Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za preferencijalno biranje saborskih zastupnika?
DA 317 87.81%
NE 44 12.19%
Glasovatelji: 361. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2014., 10:42   #5181
Pročitao sam prilično tekstova (ne "bezbroj") na tu temu na hrvatskom i engleskom ,čak i nešto skidao na talijanskom zbog njihovih specifičnih iskustava. Iz tvojih opisa, naprosto ne vidim da je on u svojem doktoratu dao nešto spektakularno novo.

Završio MIOC? Matematičke metode društvenih znanosti su posebni kolegiji na svim relevantnim fakultetima, i tu se obrađuju relevanthe stvari.

Ne treba neka spektakularna matematika da se vide stupnjevi neproporcionalnosti.

Quote:
Normalno da ce biti protiv nacela koje je predlagao UIO, jer je ona sama jedan od kreatora sadasnjeg izbornog zakona!pa nece protiv sebe.
Kažeš da si pročitala "bezbroj" stvari, ali očito nisi njen rad iz 2011. (napisano kao izlaganje za znanstveni skup, međutim zbog bolesti nije bila tamo - znam, ja sam bio - ali je objavljeno u zborniku).

Mirjana Kasapović: "Zašto je hrvatski izborni sustav dobar?", u: Izbori zastupnika u Hrvatski sabor i referendum : Okrugli stol održan 4. veljače 2011. u palači akademije u Zagrebu", uredio: Jakša Barbić, Zagreb: HAZU, 2011. , str. 13- 31.

Na netu prikaz (nedovoljan) ima ovdje.

Usprkos naslovu, ona u radu predlaže neke modifikacije. UIO je također predlagala tek modifikacije, ne drastičnu promjenu sustava. Sad Ivo Josipović predlaže veću promjenu.

Kopipejstam svoje bilješke:

Quote:
Najslabija točka postojećeg izbornog sustava je participativnost. Političko demotiviranje i demobiliziranje birača. »Riječ je, ponajprije, o nemogućnosti glasovanja za pojedine kandidate. taj se problem može riješiti debloiranjem zatvorenih lista i uvođenjem obvezatnoga ili opcijskog preferencijskog glasovanja. (...) To bi moglo uzdrmati, pa i delegitimirati postojeća veodstva stranaka, pa je razumiljivo zašto nisu sklona toj inovaciji.« (Kasapović, 2011:27)
Nadalje: »Participativnost i razvidnost izbornog postupka umnogome smanuje proširena praksa izbornog koaliranja. (...) Izborne koalicije zamagljuju stvarnu političku snagu pojedinih stranaka i utječu na poslijeizborne sukobe izazvane precjenjivanjem snage slabijih partnera (...) Taj bi se problem mogao riješiti uvođenjem instituta apparentmenta odnosno listovnog saveza lili listovnog kartela. Riječ je o udruženome izbornom nastupu više stranaka koje se od izborne koalicije razlikuje prema tome što nema zajedničke koalicijske izborne liste, nego svaka stranka u izbornom savezu nastupa s vlastitom listom, a birači glasuju za pojedinu listu unutar saveza. Smisao se povezivanja ogleda u tome što se glas dan svakoj listi u savezu raćuna istodobno i kao glas dan cijelom listovnom savezu. U postupku raspodjele mandata u obzir se uzima ukupan broj glasova što su ih dobile sve liste koje čine neki savez. U drugom se postupku mandati koji su pripali listovnom savezu raspodjeljuju pojedinim litama sukladno broju glasove što su ih dobile.« (Kasapović, 2011:27-28)

Drukčija podjela na izborne okruge, povezana s teritorijalnim preustrojsvom, smanjivanje broja županija na 6-7. (Kasapović, 2011:28)

»Hrvatske političke elite dosad nisu bile sklone promišljenome i sofisticiranom redizajniranju političkih institucija. Njihov evolucijski razvoj pretpostavljale su naglim i eruptivnim promjenama. Nadajmo se da se takva praksa neće više ponavljati u izbornoj politici.« (Kasapović, 2011:29)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 17.12.2014. at 10:50.
Zoran Oštrić is offline  
Old 17.12.2014., 14:48   #5182
Na sreću, ova inicijativa je propala! To pokazuje da, premda je podrška katolibanima i klerofašistima jaka, antifašizam i demokracija na koncu ipak pobjeđuju!
Bookfreak is offline  
Received Infraction
Old 18.12.2014., 12:53   #5183
Nova epizoda političkih progona u ovoj državi.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...na/790622.aspx

Svakim danom sve više ličimo na Sjevernu Koreju. Tuđman je bio doktor ljudskih prava naspram ovima danas na vlasti.

Smeće od Vlade i države
Stiglitz is offline  
Received Infraction
Old 18.12.2014., 13:24   #5184
Kako su prozirni kad im je upitna samo ta donacija.
Popis donacija grada Zagreba u 2013. i od siječnja do lipnja 2014. godine.
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=57852
Npr. najveci iznos donacije od svih donacija je ova:
JU Spomen područje Jasenovac - financijska potpora za pomoć u sanaciji okoliša spomen područja Jasenovac - 980.000 kn..

Sveukupno je u 2013. za donacije dodijeljeno 19.700.000 kn, a njima je upitno samo donacija za UiO u 2014.
Ili sve neka ispitaju ili nista.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."

Zadnje uređivanje nasmijanonebo : 18.12.2014. at 13:32.
nasmijanonebo is offline  
Old 18.12.2014., 20:27   #5185
Inicijativa je ok, al kad vidim tko je gura smuci mi se. Da je netko drugi gura podrzao bi, ovak kad vidim gicu na telki, zgadi mi se rucak.
__________________
Damn, i hate disco.
Djuk Njukem is offline  
Old 18.12.2014., 20:33   #5186
Apsolutno ZA preferencijalno biranje saborskih zastupnika, a sadašnji izborni prag bih čak i podigao.
Ja sam Ante is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.