Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2003., 23:35   #1
Phillip Pullman - Njegove tamne tvari

Da li je itko slučajno čitao ovaj, po meni legendarni fantasy serijal?
Prva knjiga je Polarno svjetlo, druga Tanki bodež, treća Jantarni dalekozor. I? Što mislite? To mi je najdraža knjiga. Koji vam se dio najviše svidio, što to (ne) valja...
Što očekujete od filma?
Već dosta dugo nisam tražio nove informacije o filmu, pa ako ih itko ima..
Te filmove, uz Hyperion najviše očekujem.
Vi?

Ako niste pročitali, a imate vremena (u što sumnjam, ali ipak) preporuka. Daleko kvalitetnije i zanimljivije od Harryja Pottera.
A također je za djecu. ukupno ima nekih 1000 strana, ako i toliko.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 23:44   #2
Re: Njegove tamne tvari

Quote:
finalnifantazista kaže:
Da li je itko slučajno čitao ovaj, po meni legendarni fantasy serijal?
Prva knjiga je Polarno svjetlo, druga Tanki bodež, treća Jantarni dalekozor. I? Što mislite? To mi je najdraža knjiga. Koji vam se dio najviše svidio, što to (ne) valja...
Što očekujete od filma?
Već dosta dugo nisam tražio nove informacije o filmu, pa ako ih itko ima..
Te filmove, uz Hyperion najviše očekujem.
Vi?

Ako niste pročitali, a imate vremena (u što sumnjam, ali ipak) preporuka. Daleko kvalitetnije i zanimljivije od Harryja Pottera.
A također je za djecu. ukupno ima nekih 1000 strana, ako i toliko.
tko je to napisao?
__________________
Viva Metropolis!
Grejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:21   #3
Quote:
Grejp kaže:
tko je to napisao?
Phillip Pullman.


Glavi razlog zašto volim ovu trilogiju: fascinantni svijet u kojem živi Lyra, u kojem se događa cijeli prvi dio, Polarno svjetlo. Priča počinje u Oxfordu, ali u Oxfordu drugog svijeta u kojem su se neke stvari u povijesti dogodile malo drugačije nego u našem – Calvin je bio papa i premjestio je sjedište Crkve u Švicarsku, elektricitet se zove anbarička sila, fizika (ili znanost općenito? Ne sjećam se točno) je eksperimentalna teologija. Prijevozna sredstva su cepelini i baloni. U Aziji žive Tatari i ugrožavaju Evropu.
Svaki čovjek u tom svijetu ima daemona – dio svoje ličnosti manifestiran u liku neke životinje koja ga uvijek prati. Mislim da je ideja daemona privlačna svima koji su čitali ove knjige.
Tajanstvena atmosfera prve knjige mi je isto odlična – djeca počinju nestajati a ne znamo zašto, a u trenutku kad saznajemo što se zapravo radi s njima Pullman nam je već tako dobro objasnio povezanost čovjeka i daemona da nas to saznanje stvarno šokira.
Gđa Coulter i Lord Asriel su u prvoj knjizi zanimljivi i privlačni (na prijeteći način) likovi. Na samom početku knjige dekan fakulteta pokušava otrovati Lorda Asriela – to je odličan početak knjige i daje nam na znanje da se Asriel bavi nečim važnim.

Druga knjiga mi je isto bila OK, ali na kraju čitanja treće sam osjetila razočaranje. Razlozi:
-od prve knjige nadalje pisac nas priprema za to da o Lyri postoji proročanstvo da će biti nova Eva i prihvatiti iskušenje. U trenutku kad se to dogodilo u knjizi osjetila sam se kao da me pisac prevario. Očekivala sam da će to što će Lyra napraviti biti prihvaćanje iskušenja u ime cijelog čovječanstva i razočarala sam se kad sam vidjela da se radi samo o njenom osobnom odrastanju. (Inače, jako mi se sviđa ideja da je iskušenje dobra stvar i da je u priči o Adamu i Evi zmija pozitivan lik a Autoritet negativan.)
- likovi Asriela i gđe Coulter koji su tako dobro započeti, ostali su nedorečeni. Za gospođu Coulter jedino razumijem da se promijenila pod utjecajem majčinskih osjećaja, ali prije toga – zašto je radila za Crkvu, i zašto je za Crkvu ona bila tako važna ličnost?
- Crkva je isto ostala nedovoljno objašnjena (da li su cijelo vrijeme znali da je Autoritet lažan ili su stvarno vjerovali u njega? Što će biti s Crkvom nakon njegove smrti? Da li je bilo tko uopće ikada saznao da je Autoritet mrtav?)
- zašto je dekan na početku htio otrovati Asriela? Da ga spriječi da se bori protiv Autoriteta? Ili da ga spriječi u stvaranju prolaza između svjetova?

Finalnifantazista, rado bih čula tvoja objašnjenja za sve ovo, ako ih imaš.
Meni je u redu da neka pitanja kao «što je Prah» ostanu otvorena. OK mi je ako pisac ne odgovori na pitanja o zagonetkama života i svemira koja su izvan njegovog dometa, samo neka da smisao onim problemima koje je sam postavio. Ali Pullman je u ovom romanu odgovorio na neka velika, metafizička pitanja prilično samouvjereno, (kao «što se događa s ljudima poslije smrti») a ostavio je otvorenima pitanja o likovima koje je sam stvorio.

***
Samo da napomenem na kraju – bez obzira na ove prigovore, preporučujem «Njegove tamne tvari» svima koji vole fantasy a nisu to još pročitali.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:50   #4
Pročitala sam-BOLJE I OD GOSPODARA PRSTANOVA,a to su mi rekli i svi kojima sam preporučila knjigu.
ALI,treći dio me totalno razočarao,dok moju prijateljicu s kojom inače komentiram knjige nije-kao ipak je knjiga za djecu.

Problem zadnjeg dijela je što i nakon njega kao i nakon ostala dva sam očekivala daljnji rasplet i da mi treba još jedan dio,a ne takav završetak-ostalo mi je nedorečeno

A zato što je dječja knjiga malo sretniji end.

Kad sam čitala još prvi dio prije par godina nisu još bila izašla druga dva i meni je bilo čudno da je to kraj knjige dok nisam skužila da će drugi tek izać godinu kasnije jer da je pisac tek piše,možda mu je bio pressing kod trećeg dijela pa nije to sasvim razradio,ne znam.....

Najbolja mi je ideja daemona,zlatnog praha,paralelnih svijetova,oklopljenih medvjeda....

VRIJEDNO ČITANJA!!!!
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 10:53   #5
p.s mislim da ne želim gledat ekranizaciju u film,jer ne vjerujem da će to dobro ispast,a sigurno neće biti hit jer puno ljudi nije nikad ni čulo za Pullmana,a kamoli trilogiju,pa ako im se ne svidi film,nikad ni neće knjigu pročitati-a to je šteta.
Lorelai is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 16:28   #6
procitala sam samo polarno svjetlo, jos prije par godina i ostala ugodno iznenadjena.
ipak, glupo mi je usporedjivat s gospodarom prstenova, obje su knjige fantasy, ali na bitno drugacije nacine - gospodar je blizak mitlogiji i epskim principima, dok je polarno svjetlo nesto kao krimic.
film me zanima i pogledala bih ga, ali se ne nadam nicem - tek toliko da se ne razocaram
sumski duh is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 00:26   #7
Još nisam uspio pročitati Jantarni Dalekozor (kad tad ću ga naći u knjižnici) ali prva dva dijela su mi jako dobra.

Ne bi baš uspoređivao ovaj serijal sa Gospodarom Prstena ali moram priznati da me je autor potpuno uvukao u taj paralelni svijet.
Možda je knjiga za djecu ali ja mislim da nisam jedini koji je nakon pročitane knjige zaželio da i on nađe svoju daemonu. Baš me zanima kakav oblik bi poprimila.
__________________
...YOU'RE TOO LATE, WE'RE EVERYWHERE...

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.
gabal is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 12:11   #8
meni je super jantarni dalekozor. *raznjež* čak mi je ta knjiga draža od herija potera.
hopeless is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 00:01   #9
zanima me..dal kvari dojam i smisao ako procitam prvo janitarni dalekozor...pri ruci mi je pa....
__________________
nemam potpis!
milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 00:51   #10
Quote:
milk kaže:
zanima me..dal kvari dojam i smisao ako procitam prvo janitarni dalekozor...pri ruci mi je pa....
Prvo pročitaj boldano na dnu.

Jantarni dalekozor je treća knjiga serijala, i besmisleno je početi s njim - to su tri knjige koje se nadovezuju radnjom jedna na drugu, i iako se prva možda i može shvatiti kao zasebna knjiga, ostale nikako. Uz to je nekima (jedno polovici čitatelja čini mi se) ta knjiga bila najgluplja, pa bi vjerojatno ostavila krivi dojam.

Ovo gore ne moraš čitati. Da, kvari dojam i smisao.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2003., 13:08   #11
procitao sam prvi dio (odlicno),pa sam uzeo treci dio,i drzat cu ga doma dok ne naidjem na drugi dio kojeg nikada nema.
__________________
Viva Metropolis!
Grejp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2004., 21:48   #12
nisam pročitala jantarni dalekozor do kraja, ali zasad mi ne izgleda ništa lošiji od ostalih dijelova (uostalom, nije li to prva dječja knjiga koja je dobila nagradu u konkurenciji s knjigama za odrasle?)
jedini mi je problem što sam čitala nastavke u prevelikim razmacima, pa se ne sjećam svih likova i radnje iz tankog bodeža, ali sama knjiga je
što se tiče filma, nadam se da će biti jednako dobra kao i knjiga. uopće ne kužim zašto svi imate averziju prema snimanju filma, pa puno je dobrih filmova nastalih prema književnom predlošku.

meni će biti zanimljivo usporediti ono kako sam ja zamišljala lyru, gvalespijance, ioreka i mulefe s njihovim izgledom u filmu. meni je natalie portman idealna za ulogu lyre, samo da je koju godinicu mlađa (kao u leonu)

p.s. moja daemona bila bi u obličju neke male dlakave životinjice, možda hrčka
aidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 15:21   #13
Slazem se sa time da je Jantarski dalekozor (ja sam ga nazalost citao kao Cilibarski durbin, ali bi najvise volio da sam ga procitao kao The Amber Spyglass) nedorecen i da ima Deus-ex-Machina rasplet.

BTW je li iko svjestan da je Metatron po starohebrejskoj usmenoj/mitskoj predaji prvo bio covjek (zvao se Henok, bio je jako inteligentan, izmislio je pismo) a na kraju zivota ga je Bog uzdigao k sebi.

Inace obozavam spekulativnu fikciju o katolickoj mitologiji (iako mnogi osjecaju nelagodu i 'mani se corava posla'-stav jer lako dodju na krivu stranu RKC) i opcenito katolicku mitologiju, aporkifnu literaturu i tako to, iako Chris Rock kao 13. apostol u Dogmi kaze
Quote:
God H.A.T.E.S. it when you refer to Him as mythology


MOGUCI SPOILER

SPOILER SPACE
SPOILER SPACE
SPOILER SPACE
SPOILER SPACE
SPOILER SPACE
SPOILER SPACE
SPOILER SPACE
SPOILER SPACE


Zato mi je zao sto nije negdje malo pojasnjeno kako je to tocno i iz kojih poriva Metatron preuzeo vlast u Kocijama tj. nebesima, pa onda kako i kada je Lord Asriel stigao skupiti toliku vojsku itd.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 23:23   #14
GnothiSeauton, znam za Henoka, kopao sam po Bibliji...

Nije bezveze baš to ime izabrano...
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 16:31   #15
Da, da, pa nisam ni mislio da je bezveze odabrano. Znam ja tko je Metatron.

BTW da li iko zna da li je to drito ime ili zapravo nešto znači, tj. više kao funkcija?

Mislim da li je to Secretary of the State ili Bozo u primjeru
Quote:
somebody hillarious wrote:
Collin Powel, the Secretary of the State of the USA, otherwise known as Bozo
Inače, najbolja (iako ne znam da li jedina ) interpretacija Metatrona na celuloidnoj vrpci je definitivno Allan Rickman u Dogmi.

Da li je netko inače upoznat sa RPG In Nomine i cijelim settingom iz te igre? Guba.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 20:41   #16
Spašavam ovu temu iz zaborava jer sam jučer pročitala vijest koja me neugodno iznenadila:
Iz filmske verzije "Njegovih tamnih tvari" bit će izbačene antireligijske ideje. (članak u Times Online)
Što će onda uopće ostati od priče? To je kao da se snima verzija Gospodara prstena iz koje je izbačena borba između dobra i zla. Što će biti s Lyrinim silaskom u svijet mrtvih, koji zauzima tako važno mjesto u trećem dijelu?


Quote:
GnothiSeauton kaže:
Inače, najbolja (iako ne znam da li jedina ) interpretacija Metatrona na celuloidnoj vrpci je definitivno Allan Rickman u Dogmi.
Slažem se...
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 21:18   #17
Zašto ja nisam čuo za film? Dovraga i bestraga...ja nikad niš ne čujem...

Inače, kraj 3. knjige mi je bio nekako zbunjujuć, al vjerojatno zato što sam ga čitao dugo nakon 1. i 2. Morao bih opet cijelu trilogiju pročitat.
__________________
Well on the other hand it could be...No no! My lord Vecna I I didn't mean it like...aaarrrrggh!
Kal'thir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 11:33   #18
Quote:
GnothiSeauton kaze:
Slazem se sa time da je Jantarski dalekozor (ja sam ga nazalost citao kao Cilibarski durbin, ali bi najvise volio da sam ga procitao kao The Amber Spyglass) nedorecen i da ima Deus-ex-Machina rasplet.
Jedna moja frendica isto ima Pullmanovu trilogiju u navedenom prijevodu, ali mi je rekla da se totalno razocarala u knjige. Znam da je stvar prilicno razglasena i nagradjivana (prvi roman je cak dobio Timesovu nagradu za nesto, if I'm not mistaken), ali frendica ima prilicno podudaran ukus sa mojim tako da sam u startu imao averziju prema citanju, narocito zato sto mi na polici cuci jedno 10 knjiga koje ocekuju moj mega-brzi citalacki angazman. Ona kaze da ju nekako previse podsjecaju na Harry Pottera pisanjem i djetinjastom radnjom.

Koje su onda generalne kritike vas koji ste procitali stvar? Jel vrijedi or what?
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 11:38   #19
Ja sam svoj komentar napisala, prilično opširno, na prvoj strani ovog topica. Ukratko - prvi dio me totalno oduševio, a treći razočarao. Kao da uopće nisu dijelovi iste knjige.
Agatha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 12:50   #20
Sad kad mi je malo 'sjelo', otprilike isto, prvi je izvrstan (zamišljam glupognicknamea kako prosipa sjeme nad steampunkastično-viktorijanskom fantazijom sa ... CEPELINIMA!!! ... i ... ANBARIČNOM SILOM!!!), drugi je ok, treći je banana.
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:57.