Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2017., 20:37   #441
Quote:
martinena kaže: Pogledaj post
A hvala...to mi je najgore od svega...baciti ih u vatru
Pa nije mi bas sjelo to sa jezikom_dutch ili flamish,kad ga neznam neznam ni razlike
Pa nema bas neke razlike osim u izgovoru. No sluzbeno je Nizozemski jezik (tako se uci u skoli)

A sto se tice osjecaja bacanja u vatru... nemamo li mi mame taj osjecaj bas uvijek? Npr. kad pocnu u vrtic, pa osnovnu, pa srednju, kosarku, muzicku....
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 21:50   #442
Kako to izgleda preseliti se u Belgiju, odnosno kako se poštuju propisi u drugim zapadnim zemljama prilikom medjnunarodne selidbe možete videti na ovom snimku: https://www.youtube.com/watch?v=tu1CB42P2yg

__________________
Polovna vozila
jaca223 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 16:37   #443
Sutra ce mi dat job offer. Zna li netko kako je tamo raditi i zivjeti? dali se puno radi, dali je drzava uredena. Bio bi zahvalan da mi netko realno opise kako je tamo. Hvala.
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 21:12   #444
Quote:
zemljanin80 kaže: Pogledaj post
Sutra ce mi dat job offer. Zna li netko kako je tamo raditi i zivjeti? dali se puno radi, dali je drzava uredena. Bio bi zahvalan da mi netko realno opise kako je tamo. Hvala.
Par brzih misli:

Uredjena zemlja, uz par balkanskih elemenata (tu mislim na vrlo strogu lingvističko/nacionalnu podjelu na Flandriju i Valoniju, uz miksani Brisel).

Radno vrijeme je prilično fer - radi se 37.5 sati tjedno (neki imaju i prilično zgodnu stvar da rade 40h, ali onda imaju 6-7 radnih dana godišnjeg više). Uglavnom jako fer i korektan odnos s poslodavcem. Moguće je da ćeš na plaću imati razne benefite da bi firma plaćala što manji porez (auto se jako često dobije, inženjeri isto, ne samo menedžment, bonovi za topli obrok i mnoštvo drugih stvari).

Izbjeći dugo putovanje na posao, gužve oko Brisela i u Flandriji su ogromne! Puno veće nego u Zagrebu. U Briselu su stanovi skupi, Antwerpen već bolje ali u svakom slučaju nije toliko u usporedbi s okolnim zemljama...

Povezanost s ostatkom Europe/Svijeta izvrsna - dva aerodroma (BRU i CRL - Ryanair-ov hub), brzi vlakovi za Nizozemsku, Njemačku, Francusku (Pariz je 1h17 min) i Englesku..

Vrijeme tijekom zime prilično jadno, u usporedbi sa Zagrebom manje hladno i više vjetrovito, ali barem nema onih dugotrajnih magli...






Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 21:41   #445
Korisne info. Hvala
zemljanin80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:42   #446
Pozdrav! Ima li itko iskustva s prekidanjem ugovora za rentanje prije vremena? Stan je iznajmljen na kraci rok - u ugovoru je jedna godina. Selim se iz Belgije radi zaposlenja, ugovor mi je na godinu dana. Mislim da u njemu stoji da moram platiti dvije mjesecne rate...
Netko mi je spomenuo da postoji zakon, ukoliko se selis iz zemlje, a stan je iznajmljen na rok kraci od 3 godine, da se ne mora platiti taj iznos?

Pokusat cu naci nekoga da preuzme rentanje, ali s obzirom na kratak rok nekak cisto sumnjam da cu uspjeti naci nove stanare.
iguana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 12:29   #447
Imao sam trogodišnji ugovor, koji sam prekinuo nakon 2.5 godine i platio sam penal od jedne stanarine (u ugovoru je bilo 3-2-1 iznos mjesečne stanarine). S vlasnikom sam imao prilično dobar odnos pa smo se dogovorili da mogu i nešto manje platiti jer sam izašao 10 dana ranije... Za 3godišnje ugovore je dobro obavijestiti vlasnika i formalno (pošalji recommandé).



Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2018., 15:04   #448
Zdravo svima!

Zanima me ima li na forumu neko iz Bosne ko bi mi mogao dati par praktičnih savjeta vezanih za radnu dozvolu, radnu vizu, iznajmljivanje stana i spajanje porodice. Imam ugovor sa firmom u Flamanskom dijelu Belgije na godinu dana. Bio bih jako zahvalan ukoliko bi me posavjetovao neko ko je već prošao svu tu proceduru i ako bi mi ukazao na stvari koje bi mi možda mogle pomoći i ubrzati proces.
EppurSiMuove is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 21:28   #449
Pozdrav!

Dobila sam dosta lukrativnu ponudu u Kortrijku i malo sam ni na nebu ni na zemlji.
Profesionalno bi mi to bio dosta veliki korak napred, nakon kojeg bih lako nasla posao u struci kakav god se sprdnem.
Financijski bi mi takodjer bilo big deal.

Odbija me lokacija. Selim sama (s psom) i nekako mi je to ni na nebu ni na zemlji. Imam 30 godina u dupetu, stvoriti socijalni krug nije lako ni u velikom gradu gdje govorim jezik, a kamo li tamo. Nizozemski ne znam, grad ima manje od 100 000 ljudi... Gent je na pola sata, Brisel na vise od sat vremena. Zapravo je najblizi veci grad Lille u Francuskoj.

Ima li koga u zapadnoj Flandriji? Negdje na cca pola sata voznje od mene. Bruges, Ghent?
Hocu li svisnuti od samoce i da se zadovoljim svojim osrednjim poslicem u Hrvatskoj u zamjenu za izgradjenu mrezu prijatelja i obitelji, aktivne hobije (nista od mojeg planinarenja u ravnoj Belgiji), vlastiti stan u kojem pas nije problem (a tamo ocekujem da ce biti veliki...)?
Ili savjetujete da ipak riskiram i otvorim se novim mogucnostima.
bucka brzoprst is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2018., 22:20   #450
Quote:
bucka brzoprst kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Dobila sam dosta lukrativnu ponudu u Kortrijku i malo sam ni na nebu ni na zemlji.
Profesionalno bi mi to bio dosta veliki korak napred, nakon kojeg bih lako nasla posao u struci kakav god se sprdnem.
Financijski bi mi takodjer bilo big deal.

Odbija me lokacija. Selim sama (s psom) i nekako mi je to ni na nebu ni na zemlji. Imam 30 godina u dupetu, stvoriti socijalni krug nije lako ni u velikom gradu gdje govorim jezik, a kamo li tamo. Nizozemski ne znam, grad ima manje od 100 000 ljudi... Gent je na pola sata, Brisel na vise od sat vremena. Zapravo je najblizi veci grad Lille u Francuskoj.

Ima li koga u zapadnoj Flandriji? Negdje na cca pola sata voznje od mene. Bruges, Ghent?
Hocu li svisnuti od samoce i da se zadovoljim svojim osrednjim poslicem u Hrvatskoj u zamjenu za izgradjenu mrezu prijatelja i obitelji, aktivne hobije (nista od mojeg planinarenja u ravnoj Belgiji), vlastiti stan u kojem pas nije problem (a tamo ocekujem da ce biti veliki...)?
Ili savjetujete da ipak riskiram i otvorim se novim mogucnostima.
A cuj Bucka, mislim.... sa 30 godina svijet je tvoj! Uopce ne kuzim zakaj se predomisljas. Mislim da ces se moci perfektno uklopiti. Osim toga u prvo vrijeme ces biti toliko zaposlena da neces ni imati vremena za nista drugo .
Nakon sto se sredis ces pocet upoznavati ljude: na poslu, fitnesu, setnji sa psom....
Uostalom, sto mozes izgubiti selidbom?
Planinarit mozes i ovdje, mi imamo Ardene. Doduse ne u Kortrijku . Belgija je zemlja obozavatelja pasa, dakle tu isto nece biti problema. Mozda jedino kada ces traziti stan no nista strasno.
Ako ti dojadi nakon nekoliko godina (a sigurna sam da nece) uvijek se mozes vratiti natrag. Posao ces uvijek naci.
U Belgiji ima hrvata, imamo grupu na Fejsu ako se bas sa Hrvatima hoces druziti moze se naci. Rijetko smo posijani no ima nas .
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2018., 18:36   #451
Bio u Belgiji. Triput. Loše vrijeme svaki put. Ne idem više.
Sadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2018., 22:36   #452
ima li netko mozda iskustva/savjet u slucaju gubitka putovnice (najvjerojatnije nije ukradena)? prijavljuje li se policiji samo kradja ili i gubitak?
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 08:53   #453
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
ima li netko mozda iskustva/savjet u slucaju gubitka putovnice (najvjerojatnije nije ukradena)? prijavljuje li se policiji samo kradja ili i gubitak?
Jel ti to mislis belgijske putovnice? Aangifte van verlies na policiji pa onda na gemeente.
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 14:02   #454
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
Jel ti to mislis belgijske putovnice? Aangifte van verlies na policiji pa onda na gemeente.
hvala na odgovoru. bas svima pomazes .

ne, hrvatske. belgijsku nemam (samo vezanu uz posao al njome se ne mogu sluziti izvan belgije).

na stranici hr veleposlanstva, ako sam dobro shvatila, kazu prvo policija, pa izjava veleposlanstvu o nacinu gubitka i zahtjev za izdavanje nove.

trazila dalje pa vidim drugacije upute.
countrywoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:15   #455
Quote:
countrywoman kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru. bas svima pomazes .
“There is no exercise better for the heart than reaching down and lifting people up.”
― John Holmes
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:18   #456
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
“There is no exercise better for the heart than reaching down and lifting people up.”
― John Holmes
Lijepo rečeno.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:24   #457
Quote:
bulthaup kaže: Pogledaj post
Lijepo rečeno.
To stvarno mislim, radim i dozivljavam. Serotonin junky
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 12:56   #458
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
To stvarno mislim, radim i dozivljavam. Serotonin junky
Lijep je to osjecaj. Meni je to jedno vrijeme bio posao, da pomazem zaposlenim u firmi kada imaju problem sa internim kompjuterskim sistemom.

Bas mi je bilo zadovoljstvo to raditi.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 15:22   #459
Quote:
bulthaup kaže: Pogledaj post
Lijep je to osjecaj. Meni je to jedno vrijeme bio posao, da pomazem zaposlenim u firmi kada imaju problem sa internim kompjuterskim sistemom.

Bas mi je bilo zadovoljstvo to raditi.
Pa moras nesto drugo pronaci sto ce ti dati isto zadovoljstvo. Ako ne u poslovnom onda u privatnom zivotu
Svijetu treba dobrih ljudi...
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 15:33   #460
Quote:
Sanja1 kaže: Pogledaj post
Pa moras nesto drugo pronaci sto ce ti dati isto zadovoljstvo. Ako ne u poslovnom onda u privatnom zivotu
Svijetu treba dobrih ljudi...
Ma pomazem ja i sada samoincijativno, ali mi je to nekad bio opis posla pa je toga bilo puno vise.

Slicno je i kad zaustavis auto da propustis nekog iz bocne ulice. Bitno je biti fin prema ljudima i onda ti se to nekako vrati.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:29.