Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2007., 19:05   #1
Kala (Zantedeschia aethioipica)

Cala aethiopica (Etiopska kala)
Kala raste kao močvarna biljka na područjima Afričkog kontinenta. U doba suša ona potpuno presuše. Kala preživljava taj period zahvaljujući mesnatim listovima pa početkom kišnog razdoblja potjera nove listove i cvjetove. Također i kod sobnog uzgoje mora se taj ciklus simulirati i poštivati. Doba cvatnje je u zimskim mjesecima pa sve do proljeća. Tada mora stajati na svjetlom i ne
pretoplom mjestu. Za vrijeme cvata treba se obilno zalijevati i nadohranjivati svakih tjedan dana u redovitim razmacima. Nakon sredine svibnja biljka miruje. Prestane se zalijevati i gnojiti te listovi odumiru. Krajem lipnja vadimo je iz tegle i sadimo u vrt na mjesto koje je zasjenjeno u podnevnim satima. Treba je i tada dosta zalijevati. Krajem rujna izvadi se iz vrta i zajedno sa zemljom stavi u teglu odgovarajuće veličine te unese u kuću ali ne u toplu prostoriju. tek kad vani zahladi prenesemo je u dnevnu sobu tj. na sobnu temeperaturu. Tada je treba često prskati jer traži visoku vlagu zraka te jednom tjedno nadohranjujemo. razmnožava se dijeljenjem i to nakon perioda mirovanja.

Može mi netko pomoći u informacijama za ovu biljku?
Kakvo je to razmnožavanje dijeljenjem?
Koja sredstva koristiti za dohranu?
Kako znati kada je vrijeme mirovanja?
Imate li kakve linkove vezane za tu biljku?
Puno pitanja, a?
Šta ćeš....
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 13:11   #2
Razmnožavanje dijeljenjem se radi prilikom presađivanja. Izvadiš cijelu biljku iz kalića i lagano odvojiš korijenje na koliko hoćeš dijelova (možeš si pomoći nožem, ali pazi da ne lomiš korijenje).
Za dohranu bilo koje gnojivo za cvjetnice.
Ja ne prakticiram nikakvo mirovanje, nego uvijek dobro zalijevam i upravo uživam u tri predivna cvijeta
__________________
sneci
sneci is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 14:15   #3
Quote:
fegi kaže: Pogledaj post
[I]Cala aethiopica (Etiopska kala):
Fegi, el imaš sliku te kale. Ili ti Sneci?

Po opisu bih rekla da to imam i ja, ali nisam sigurna, budući da sam prije par godina dobila mladicu te biljke, a nisam je kupila niti je došla iz cvjećarne gdje bih mogla pročitati kako se zove.
Ovo što ja imam doma ima velike, visoke svjetlo zelene listove, koji me izluđuju zbog toga što kad mi je ta kala vani, čim puhne malo jači vjetar, presavija te listove i trga.
Upravo mi je ocvala ovaj tjedan, bio jedan divan bijeli cvijet, visine jedan metar. I traži dosta vode.
El to to?
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 15:53   #4
Po opisu bi bilo to to
__________________
sneci
sneci is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 15:55   #5
Da, je, malo sam googlala i našla slike!

Kako ih ti štitiš od lomljenja listova i da li se to i tebi dešava?
7777777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 00:14   #6
Moram priznati da mi se ne lome listovi, ali pretpostavljam da to i nije neki veliki problem, jer biljka neprestano izbacuje nove listiće.
__________________
sneci
sneci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 21:14   #7
http://www.za-dom.com/biljke16.php
Na tom sam linku pronašel sve o njoj.

Inače imam jednu malo veću biljku Kale, iz čije je tegle niknulo nekoliko malih listova. Iste sam izvadio iz tegle te presadio u novu, zasada biljka lijepo napreduje i lijepo se razvija...Tako da evo još jedan način razmnožavanja

Jel možda riskiram ranijim uvenućem ako biljki nedam mjesec dana mirovanja?
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 23:40   #8
Ja stvarno ne prakticiram nikakvo mirovanje, ali mi je do prije 3 tjedna bila na hladnom dok nije pustila pupoljke i tada sam ju manje zalijevala. Naravno, sad je u dnevnom boravku i zalijevam obilno
__________________
sneci
sneci is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 12:00   #9
Primjetio sam da kala puno brže raste od ostalih biljaka. Za tjedan dana mi je niknula za oko 10 cm.

No što se tiče mirovanja kako je po PS-u? Ono nastupa pošto biljka ocvate ili kad?
fegi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2007., 20:08   #10
pročitaj ponovno prvi post, tamo ti je sve objašnjeno iz knjige
__________________
sneci
sneci is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2009., 19:19   #11
Kale

Pozdrav svima!
Ja sam nova u "vrtu" jer tek od nedavno i imam vrt. Pošto sam zaljubljenik u kale dobila sam na poklon jednu bijelu već veliku kalu. Ima dva cvijeta i naravno puno listova. Visoka je oko 80-90 cm. E sada, meni su se cvijetovi počeli sušiti. Nije mi jasno baš zašto. Ona je u posudi maloj (tako kažu da je njoj najbolje) i zalijevam je svaka 3 dana. Da li ju trebam češće zalijevati? Možda presaditi? Da li da odrežem te cvijetove? I zanima me kada prođe ljeto, kako ja nju "spremim" za zimu. Da li sve cvijetove i listove porežem ili što??? Please help, ne želim ju ubiti ((((
prevarena_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2009., 13:01   #12
Ja kale imam u vrtu i normalno je da se nakon nekog vremena posuši cvijet. Sve ima svoj rok trajanja.
Odreži stabljiku cvijeta pri dnu.
Zašto uopće držiš kale u posudi ukoliko imaš vrt?
Govorimo o ovom cvijetu http://media.photobucket.com/image/c...tcvijee140.jpg
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 10:54   #13
Držim je u posudi jer su mi rekli da je njoj tako draže. A kako ju pripremaš za zimu?
prevarena_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:55   #14
Moje kale su posađene kraj jednog zida u zavjetrini. Kad zalijevam vrt zalijem i njih .
One se same razmnožavaju, tako da ih svakih par godina razrijedim ,kad im cjetovi ocvatu ih odrežem i to je sve.
Do sada nisam nikad čula da bolje rastu u posudi svi koje znam, a da ih imaju imaju ih u vrtu.
Kako moje rastu pod zidić na mjestu zaštićenom od vjetra ja ih ne štitim od zime
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 21:37   #15
ok, onda ću tako i ja. hvala.
prevarena_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 21:00   #16
Hmmm, šta mislite kaloljupci, jel bi rasla u žardinjeri na balkonu? Ujutro hladovina, popodne sunčano, okolica Zg.
__________________
Mjesto za sjest i odmorit
Nolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 22:01   #17
Quote:
Nolina kaže: Pogledaj post
Hmmm, šta mislite kaloljupci, jel bi rasla u žardinjeri na balkonu? Ujutro hladovina, popodne sunčano, okolica Zg.
probaj,zašto da ne.
istina moje nisu izložene popodnevnom suncu, ali moja sveki ih ima na punom suncu veći dio dana i prekokrasne su joj.
Isto rastu u zavjetrini.
Jedino što se u njih vole zavući uholaže tako da ih ja osobno ne bi imala na terasi ili balkonu. Iz istog razloga na balkonu i terasi ne držim bijele petunije.
__________________
očaravanje

paralelni svijet
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 14:34   #18
uholaže?

To je neki nametnik, pretpostavljam...

Ok, vidit ću onda još koje opcije imam.
Hvala puno!
__________________
Mjesto za sjest i odmorit
Nolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 22:53   #19
KALE

kale su mi prekrasno cvijeće i željela bi ih imatu u vjenčanom buketu,e sad mene zanima da li postoje lila boje?
Baka Mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 10:35   #20
Quote:
Baka Mraz kaže: Pogledaj post
kale su mi prekrasno cvijeće i željela bi ih imatu u vjenčanom buketu,e sad mene zanima da li postoje lila boje?
Postoji, one su mahom iz uvoza, zato se trebaš savjetovati sa cvjećarkom puno ranije da ih može naručiti kod uvoznika-dobavljača na Veletržnici cvijeća u Zagrebu, a ako si u prilici možeš i sama posjetiti Valetržnicu cvijeća na Žitnjaku, (ulaz prije Turbo Limača ili na pol puta između Mandia i Bauhausa na Žitnjaku).
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.