Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2005., 00:34   #1
Sve o dimnjacima - postavljanje, rušenje...

Ima li koga da se uhvatio u koštac sa renoviranjem dotrajalog dimnjaka.? Molim Vaše sugestije i pomoć da to probam sam. Poslao sam ponudu preko neta na firmu koja se time bavi i traže 6.453,00 kn +pdv što si ne mogu priuštiti ako je i za dimnjak-što je previše je previše.
keckec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 00:44   #2
Sorry... nisam naveo da je dimnjak u privat kući staroj 30-tak godina visine cca 6 m. Grijemo se kaminom na drva.
keckec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 15:30   #3
jel zidani ili od elemenata, kako je smješten u kući,kakav je pristup?
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 20:57   #4
Dimnjak je zidani. S unutrašnje strane pusa žbuka i širi se crnilo sa smradom. Isto tako se događa i s vanjske strane, znači da je na vanjskom zidu. Predpostavka je da je zreli za rušenje...
__________________
Daj Vam Bog sreće i zdravlja...
keckec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 21:23   #5
Kaj tu imaš sam napraviti ??? Treba ga zrušiti i nanovo sazidati ili skuplja varijanta ,upucati unutra inox dimovodni kanal ukoliko ima mjesta za njega . Nađi zidara i navali dok je još toplo.
__________________
bez potpisa.
zh1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 23:47   #6
moraš ga rušiti. čađa sada već integrirana u ciglu se ne može sanirati, da se sprijeći njeno opetovano izbijanje.
znači, dimnjak.
__________________
pozdrav svima dobre volje
mrgudi me ne zanimaju
keš is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 23:47   #7
k, pm!
__________________
Just living is not enough, said the Butterfly. One must have sunshine, freedom, and a little flower.
KatarinaJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 08:55   #8
Hvala na savjetima. Djelomično ste mi pomogli da izaberem između sanacije i rušenja i mislim da je idealna opcija - dimnjak Sa štovanjem
__________________
Daj Vam Bog sreće i zdravlja...
keckec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 20:58   #9
Proširivanje promjera dimnjaka

U obiteljsku kuću, vanjske dim. 9 x 9 m, prizemlje, etaža, potkrovlje (sve u funkciji) stavio bih centralno na drva. Problem je dimnjak koji ne zadovoljava svojim promjerom i materijalom od kojeg je sazidan. Sastoji se od 3 cijevi kvadratog presjeka 150x150 mm. Napravljen je od obične cigle i vjerojatno bi nakon nekog vremena probio i crnio. Savjetuju mi da stavim vanjski dimnjak od inoxa. Čuo sam da postoji i sanacija postojećih dimnjaka ubacivanjem kroz gornji otvor dimnjaka cijevi od inoksa. No, presjek dimnjaka je 150 mm pa bi ga trebalo proširiti jer promjer cijevi mora biti 180 mm. Da li netko ima iskustva s tim i da li zna nekog tko izvodi takve radove.
Hvala
Dancho13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2006., 21:29   #10
Možda ti ovo pomogne: http://www.lim-mont.hr/Proizvodi-Jed...i_elementi.htm
Talis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 12:29   #11
Probijanje masnoće iz dimnjaka?

Živim u zgradi staroj 50 godina. Dimnjak je bio oštećen na vrhu zgrade i u njega je prodirala voda. Nama su se na zidu pojavile masne fleke. Dimnjak je saniran, ali masnih fleka se nikako riješit. Skinuo sam žbuku sve do cigle i nanio dva sloja neke posebne hidroizolacijske žbuke, ali i kroz nju probija.

Imam još dva centimetra za popunit, šta da stavim? Jedni mi savjetuju da stavim građ.foliju, preko toga knauf i to zatvorim, drugi pak nekakav specijalan gusti premaz umjesto farbe koji će masnoću zadržat unutra.

Imate kakvih prijedloga?
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 15:12   #12
Quote:
bankei_ri kaže:
Živim u zgradi staroj 50 godina. Dimnjak je bio oštećen na vrhu zgrade i u njega je prodirala voda. Nama su se na zidu pojavile masne fleke. Dimnjak je saniran, ali masnih fleka se nikako riješit. Skinuo sam žbuku sve do cigle i nanio dva sloja neke posebne hidroizolacijske žbuke, ali i kroz nju probija.

Imam još dva centimetra za popunit, šta da stavim? Jedni mi savjetuju da stavim građ.foliju, preko toga knauf i to zatvorim, drugi pak nekakav specijalan gusti premaz umjesto farbe koji će masnoću zadržat unutra.

Imate kakvih prijedloga?
Ono sto je sigurno, da ako je vlaga u dimnjaku onda ce ta vlaga prodirati i dalje,tako je meni bilo.. pretpostavljam da se radi o smedim flekama na zidu... ja se samo sjecam da je to nestalo samo od sebe kad je dimanjak bio 100% saniran. Dok je voda u dimnjaku, te čađe ce prodirati i vrlo tesko ih je zaustaviti. Moje preporuka je da ako je dimnjak zaista saniran probati ga nekako posusiti.. mozda da stavis ventilator da puse kroz njega par dana da ga isusuje i da ta zmazana voda jednostavno prestane cirkulirati kroz zidove, a prestat ce se sirit kad je zaista nece biti, tj. uvijet je da je dimnjak potpuno suh.. nisam bas dimnjacar, alija bih to napravio poucen iskustvom. a na kraju tih dva cm jos saniras s nekim nepropusnim materijalom, ali stavi u sirok prostor oko problematicnog mjesta i pozicionirajeventualnu foliju vise ispod jer voda ce zeljeti padati prema dolje..
zvonch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2006., 18:40   #13
KOD MENE JE PROBLEM RIJESEN SA NEOPOL PUROLIT http://www.chromos.org/default.aspx?id=44
dadex is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2015., 01:01   #14
Treba mi jedan savjet, u vikendici imamo dimnjak koji se prvotno koristio za pec na drva, onda smo mi prije 10tak godina stavili radijatore i taj isti dimnjak ocistili i on je u tom razdoblju u funkciji kao dimnjak za pec na loz ulje i normalno funkcionira, ali kako je to vikendica u Gorskom kotaru, sad bi ja opet stavila pec/kamin (pretpostavljam da nam onda više neće trebati radijatori, ali o tom potom.
Uglavnom, nebi se istovremeno koristila i pec na dva i kotao na lož ulje jer se to nesmije, ali me zanima što treba napraviti da se dimnjak stavi ponovo u funkciju za pec na lož drva?
I koliki je vijek trajanja dimanjaka? Ovaj ima 30tak godina, ali se zadnjih deset vrlo malo koristio, ne pušta nigdje niti ima kakvih oštećenja, ali kako ćemo mjenjati krov, a podovi su i tako drveni, pa nebi taj zahvat bio toliko kompliciran, ako je po starosti pri kraju, možda bi odmah stavili novi dimnjak,tj. dvije dimovodne cijevi pa da jedna bude za kotao, a druga za peć, tad bi mogli u sobama i kupaoni koje nisu blizu dnevnog koristiti radijatore, a u dnevnom kamin tj.peć na drva za grijanje.
Corinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 11:22   #15
dimnjak

Muči me jedan problem.Zanima me da li dimovodna cijev koja izlazi iz peći na drva može do otvora za dimnjak(u zgradi) ići horizontalno i ako može do koje dužine?
bepos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 13:06   #16
moze sigurno, a za maksimalnu duljinu pitaj nekog dimnjacara ili ljude koji ugradjuju grijanja. nadji neki oglas u plavom oglasniku pa pitaj.
__________________
znam da nista neznam
passat_karavan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 00:06   #17
dimnjak

Napravio bih dimnjak za peć na drva ali tako da je peć otprilike u središtu prostora. Dimnjak bi zbog toga morao proći kroz deku. Kuća je naime prizemna, pravokutnog tlocrta, nema kosi krov već je završena betonskom ravnom pločom na fert gredicama i ulošcima. Najveći problem će po mom mišljenju biti brtvljenje između dimnjaka i proboja kroz deku da ne bi poslije curila voda u kuću. Obzirom da nije kosi krov, pretpostavljam da limeni opšav ne bi pomogao. Ima li netko sličnih iskustava.

Osim toga kako se slažu ulošci tj. dijelovi od kojih se dimnjak gradi i što je sve osim vanjskog četvrtastog i unutrašnjeg okruglog uloška potrebno za kompletiranje dimnjaka. Čuo sam za nekakvu "staklenu vodu", a ne znam što je to niti kako se s tim radi.
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 10:48   #18
Quote:
markokic kaže:
Napravio bih dimnjak za peć na drva ali tako da je peć otprilike u središtu prostora. Dimnjak bi zbog toga morao proći kroz deku. Kuća je naime prizemna, pravokutnog tlocrta, nema kosi krov već je završena betonskom ravnom pločom na fert gredicama i ulošcima. Najveći problem će po mom mišljenju biti brtvljenje između dimnjaka i proboja kroz deku da ne bi poslije curila voda u kuću. Obzirom da nije kosi krov, pretpostavljam da limeni opšav ne bi pomogao. Ima li netko sličnih iskustava.

Osim toga kako se slažu ulošci tj. dijelovi od kojih se dimnjak gradi i što je sve osim vanjskog četvrtastog i unutrašnjeg okruglog uloška potrebno za kompletiranje dimnjaka. Čuo sam za nekakvu "staklenu vodu", a ne znam što je to niti kako se s tim radi.
mislim da ti je limeni opšav ipak najbolje rješenje. no radi zadržavanja vode možda bi ti bio bolji npr bakreni opšav. može se zabrtviti mislim silikonom

uloške cijevi slažeš jedan na drugi i zamazuješ ih na spoju uložaka smjesom staklene vode i šamotnog brašna. nije loše dobro izolirati šamotnu cijev dimnjaka pomoću npr kamene vune, kako bi izbjegao slučajne toplinske mostove od morta sa cijevi (mortaju se vanjski blokovi dimnjaka), budući da ti kompromitiraju (povećavaju) toplinski kapacitet dimnjaka, a što ne želiš (dimnjak ne bi dobro vukao). obično ti daju tanku trakicu pletenicu od kamene vune, no bolje je rješenje uzeti paket kamene vune pa nagurati koliko ti treba.

također, vrh dimnjaka ti treba biti na određenoj visini iznad krova, a obzirom da imaš ravni krov, to je nešto više nego da je kosi krov. raspitaj se. onako kako mi se čini, trebat će ti preko metra iznad krova.

raspitaj se koji ti je fi dimnjaka najpogodniji za peć na drva. meni su za moju "portabl" kaljevu peć savjetovali fi14, a fi16 za plin. dobro radi oboje, dakle valjda su bili u pravu.
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 22:20   #19
Quote:
zed_alive kaže:
mislim da ti je limeni opšav ipak najbolje rješenje. no radi zadržavanja vode možda bi ti bio bolji npr bakreni opšav. može se zabrtviti mislim silikonom

uloške cijevi slažeš jedan na drugi i zamazuješ ih na spoju uložaka smjesom staklene vode i šamotnog brašna. nije loše dobro izolirati šamotnu cijev dimnjaka pomoću npr kamene vune, kako bi izbjegao slučajne toplinske mostove od morta sa cijevi (mortaju se vanjski blokovi dimnjaka), budući da ti kompromitiraju (povećavaju) toplinski kapacitet dimnjaka, a što ne želiš (dimnjak ne bi dobro vukao). obično ti daju tanku trakicu pletenicu od kamene vune, no bolje je rješenje uzeti paket kamene vune pa nagurati koliko ti treba.

također, vrh dimnjaka ti treba biti na određenoj visini iznad krova, a obzirom da imaš ravni krov, to je nešto više nego da je kosi krov. raspitaj se. onako kako mi se čini, trebat će ti preko metra iznad krova.

raspitaj se koji ti je fi dimnjaka najpogodniji za peć na drva. meni su za moju "portabl" kaljevu peć savjetovali fi14, a fi16 za plin. dobro radi oboje, dakle valjda su bili u pravu.

Da li staklenu vodu i šamotno brašno kupiš zajedno s ulošcima i u kojem omjeru ih miješaš? Da li je staklena voda tekući ili kruti materijal? Da li si mislio da vunu stavim između unutrašnjeg uloška (okruglog) i vanjskog četvrtastog (taj se valjda naziva plašt)? Da li bi kroz kuteve plašta trebalo uvlačiti armaturno željezo (šipke) i zalijevati tu šupljinu betonom?
No to su pitanja koja me manje muče. Najviše me strah naknadnog curenja ili barem vlaženja između stijenke dimnjaka i betonske ploče deke. Znam iz iskustva (doduše tuđeg a ne svog) da ravne betonske ploče, još k tome neizolirane (ni hidro ni toplinski) znaju curiti ili barem vlažiti i to iz nekog nevidljivog razloga. Najčešće je ipak riječ o tome da je negdje deka pukla (ciknula) ili da se voda na njoj zadržava. Ja imam sreću pa moja još nigdje ne curi niti vlaži. Baš zato me i jest strah da ti problemi ne počnu nakon mog zahvata. Ako napravim opšav bez obzira da li je bakreni ili cinčani kako zabrtviti spoj samog lima i betona? Bojim se da nema slilikona koji može godinama izdržati različita toplinska širenja betona i lima. Ljeti se lim širi a zimi skuplja. Ima i novih sredstava poput "vaserdihta" (ne da mi se sad tražiti kako se ispravno piše), ali nemam iskustva s njim i u ovom slučaju se ne bih htio učiti na vlastitoj grešci. Eto, ako si siguran da postoji masa koja će to sa sigurnošću zabrtviti upustit ću se u to.
A što se tiče vašeg prepucavanja glede visine, to je najmanji problem. Ionako bih ga digao oko 1 m iznad ploče pa bi bio buri na brisanom prostoru. Promjer isto nije problem saznati.
markokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 11:48   #20
"......trebat će ti preko metra iznad krova".
Netočno! Može biti ravan sa krovom ili malo niži - I VISINA DIMNJAKA NE OVOSI O VISINI KROVA, već o snazi peći i vrsti goriva (npr. za plamenik na ložu nije potreban dimnjak-potreban je ako hoćeš dimne plinove odvesti susjedu pod prozor !)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:43.