta.
Dali je važnije imati osnovni uvjet ili stručni ispit kao posebni uvjet.
Netko mora biti izabran i pravnik je izjednačio osnovni i posebni uvjet i kaže da svakome fali 1 uvjet i da komisija unutar firme bira po vlastitoj želji.
Može li se izjednačiti osnovni i posebni uvjet po važnosti, ili bi osnovni uvjet trebao biti jači?
Prednost ima onaj ko zadovoljava osnovne uvjete. Ako svi zadovoljavaju osnovne uvjete, onda prednost ima onaj ko zadovoljava i poseben ili više posebnih uvjeta od drugih kandidata.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 13:44   #6
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Prednost ima onaj ko zadovoljava osnovne uvjete. Ako svi zadovoljavaju osnovne uvjete, onda prednost ima onaj ko zadovoljava i poseben ili više posebnih uvjeta od drugih kandidata.

Ovakvo tumačenje je i logično i ja to tvrdim našem pravniku ali nigdje nisam našao neki članak da imam zakonsko uporište u ovoj tvrdnji.
Pravnik konstantno izjednačava osnovne uvjete sa posebnima i tvrdi da svima fali po 1 uvjet i gura radnika B( koji nema osnovni uvjet) kao izbor komisije kojoj je taj isti pravnik na čelu, pa me zanima po kojoj osnovi se mogu žaliti?
nkdbk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 13:12   #7
Quote:
nkdbk1 kaže: Pogledaj post
Napokon je izašao natječaj za posao pa ako netko zna neka mi pravno objasni situaciju.
U natječaju se traži:
osnovni uvjet: elektro SSS/VŠS 3 god iskustva u struci
posebni uvjeti: stručni ispit, B kategorija i znanje na pc

Tko je u prednosti:
radnik A ima VŠS i ima osnovni uvjet i dva posebna uvjeta ali nema stručni ispit ili
radnik B koji ima SSS i nema osnovni uvjet(nema niti jedan dan iskustva u struci) ali ima tri posebna uvjeta.
Dali je važnije imati osnovni uvjet ili stručni ispit kao posebni uvjet.
Netko mora biti izabran i pravnik je izjednačio osnovni i posebni uvjet i kaže da svakome fali 1 uvjet i da komisija unutar firme bira po vlastitoj želji.
Može li se izjednačiti osnovni i posebni uvjet po važnosti, ili bi osnovni uvjet trebao biti jači?
Pa,reci tko po tebi ima više prava za posao?

Po meni ovi podaci nisu ni toliko važni dok se ne upozna vlasnika istih referenci...
Nećemo se pretvarati da ne znamo u kojoj zemljici živimo.
Sve je preko veze..
Ali,idemo redom..
Važno je da osoba posjeduje određene vještine ozakonjene po licenci.
Ali,prije svega mi moramo upoznati tu osobu.Ta osoba onda prolazi testove određene po ljudskim resursima gdje se traži određeno znanje i usmjerenost osobe..Iz toga bi trebali svi proći testove i ispite ako želimo imati pravog i valjanog kandidata...
To je jedini način da dobijemo osobu koja će odmah pri zaposlenju dobiti priliku da se prepozna u radnom okolišu i od nas da pratimo razvijanje sposobnosti osobe koje smo zaposlili..
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 22:49   #8
Quote:
Nedvigkonvej kaže: Pogledaj post
Pa,reci tko po tebi ima više prava za posao?

Po meni ovi podaci nisu ni toliko važni dok se ne upozna vlasnika istih referenci...
Nećemo se pretvarati da ne znamo u kojoj zemljici živimo.
Sve je preko veze..
Ali,idemo redom..
Važno je da osoba posjeduje određene vještine ozakonjene po licenci.
Ali,prije svega mi moramo upoznati tu osobu.Ta osoba onda prolazi testove određene po ljudskim resursima gdje se traži određeno znanje i usmjerenost osobe..Iz toga bi trebali svi proći testove i ispite ako želimo imati pravog i valjanog kandidata...
To je jedini način da dobijemo osobu koja će odmah pri zaposlenju dobiti priliku da se prepozna u radnom okolišu i od nas da pratimo razvijanje sposobnosti osobe koje smo zaposlili..

Rekao sam u postu prije da po meni radnik A ima više prava na posao jer ima VŠS i više od 10 god iskustva u struci dok radnik B ima SSS i nema niti jedan dan iskustva u struci ali je uz pomoć pravnika položio stručni ispit dok su se pravilnici dva ministarstva preklapala i bilo je moguće položiti stručni ispit bez dana iskustva, a to je sada promjenjeno ali njemu ispit ostaje.
Što se tiče ostalih navoda nepostoji nikakav interni ispit ni razgovor nego odlučuje komisija unutar firme kojoj predsjeda taj isti pravnik.
nkdbk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 20:12   #9
Quote:
nkdbk1 kaže: Pogledaj post
Rekao sam u postu prije da po meni radnik A ima više prava na posao jer ima VŠS i više od 10 god iskustva u struci dok radnik B ima SSS i nema niti jedan dan iskustva u struci ali je uz pomoć pravnika položio stručni ispit dok su se pravilnici dva ministarstva preklapala i bilo je moguće položiti stručni ispit bez dana iskustva, a to je sada promjenjeno ali njemu ispit ostaje.
Što se tiče ostalih navoda nepostoji nikakav interni ispit ni razgovor nego odlučuje komisija unutar firme kojoj predsjeda taj isti pravnik.
Da.Jasno i žalosno...Rodijaci i prijatelji pomažu jedni drugima.
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.