Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2017., 20:33   #1641
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
sigurno bolje od otpadaka od kojih graso proizvodi svoje cevape
Kod većine je tako, najbolje zažmiriti na jedno oko i pretvarati se da jedeš ramstek.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 21:02   #1642
Quote:
Muljuzator kaže: Pogledaj post
A to znaš po duhu svetom, gledanjem u kristalnu kuglu, tarot lli soc od kave?
posjeti mesnicu, pa ce ti biti jasno


Quote:
balzag kaže: Pogledaj post
Kod većine je tako, najbolje zažmiriti na jedno oko i pretvarati se da jedeš ramstek.
ma jasno. it all comes down to taste
gmit is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 23:55   #1643
Meso

Imam jedno pitanje za bolje znalce, kako izgleda kada se nađe npr u pečenom svinj. bečkom/zagrebačkom odresku krvna žilica ili više njih, kako razlikovat dal to žilica ili nešto "drugo"
mariobros is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 10:17   #1644
Ako prolazite kroz Čavle ili Rijeku obavezno uzmite čevapčiće kod Fućka (mesnice Fućak).Mesnica je u Čavlima,Buzdohanj,na glavnoj placi i u Cash&Carry marketu ispod Sušačke bolnice. Jako dobri. Podsjetili su me na djetinjstvo i miris roštilja na Trsatu.Nekad.Davno.
Ovaj vikend je zadnji topli(kako kažu vremenske prognoze) te to treba dooobro iskoristiti
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 10:44   #1645
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Ako prolazite kroz Čavle ili Rijeku obavezno uzmite čevapčiće kod Fućka (mesnice Fućak).Mesnica je u Čavlima,Buzdohanj,na glavnoj placi i u Cash&Carry marketu ispod Sušačke bolnice. Jako dobri. Podsjetili su me na djetinjstvo i miris roštilja na Trsatu.Nekad.Davno.
Ovaj vikend je zadnji topli(kako kažu vremenske prognoze) te to treba dooobro iskoristiti
Koliko $

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
balzag is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 09:11   #1646
U Kauflandu sad ima zanimljivih stvari u zadnje vrijeme... Bilo je nizozemske kravetine, irske također, a od sutra vidim da imaju meso križanca crne slavonske svinje.

Čekam sad da mi Pelle kaže vrijedi li to kupiti
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 09:41   #1647
Irska junetina s ispaše je odlična, baš me ugodno iznenadila.
Henry Miller is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 20:07   #1648
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post

Čekam sad da mi Pelle kaže vrijedi li to kupiti
Nemam pojma. Ne idem u Kaufland.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 20:48   #1649
Ali valjda znaš vrijedi li križanac crne svinje 56 kn/kg.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 22:08   #1650
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Ali valjda znaš vrijedi li križanac crne svinje 56 kn/kg.
Odakle bih znao ? Mnogi križaju CSS s durocom. U Slavoniji imaš križanaca s lasastom mangulicom. Ako se pravilno drže i hrane daju savršeno meso. Opet, ako ih drže zatvorene u farmskom uzgoju i hrane smjesom onda su u rangu K+ svinjetine. Treba probati. Ako je muskulatura mramorirana kupi 1 kg, probaj pa javi. Ima li ta svinjetina kakvu deklaraciju ? Da li je deklarirana sljedivost proizvoda ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 07:41   #1651
Ne znam još, tek danas kreće akcija... Inače je OPG Ferbežar u pitanju, po webu se čini da je OK - samo, ako dilaju u Kaufland, to je poveća količina mesa, pa se pitam otkud toliko... http://www.gospodarstvo-ferbezar.com
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 14:31   #1652
Quote:
balzag kaže: Pogledaj post
Koliko $

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
Kasno sam vidjela, sori! Kilo 45 kuna. Pakiranje je po 17 ćevapa.
ben2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 19:18   #1653
Quote:
_MK_ kaže: Pogledaj post
Ne znam još, tek danas kreće akcija... Inače je OPG Ferbežar u pitanju, po webu se čini da je OK - samo, ako dilaju u Kaufland, to je poveća količina mesa, pa se pitam otkud toliko... http://www.gospodarstvo-ferbezar.com
Raspitao sam se o do jučer meni nepoznatom gospodarstvu Ferbežar. Među Slavoncima, Vinkovčanima. Sve što sam čuo o njihovom imanju i proizvodima je pohvalno. Napominjem, ja osobno nisam ništa njihovo probao. Sutra hoću. Kupi i probaj ! Ako meso izgleda kao na slici iz kataloga mora ga se probati.

Ne zavaravaj se. To ne mora biti neka ogromna količina makar na području Vukovar-Vinkovci ima dosta pašno držanih svinja. Danas prodati svinjetinu po 56 kn/kg nije lako. Veći otkupljivači za CSS nude 1 kn/kg više nego za bijele. Primjerke od 100-150 kg možeš kupiti po 15 kn/kg žive vage na području Siska, Popovače, Bjelovara, Čazme...U Slavoniji su još jeftiniji i ima ih dosta.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 20:27   #1654
Odlična vijest Ja nemam takve veze pa su mi nepoznati, samo po webu mogu suditi. Sutra ću onda svratiti u lokalni Kaufland pa vidjeti imaju li mesa... Ako imaju, svega ću uzeti pomalo.

Nije tako strašna cijena. Uvozna nizozemska svinjetina ide za preko 30 kn u supermarketima, tako da 56 za ovo zaista nije nešto grozno.

Inače, zanimljivo: kobase su tamo u Kauflandu također 56 kn/kg, kao i meso, a idući tjedan su u Lidlu za 65. S druge strane, kulen od CSS je u Kauflandu 260, a idući tjedan u Lidlu za 210.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 18:26   #1655
Našao meso. Nije baš da izgleda kao u katalogu, izgleda maltene kao obična svinjetina, možda mrvu crvenije. Uzeo sam tri karea i četiri vratine, nekako bih možda sutra čak taj kare napravio s ljutikom i vrganjima, a vratinu ću pacati pa na naglo. Kobasice nisam vidio, a but će eventualno pričekati ponedjeljak da vidimo kakvo je ovo, možda tada kupim.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 19:01   #1656
Kaufland, Farbežarova svinjetina. Slika u katalogu ne odgovara stvarnom izgledu.

5 sati briniran, 2 sata djelomično odsoljen, sporo pečeni komad vratine, težak 1,3 kg. Duboko razočaranje.

To definitivno nije danska ili nizozemska K+ instant svinjetina ali s crnom slavonskom iz slobodnog držanja također nema nikakvih dodirnih točaka. Prema količini vode i intramuskularnoj masti sumnjam da je u križanju učestvovao landras možda čak i pietren. Ovo definitivno nije CSSxdurok. Životinje su sigurno hranjene i sojom. Po boji i teksturi mesa sigurno nisu cijeli život provele zatvorene u svinjcu hraneći se smjesom ali daleko su od toga da zaslužuju cijenu od 56 kn/kg. Realna cijena bila bi desetak % viša od cijene klasičnog "domaćeg" tovljenika u tipu landrasa.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 18:21   #1657
Mi smo po planu napravili kare na saft s vrganjima.

Okus dosta intenzivan, do te mjere da cura nije htjela jesti, jer joj "previše smrdi po svinji" (meni je, naravno, odgovaralo). Navikla je na klasičnu svinjetinu iz dućana koja ima okus po papiru.

Sve u svemu zanimljivo, ali definitivno ne vrijedi tih novaca. But i kobase ćemo preskočiti, a vratina ostaje meni za ponekad na tavu na naglo.
_MK_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:09   #1658
Bokic ljudi,
OPG Ferbezar proizvodi primarno suhomesnate proizvode i u skladu s tome drze se na imanju i pasmine koje po strukturi mesa tome odgovaraju. Od landrasa necete moci napraviti kulen, pogotovo ne zasticeni, za koji mozete bit sigurni da iznutra nije istrunio il tak nes. CSS je krizana sa durokom ili jorksirom. Landrasa i pietrena nema. I tocka.

Zadnje uređivanje No-brain : 27.11.2017. at 16:27.
No-brain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 22:01   #1659
Quote:
No-brain kaže: Pogledaj post
Bokic ljudi,
OPG Ferbezar proizvodi primarno suhomesnate proizvode i u skladu s tome drze se na imanju i pasmine koje po strukturi mesa tome odgovaraju. Od landrasa necete moci napraviti kulen, pogotovo ne zasticeni, za koji mozete bit sigurni da iznutra nije istrunio il tak nes. CSS je krizana sa durokom ili jorksirom. Landrasa i pietrena nema. I tocka.
Meni je drago za čuti da se križa s jorkširom.

Očito ti nešto nije jasno. Ja za kvalitetu Farbežarove svinjetine nisam rekao ništa loše nego da je cijena nerealna. Da budem jasniji, svinjetina koju sam jeo je sigurno najkvalitetnija svinjetina koja se može kupiti u trgovačkim centrima. Moj post se odnosio na odnos cijena/kvaliteta. 56 kn/kg, je realna cijena za pravu, čistokrvnu, slobodno držanu CSS-icu. To sam prethodno i djelomično obrazložio. Ako je cijena žive vage CSS-ice skoro ista kao i cijena bijele domaće i kada se uzme u obzir dulje trajanje tova i veći postotak masti onda je cijena od 56 kn realna za čistu CSS-icu. U trgovačke marže ne ulazim. Ja već tri godine 90% jedem isključivo svinjetinu čiste CSS-ice hranjene bukovim žirom i kukuruzom, držane u slobodnom, otvorenom uzgoju i CSSxdurok i znam o čemu pričam. Ako kažeš da je svinjetina kupljena u Kauflandu križanac CSSx jorkšir ja ti vjerujem. No nikako mi nije jasno kako ti misliš da se ne može napraviti kulen od landrasxjorkšir. Uostalom Galović svoje najbolje kulene proizvodi od križanaca jorkšir, landras i durok. Dobar, sigurno ne i najbolji kulen možeš napraviti i od čistog landrasa ako je kvalitetno hranjen i ako si uzeo meso prve kategorije. Za pravilnu fermentaciju i zrenje najvažnije je da 48-72 sata po klanju meso ima pH 5,6-5,8. Za sve ostalo si sam kriv ili sam zaslužan.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 12:41   #1660
Pelle, koju mesnicu bi u ZG preporučio za izradu sušenih i dimljenih mesnih prerađevina?
Za kobasice, kulen, špek, šunku.
MisterNo007 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.