Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2017., 15:58   #201
Slavni dan u borbi protiv daleko najvecih zlotvora i ljigavaca drugog rata na ovim prostorima koji su za*ebali i Cetnike i Partizane.
Ustanak je poceo sjajno. Ustase su istjerane iz Gračaca, a iz mnogih okolnih sela su pobjegle bez borbe.

E sad, jedino mi je zao hrvatskih civila koji su ubijeni tokom ustanka. Tim se ne treba ponositi i za svaku je osudu. Svako ubijanje civila je odvratno i nazalost neminovno u ratu. A ona jesu vrsena i od strane cetnika i partizana tokom ustanka.
Ali sam pocetak ustanka i tjeranje Ustasa je za svaku pohvalu. Jer to je na pocetku bio ustanak obicnog naroda nad kojim su vrsene strahote. Tek kasnije dolazi do opredjeljenja na ove ili one.

Medjutim, nista se od ovog ne bi dogodilo da smrdljive Ustase nisu oformile Jadnovno (jedan od 26 konc. logora) i da nisu poceli sa klanjem Srba, Jevreja ali i nemalim brojem Hrvata neistomisljenika. Sa rasnim zakonima za Jevreje i Rome i sa planskim istrebljenjem Srba.
Je*o im pas mater ogavnu.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:05   #202
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Slavni dan u borbi protiv daleko najvecih zlotvora i ljigavaca drugog rata na ovim prostorima koji su za*ebali i Cetnike i Partizane.
Ustanak je poceo sjajno. Ustase su istjerane iz Gračaca, a iz mnogih okolnih sela su pobjegle bez borbe.

E sad, jedino mi je zao hrvatskih civila koji su ubijeni tokom ustanka. Tim se ne treba ponositi i za svaku je osudu. Svako ubijanje civila je odvratno i nazalost neminovno u ratu. A ona jesu vrsena i od strane cetnika i partizana tokom ustanka.
Ali sam pocetak ustanka i tjeranje Ustasa je za svaku pohvalu.

Medjutim, nista se od ovog ne bi dogodilo da smrdljive Ustase nisu oformile Jadnovno (jedan od 26 konc. logora) i da nisu poceli sa klanjem Srba, Jevreja ali i nemalim brojem Hrvata neistomisljenika. Sa rasnim zakonima za Jevreje i Rome i sa planskim istrebljenjem Srba.
Je*o im pas mater ogavnu.
Zorane evo ti klasičnog propagandnog materijala, plus psovke.

Moraš odvojiti nacionalne sukobe između Hrvata i Srba koja su se događala za vrijeme Jugoslavije, realno je za očekivati da će se Hrvati svetiti kad su došli na vlast, nije častan potez ali događa se.

Što se tiče progona Židova ni bolji ni gori od ostalih, kao i svi drugi narodi koji su se pridružili Nijemcima ili su uz pomoću Nijemaca došli na vlast.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:28   #203
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Zorane evo ti klasičnog propagandnog materijala, plus psovke.

Moraš odvojiti nacionalne sukobe između Hrvata i Srba koja su se događala za vrijeme Jugoslavije, realno je za očekivati da će se Hrvati svetiti kad su došli na vlast, nije častan potez ali događa se.

Što se tiče progona Židova ni bolji ni gori od ostalih, kao i svi drugi narodi koji su se pridružili Nijemcima ili su uz pomoću Nijemaca došli na vlast.
Koj isu to nacionalni sukobi bili, i za sta se svetiti sunce ti poljubim ?

Koji dio mog upisa je propaganda ?
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:36   #204
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Koj isu to nacionalni sukobi bili, i za sta se svetiti sunce ti poljubim ?

Koji dio mog upisa je propaganda ?


Ako nisi čitao informiraj se. Osveta je loša stvar, ali događa se. Srbi su za vrijeme Jugoslavije zlostavljali na nekim područjima Hrvate.

Cijeli ti je tekst propaganda. Vidiš, ne poričeš zločine koje su počinili četnici i partizani, ali to je O.K., a kad su u pitanju ustaše oni su onda nekakve zvijeri, a to ti je upitno. Ne poričem ustaške zločine, i ustaše su činili zločine, u najmanju ruku ni bolji ni gori od ostalih vojski u II svjetskom ratu.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:38   #205
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Što se tiče progona Židova ni bolji ni gori od ostalih, kao i svi drugi narodi koji su se pridružili Nijemcima ili su uz pomoću Nijemaca došli na vlast.
Pa kako te nije sramota ovako nesto napisati ? Zar toliko obraza nemas ?
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 16:59   #206
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Ako nisi čitao informiraj se. Osveta je loša stvar, ali događa se. Srbi su za vrijeme Jugoslavije zlostavljali na nekim područjima Hrvate.

Cijeli ti je tekst propaganda. Vidiš, ne poričeš zločine koje su počinili četnici i partizani, ali to je O.K., a kad su u pitanju ustaše oni su onda nekakve zvijeri, a to ti je upitno. Ne poričem ustaške zločine, i ustaše su činili zločine, u najmanju ruku ni bolji ni gori od ostalih vojski u II svjetskom ratu.
Nemam ja ni zivaca ni vremena sa takvim kao ti se raspravljati. Nema od tog vajde nikakve.

Samo u buduce nemoj lagati da neko nesto porice, a pogotovo ja i pogotovo zlocine nad nekim.
Izricito sam napisao da su ti zlocini nad hrvatskim civilima bili odvratni, i da ih je bilo.
To sto je teb itesko priznati da su svim ti msranjima uzrok ustase i njihovo plansko istrebljenje, ja ti nisam kriv.

I da ustase su daleko bili najgori na prostoru bivse Jugoslavije. Gori i od Cetnika i od Partizana.
I nemoj se folirati sa pricom " i ustaše su činili zločine, u najmanju ruku ni bolji ni gori od ostalih vojski u II svjetskom ratu".
I nemoj mi opravdavati odvratne ustase pricom o zlostavljanju Hrvata u prvoj Jugoslaviji, da ti ja ne bi krenuo nabrajati.
Priznaj sta si i zavrsena prica.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 19:46   #207
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Nemam ja ni zivaca ni vremena sa takvim kao ti se raspravljati. Nema od tog vajde nikakve.

Samo u buduce nemoj lagati da neko nesto porice, a pogotovo ja i pogotovo zlocine nad nekim.
Izricito sam napisao da su ti zlocini nad hrvatskim civilima bili odvratni, i da ih je bilo.
To sto je teb itesko priznati da su svim ti msranjima uzrok ustase i njihovo plansko istrebljenje, ja ti nisam kriv.

I da ustase su daleko bili najgori na prostoru bivse Jugoslavije. Gori i od Cetnika i od Partizana.
I nemoj se folirati sa pricom " i ustaše su činili zločine, u najmanju ruku ni bolji ni gori od ostalih vojski u II svjetskom ratu".
I nemoj mi opravdavati odvratne ustase pricom o zlostavljanju Hrvata u prvoj Jugoslaviji, da ti ja ne bi krenuo nabrajati.
Priznaj sta si i zavrsena prica.
Kome najgori, to je pravo pitanje. Naravno da su npr. Srbima bili daleko gori od četnika i partizana. Žrtvi je najgori onaj koji mu je oduzeo život, bio on Hrvat, Srbin, fašist ili antifašist.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 22:10   #208
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kome najgori, to je pravo pitanje. Naravno da su npr. Srbima bili daleko gori od četnika i partizana. Žrtvi je najgori onaj koji mu je oduzeo život, bio on Hrvat, Srbin, fašist ili antifašist.
Sasvim nebitno kome najgori. Da su ustase bili recimo Madjari, Srbi ili Slovenci npr. i dalje bi bili najgori. Nebitno je meni koje su oni nacionalnosti.
Bilo je i sjajnih Hrvata, raznoraznih politickih ideologija i uvjerenja.

Najgori su bili po daleko najvecem broju ubijenih civila. Po broju izgradjenih koncentracionih logora. Po PLANSKOM ubijanju, protjerivanju i konverziji. Po rasnim zakonima itd itd.

Cetnici su takodje bili ubice, pogotovo NDH cetnici. Mada oni su dosta vise ubijali i tamanili Muslimane (Bosnjake) nego Hrvate, ali i nemali broj Hrvata.
Takodje i Partizani.

Gade mi se i Cetnici i Partizani, a pogotovo Ustase.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 23:31   #209
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Sasvim nebitno kome najgori. Da su ustase bili recimo Madjari, Srbi ili Slovenci npr. i dalje bi bili najgori. Nebitno je meni koje su oni nacionalnosti.
Bilo je i sjajnih Hrvata, raznoraznih politickih ideologija i uvjerenja.

Najgori su bili po daleko najvecem broju ubijenih civila. Po broju izgradjenih koncentracionih logora. Po PLANSKOM ubijanju, protjerivanju i konverziji. Po rasnim zakonima itd itd.

Cetnici su takodje bili ubice, pogotovo NDH cetnici. Mada oni su dosta vise ubijali i tamanili Muslimane (Bosnjake) nego Hrvate, ali i nemali broj Hrvata.
Takodje i Partizani.

Gade mi se i Cetnici i Partizani, a pogotovo Ustase.

Vidi se kako ti pišeš propagandu. Znači i da su Kinezi bili ustaše bili bi najgori na svijetu, pa to i je problem što ustaše moraju biti najgori. Vjerojatno ne znaš da Srbima koji su potpisali sporazum sa NDH nije se dogodilo ništa, oni koji su napadali hrvatsku vojsku i narod su proganjani bez obzira na nacionalnost. Plan je bio iseliti solunske borce koji su dobili posjede a ničim ih nisu zaslužili u Hrvatskoj. I kakvi su ti to NDH četnici? Malo žešće orijentirani Srbi iz Srbije imaju ružno mišljenje o Srbima van Srbije, malo bi to moglo ići u prilog teoriji kako su većina Srba van Srbije ustvari Vlasi, al to je neka druga tema za raspravu.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 00:05   #210
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Vidi se kako ti pišeš propagandu. Znači i da su Kinezi bili ustaše bili bi najgori na svijetu, pa to i je problem što ustaše moraju biti najgori. Vjerojatno ne znaš da Srbima koji su potpisali sporazum sa NDH nije se dogodilo ništa, oni koji su napadali hrvatsku vojsku i narod su proganjani bez obzira na nacionalnost. Plan je bio iseliti solunske borce koji su dobili posjede a ničim ih nisu zaslužili u Hrvatskoj. I kakvi su ti to NDH četnici? Malo žešće orijentirani Srbi iz Srbije imaju ružno mišljenje o Srbima van Srbije, malo bi to moglo ići u prilog teoriji kako su većina Srba van Srbije ustvari Vlasi, al to je neka druga tema za raspravu.
Opet ovaj.
Ajde da nisam rekao ''najgori na prostoru bivse Jugoslavije'' pa da kaze covijek. Bilo je i gorih od Ustasa. O kakvim Kinezima laprdas ?

Koji su to Srbi potpisali sporazum sa Njemcima ? Da ne mislis na debilnog Urosa Drenovica i ostale ''vojvode''?

ALO DIJETE DRAGO mi govorimo o par stotina hiljada ubijenih civila, koji ni sa Cetnicima ni Partizanima ni Kurtama i Murtama veze nisu imali.
Sta svim tim civilima je nudjen sporazum sa NDH, a oni ga nisu htjeli potpisati pa su zato ubijeni ?
Civili su planski ubijani.

Tako znaci i ja mogu reci ''ko je*e ubijene hrvatske civile'' nisu potpisali sporazim sa Djujicem ili nekim drugim.
Oni koji su potpisali, nista im se nije desilo.

Kakvi su to NDH cetnici ? Pa cetnici koji su operisali u NDH, logicno.
Pricas gluposti za lose.misljenje od Srba iz Srbije prema Srbima van Srbije, samo eto nesto da napises.

Ja sam iz planirane buduce prijestolnice velicanstvene NDH. Eno ih jos uvijek temelji kod Kastela.
Htjeli su da im to bude prijestolnica iako je Hrvata bilo najmanje sto u gradu sto u opstini. :klap:
Mislim da bi to bila jedina prijestolnica drzave u kojoj je njen sopstveni narod manjina.
Je li, posto su Ustase samo ganjale Solunce. Srbe, Jevreje, Rome i neodgovarajuce Hrvate necemo dirati, samo ako nisu Solinci.
O boze sacuvaj.

Ti si šefe ustaski simpatizer. To se jasno vidi po tvojim upisima. Njihovom branjenu, ublazavanju zlocina, laganju. Izmotavas se tu nesto, izvrces realnost tog vremena.
Mene bi bilo sramota.

Zadnje uređivanje Unknown Archont : 16.11.2017. at 00:16.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 08:15   #211
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Sasvim nebitno kome najgori. Da su ustase bili recimo Madjari, Srbi ili Slovenci npr. i dalje bi bili najgori. Nebitno je meni koje su oni nacionalnosti.
Bilo je i sjajnih Hrvata, raznoraznih politickih ideologija i uvjerenja.

Najgori su bili po daleko najvecem broju ubijenih civila. Po broju izgradjenih koncentracionih logora. Po PLANSKOM ubijanju, protjerivanju i konverziji. Po rasnim zakonima itd itd.

Cetnici su takodje bili ubice, pogotovo NDH cetnici. Mada oni su dosta vise ubijali i tamanili Muslimane (Bosnjake) nego Hrvate, ali i nemali broj Hrvata.
Takodje i Partizani.

Gade mi se i Cetnici i Partizani, a pogotovo Ustase.
Sve ti to ovisi o točki gledišta, a ona opet ovisi o tome koja je propaganda uspješnija i o tome kojoj je propagandi pojedinac skloniji.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 18:35   #212
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post

Koji su to Srbi potpisali sporazum sa Njemcima ? Da ne mislis na debilnog Urosa Drenovica i ostale ''vojvode''?

.


Vidiš ovom svojom izjavom daješ do znanja kako totalno nemaš pojma o razdoblju NDH.

Bombastične brojke su nastale u doba propagande. Propaganda je opasna stvar i može zavesti ljude.
Lokalne vođe iz nekog sela naseljenog Srbima su partizani poubijali iz osvete zašto se nisu suprotstavili NDH, prema ostalim stanovnicima srpske nacionalnosti su se ponašali jednako kao prema Hrvatima, zlostavljanje, maltretiranje i ponižavanje. Dio tih Srba postaje buntovan i također kao i Hrvati odlazi u inozemstvo. No nakon 45 godina vršenja propagande oni koji su ostali posustaju i u tijeku domovinskog rata postaju najveći neprijatelji novonastale Hrvatske države zaboravljajući da ih je NDH u ono vrijeme štitila. Eto u jednom dužem periodu propaganda može napraviti svašta.

Zadnje uređivanje Cika Strile : 17.11.2017. at 17:56.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 20:50   #213
Vezano za Srbe koji su bili lojalni Nezavisnoj drzavi Hrvatskoj.

U knjizi generala Drinjanina, odnosno zapovjednika Jasenovackog logora, nasljednika Dinka Sakica. Vidjevse njih dvojica kako vjesaju dvojicu ustasa. Lubiric pita Sakica zna li zbog cega se to dogadja? Kaze neka srpska sela koja su nam bila lojalna isli ih pljackati i vjesamo ih. Sakic se nadoveze i kaze 'a imamo tri rake, znas li za koga je ona treca?'. Luburic ne zna. Odgovara mu 'Za mene, za tebe i za onoga tko se ogrijesi od ustaska nacela', izvor general i bivsi saborski zastupnik Ante Prkacin, emisija Markov trg, 22.12.2015., https://m.youtube.com/watch?v=3nW0rAmqR5k

Tko bude sporio, onda idem na jugoslovensku literaturu, Jozu Tomashevica.

The Instruktor, govori sve ono sto Zoran Ostric presuti.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 20:12   #214
Za one koje zanima ova tema, a ne prezaju od čitanja znanstvenih radova, navodim jedan rad koji sadrži vrlo koristan sažetak o četničkom pokretu u Lici. Dajem dolje sažetak i neke svoje komentare. U uglatim zagradama su neke moje dopune o činjenicama.

Mihael Sobolevski: "Prilog istraživanju zločina četničkog pokreta u Lici u Drugom svjetskom ratu", Senjski zbornik, god 21 (1994), br. 1, str. 271-290.

Četnički pokret prije 2SR javlja se u Lici od 1931.. Formalno je politička orijentacija jugoslavenski nacionalizam pod dinastijom Karađorđevića ("Za kralja i otadžbinu"). [Kralj Aleksandar I je, uvođenjem diktature 1929., zabranio rad nekih ranijih četničkih udruženja, kao i Organizacije jugoslavenskih nacionalista - zloglasna "Orjuna".]

Rad nekih od njih bio je zabranjen zbog nasilništva, već sredinom 1930-ih te osobito nakon uspostave BH; ali imali su i podršku velikosrpskih režimskih krugova te su nastavili djelovati polulegalno.

Nakon osnivanja Banovine Hrvatske, četnička udruženja, zajedno sa režimskim strankama (Jugoslavenska nacionalna stranka, Jugoslavenska radikalna zajednica) i profašističkom strankom "Zbor" sudjeluju u velikosrpskom pokretu "Srbi na okup", koji djeluje »s pozicija velikosrpstva a pod pokrovom integralnog jugoslavenstva i obrane Jugoslavije«. (str. 274)

Međutim, iako je na području Banovine Hrvatske uoči rata djelovalo više od tisuću četničkih udruženja (str. 275), autor ističe: »Da taj pokret nije poprimio masovnije oblike u Lici, treba zahvaliti činjenici da je znatan broj viđenijih Srba pripadao SDS-u [Samostalna demokratska stranka, koja okuplja Srbe prečane te je još od 1927. u koaliciji s HSS-om kao "Seljačko-demokratska koalicija - op. Z.O.], te je u sklopu koalicijske suradnje s HSS-om aktivno djelovao na konstituiranju Banovine Hrvatske.« (str 274)

Četnička djelatnost i teror »naišli su na nepodijeljenu osudu širokih slojeva hrvatskog stanovništva, a također i dijela srpskog stanovništva organiziranog u Samostalnu demokratsku stranku.« (str. 272)

Nejasno je, uspoređujući te konstatacije, koliko je tačno bio jak pokret "Srbi na okup", koliko su članova i pristaša imali te stranke i udruženja, a koliko SDS i udruženja vezana uz njega.

HSS i SDS, kao i KPJ, u nacionalnom pitanju zastupaju kompromisnu federalističku poziciju.

S druge strane, nije neočekivano da Srbi, u područjima gdje su većina a koja su uz granicu novoformirane BH i područja Vrbaske banovine, kao u kotaru Donji Lapac (u koji spada i Srb), u kojem su Srbi 92% stanovništva, žele izdvajanje iz područja s hrvatskom većinom.

Uspostavom NDH, naravno, okruženje se radikalno mijenja. Međutim, piše Sobolevski, nisu srpski radikali bili ti koji su počeli sa značajnijim aktivnostima. »Iz izvješća raznih institucija vlasti NDH u kojima se govorilo i o stanju u Lici, vidljivo je da do kraja lipnja 1941., izuzev nekoliko manjih incidenata, i nije bilo otpora srpskog stanovništva vlasti NDH, i unatoč tome, što su već do tada ustaške vlasti u Lici uhitile pojedine viđenije Srbe i odvele ih u zatvor ili likvidirale pod optužbom četnikovanja u međuratnom razdoblju i njihova rada protiv interesa hrvatskog naroda. Ubrzanje procesa pružanja oružanog otpora vojnim i civilnim institucijama vlasti u Lici uslijedilo je tijekom srpnja 1941., dakle u vrijeme niza ustaških masovnih pokolja nad civilnim srpskim stanovništvom.« (str. 282)

»Pročetničke aktivnosti u Lici protiv Hrvata civilnog stanovništva otpočele su tijekom srpnja 1941. Poglavito u onim naseljima južne Like gdje je hrvatsko stanovništvo bilo u manjini u odnosu na srpsko stanovništvo, i u izoliranim naseljima.« (str. 282) »ti četnički elementi izvršili su već u ljeto 1941. niz zločina nad pojedinim Hrvatima ili pak cijelim hrvatskim obiteljima« (str. 283)

Kad govori o "četničkim elementima" isl., Sobolevski još koristi terminologiju, uobičajenu u doba SFRJ; međutim, prilagođava se novim ideološkim pritiscima, kad govori o "antifašističkom pokretu" umjesto o NOP-u; meni se čini korektnije koristiti nazive, kojim su sami povijesni akteri sebe nazivali.

Nema direktne organizacijske povezanosti između četničkih udruženja koja su djelovala do travnja 1941. i četničkog pokreta, koji se javlja nakon uspostave NDH: Od svibnja 1941. javlja se "autonomaški pokret", koji nije naprosto velikosrpski tj. četnički, jer nastoji na sporazumu s Talijanima da se još neka područja, osim onih u srednjoj Dalmaciji koje je NDH prepustila Italiji, izdvoje iz NDH i pripoje Italiji. Oni su prihvatili de facto da Jugoslavije više nema.

Kako Talijani, iako su podržavali te autonomaše, nisu prihvaćali taj osnovni zahtjev, tijekom jeseni 1941. političku prevlast dobiva »državotvorni« (termin koji koristi Sobolevsti, str. 275, 277, 278, 283; postoji sukob tri državotvorne koncepcije - četničke, ustaške i komunističke) ravnogorski četnički pokret, koji želi obnovu Jugoslavije, ali samo "nominalno", naime u prvom planu njeno radikalno preuređenje po velikosrpskoj koncepciji. (str. 276-277)

Ta politička "tranzicija" je dovršena do ožujka 1942., kad je bio izrađen "Elaborat o formiranju, ulozi i zadacima Dinarske četničke divizije". (str. 276)

Usprkos tome, četničke grupe i dalje tijesno surađuju s Talijanima [djeluju kao dio Jugoslovenske vojske u otadžbini, ali i talijanske "Dobrovoljne antikomunističke milicije" (MVAC), na području NDH i u Crnoj Gori, kao i u Srbiji s Nijemcima preko Nedićevih snaga], a sklapaju i sporazume s vlastima NDH.

Četnički pokret u 2SR nije puki nastavak međuratnog četničkog pokreta, nego u njemu ima "korijene". »Te korijene četničkog pokreta u međuratnom razdoblju uvijek treba imati u vidu jer su se pojedini njegovi članovi pojavljivali i u tijeku drugoga svjetskoga rata i bili nositelji obnoviteljstva četničkog pokreta, pa tako i u Lici, dakako, oni neće biti i jedini, jer će se na političkim i vojnim programima četničkog pokreta u njegove redove uključivati i mnogi pripadnici raznih jugonacionalističkih i velikosrpskih političkih stranaka i društava.« (str. 275)

Dakle samo "pojedini članovi". Spominjao sam pak, kako su Srbi bili žestoko obezglavljeni Aprilskim ratom i ustaškim progonima, hapšenjima i ubijanjima srpskih uglednika. S druge strane, u prijeratnim četničkim udruženjima, uz lidere koji su bili oficiri, trgovci, popovi isl. "viđenije" ljude, u četničkim su udruženjima bili često »ljudi rđavog glasa i rđavog moralnog vladanja, što su poznati neradiše i bukači«. (Str. 273, iz jednog dopisa bana Savske banovine 1936.) Takvi se nakon uspostave NDH pojavljuju i u ustašama.

Najmanje je u toj priči, rekao bih, prije rata i ustaških progona i pokolja, običnih seljaka, koji čine veliku većinu stanovništva. U novom četničkom pokretu koji nastaje u ratu, s obzirom na masovne progone Srba, srpski seljaci ulaze u ustaničke jedinice.

»Sve zapovjedne pozicije u četničkom vojnom ustroju imali su bivši Časnici i podčasnici Kraljevine Jugoslavije, žandari, popovi, razne Činovničke i intelektualne strukture, bogatiji pojedinci, seoske gazde, te pripadnici ranijih četničkih udruženja, raznih jugo- nacionalističkih i ekstremnih srpskih stranaka i udruženja. Borački sastav sačinjavali su već po tradiciji seljaci, pri čemu se obilato iskoristila njihova ipak zaostala svijest.« (str. 278)

Ove se jedinice, idejno konfuzne u početku, postepeno rascjepljuju u četničke i partizanske.

»Prve četničke vojne skupine oblikovale su se u Kninskoj krajini i južnoj Lici u ljeto i početkom jeseni 1941. Bio je to proces izdvajanja pročetničkih i velikosrpskih elemenata iz ustaničkih i gerilskih skupina. Do tada ih je povezivalo samo zajedništvo u otporu vojnim i civilnim vlastima NDH.« (str. 278)

Uz vojne snage, četnici su »u onim mjestima koja su imali pod svojim vojnim nadzorom organizirali četničku civilnu vlast, razne četničke organizacije od mladeži i žena, te formirali prijeke vojne sudove.« (str. 280) Isto, dakle, kao i partizani i ustaše. U četničkoj emigrantskoj literaturi pisalo se o "revoluciji" (Mane M. Pešut: "Revolucija u Lici 1941.-1945.", Njemačka, 1966, https://ar.scribd.com/document/92444...945-Mane-Pesut ; Uroš M. Zonjić: "Crtice iz rata i revolucije", Kanada, 1986, https://www.scribd.com/document/2361...ne-Uros-Zonjic ).

Formirani su četnički pukovi i odredi, koji su tijekom travnja 1942. objedineni u sklopu Četničke dinarske divizije. (str. 279) U srpnju 1942. bilo je ukupno 1.500 naoružanih četnika u Kninskoj krajini i oko 2.000 u Lici. (str. 279)

[Kad tome pribrojimo četničke snage u ostatku Dalmacije, Gorskom Kotaru, Kordunu i Bosanskoj Krajini, četničke snage su zapadno od linije koju čine rijeke Bosna i Neretva sredinom 1942. znatno slabije od partizanskih. Suprotno je istočno od te crte. Spominjao sam, da su u ožujku 1942. partizani postali toliko jaki da osvoje cijelo područje kotara Donji Lapac, istjeraju dva talijanska garnizona i četnike, te da je zanimljivo kako su postali tako jaki, jer strategija četnika, nepristrano gledano, izgleda razumnija.]

Krajem 1942., na područje Kninske krajine i južne Like prebačeno je oko 3.200 četnika iz istočne Hercegovine i Bosne. (str. 279)

U svibnju 1943., Talijani napuštaju Liku, a s njima se povlače i lički četnici, koji se nisu u stanju oduprijeti napadu NOVJ. Uporište im ostaje jedino Kninska krajina. (str. 279) [U to vrijeme, između Neretve i Sutjeske, četnici odnosno JVuO doživljavaju i odlučne poraze u borbama protiv NOVJ istočno.]

Nakon njemačkog zaposjedanja ovih područja, od kraja 1943. četnički pokret u Lici ponovo jača, oslanjajući se na njih. U prvoj polovici 1944. imaju u Lici dva korpusa, s ukupno 3.200 boraca (u ostlaim djelovima Hrvatske bilo ih je još oko 4.500). (str. 279-280)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 18:27   #215
RUSI I UKRAJINCI OS NDH 1941. – 1945.
autor : Samcevič Andrej Andreevič


Ruske i ukrajinske vojne osobe bile su u strukturama hrvatskih oružanih snaga tijekom cijele njezine povijesti. Mnogi od njih obnašali su dovoljno visoke i odgovorne dužnosti, posebno u strukturama ratnog zrakoplovstva i sanitetske službe. Vjerojatno neće biti pretjerano reći i to da su iskustva veterana I. svjetskog rata i Građanskog rata nesumnjivo bila od velike pomoći vojnim snagama Hrvatske. Iako mladi vojnici, često su se pokazali u borbenim okolnostima na najbolji način.

Posebno je pitanje o službi Rusa u redovima elitne Ustaške vojnice, za koju su vojnici i časnici prolazili rigoroznu selekciju po raznim elementima, uključujući i nacionalno-rasne kriterije. Mora se napomenuti kako se ne radi o nekim izdvojenim nacionalnim sastavima, kao što je to npr. bilo u analognim vojnicama njemačkih postrojbi SS-a, već o visoko kvalitetnim časnicima i vojnicima koji su se borili rame uz rame sa svojim hrvatskim sugrađanima, ne samo pod zapovjedništvom Hrvata nego su im i sami zapovijedali.

Sudbina tih vojnih osoba, koje su preživjele rat, bila je vrlo raznolika. Jedni su tiho preživjeli svoj vijek u socijalističkoj Jugoslaviji, drugi su bili likvidirani odmah po završetku rata, a treći su se raspršili po raznim zemljama svijeta, najviše u SAD i države Južne Amerike. Neki su bili više ili manje aktivni u društvenom životu svojih nacionalnih zajednica, a drugi nisu.
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 18:50   #216
A kave to sad ima veze s konjskim trkama - odnosno, s ovom temom?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 21:40   #217
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A kave to sad ima veze s konjskim trkama - odnosno, s ovom temom?


Pa forumaš prije njega piše o četničkom pokretu na prostorima Hrvatske, a ovaj forumaš o Rusima i Ukrajincima u OS NDH.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 09:07   #218
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A kave to sad ima veze s konjskim trkama - odnosno, s ovom temom?
Pa, ono što je napisao Zoran O. ima, dakako da ima. Potvrđuje moju tezu da su ustanak digli četnici, a da su im se komunisti prikrpali i s vremenom ukrali ustanak. Isto tako potvrđuje tezu da su prve masovne zločine počinili srbi, konkretno 2. konjički puk "Car Dušan slini" ubivši 8. travnja 41. pet Hrvata u Peterancu a 10. travnja 11 Hrvata u Donjim Mostima kod Bjelovara. Sve u svemu, u okolici Bjelovara su četnici i srodne grupacije od 8. do 25. travnja ubili 33 Hrvata što je isprovociralo Gudovac. Tuk na utuk.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 10:20   #219
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Pa, ono što je napisao Zoran O. ima, dakako da ima. Potvrđuje moju tezu da su ustanak digli četnici
Ni slučajno. Moja je teza drugačija, i to je jasno i iz mog komentara i iz članka Sobolevskog. Žao mi je što pišeš odgovor, a da to nisi ni pročitao.

Taj komentar je o četničkim snagama i djelatnosti, na osnovu jednog znanstvenog rada, a s druge strane imamo podatke o komunističkim snagama i djelatnosti.

To da su "ustanak digli četnici a komunisti se prikrpali" nije tvoja teza, nego formirana u četničkoj emigrantskoj literaturi objavljivanoj u doba FNRJ/SFRJ. Više tih knjiga dostupne su na netu i spomenuo sam ih u jednom ranijem komentaru. Često je međutim očito da pričaju fantazije.

Ustanak je izbio masovno, jer je i teror ustaša bio masovan. Pojavljuju se ad-hoc lokalni vođe i organizacijski oblici. Lidera ima malo, jer su ustaškim sustavnim terorom u prethodna tri mjeseca bili pobijeni, zatočeni ili protjerani mnogi uglednici (oficiri, trgovci, bogatiji seljaci, učitelji, svećenici, predratni političari), kao i mnogi članovi KP. Sobolevski kaže, a mislim da to stoji, da se tek s vremenom iz tih kaotičnih prvih ustaničkih odreda odvajaju četničke organizacije, a s druge strane stvaraju se partizanske, pod kontrolom komunista. Polarizacija je na dva pitanja: kako se odnositi prema Hrvatima i prema Talijanima.

O ostatku tvog posta neću ovdje.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2017., 10:23   #220
Ova bilješka o Rusima i Ukrajincima može biti zanimljiva, ali svakako ne spada u ovaj topic. Ima topica, mislim o NDH općenito, o oružanim snagama NDH isl.. Predlažem @Sidrun da to objaviš tamo, te da nam daš i točnu referencu gdje je taj članak objavljen!
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.