Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 00:43   #261
Kaj ovaj validusername valja? Ja ga uopce ne kuzim sta hoce reci.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 17:59   #262
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Kaj ovaj validusername valja? Ja ga uopce ne kuzim sta hoce reci.
ajde daj poruči javno da me treba banat, ti si ono gospon pa nemam pravo za reči.
mislim ono dajte mi ban ili obrište moje upisie. jer sam dirnuo u emocije gospode...

mislim ono jer to se nesmije dirati, gospodu, pa dajte mi ban ili me obrišite, jer ja nisam gospoda i otkud meni pravo da imam što za reći.

e pa živio sam Kvarneru, Splitu, Osijeku, i Zagrebu, nitko mi za to nije platio pa mislim da imam nešto za reč

pa onda, uz dužno poštovanje, ako me shvačaš što želim reći, onda si....oIo......
validusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2015., 20:54   #263
Evo ideje za raspravu: posto "bogati" imaju love, zasto ih ne bismo izbacili iz sistema javnog zdravstva, pa neka uzivaju na trzistu. Na njihovom primjeru cemo vidjeti kako super to funkcionira, ili ne funkcionira.
katra46 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 10:55   #264
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Evo ideje za raspravu: posto "bogati" imaju love, zasto ih ne bismo izbacili iz sistema javnog zdravstva, pa neka uzivaju na trzistu. Na njihovom primjeru cemo vidjeti kako super to funkcionira, ili ne funkcionira.
Uzrokovalo bi nekoliko problema sa zakonskim riješenjima u modernim državama. S Ustavom na čelu.

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 11:24   #265
Čitajući naslov došao sam do zaključka da je to ispravno jer jedino tako ćemo postati društvo blagostanja. Sirotinja će umrijet od bolesti. A bogate koji će podići prosjek treba što duže održati na životu jer statistički gledano oni podižu prosjek! Metode Superhika iz Alana Forda i nisu tako loše kada se gleda sa strane političara, jer se onda mogu pohvaliti uspjesima.
mikoli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2015., 18:02   #266
bogati su pametniji pa trebaju dobiti i bolju zaštitu.
sva istraživanja pokazuju da bogatiji sloj ima naprednije funkcije mozga.
niste sposobni nači ljek za jednu gripu ali sposobni ste skenirati za mozak i reči bogatiji su pametniji?
vi to mene ono zajebavate ili se trudite biti ozbiljni?

jedan prijatelj koji dolazi iz relativno mojeg sloja, studira medicinu, kaže 100% sam u faksu i radim preko ljeta, za faks, ovaj dođe, nasere se i položi ispit.
osnuje obitelj, poluprofisonalno se bavi sportom i ima vlastiti bend, i bog te jebo, studira medicinu u isto vrijeme

zar mojem prijatelju nije palo na pamet da oni su inteligentniji jer dolazi iz višeg sloja, i taj sloj potvrđuje njihovu inteligenciju.
ili su jednostavno pičke koje iskorištavaju svoju poziciju u poretku društvu nad slabijem u društvu.

jedino sranje koje se dogodilo, internet, svi imamo pristup današnjem dostignučima intelektualnog kapaciteta ljudskog roda.
skoro 50% hrvata nezna što je INTERNET, što mislite tko te majmune drži na vlasti
i naravno oni koji žele zadržati taj poredak, a ima vas za izvoz
a svoje sranje opravdavate, pa mi smo inteligentniji, 7g. recesije inteligentniji
validusername is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 09:49   #267
''Besplatno'' zdravstvo? Koga ova vlada zavarava

Imali smo 4 godine na vlasti partiju koja se voli nazivati socijaldemokratska.
Nema tu ni s od socijaldemokracije. Znam da ce se javiti oni koji ce reci da je takav sistem nasljedjen od HDZ-a. Mislim da se SDP ne moze pravdati. Snose odgovornost jer su bili 4 godine na vlasti. Placete dopunsko? Zasto??
Zelite se nauciti na MR? Nemoguca misija. Uhvatilo vas je u krizima pa bi isli na fiz. terapiju,Moze ali tek za 6 mj. Slicno je i za spec preglede.
Da li nam stvarno treba dopunsko osiguranje??

http://www.vecernji.hr/hrvatska/besp...upciju-1044031

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje uređivanje zeusxl : 12.12.2015. at 10:20.
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 10:13   #268
Pa u Splitu predstojnik kirurgije nabavlja materijal za bolnicu od firme na kojoj je na čelu njegova nevjenčana žena.

Tomasović prima samo karcinome na pregled, za određenu svotu €€€.

Ljudi koje poznajete iz užeg i šireg kruga kretanja, čekaju na nalaze, na preglede, zatim umiru od "prekasnog" dijagnosticiranja.

Besplatno zdravstvo. Predobro.

Zadnje uređivanje quadzilla : 12.12.2015. at 10:23.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 19:30   #269
''Besplatno'' zdravstvo? Koga ova vlada zavarava

Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Ma o čem vi?! Koliko Hrvatska ima umirovljenika? Koliko ima invalida? Koliko ljudi radi za plaće koje ne pokrivaju mjesečne troškove života? Koliko ima nezaposlenih? Kad ste zadnji put provjerili statistike raka i drugih "pre-existing conditionsa"? I vi bi uvodili privatno zdravstveno kao temeljno, po uzoru na najbogatiju zemlju svijeta ili zemlju koja je toliko bogata da ne želi ni u EU?

Vi ste svjesni da u SADu 12% populacije nema adekvatno riješeno zdravstveno osiguranje i da tisuće ljudi godišnje umire od izlječivih bolesti, a oni koji imaju mahom zarađuju više od 50.000$ godišnje? Svjesni ste da je najniže moguće primanje u Švicarskoj (za NKV radnika) preko 1.000 eura? Svjesni ste da struja, grijanje, lijekovi, medicinska aparatura i potrošni materijal koštaju isto i u Švicarskoj i SADu i u Hrvatskoj?

Pitanje je mjeseca kada bi se premije privatnog zdravstvenog popele u nebo zbog visokih troškova liječenje, pogotovo ljudi s težim bolestima. A to su cifre koje ljudi pojedinačno ne mogu pokriti. Zato i imamo solidaran sustav i mirovinskog i zdravstvenog - jer ljudi od svog rada ne mogu živjeti.

Problem je u skupoj drzavi . Treba srediti financije, pozatvarati agencije, smanjiti zupanije, opcine i gradove.
Ukinuti pdv na ljekove i med matrijal.
To bi Bio pocetak.
Socijalizam i socijalni modeli su promaseni. Rupa bez dna u koji se sljevaju novci poreznih obveznika.
Btw znas koliko umirovljenik u Nj ceka na smjestaj u Dom umirovljenika? Par dana. U HR postoje liste cekanja i ceka se od 7-10 godina
Njemci imaju vise osiguranja. Nema polica nego se skida direktno s place kao i kod nas. Sobe u bolnicama su vecinom dvokrevetne Sa sanitarnim cvorom i TV.
Na MR se ceka par dana.
Jedan standard koji s postojecim socijal. Modelom necemo nikad dostici.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zadnje uređivanje zeusxl : 12.12.2015. at 19:44.
zeusxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2015., 21:23   #270
Quote:
zeusxl kaže: Pogledaj post
Koji to Nijemac salje svoje roditelje po domovima drugih zemalja?
U Nj se nitko ne tuzi da su mu domovi preskupi. Cak i oni koji nemaju nikoga smjesteni su po domovima.
Vidi ovdje, ima nešto o tome. Informiši se u Dojčlnd čovječe. Cijena doma po starcu je 3500€ na više. Puno i za švapske penzije. http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...-europu-225633

Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Puno manje mjesečno bi ju koštalo, nego što ju je koštalo svaki mjesec tijekom radnog vijeka a nije koristila ili je, nebitno. Sada fino čeka na operaciju mrene JEDNOG oka godinu ili godinu i pol? Taman da oslijepi dok čeka, ali hej besplatna je operacija!
Čeka se kraće i to samo iz razloga što moraš obaviti prethodne pretrage. Ono krv, mokraća, ekg itd.
U srijedu 16. idem operirati neku lojnu kvržicu uz oko. Čekao sam mjesec dana, pa je prolongirano za još dva tjedna. Valjda zbog hitnijih slučajeva. Isti kirurg-oftamolog taj dan operira i mrene i ostalo. Nema gužve i niš ne košta.

Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
nismo svi u zagrebu, čekala je manje od 6 mjeseci

i da, za nju najvažnije, besplatno je
U privatnim klinikama je cijena operacije mrene jednog oka cca 12 000kn. Uključuje prvi pregled, pripremu, operaciju (laser?) i postoperativni pregled.

Quote:
Odlican post. Potpisujem
Dok ce biti komunisticke uravnilovke i dok ce svi Dr imati jednaku placu radili ili ne, oni najbolji ce odlaziti u inozemstvo.
A domoljublje ništa? Razumijem da nezaposlen dr ode, ali da ode netko iz Hr od doktorske plaće, samo zato jer ga netko u svijetu može bolje platiti? Od toga mi se riga domoljubno.

U javnom zdravstvu otrčiš liječniku za svaki kurac-palac, zasvrbi te negdje, stegne, dijete kihne već ideš. Dobiš neku svetu vodicu koja malo pomaže, malo placebo, malo samo ode i dobro. Više mi liječnika-šulkolega iz gimne kaže da pola ljudi koji pune čekaonice uopće ne bi trebali dolaziti. Posebno se svi guraju kroz hitnu.
Kroz osiguranje ćeš to imati malo sutra. Imamo iskustva s auto osigranjima kuća i stanova, imovine." Znate ovo vam pokriva izljev vode u stanu, ali ne i poplavu, požar da, ali udar groma ne itd, i itd." Nije malo ljudi izvisilo kod osiguranja. Isto je i s auto osiguranjem. Poznanik nije dobio ništa za sudar u zimskim uvjetima, naprosto su mu rekli da se to on s ženskom s druge strane dogovorio i - nema. Je li bilo malo afera s izmišljenim saobraćajkama, paljevinom jahti na moru, izvlačenjem milijunskih odšteta? Što bi tek bilo s privatiziranim zdravstvom?

Valja skrenuti pažnju i na neodgovorno pnašanje pacijenata koji se naprostonatječu tko će mitom prije na red i izgurati one na listama. Prljavo, nekršćanski. Isto tako odlaženje na nepotrebne pretrage, nepodizanje nalaza, samovoljno prekidanje liječenja.

K vragu i privatizacije, hoćemo li baš sve privatizirati? Policiju prodajmo Klemmu i Mariću, obrazovanje, škole i fakultete biznismenima, možemo i Sabor dati u koncesiju nekim odvjetnicima i sucima, kompletno pravosuđe Turudiću i sličnima, može i samo pojedine sudove, a vladu dajmo u koncesiju na 4 godine nekim maherima i muljatorima, Mamiću recimo ili Jurčiću ili onom iz Elektrokontakta, Sanaderu (zašto ne?).

Ja ipak ne bi da mi cijela imovina ode na bubanj čim netko u obitelji ozbiljnije oboli.

Zadnje uređivanje Mc Ozy : 13.12.2015. at 22:43.
Mc Ozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2015., 11:28   #271
Ovaj horor bi trebalo priuštiti onima koji tvrde kako u našem zdravstvu zapravo "samo nešto malo šteka"... i kako se "hitni slučajevi uvijek obrađuju po najhitnijem postupku": http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...0/Default.aspx

Voljela bih da netko od liječnika na temi prokomentira članak (uz pretpostavku da je većina toga iz članka istinito): što je tu u pitanju, o čemu se tu radi? O osobnom nemaru liječnika/osoblja ili krivo postavljenom sustavu u kojem se (previše) štedi, pa se ne vrše/izbjegavaju sve potrebne pretrage na vrijeme (ide se na to da se u 99% slučajeva ionako pokaže da su u pitanju bezazlene situacije, a onaj 1%, kao što je možda bio ovaj slučaj iz novinskog članka, se jednostavno riskira, pa što Bog da...)

Da imamo sustav u kojem bi bolnice zbog ovakvih postupanja plaćale astronomske odštete (što automatski implicira privatno zdravstvo), ovo - u ovakvom obliku, ovakvo zanemarivanje - se sigurno ne bi događalo (naravno da i u potpuno odgovornom zdravstvu ima situacija u kojima dolazi do nenamjerne pogreške, ali ovo - kako je opisano u članku - je čisto zanemarivanje i indolencija.)

Jednako tako, kad čovjek pročita/čuje ovako nešto, kako da se ne pobrine da ima "nekog svog" u sustavu, ma koliko svi mi osuđivali i zgražali se nad mitom/korupcijom ili služenje vezama i poznanstvima?
Mene, kad pročitam ovo, to samo potiče da se "pobrinem" za sebe,
jer vjerujem da je ovaj čovjek imao nekog "svog" kome se mogao obratiti, tko bi pazio što se s njim događa u bolnici i tko bi se zauzeo se za njega po potrebi, da bi sve ovo drugačije završilo...

Zadnje uređivanje Špranja : 14.12.2015. at 11:51.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 15:51   #272
Quote:
Vjerojatno postoje posebni programi u Toplicama za pojedine bolesti. Ako se o tome radi onda su liste cekanja dugacke.

Na toplice možeš čekati 4 godine jedino ako ti nije nikoji k....

A rekla bih da rehabilitacija nakon tumora na mozgu nije baš nikoji k...

Tako da.. nešto tu smrdi u toj cijeloj priči.

Zadnje uređivanje JustOnPaper : 18.12.2015. at 17:31.
Violently happy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 13:51   #273
Quote:
Hilda kaže: Pogledaj post
I jedno i drugo jer bi se one realno nepotrebne izbjegavale , ne bi se naručivalo na 3-5 mjesta pa ne otkazalo termin i slično.
Naravno to bi povuklo i to da si neki koji to realno trebaju ne mogu priuštiti.

No to je samo objašnjenje zašto se čeka. Čekalo bi se i da sve privatiziramo jer su onda svi privatno i čekaš na red, jer gle vraga ima ljudi koji isto trebaju to što ti trebaš.
Da se cijena odredjuje trzisno, onda ne bi bilo cekanja. Po definiciji je trzisna cijena ona pri kojoj su ponuda i potraznja uravnotezene. Zato mozes napraviti CT ili NMR privatno u roku par dana ako platis iz svog dzepa. Jel cekas mjesecima kada kupujes kompjuter, televizor ili automobil?

Repovi cekanja nastaju zato sto postoji visak potraznje nad ponudom. Ako neku pretragu zeli tjedno napraviti 110 ljudi, a kapacitet je 100, onda ce svaki tjedan u rep cekanja biti dodano 10 ljudi. Nakon godinu dana ce se skupiti oko 500 ljudi u repu, a cekat ce se pet tjedana da se dodje na red (500/100). Nakon 2 godine ce u repu biti 1000 ljudi, a cekati ce se 10 tjedana. U teoriji bi rep rastao u beskonacnost (svaki tjedan naraste za 10), ali u praksi naravno ljudi jednostavno odustaju od usluge. Svaki tjedan, po definiciji, 10 ljudi mora ostati bez usluge u konacnici.

Privatnik ce, kada primjeti da ima vise zainteresiranih nego sto moze procesirati, podignuti cijenu. Time ce potraznja pasti, a umjesto 110 ljudi, svaki tjedan ce mu doci 100 ljudi (tocno toliko koliko mozes obraditi). Tu nema cekanja (ali je odbio 10 ljudi tjedno, kao i javni sustav, samo na drugi nacin).

Trzisno odredjivanje cijena ima naravno i svoje konzekvence. A to je da ako ne mozes platiti - ne dobijes uslugu. I javni i privatni sustav moraju na neki nacin odbijati usluge. Svaki ekonomski sustav to mora. U javnom sustavu se desava da mozes platiti uslugu, platis ju, ali ju - ne dobijes.

Zadnje uređivanje somied : 19.12.2015. at 14:04.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 13:59   #274
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Pa u Splitu predstojnik kirurgije nabavlja materijal za bolnicu od firme na kojoj je na čelu njegova nevjenčana žena.

Tomasović prima samo karcinome na pregled, za određenu svotu €€€.

Ljudi koje poznajete iz užeg i šireg kruga kretanja, čekaju na nalaze, na preglede, zatim umiru od "prekasnog" dijagnosticiranja.

Besplatno zdravstvo. Predobro.
da, ali jedan kirurg tamo je nedavno bio imenovan zbog korupcije - ili pak uhicen? (zbog trazenje-uzimanja mita i onda svega ostalog jer kako znamo to je jedna od najvise korumpiranih profesija u svim ex-komi drzavama, ne samo u ST ili u RH opcenito. dok u drugim drzavama zbog samo trazenja/primanja mita bi lijecnici isli u zatvor gdje im onda i jeste mjesto I guess).

do sada je uglavnom bilo da nece se ljude ni 'pogledali', ako ne donesu kesu love prije operacije, bez obzira na necije uplaceno dodatno osiguranje ili ne.

(s druge strane kada bi vise ljudi bilo pro-aktivno i umjesto sto im daju mito koje se 'ocekuje' lol -- isli takve slucajeve prijaviti nadleznim tijelima ODMAH, i stanje stvari bi se mijenjalo puno, puno brze, I guess)

Zadnje uređivanje Grazia : 19.12.2015. at 14:13.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2015., 17:12   #275
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ajmo "odbiti uslugu" zamjeniti sa "pustiti da umru", čisto da ljudi znaju točno o čemu pričamo. Privatnik će nači omjer cijene i pružene usluge kod kojeg će imati maksimalan profit, pri tome će oni koji mogu platiti čekati malo, oni koji mogu platiti manje čekati kao i do sada a oni koji ne mogu platiti će, ako boluju od nekog ozbiljnog oboljenja, umrijeti.

Nadam se da bi uz takav sustav barem bio za legalizaciju eutanazije da ljudi koji se nemaju novaca liječiti mogu umrijeti bez muke.
Ali i javni sustav radi isto. Razumijes tu cinjenicu? I on ubija ljude. Tisuce ljudi umre nepotrebno svake godine zato sto nisu mogli dobiti ljecenje u potrebnom roku. Cim si suocen sa ogranicenim resursima moras negdje podvuci granicu. Tu ili tamo. Svedska: http://www.gu.se/english/research/pu...cationId=49259

"...
CONCLUSIONS: Long waiting lists for coronary artery bypass grafting are associated with considerable mortality. The risk of death increases significantly with waiting time. Sex, unstable angina, perioperative risk, impaired left ventricular function, and concomitant aortic valve disease are independent risk factors and should be considered at triage.
..."

Britanski pokusaj ujednacenja ponude i potraznje u javnom sustavu: QALY. To je vjerojatno bolje nego nas sustav koji to radi implicitno - postoje naravno prioriteti po hitnosti. Lijecnici sami optimiziraju.

Univarzalni pristup zdravstvenoj zastiti je ortogonalan koncept vlasnistvu. Svicarska ima univerzalni privatni sustav. Mi imamo univerzalni javni sustav.

Zadnje uređivanje somied : 19.12.2015. at 17:25.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 15:06   #276
Želim vam svima isključivo privatno zdravstvo. To vam je super. Kolko platiš toliko imaš, ima li poštenije? Evo recimo predlažem da za početak odete na tretman recimo karcinoma pluća u prvu privatnu kliniku...ili slijepo crijevo...ili običan bruh. Bez peracije......Lijepo si od tih 15 posto od plaće koliko vam uzimaju zbrojite sve do sada i vidite jeste dobacili do operacije, predoperativne i postoperativne skrbi.

Primjerice jamerika...
For lung cancer in particular, treatment[4] typically involves one or more of the following options, alone or in combination: surgery which can cost[5] $15,000 or more; chemotherapy, which can cost $10,000 -$200,000 or more; radiation therapy, which can cost $10,000-$50,000 or more; and/or drug therapy, which can cost as much as $4,000 or more a month depending on the drug used. For instance, ranibizumab (Lucentis) costs about $1,600 a dose, while Erlotinib (Tarceva) costs $3,500 a dose.
One study[6] on the economic burden of lung cancer estimates that the overall costs, from diagnosis to a maximum of two years thereafter, to be about $46,000. The study found that the main cost drivers were hospitalization (49% of costs) and outpatient office visits (35.2% of costs), with a monthly initial treatment phase cost of $11,500 per patient.
The Agency for Healthcare Research and Quality [7] reports that patients with lung cancer are typically hospitalized for 7 days at a cost of $15,600 total, or $2,200 per day.
If it appears unlikely that the condition can be cured, a doctor may recommend that a patient avoid harsh treatments and opt for supportive care instead. One recent study[8] found that patients who received palliative care incurred, on average, $6,900 less in hospital costs during a given admission than patients who received usual care. Most insurance plans cover palliative care.

Al ljudi nema brige ako se odlučite samo na plijativu svega 6000 stringova total. Ali 15 posto po 15 posto od prosjećne plaće....i niti 40 godina štednje tebe i žene i tu si.
Eeeee da mi vam je priuštiti ono što si želite......

Bankruptcies resulting from unpaid medical bills will affect nearly 2 million people this year—making health care the No. 1 cause of such filings, and outpacing bankruptcies due to credit-card bills or unpaid mortgages, according to new data. And even having health insurance doesn't buffer consumers against financial hardship. -

Ma šta kake ti jameri, treba pitat par uvijek istih stručnjaka na ovom i ostalim sličnim threadovima....koji naravno sve znaju o privatnom osiguranju.

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 23.12.2015. at 15:23.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 13:42   #277
Kako će si privatno zdravstvo priuštiti 80% hrvatskih građana sa primanjima ispod 4000 kn mjesečno?

Za koga se i u čijem interesu razmišlja o privatizaciji zdravstva?
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 14:33   #278
300-400eur godišnje si mogu priuštiti.
Isto tako za obitelj.
Jednostavno Hrvatska ne može više ovako.
Ako ti si ne možeš priuštiti život u ovim uvjetima tu idi negdje drugdje.
putnikbroj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 14:42   #279
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Isto tako za obitelj.
ili još jednostavnije-crkni
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 15:13   #280
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Isto tako za obitelj.
Onog trenutka kada se bruto iznos počne isplaćivati na ruke poduzetnici će si tu razliku između bruto i neto staviti u džep, a radnici će od svoje sadašnje neto plaće uplaćivati sve doprinose koje trenutno uplaćuje poslodavac.

Dakle 80% Hrvatske si neće moći priuštiti bilo kakvo zdravstveno osiguranje, osim eventualno najosnovnijeg koji pokriva bris grla i mjerenje temperature.

Ti bi pobio 80% Hrvatske?
Knosos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:12.