Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2004., 08:52   #1
Vježbanje/aktivnosti u trudnoći - združeni topic

Dečko i ja odlučili primit se posla i napravit bebu budući da ja imam već 29 godina, oboje imamo posao, živimo zajedno i trebamo se ove godine vjenčati.

I sad ja imam hrpu pitanja za vas mame

1. Kako i kada ste skužile da ste trudne? Jel moram čekat da mi menga kasni pa da probam napraviti upotrijebiti onaj test za trudnoću iz apoteke? Btw, dr mi je na godišnjem, pa čekam da se vrati i da odem na pregled.

2. Budući da već nekih 10-tak godina idem u teretanu (zadnjih 3 mjeseca nisam išla, al ponovo sam počela), zanima me jel smijem i dalje ići. Pitala sam tamo trenericu i ona mi kaže da je svaka žena priča za sebe i da je najbolje da sama vidim dal mi vježbanje odgovara ili ne. Al mi je rekla da mogu vježbati kalić tj. callanetics i da mogu vježbati na spravama.

I kaj da ja sad normalno idem u teretanu i dalje vježbam dok ne saznam da sam trudna?
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 11:21   #2
ne znam kakve tocno vjezbe izvodis u teretani ali ni jedna zdrava trudnica ( dakle tu iskljucujem one kojema se to iz zdrastvenih razloga ne preporuca ) ne mora izbaciti sport iz svog zivota.

Samo ga malo prilagoditi. Tj. bazen, joga za trudnice, pilates i slicno.

Dapace preporucila bi ti sport u nekom laganom obliku - biti ces vise u formi za porod a i broj dobivenih kila u trudnoci zadrzati ce se u normali.
Moja ginekologica kaze da su najgore porod izdurale upravo zene ( zdrave trudnice ) koje su se od trena kad je test pokazao trudnocu izbjegavale svako kretanje ( pa i ono kad davis muza da ti donese casu soka a ti u trecem mjesecu ) i koje su svoje zdravo stanje smatrale kao bolest.

Po njenim rijecima bas takve imaju nula snage na porodu i prije isteka plodne vode vicu da ne mogu vise....( nije upuceno nikome s Foruma, ne shvatiti osobno)

A i ove nase forumske "mame" koje su do zadnjih dana bile aktivne ( sad mi pada na pamet Big Blue i plavva) su porod dozivjele sasvim drugacije od onih koje su zasjele na fotelju i tamo ostale 9 mjeseci.

Tebi Tijana prvo cestitke
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 11:38   #3
Re: Vjezbanje u trudnoci?

Evo kopirano sa 'www.trudnoca.net'

Jesu li svakodnevne šetnje preporučljive u trudnoći?

Svakako, kod uredne trudnoće. Šetnja pomaže vraćanju krvi iz vena u nogama ka gornjim dijelovima tijela. Također smanjuje osjećaj težine u nogama i oticanje zglobova.

Treba li trudnoca izbjegavati mnoštva?

Da, zbog opasnosti od infekcija.

Treba li se prekinuti s vježbanjem za vrijeme trudnoće?

Ne, vježbanje je korisno, no to se naravno odnosi na trudnoću bez komplikacija. No postoje i neki sportovi koje bi bilo bolje ne raditi, npr. oni u kojima se tijelo trese, poput jahanja, daskanja... Također, treba izbjegavati i sportove u kojima je velika vjerojatnost padova i ozljeda: skijanje, bor. vještine, klizanje...

Koji su preporučljivi sportovi za trudnicu?*

Plivanje
Jedan od najpreporučljivijih sportova za trudnicu. Pazite na čistoću vode, jer ste skloni infekcijama. Preporuča se i korištenje jednodjelnih kostima jer zadržavaju toplinu tijela. Ne skačite, ne ronite.

Trčanje
Dozvoljeno je tijekom cijele trudnoće, u slučaju da trudnica ima kondiciju, tj. da je trenirala i prije. Treba se posebno paziti pred kraj trudnoće, zbog opasnosti od ozljeda, tj. padova.

Biciklizam
Slobodno, naročito po ravnom terenu i, naravno, izbjegavajte velike prometnice. Kasnije će vam trbuh vjerojatno smetati.

Tenis
Može, iako nije previše preporučljivo zbog velike vjerojatnosti padanja, sklizanja... Najbolje bi bilo da trudnica otprije ima iskustva tom sportu.

Fitness
Samo ako se trudnica i prije bavila time. No ipak ne poskakujte, i ne izvađajte vježbe u kojima tresete tijelo, poput jakog cupkanja.

* Samo za zdrave trudnice uz redovne ginekološke kontrole.
Sinok is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 12:02   #4
Ja sam cula za neku loptu za trudnice,postoji citav niz vjezbi prilagodjenih trudnoci....cini mi se interesantno.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 12:17   #5
Tnx cure!

Winona, ja ti zapravo još ne znam jesam li trudna ili ne. Čekam da vidim hoće li mi kasniti pa ću onda kupiti test. A ovo za vježbanje me zanima tak da nekaj krivo ne napravim i slučajno ne zeznem bebu.

Što se teretane tiče, odem 5-6 puta tjedno. Vježbam na manje-više svim spravama + bicikl, sprava za veslanje (ne znam kak se točno zove) i rijetko steper. Kad ne idem u teretanu imam običaj šetati po sat-dva. Uglavnom, trudim se da svaki dan bar malo vježbam ili šetam.

Dr opće prakse mi je rekla da bolje da ne idem u bazen zato da ne dobijem neke gljivice buduži da ona smatra da sam osjetljiva.

A što s trbušnjacima? Nekak mi je logično da bi se oni trebali izbjegavati?
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 12:25   #6
ja sam isla na plivanje za trudnice, sto je bilo fenomenalno jer nemas osjecaj da ti je tijelo ista teze i da si se fizicki promjenila i plivanje za trudnice bih toplo preporucila. ja sam inace bila zaista trbusasta (rodila sam sina od 55 cm i 4 kile, pa sad ti zamisli koji je to stomak bio?! i plivanje mi je bilo mila majka za razgibati se i za onako osjecat se bolje. i nis nisam pokupila s bazena, cak ni tudje papuce..




e i da ne zaboravim, nadam se da si trudna...SRETNO

nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 13:14   #7
Tijana, tako rano u trudnoci, kad zena jos niti ne sumnja da je trudna, ne moze se vjezbanjem izazvati pobacaj ili naskoditi bebi. A ni kasnije, naravno, ako je trudnoca uredna i ako sport of choice bas nije free climing ili jahanje, gdje postoji opasnost od padova.

Da moze, ne bi zene koje zele prekinuti trudnocu isle doktoru da im to obavi.

Kasnije ces vidjeti, ako je trudnoca uredna, mozes ti i na aerobic do samog kraja. Ima puno toga, meni je yoga bila odlicna, na Sv. Duhu, kako sam cula, postoji gimnastika za trudnice, a vjerojatno i na drugim mjestima u gradu.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 15:22   #8
ja sam vjezbala dosta u trudnoci, najvise sam plivala. dobro sam se raspitala kod lijecnika sto se plivanja tice i svi su mi dali zeleno svjetlo.
kaj se teretane tice, probaj biti umjerenija jednostavno zato sto je trudnoca ipak drugo stanje. moj recept je bio slusati svoje tijelo i raditi ono sto osjecam da mogu. dobro, ja sam osjecala da mogu slavit novu godinu na rave partyju a par dana prije sam se jedva dovukla pjeske od zelenog vala do tkalce
sretno i uzivaj

p.s. ne moras imat jutarnje mucnine
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 15:24   #9
Quote:
p.s. ne moras imat jutarnje mucnine
e i ovo je tocno.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2004., 22:03   #10
Re: Vjezbanje u trudnoci?

Quote:
Tijana kaže:
Dečko i ja odlučili primit se posla i napravit bebu budući da ja imam već 29 godina, oboje imamo posao, živimo zajedno i trebamo se ove godine vjenčati.

I sad ja imam hrpu pitanja za vas mame

1. Kako i kada ste skužile da ste trudne? Jel moram čekat da mi menga kasni pa da probam napraviti upotrijebiti onaj test za trudnoću iz apoteke? Btw, dr mi je na godišnjem, pa čekam da se vrati i da odem na pregled.

2. Budući da već nekih 10-tak godina idem u teretanu (zadnjih 3 mjeseca nisam išla, al ponovo sam počela), zanima me jel smijem i dalje ići. Pitala sam tamo trenericu i ona mi kaže da je svaka žena priča za sebe i da je najbolje da sama vidim dal mi vježbanje odgovara ili ne. Al mi je rekla da mogu vježbati kalić tj. callanetics i da mogu vježbati na spravama.

I kaj da ja sad normalno idem u teretanu i dalje vježbam dok ne saznam da sam trudna?
Ad. 1 Znakovi trudnoce. Ma ja sam osjetila odmah, par dana nakon zaceca. Je, naravno da ja onda to nisam znala da je to trudnoca, ali su mi grudi odvratno nabujale. I uzasno boljele, to je bilo nesto sasvim novo, nikada do sada nisam tako nesto osjetila. A poslije jutarnje mucnine i to i prije i ankon jela.

Ad. 2 Ma idi, kak' ne bi smjela, pa nije trudnoca bolest, dapace, sport je zdrav. Pa ja sam delala malte ne do termina, i dezurala i sve i svasta...Naravno da neces s trbuhom do zuba joggirati, sve kako tebi vec odgovara i kako se ti vec osjecas.

Sretno!
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2004., 08:10   #11
Re: Vjezbanje u trudnoci?

Quote:
Tijana kaže:
Dečko i ja odlučili primit se posla i napravit bebu budući da ja imam već 29 godina, oboje imamo posao, živimo zajedno i trebamo se ove godine vjenčati.
kam ti se žuri, možeš poodspavat noćima do 40-te..medicina ti je skroz na skroz napredna u prezentu..
osim toga, kaj ak on nije ono kaj si htjela? tak da i svadbu staviš malo na ugar..ko ga jebe, čovječe..ak izdrži do trizdevete, onda ga ženi..tak buš sigurnija da niš ne mulja..jer nemre
__________________
tough ain't enough
Garovix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 19:47   #12
Vježbanje u trudnoći - združeni topic

Evo mene s prvim pitanjem - dakle, trudna sam kojih 2, max.3 tjedna

Redovito idem na treninge aerobica već godinama. Intenzitet je recimo srednji (nije ono tipa tae bo ili full puno skakanja, ali nije ni samo istezanje).

Teta ginekolog mi je rekla da, kada zatrudnim, nastavim normalno vježbati, ali sa 70% intenziteta.

E,sad, ima li netko iskustva s vježbanjem (nekakva situacija slična mojoj)? Ja se osjećam super, niš ono da ne bi mogla vježbati ili tak. Mislila sam krenuti na fitness yogu, ali to mi zvuči prilično dosadno, to ću ostaviti za kasnije mjesece.

Svako vaše iskustvo je dobrodošlo!
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 20:37   #13
evo ovo su ti pravila kod vježbi za trudnice..
Otkucaji srca trudnice u minuti ne smiju biti veći od 140.
Teža vježba ne smije trajati duže od 15 min.
Poslije 4 mjeseca trudnoće treba izbjegavati vježbanje u supiniranom položaju (ležeći na leđima) osim ako fizioterapeut ne procijeni suprotno.
Potrebno je voditi brigu o unosu potrebnih kalorija i prehrani.
Tjelesna temperatura majke ne smije prekoračiti više od 38 C.
Odjeća za vježbanje treba biti pamučna i rastezljiva.
Prije svakog vježbanja potrebno je isprazniti mokraćni mjehur.
Ako se pri vježbanju žeđa, treba piti neku tekućinu koja nije slatka

U vježbanju se trudnica nikada ne smije naprezati do iscrpljenosti. U vježbama koje zahtijevaju lakši napor frekvencija disanja se lako prilagođava, dok se kod zahtjevnije vježbe ne može proporcionalno prilagoditi. Stoga npr. već pri najmanje zahtjevnoj vježbi za žene koje nisu trudne, trudnica doseže maksimalni kapacitet vježbanja.

ja nisam nastavila ić na aerobik jer me bilo trta i nisam imala pojma...a i išla sam na tae bo koji je dosta intenzivan...
ako si u dobroj formi onda ti aerobik nebi trebao biti napor...osim kad ti naraste malo veći stomak..
to je samo moje mišljenje

btw...kako znaš ako si trudna 3 tj?! trudnoća se računa od 1.dana zadnje menstruacije
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 21:09   #14
Pa ja sam to računala ovak - zadnja menga mi je bila 24.12. 2004. Znači, trebala sam dobit negdje oko 22.1. , a s obzirom da smo intenzivno "radili bebu" u prvom tjednu 01.mj, a sad je kraj 01.mj - računica je tu negdje.

Samo me zbunjuješ

Hvala na savjetima
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 21:55   #15
Quote:
Annie1 kaže:
Pa ja sam to računala ovak - zadnja menga mi je bila 24.12. 2004. Znači, trebala sam dobit negdje oko 22.1. , a s obzirom da smo intenzivno "radili bebu" u prvom tjednu 01.mj, a sad je kraj 01.mj - računica je tu negdje.

Samo me zbunjuješ

Hvala na savjetima
da ali "trudnoća" se ne računa od početka trudnoće...nego od 1.dana zadnje menge...da traje punih 40 dana (službeno) tj.iako tvoja beba ima 2-3 tjedna dr bi ti na pregledu reka da si trudna 5 tjedana.od 24.12.do 31.1
kontaš??
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 22:36   #16
Kontam, ali to je bezveze. Kak mogu bit trudna od 24.12. kad smo u to vrijeme još koristili zaštitu? Kužiš? No, tjedan-dva, više-manje
__________________
Možeš mi ubiti ljeto - al živjet će proljeće...
Annie1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2005., 22:41   #17
Ja sam plivala u ranoj trudnoći (bila sam na moru) normalno, kao i inače i jako u tome uživala, ali ti za vježbanje ne mogu reć jer sam dobila užasne mučnine i zemlja i nebo su mi se okretali hodala ja ili ležala na leđima. Kad je to prošlo, krenula sam na trudničku gimnastiku koja je laganija intenzitetom, bez zadihavanja i pregrijavanja i na bazen, ali sam pazila na otkucaje srca i naravno, na signale tijela...

Jedva čekam da se nakon bebinog rođenja onako žestoko potrošim na nekom ludom sportu
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 11:06   #18
Bok svima!

evo i ja sam jedna trudnica (13 tj) pa i mene zanima vjezbanje u trudnoci ali ne klsaicni aerobik nego bas za trudnice..
lucija, ak si u zg di si isla na tu gimnastiku?
sistinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 11:51   #19
drage buduce mame evo odgovora:
http://www.iskon.hr/bebe/page/2005/01/27/0114006.html

i na vjezbanje sto prije! sretno!
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2005., 12:16   #20
I ja sam u slicnim dvojbama kao Annie...vjezbam redovito u teretani vec godinama i buduci da sam sasvim frisko trudna, tj saznali smo tek prije tjedan dana i jos nisam bila na pregledu (trebam ovaj tjedan) uopce ne znam sto da radim, da li da vjezbam ili ne ...Mislim da cu pricekati prvi pregled pa onda vidjeti sto dalje...tko zna, mozda moram mirovati, malo me frka u teretanu dok ne saznam jel' sve ok...Ako je, nadam se nastaviti, samo malo laksim intenzitetom (nije ni da sam se do sad nesto nabildavala)....
shoosha is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.