Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2017., 22:27   #1481
U emisiji Bujica od 8.11.2017., mons. dr. Jure Batelja, istrazivac slucaja Alojzija Stepinca elaborira teze o uhicenju, sudjenju i trovanju Alojzija Stepinca (uloga Tita, Kardelja, Bakarica, Andrije Hebranga, Josipa Manolica..), sto je opisao u svojoj knjizi na temelju lijecnickih nalaza, dokumentacije, svjedocanstava itd., https://m.youtube.com/watch?v=-Ro3niI1uJc

Lijepo je pojasnio razloge zbog kojih Katolicka crkva nije bila sklona Titinom rezimu.

To se najbolje vidi iz izjave Ivana Supeka, iz Supekove knjige 'Krivovjernik na ljevici' u kojoj prenosi vlastito iskustvo "Kada smo se mi mladi nadobudni dolazili iz skole u Sovjetskom savezu, vratili smo se u drzavu s dva cilja. Prvi je bio iskorijeniti radicevsku tradiciju odnosno u hrvatskom narodu umanjiti identitet. I drugo iskorijeniti krscansku tradiciju".
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:01   #1482
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Lijepo je pojasnio razloge zbog kojih Katolicka crkva nije bila sklona Titinom rezimu.
Bila je nesklona jer nije mogla puniti svoju riznicu kao prije 1945. (i kao danas). Prihvatili bi oni i Sotoninu vlast (što su i pokazali) samo da im se slijeva gro para. Briga njih za petokraku samu po sebi.

A i nije točno da je bila tako nesklona kako prikazuješ.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 23:56   #1483
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
Bila je nesklona jer nije mogla puniti svoju riznicu kao prije 1945. (i kao danas). Prihvatili bi oni i Sotoninu vlast (što su i pokazali) samo da im se slijeva gro para. Briga njih za petokraku samu po sebi.
Nije tocno!

U Kraljevini Srba Hrvata i Slovenaca, kao i u Kraljevini Jugoslaviji, Katolicka crkva bila je jednako tako u teskom polozaju. Imate ovdje neke primjere i REFERENCU, https://www.forum.hr/showpost.php?p=64664865&postcount=5

Bila je kampanja protiv Katolicke crkve u skolstvu. Katolicka crkva je upozoravala i prije 1945. na opasnost od komunizma, npr. u 30-tima, imate ovdje REFERENCU, https://www.forum.hr/showpost.php?p=64665071&postcount=6

Odnos srpskog imperijalizma (obe Kraljevine do 1941.) i Srpske pravoslavne crkve, protiv Katolicke crkve je iz jednostavnog razloga, srpski imperijalizam zeli izbrisati hrvatski identitet i vjeru (npr. izjave Vojislava Seselja o hrvatstvu i klevete prema Vatikanu) i nametnuti velikosrpstvo.

Patrijarh Irinej u 2017.: "Gde god ziveli Srbi, to je Srbija, bilo u Srbiji, bilo u BIH, Vojvodini, Crnoj Gori ili drugim mestima", a prema vlastitim rijecima 'uvek i u svako vreme' odaziva se Seseljevim pozivima i Srbi su za njega i u 2017. 'ugrozeni' (Hrvatski tjednik, 9.11.2017., str. 31-35, autor Ivan Kozlica). Slazem se s njime da su Srbi ugrozeni, ali ne od Hrvata, nego od velikosrpskog imperijalizma kao i 1990.-1995.

Postavljam pitanje. Kako to da vecina jugoslovenskih nacionalista klevece Katolicku crkvu iskrivljivanjem cinjenica, preuvalicavanjem rubnih slucajevima, neargumentiranim napadima?, https://m.facebook.com/2102916695047...pe=3&source=54

Katolicka crkva je jamac slobode Hrvatima, alternativa je ropstvo s gonicima koje se slobodno moze nazvati srpskim slugama. Ali nije problem u Srbima, nego u Hrvatima.

Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A i nije točno da je bila tako nesklona kako prikazuješ.
Po Bibliji svaka vlast dolazi od Boga i treba ju postovati. Medjutim, Katolicka crkva otvoreno poziva na protivljenje onome sto nije dobro, i prema tome casti mnoge mucenike, blazenike i svece.

A doista, ako je bila sklona, zbog cega blazeni Alojzije Stepinac nije pristao na osnivanje Hrvatske katolicke crkve, gdje je po planu Tito trebao biti biskup, a ona sluziti komunistickoj vlasti?
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 12:57   #1484
Nismo pisali bas o pokusajima atentata na Tita. Bas procitah na portalu net.hr da je procurio transkript u kojemu je Vladimir Seks gdje se pise o organizaciji atentata na Tita, http://net.hr/danas/hrvatska/procuri...pa-broza-tita/

Vladimir Seks kaze " Kemal Mujagić koji je iz Austrije pošao ovamo da organizira atentat na Predsjednika Republike."

Razgovor se odvio na tajnoj lokaciji u Belišću 19. lipnja 1974. godine, a razgovarao je s Željkom Bartolovićem clanom Sluzbe drzavne sigurnosti.

Intelektualno postenje mi nalaze da navedem kako je Vladimr Seks je tvrdnje Jutarnjeg lista demantirao, https://narod.hr/hrvatska/vladimir-s...-nikoli-grmoji, ali valja provjeriti.

Drugi primjer je Ilija Grahovac, ili ti ekscentricni Zmaj od Sipova koji tvrdi da je s 12 godina u buketu cvijeca imao pistolj s kojim je planirao ubiti Josipa Broza Tita, kao sto su u Marseju ubili kralja Aleksandra, pa su ga sluzbe uhvatile i kaze da je svasta prosao kao maloljetnik, i da su ispitivali i njegovog oca i djeda. Ne znam je li mu za vjerovati, tip jest lud ko siba (ima roba na imanju u BIH), pa me ne bi zacudilo da je istinito, ako je to tocno trebalo bi biti u dokumentaciji, 1:53, https://m.youtube.com/watch?t=114s&v=fP2ih6ti6RI
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu

Zadnje uređivanje The Instruktor : 27.11.2017. at 13:25.
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:01   #1485
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Po Bibliji svaka vlast dolazi od Boga i treba ju postovati. Medjutim, Katolicka crkva otvoreno poziva na protivljenje onome sto nije dobro, i prema tome casti mnoge mucenike, blazenike i svece.
Može se protiviti, ali to i dalje ne znači da vlast ne dolazi od Boga. Inače, Biblija nema blage veze sa ovom temom, al nebitno. :klap:
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 12:55   #1486
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Može se protiviti, ali to i dalje ne znači da vlast ne dolazi od Boga. Inače, Biblija nema blage veze sa ovom temom, al nebitno. :klap:
Na prostoru gdje je ratovao i vladao Tito velika vecina su bili krscani. A povijest razmatrati bez Biblijske doktrine tamo gdje se kultura na njoj temelji bilo bi nepotpuno.

Isto vrijedi i za Kuran, odnosno robijanje Alije Izedbegovica zbog Islamske deklaracije u Titovoj koministickoj diktaturi. Ta Islamska deklaracija je nakon toga u 90-tim oblikovala i Alijinu strategiju u Bosni i Hercegovini (izvor "Alija Izedbegovic - druga strana rubikona", 2017., prof. dr. Miroslav Tudjman). A po mome misljenju to sto ga je Titov komunisticki rezim utamnicio, to ga je samo ucvrstilo u njegovim uvjerenjima.

Dakle, smatram da ako zelimo razumijevati odnos Tita i Katolicke crkve, moramo razmatrati doktrinu iz Biblije na kojoj se Katolicka crkva temelji. Barem s kratkim napomenama.

Trebala bi nam posebna tema vezana za metodologiju u povijesnoj znanosti.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 13:21   #1487
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post

Dakle, smatram da ako zelimo razumijevati odnos Tita i Katolicke crkve, moramo razmatrati doktrinu iz Biblije na kojoj se Katolicka crkva temelji. Barem s kratkim napomenama.
Hrišćanski komunizam je oblik komunizma na osnovama religije hrišćanstva. To je teorija teološki i politički zasnovana na tumačenju da učenja Isusa Hrista primoravaju hrišćane da podrže komunizam kao idealni društveni sistem. Iako ne postoji opšta saglasnost o tačnom datumu rođenja hrišćanskog komunizma, mnogi hrišćanski komunisti tvrde da Biblija ukazuje na to da su rani hrišćani, uključujući i apostole sebe smatrali komunistima, oni su uspostavili svoje malo komunističko društvo u godinama posle smrti i vaskrsenja Isusa Hrista. Kao takvu, mnogi zagovornici hrišćanskog komunizma tvrde da je ovoj doktrini učio i sam Isus, a da su ga praktikovali apostoli u svom životu i učenjima drugih.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Hri%C5...nski_komunizam
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 13:34   #1488
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Hrišćanski komunizam je oblik komunizma na osnovama religije hrišćanstva. To je teorija teološki i politički zasnovana na tumačenju da učenja Isusa Hrista primoravaju hrišćane da podrže komunizam kao idealni društveni sistem. Iako ne postoji opšta saglasnost o tačnom datumu rođenja hrišćanskog komunizma, mnogi hrišćanski komunisti tvrde da Biblija ukazuje na to da su rani hrišćani, uključujući i apostole sebe smatrali komunistima, oni su uspostavili svoje malo komunističko društvo u godinama posle smrti i vaskrsenja Isusa Hrista. Kao takvu, mnogi zagovornici hrišćanskog komunizma tvrde da je ovoj doktrini učio i sam Isus, a da su ga praktikovali apostoli u svom životu i učenjima drugih.

https://sh.wikipedia.org/wiki/Hri%C5...nski_komunizam
Razvodniti cemo ovu temu ako pocnemo o tome.

Sudjelovao sam u toj temi "Komunizam", na PDF Drustvene znanosti, koja je uklonjena - moderira se od strane moderatorice Nice, zbog toga sto su mi se neki zagovornici konunizma prijetili ubistvom, https://www.forum.hr/showthread.php?t=1019501

Ta teza koju su neki gurali temeljila se na vadjenja dijelova prica u Bibliji zanemarujuci ostalo. Uglavnom bez temelja je.

Nadam se vracanju teme.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 13:57   #1489
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
U emisiji Bujica od 8.11.2017., mons. dr. Jure Batelja, istrazivac slucaja Alojzija Stepinca elaborira teze o uhicenju, sudjenju i trovanju Alojzija Stepinca (uloga Tita, Kardelja, Bakarica, Andrije Hebranga, Josipa Manolica..), sto je opisao u svojoj knjizi na temelju lijecnickih nalaza, dokumentacije, svjedocanstava itd.,
U listopadu 1945 godine, Papa Pio XII je poslao biskupa Joseph Patrick Hurley-a kao svog predstavnika u Jugoslaviji (papski nuncij).Njegova Eminencija je imala vise sastanaka sa Titom, gdje su optuzbe protiv Stepinca bile raspravljene, i Biskupu su dani dokumenti koji potkrepljuju te optuzbe, da ih proslijedi Vatikanu.Tito je predlozio Vatikanu , da se Stepinac povuce iz Jugoslavije, jer ce inace biti sudski gonjen.Posto nakon cetiri mjeseca cekanja, nije bilo nikakvog odgovora od strane Vatikana, Stepinac je uhapsen, i sudski procesuiran.Sudski postupak je bio sukladan sa zakonom , i Stepincev advokat je bio Politeo.Nakon osude Stepinac je prakticki bio slobodan,u Krasicu, i mogao je da napusti Jugoslaviju. no , vise mu je pasalo da glumi krscanskog mucenika

Quote:
In 1945, in addition to his role as Bishop of St. Augustine, Hurley made a return to the papal diplomatic service and was appointed by Pius XII as regent ad interim to Yugoslavia.[12] He thus became the first American to be raised to the equivalent rank of a nuncio.[12] Relations between the Vatican and Yugoslavia had been deteriorating following the end of the war; the new communist government had been accused of murdering priests and the Church was charged with "obstructionist" activity.[4] During his five years in Yugoslavia, Hurley negotiated with Marshal Josip Broz Tito and worked closely with U.S. officials.[2] In 1946, he represented Pius XII at the show trial of Archbishop Aloysius Stepinac by Marshal Tito for "crimes against the people."[13] However, his relationship with Pius became strained after Hurley expressed his opposition to both the Vatican's policy towards Marshal Tito and to the removal of Archbishop Stepinac from his post in Croatia.[2]
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Patrick_Hurley
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:11   #1490
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Nakon osude Stepinac je prakticki bio slobodan,u Krasicu, i mogao je da napusti Jugoslaviju. no , vise mu je pasalo da glumi krscanskog mucenika
Nije tocno!

Tek su ga pred kraj u podmakloj fazi posljedica trovanja pustili iz zatvora.

Ranije sam REFERENCIRAO intervju s americkim novinarom Sulzbergerom za hrvatske dnevne novine u Hrvatskoj u 2017., u kojemu je naveo da je trebao dobiti posebno odobrenje od komunista da posjeti Stepinca u zatvoru. Toliko o tome da je nakon presude bio "prakticki slobodan". A istina jest, sto tvrdi i taj novinar, da je mogao biti pusten ako bi od Katolicke crkve napravio nacionalnu crkvu bez veze s Vatikanom, to je bila Titova ponuda, o tome smo ranije diskutirali.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 14:28   #1491
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Nije tocno!

Tek su ga pred kraj u podmakloj fazi posljedica trovanja pustili iz zatvora.

Ranije sam REFERENCIRAO intervju s americkim novinarom Sulzbergerom za hrvatske dnevne novine u Hrvatskoj u 2017., u kojemu je naveo da je trebao dobiti posebno odobrenje od komunista da posjeti Stepinca u zatvoru. Toliko o tome da je nakon presude bio "prakticki slobodan". A istina jest, sto tvrdi i taj novinar, da je mogao biti pusten ako bi od Katolicke crkve napravio nacionalnu crkvu bez veze s Vatikanom, to je bila Titova ponuda, o tome smo ranije diskutirali.
Sadasnji Sulzberger je rodjen 1951 godine, i nije imao nikakav doticaj sa dogadjajima iz 1946 godine, a njegov otac je umro 2012 godine, a tvoje "reference" imaju iskljucivo propagandno znacenje, bez ikakave vjerodostojnosti .Hrvatski tisak, i youtube nisu narocito cijenjeni izvan granica Hrvatske..
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 16:03   #1492
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Sadasnji Sulzberger je rodjen 1951 godine, i nije imao nikakav doticaj sa dogadjajima iz 1946 godine, a njegov otac je umro 2012 godine, a tvoje "reference" imaju iskljucivo propagandno znacenje, bez ikakave vjerodostojnosti .Hrvatski tisak, i youtube nisu narocito cijenjeni izvan granica Hrvatske..
Sram Vas bilo!

Iako nejasna, Vasa optuzba izgleda lazno, a to se moze vidjeti na sljedecoj poveznici, gdje je dano Sulzbergerovo svjedocanstvo na portalu Vecernjeg lista, a koje je izaslo i u tiskanoj formi, https://www.google.hr/amp/s/www.vece...e-titu-1177311

Interviju je obavio 13. studenoga 1950. s naslovne stranice američki list New York Times, interviju je obavio sa Stapincem Cyrus Sulzberger II.

Za jugoslavenske historiografe je bilo cudno kada su vidjeli da npr. strani povijesnicari uredno koriste knjige iz emigracije 1945. - 1990., a Vi biste se cudili kada bi vidjeli da netko kao REFERENCU ili pomocnu referencu koristi videozapis svjedoka dogadjanja ili strucnjaka ili hrvatske tiskovine.

Moja je pogreska sto sam napomenuo kako je dan "intervju s americkim novinarom Sulzbergerom za hrvatske dnevne novine", medjutim one su ga samo prenjele sto nikako ne mijenja znacenje onoga sto sam napisao sto ste vi zlurado upotrijebili da me optuzite za propagandu.

Zalosno je gledati Vas prezir prema hrvatskim tiskovinama.

A Vi vecinom iz glave zborite bez ikakvih REFERENCI protivno pravilima PDF Povijest.

"U raspravi se nastojte osloniti na relevantnu literaturu i izvore. Ustrajanje na raspravi tipa "ja mislim" ili "čuo sam", bez provjerljivih argumenata, će se sakcionirati. .

U tom smislu u tom slucaju moji argunenti su provjerljivi, a ono sto je prenio Vecernji list bazira se na izvoru, odnosno interviju sa Stepincom objavljenom 1950.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 17:30   #1493
Članak iz novina nije ni referenca, ni izvor, ni vrelo - nego pisalo na plotu.

A to da je Stepinca itko trovao, obična je bajka.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 17:41   #1494
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Članak iz novina nije ni referenca, ni izvor, ni vrelo - nego pisalo na plotu.
Pomocna referenca mogu biti, a mogu prenijeti sadrzaj iz nekog vrela ili relevantnog izvora, monografije itd.

Prof. dr. Miroslav Tudjman je u svojoj knjizi "Druga strana rubikona - politicka strategija Alija Izedbegovica" koristio izjave koje su prenijele tiskovine.

Autor clanaka u tiskovinama koji pise imenom i prezimenom ima u cilju biti vjerodostojan, a ako nije tu je forum.hr pa ce postati nevjerodostojan.

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
A to da je Stepinca itko trovao, obična je bajka.
A ovakvi Vasi upisi jesu REFERENCA?

Vi samo iz glave pisete kao anonimac sukladno Vasoj ideologiji protivno pravilima PDF Povijest.

"U raspravi se nastojte osloniti na relevantnu literaturu i izvore. Ustrajanje na raspravi tipa "ja mislim" ili "čuo sam", bez provjerljivih argumenata, će se sakcionirati."
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 23:45   #1495
Pa dokaži da su ga trovali - na tebi je teret dokaza, nije na meni.

Joooj...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2017., 23:57   #1496
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Pa dokaži da su ga trovali - na tebi je teret dokaza, nije na meni.
Slazem se da je teret dokaza na onome tko optuzuje!
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 08:38   #1497
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Slazem se da je teret dokaza na onome tko optuzuje!
Instruktore, judolino je u pravu. U novinama svašta piše, ali je to daleko od toga da je to relevantna "referenca". Ima toliko priča da su Stepinca otrovali, ali to nitko nikada nije dokazao. Rađena je i medicinska analiza, u Italiji čini mi se, i nije dokazano da je otrovan. Prema tome, taj tvoj novinski natpis nije nikakva značajna referenca.

Evo ti jedna referenca za ono o čemu pričam. Drugi put ćeš za ovakvu stvar dobiti 7 dana bana, a nastaviš li, sasvim sigurno ti ide parcijala na pdf Povijest.
__________________
I believe in God, but the only man I am afraid of is Keyser Soze
Life is a road of many signs
Cika Strile is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:26   #1498
Inače, samo je marginalno vezano s temom, ali kad se spominje Katolička crkva i biblija, napominjem da se učenje RKC (izraženo u Katehizmu i Zakoniku kanonskoga prava) ne temelji samo na Bibliji. To je upravo glavna zamjerka, koju rimokatolicizmu i pravoslavlju daju protestantske konfesije (Luther: "Sola scriptura".)

"Kršćanski komunizam" (gdje je komunizam koncepicja zajedničkog vlasništva) temelji se na opisu života prvobitne židovsko-kršćanske zajednice u Jeruzalemu. Kad se ulazilo u zajednicu, sva se imovina predavala, a dvoje koji su pokušali nešto svoje ostaviti na stranu i zadržati kao privatnu imovinu, Ananija i Safira, Bog je odmah kaznio smrću. Ono, jako "boljševistički" prema klasnom neprijatelju…

Mislim da sam na pdf religija pisao o tome (a i drugi, možda ima i tema). Taj model međutim očito nije bio primjenjivan u drugim kršćanskim zajednicama, a ova izvorna je izumrla nakon raseljenja Židova.

Psihološki, a i po socijalnoj osnovi, radikalne kršćanske težnje jednakonsti, npr. kod anabaptista u 16. stoljeću (koje su jednako surovo progonili i katolici i glavne struje protestanata, luterani i kalvinisti, koji su dobili podršku državnih vlasti, pa su u Europi gotovo istrebljeni a preživjeli, kao "baptisti", u SAD), vrlo su bliske onim sekularno ukorijenjenim radikalnim egalitarnim težnjama (a neki put u srednjovjekovnim bunama neki seljaci su se zaista obraćali sirektno Sotoni, kojeg vide kao prvog pobunjenika protiv apsolutne vlasti Boga, kao što su biskupi bili i duhovna i svjetovna vlast). (O tome npr. Karl Meinheim u "Ideologija i utopija", spominje četiri političke utopije, prva je ona anabaptistička, radikalna, hoće sve i odmah; boljševici su revolucionari slični po nekim osnovnim svojstvima anabaptistima, po drugim svojstvima kalvinistima, ili ranijim radikalima kao lolardi ili Savanarola.).

Milovan Đilas piše u svojim memoarima, kako mu se u vrijeme krajnje iscrpljenosti u doba pete neprijateljske ofanzive ukazao Isus i dao mu podršku.

Edvard Kocbek bio je kršćanski socijalist, koji je prihvatio radikalne ciljeve koje su zastupali komunisti (jedino u sloveniji bilo je od početka značajnih ne-komunista u vodstvu Osvobodilne fronte). Izrazio je svoja promišljanja u nekoliko knjiga, koje su prevedene i na hrvatski.

Sam Josip Broz, da ne zaboravimo u kojem smo topicu, nije došao u doticaj s nekim radikalnijim vjerskim idejama. Popove od malena nije volio, što nije nimalo čudno, tako je bilo sa svim značajnih hrvatskim političkim vođama, za razliku od Slovenaca gdje je nakon uvođenja općeg prava glasa u Kraljevini SHS/Jugoslaviji vladala klerikalna stranka. Pitanje je, koliko je došao u kontakt s radikalnim socijalnim idejama boljškevika, anarhista i drugih do svoje 22. godine, prije zarobljavanja.

Što je neobično, prihvatio je radikalne političke ideje tek u svojim 30-ima, dok revolucionari, vjerski ili sekularni, inače to obično postaju u ranoj mladosti - to je neka osobina karaktera, sklonost radikalizmu, a ten nakon toga djele se na vrste.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 18:31   #1499
Inače, ja sam prije nekoliko godina dobio doživotnu zabranu objavljivanja na pdf prirodne znanosti, ekspresno, nakon što sam objavio po mišljenju moderatora jedan post previše (ukupno pet) na jednom topicu - ali zapravo zbog idoeloških razilaženja s moderatorima, vezano uz energetiku (pojednostavljeno, zastupao sam i zastupam obnovljive a protiv sam nuklearne, što su oni ocijenili kao protivno znanstvenim načelima; svijet je više na mojoj strani…). Ja sam slegnuo ramenima i zaključio da je gubitak njihov, a ne moj.

Dobro je što su moderatori na pdf povijest tolerantniji, a dobro je što postoji i opcija "ignore" za prenaporne skribomane. Kao što rekoh, prvi i dosad jedini put sam je primijenio na The Instruktuora. Ne bih je primijenio samo zbog ideoloških ili drugih neslaganja.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 20:07   #1500
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
"Kršćanski komunizam" (gdje je komunizam koncepicja zajedničkog vlasništva) temelji se na opisu života prvobitne židovsko-kršćanske zajednice u Jeruzalemu. Kad se ulazilo u zajednicu, sva se imovina predavala, a dvoje koji su pokušali nešto svoje ostaviti na stranu i zadržati kao privatnu imovinu, Ananija i Safira, Bog je odmah kaznio smrću. Ono, jako "boljševistički" prema klasnom neprijatelju…
Ovo iznad je izvuceno iz konteksta pa slijedi pogresan zakljucak odnosno interpretacija. Ovo je jedan od argumenata s kojim se povezuje Titov boljsevizam i komunizam s Biblijom, to mnostvo ljudi koristi kao argument, pa smatram da je vazno reagirati preciznim citatima iz Biblije.

Citiram iz Biblije kljucno za tu pricu o Ananiji i Safiri.
A. "A mnostvo onih koji su primili vjeru bilo je jednog srca i jedne duse, i nitko nije govorio da je nesto od onoga sto posjeduje njegovo, nego da im je zajednicko.", nakon toga
B. "...jer svi koji su posjedovali polja ili kuce prodavali su ih te iznos dobiven prodajom donosili." i na kraju
C. "A Petar je rekao 'Ananija, zasto te Sotona osmjelio da slazes svetom duhu i potajno zadrzis dio novca dobivenog za polje? Zar ne bi, da je ostalo, tebi ostalo, i kad si ga prodao, nije li novac bio tebi na raspolaganju? Zasto si u svom srcu naumio takvo djelo? Nisi slagao ljudima nego Bogu."
D. "A kad je Ananija cuo te rijeci, srusio se i izdahnio.",
Citati iz Biblija, IZDAVAC Watchtower Bible and track society of New Yourk, International Bible Students Assosiations Brooklyn, New Yourk, USA, Croatian 1999., tiskano u Njemackoj, str. 1098 i 1099, Djela apostolska 4 i 5.

Dakle, svi koji su prodavali imetke i davali u zajednicu cinili su to slobodne volje, i prodavali su ono sto je bilo njihovo vlasnistvo, a Ananija nije stradao ni od vlastite ni od tudje ruke nego od spoznaje da je pogrijesio. Uz to nedvojbeno je da mu se nista ne bi dogodilo odnosno u tom drustvu je imao pravo zadrzati imetak bez posljedica, ali bez lazi i prijevare.

Oni koji su imali imovinu nakon Titovog 'oslobodjenja', su velikim dijelom poubijani i imovina im je protiv njihove volje oduzimana, i nije im bilo dozvoljeno slobodno povecavati svoj imetak koliko su htjeli. A da bi se to odrzalo krsile su se ljudske slobode. Puno nas ima nesto od toga u obiteljima.

Prema tome samo selektivnim odabirom mogu se komunizmi u bivsoj Jugoslaviji, Kini, Sjevernoj Koreji, Kubi i Venecueli povezivati s Biblijom, kao i Islamska drzava s Kuranom. To je populisticki pristup kojim se zavodi narod koji ne cita knjige na kojima se drustvo temelji, s teskim posljedicama po drustvo.

Biblija se temelji na slobodnoj volji, a ne na ubistvima odnosno prisili.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:22.