Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2008., 23:10   #41
Quote:
Hoya kaže: Pogledaj post
Ima li negdje u pravilnicima do koliko sati se noču smije nabijati lopta? Naime imam kuću preko puta igrališta i gola nekih 3m..po danu mi je užasna buka ali po noči je još gore. Hvala
Zona mješovite, pretežito stambene namjene 55 decibela danju, 45 decibela noću.

Zona mješovite, pretežito poslovne namjene sa stanovanjem 65 decibela danju, 50 decibela noću.

Gore je cijeli Pravilnik linkan.
Vojky is offline  
Old 16.04.2008., 01:56   #42
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Lijepo si registrira obrti u industrijskog zoni, pa neka radi...
da privatnik ce bas tako nesto u nasoj drzavi moc priustit? dok ce drzavnik moc uzivat u svom miru i komotu? a ja vam bas ne bi popustio...
supher mali is offline  
Old 16.04.2008., 10:09   #43
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
da privatnik ce bas tako nesto u nasoj drzavi moc priustit? dok ce drzavnik moc uzivat u svom miru i komotu? a ja vam bas ne bi popustio...
Pa ako ne može priuštit, onda nema što radit.

Ljudi su skupo i preskupo platili svoje stanove, i imaju pravo u njima uredno i mirno boraviti, u granicama onoga što propisi određuju. Ukoliko se netko u to ne može uklopiti - onda će se u civiliziranoj državi sam maknuti, a u malo više balkanskoj državi će ga na to natjerati inspekcija.

U Americi mu to ne bi palo na pamet, jer bi dobio tužbu radi smanjenja vrijednosti okolne imovine. Pa recimo 50 stanova kojima je radi buke pala vrijednost 2%...

A ako ti se ne popušta - plaćaj kazne. Nemaš pravo baviti se bučnom djelatnošću u stambenoj zoni. To bi valjda trebalo biti normalno i bez da uopće postoji propis.
Vojky is offline  
Old 16.04.2008., 10:54   #44
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pa ako ne može priuštit, onda nema što radit.

Ljudi su skupo i preskupo platili svoje stanove, i imaju pravo u njima uredno i mirno boraviti, u granicama onoga što propisi određuju. Ukoliko se netko u to ne može uklopiti - onda će se u civiliziranoj državi sam maknuti, a u malo više balkanskoj državi će ga na to natjerati inspekcija.

U Americi mu to ne bi palo na pamet, jer bi dobio tužbu radi smanjenja vrijednosti okolne imovine. Pa recimo 50 stanova kojima je radi buke pala vrijednost 2%...

A ako ti se ne popušta - plaćaj kazne. Nemaš pravo baviti se bučnom djelatnošću u stambenoj zoni. To bi valjda trebalo biti normalno i bez da uopće postoji propis.
u americi jedan takav obrtnik toliko dobro zivi da mu nit ne treba popodne radit...vec uzivat... nemoj brkat balkanski zivot s americkim.


i tko ima stanove i da je odma garaza do? ove novo izgradene? ako se radi o nekoj povijesnoj nabijenoj jezgri.. ako nisi znao tamo su radione u podrumima od pamtivjekova bile...i radile su po cijele dane...


netko bi meni rekao kruske i jabuke


a ako se radi o privatnim parcelama? pa nisam ja kriv sto su kod od reda parcele 400m2 umjesto 4000 pa da nitko nikog ne cuje... ako nemas mira na svojoj parceli di ga onda imas...
supher mali is offline  
Old 16.04.2008., 11:03   #45
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
u americi jedan takav obrtnik toliko dobro zivi da mu nit ne treba popodne radit...vec uzivat... nemoj brkat balkanski zivot s americkim.
Vidim da nemaš baš puno pojma koliko se radi u Americi...


Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
i tko ima stanove i da je odma garaza do? ove novo izgradene? ako se radi o nekoj povijesnoj nabijenoj jezgri.. ako nisi znao tamo su radione u podrumima od pamtivjekova bile...i radile su po cijele dane...
Sve može dok je u pitanju "tihi obrt", npr. kemijska čistionica, papirnica i sl.

Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
a ako se radi o privatnim parcelama? pa nisam ja kriv sto su kod od reda parcele 400m2 umjesto 4000 pa da nitko nikog ne cuje... ako nemas mira na svojoj parceli di ga onda imas...
Pa na svojoj privatnoj parceli ćeš se baviti onim za što imaš dozvolu - ako si u industrijskoj zoni imaš industrijske standarde, ako si u stambenoj stambene. Pišu decibeli za svaku. Tko ide iznad - tu je kazna. A možda i zabrana obavljanja djelatnosti. To što imaš svoju parcelu, ne znači da imaš pravo na pretjerane štetne emisije, od buke do dima ili nečeg trećeg.
Vojky is offline  
Old 16.04.2008., 12:51   #46
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Vidim da nemaš baš puno pojma koliko se radi u Americi...




Sve može dok je u pitanju "tihi obrt", npr. kemijska čistionica, papirnica i sl.



Pa na svojoj privatnoj parceli ćeš se baviti onim za što imaš dozvolu - ako si u industrijskoj zoni imaš industrijske standarde, ako si u stambenoj stambene. Pišu decibeli za svaku. Tko ide iznad - tu je kazna. A možda i zabrana obavljanja djelatnosti. To što imaš svoju parcelu, ne znači da imaš pravo na pretjerane štetne emisije, od buke do dima ili nečeg trećeg.

a vidit cemo se ovdje jedno za 500g pa ces vidjeti di ce ovaj svijet spast...


ti ces bit covjek s brojem 346 u industrijskoj zoni s pravilima od do. i morat ces prijavit dnevnu ispustenu mokracu. i ako ne prodes uvjete eliminirat ce te u plinsku komoru.

i tako dok se ne dobije savrsen standard i ljudizam i sve tako dok opet nekom ne pukne film i pokusa sve izmjenit...

najveci je problem na ovoj zemlji nastao kad je pastir rekao: jesu li sve ovce na broju!
supher mali is offline  
Old 16.04.2008., 13:54   #47
Što se tiće buke koju kafići stvaraju do 6 ujutro... za to se odmah zove policija.
Nakon 2-3 dolaska više neće tako skoro raditi buku.

I ne razumijem ove ljude koji se bune propisima...
Kladim se da baš nemaju problema s time, te stoga niti razumjevanja.
Zamislite da nema propisa i netko nemre baš spavati te u 5 ujutro već počne piliti željezne šipke 20m od vašeg prebivališta gdje vi naravno u 5 ujutro spavate.
Zatim čovjek opet počne piliti dok vi gledate omiljenu seriju na TVu ili rješavate poslovne knjige ili učite za fakultet.
Zatim opet počne piliti taman ljepo oko ponoći kada već spavate ili čete pretpostavljam skoro ići spavati.
Da... propisi su baš glupost.

Zašto nebih imao zemljište kraj vas, na njemu zvučnike neke velike za koncerte i 24h na dan stavljao koncerte na naj glasnijem, i to cajke ili death metal (jedno od tog dvoje, a sumnjam da se ikome oboje sviđa). Naravno ja bi bio plačen za to od strane ljudi koji bi dolazili na kratko slušati to što vole.
Kad bi mi to oduzeli, pa bez kruha bih ostao. Zato trpite!
HexMaster is offline  
Old 16.04.2008., 14:48   #48
možeš mu nes tek ako radi iza deset.
morino is offline  
Old 16.04.2008., 18:26   #49
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
U Americi mu to ne bi palo na pamet, jer bi dobio tužbu radi smanjenja vrijednosti okolne imovine. Pa recimo 50 stanova kojima je radi buke pala vrijednost 2%...
Ne mogu se zakoni provoditi kako nekome odgovara. Ako ti se u kvart useli Crnac (Afroamerikanac, da budemo potpuno korektni), onda ti cijena nekretnine padne 50%, pa i vise, a nesto mi se ne cini da bi se netko usudio za to tuziti sudu. Zasto mislis kako se nekada moze tuziti zbog pada vrijednosti nekretnine, a nekada ne? Crnci su visa sila? Nemoj misliti kako sam rasistici nastrojen, ali znam kakva je situacija u juznim drzavama...
Neznadar is offline  
Old 16.04.2008., 20:20   #50
Quote:
Petra_20 kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedan problem

Nedavno se preko puta mene otvorio kafic gdje svakog petka, subote,nedjelje a ponekad i u tjednu treste narodnjaci i to ponekad do 6h ujutro...muzika je nesnosljivo pojacana a da ne spominjem ona deranja ispred kafica, svađanja i svakavih drugih "aktivnosti"...naravno on nema dovoljno parkirnih mjesta pa se parkiraju ispred nasih kuca...vec par puta smo ga zamolili (mi susjedi) da se ubuduce ta muzika smanji na sto je on svaki put rekao da nema problema da ce se smanjit sto on naravno nije ucinio jer je toliki primitivac da veci nebre bit...
trebam savjet kome da se mi potuzimo, opcini ili? da se napravi neka peticija? meni nije jasno kak je on uopče dobio dozvolu od opcine da on otvori kafic a nema parkiraliste tj. ima za nekih 6 auta...

unaprijed se ispričavam što ulećem na topic, ali nevezano uz ovu temu...petra,pliiiiiiiiiiiiz odgovori mi na poruku koju sam ti poslala na privat molim te...
MaliAnikich is offline  
Old 16.04.2008., 21:10   #51
Meni se sve čini, zapravo sam jako sigurna da je vrijednost moje kuće sigurno pala zbog buke lopte i štete koje mi radi, ali eto vrtim se u krug i sa viječem gradske četvrti koje je i postavilo igralište nasuprot moje kuće i to bez dokumentacije jer je ucrtana obična livada nemaju papire a moja je kuća kuča u nizu izgrađena davnih godina sa svom dokumentacijom...
Ne znam, bojim se da ču to morati otrpjeti jer više ne znam šta da radim..šmrc
Hoya is offline  
Old 16.04.2008., 22:57   #52
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
a vidit cemo se ovdje jedno za 500g pa ces vidjeti di ce ovaj svijet spast...


ti ces bit covjek s brojem 346 u industrijskoj zoni s pravilima od do. i morat ces prijavit dnevnu ispustenu mokracu. i ako ne prodes uvjete eliminirat ce te u plinsku komoru.

i tako dok se ne dobije savrsen standard i ljudizam i sve tako dok opet nekom ne pukne film i pokusa sve izmjenit...

najveci je problem na ovoj zemlji nastao kad je pastir rekao: jesu li sve ovce na broju!
Unatoč tvom filozofiranju, stvar je vrlo jednostavna.

Osnovna postavka demokratskog društva je da sloboda jednog pojedinca ide do granice slobode drugog pojedinca. Pretjerana buka, dim, turiranje automobila, odlaganje stvari na javnoj površini i slične "akcije" ugrožavaju slobodu drugog. I zato se ne dopuštaju.

Pri tome bi trebalo biti sasvim normalno i shvatljivo i bez propisa da se bučni radovi ne izvode u stambenom kvartu, već se zatvori u izolirani prostor ili se ode tamo gdje je za to mjesto - industrijska zona. To je stvar ili civilizacijske razine življenja u zajednici, ili ako to ne prolazi - prisilnog propisa.
Vojky is offline  
Old 16.04.2008., 23:05   #53
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Unatoč tvom filozofiranju, stvar je vrlo jednostavna.

Osnovna postavka demokratskog društva je da sloboda jednog pojedinca ide do granice slobode drugog pojedinca. Pretjerana buka, dim, turiranje automobila, odlaganje stvari na javnoj površini i slične "akcije" ugrožavaju slobodu drugog. I zato se ne dopuštaju.

Pri tome bi trebalo biti sasvim normalno i shvatljivo i bez propisa da se bučni radovi ne izvode u stambenom kvartu, već se zatvori u izolirani prostor ili se ode tamo gdje je za to mjesto - industrijska zona. To je stvar ili civilizacijske razine življenja u zajednici, ili ako to ne prolazi - prisilnog propisa.
onda vi napravite u gradovima i mjestima zonu di ce ljudi doc s autom platit 10 kuna po satu imat svoj radni desk... i nek radi sta oce

ima rijesenja, samo jesu li potkrepljeni s obje strane?


i u ostalom ako ti to radi namjero tuzi ga... sto se zalis ode... ako je jednom tjednom isao nesto radit popodne a ti ljubomorna baba itd... ja bi ti namjerno jos pilio...
supher mali is offline  
Old 16.04.2008., 23:59   #54
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
onda vi napravite u gradovima i mjestima zonu di ce ljudi doc s autom platit 10 kuna po satu imat svoj radni desk... i nek radi sta oce

ima rijesenja, samo jesu li potkrepljeni s obje strane?


i u ostalom ako ti to radi namjero tuzi ga... sto se zalis ode... ako je jednom tjednom isao nesto radit popodne a ti ljubomorna baba itd... ja bi ti namjerno jos pilio...
Jesi li ti isto tako jedan obrtnik koji misli da mu nitko ništa ne može pa ovdje podržavaš "krivu" stranu?

To jednom tjedno se u konkretnom slučaju svodi na nedjelju. To je građanski dan počinka kada večina nas ne radi i odmara se. Nitko ti/mu ne zabranjuje da radi, ali to ne smije raditi na štetu drugih.
Stvar je vrlo jednostavna. Ako hoćeš piliti u kvartu nedjeljom, čini to ako ti je volja od 6h ujutro pa do ponoći. Ali pobrini se za adekvatnu zvučnu izolaciju. Ako ne, onda nemoj raditi nedjeljom, a u radne dane mrdni guzicu malo ranije iz kreveta i završi s poslom u 15h ili u 16h. Ne trebamo filozofirati što je buka, a što nije. Zakonom je to određeno i iskazano u decibelima. Drži se propisa i sve je u redu.
Uzmi drugi primjer. Da imaš neki obrt u kojem radiš s kemikalijama i spaljivanjem ili nekim procesom sagorijevanja i susjedi se žale na nesnošljiv smrad. I sad ćeš ti reči, e jebiga, nemam za adekvatne filtere, niti za preseljenje u industrijsku zonu. Da li bi ti trpio svakodnevni smrad za koji je tvoj susjed zadužen.
A možda tvoj susjed ima kafić i udarni dani su mu vikendi i cijelu noć trešti glazba do ranih jutarnjih sati. Pa onda još slušaš viku na ulici, svađu, smijanje, deranje, paljenje guma, trubljenje i slično. Bi li ti to sve trpio ako znaš da je zakonom nedopušteno, a tebe zakida za svakodnevni san?
Poštuj tuđe pravo u svemu, da bi netko drugi poštivao u potpunosti sva tvoja prava. Na tome počivaju svi demokratski temelji. Sve ostalo je čista anarhija, demagogija i zakon jačega.
mojkarma is offline  
Old 18.04.2008., 09:28   #55
Mislio sam da je tema zamrla, pa je nisam ni gledao.
Da ponovim da stari dođe raditi oko 8 sati, a nekad malo ranije što je sasvim O.K. Ode ručati u 12 sati i onda se odmara do 15 sati. Rekao je da mora malo odmoriti poslije ručka. O.K. pa nek ruča malo kasnije. Dođe u 15 i radi do 17 ili 18 sati najkasnije. Dakle on ima efektivno 8 sati rada. Max. 9 sati.
Najgore mi je kad sam skontao da dolazi i nedjeljom raditi, jer mu je valjda dosadno, a i ne diže mu se više. A za neku drugu zabavu osim sexa kojeg više nema i cirkulara na kojem voli piliti ne zna. Pa onda mora piliti nedjeljom iz dosade.
Ja radim i noćne smjene, ali nisam tražio od njega da se prilagođava mom radnom vremenu. Nisam se bunio kad dođem iz noćne, a on pili, pa nek radi čovjek. Ali najviše me razljutilo to što vidim da on nema mjere i obzira, pa mora doći i nedjeljom raditi. Onda sam kontao kako njega boli uvo za sve druge, jer on ima neki svoj tempo života.
Neke činjenice:
- Nema registriran obrt.
- Taj posao radi u kući koji mu je država obnovila da živi u njoj.
- Nije podigao nikakvu ogradu ni zid između nas, iako je to njegova dužnost s te strane.
- Nema filtere, pa mora otvoriti vrata jer mu smeta prašina, pa je onda naravno glasnije.
- razmak između njegove (u kojoj radi, a ne živi) i moje kuće je 4 metra od zida do zida. Kako je fino kad ja legnem poslije noćne i on uključi onu veliku blanju stolnu. Ne čujem je, a spustim glavu na jastuk i onda osjetim vibracije i buku. Naravno za ovo se nisam bunio, jer sam već rekao da ne očekujem od njega da se meni prilagodi. Ja se jednostavno pokupim i odem u drugu sobu.

Stvarno mi nije jasno da nema obzira za druge. Neki dan je zapalio piljevinu u dvorištu i to je dimilo (a ne gorilo) skoro 24 sata. Ajd spremao je dvorište, pa reko morao je zapaliti neko smeće. A onda je opet za dva dana zapalio neku hrpu piljevine i to na 10 metara od mene. Ne znam da li je vidio da sam ja isto u dovrištu, ali mislim da je. Jer sam ga pozdravio 15 minuta ranije. Uglavnom ja sam morao prekinuti s posom koji sam radio, jer sam se nadimio. Nisam mu ništa htio reći, jer nisam htio da pomisli da ga zajebavam. Sad ću vidjeti koliko on to često misli raditi. Inače on piljevinu sprema u vreće, pa daje ili prodaje, nemam pojma. Ali tu prljavu pali, nisam skontao da je baca. Mada ne znam zašto ne ode do kontenera i baci to.

Da zaključim. Ne kontam naše ljude. Što njega veže za tu kuću koja je na 5 minuta pješke od centra grada? Zašto on fino ne proda tu kuću i kupi kuću na selu na 15 minuta od grada sa duplo većim placem i kućom za istu cijenu. Ili da čak još zaradi na prodaji. Nikako nije vezan za grad, jer mu žena ne radi, jedan sin ide u O.Š., a stariji sin radi s njim. Njih dvojica mogu radit bilo gdje
spiridon kopicl is offline  
Old 18.04.2008., 09:33   #56
vezano za cijenu nekretnine

Kao što je netko napisao on meni, a i svima oko sebe spušta vrijednost nekretnine. Da ne govorim da mi smanjuje kvalitetu življenja.

Ima jedan vic baš vezan za cijenu nekretnine:
Kupili doktor i cigo placeve jedan do drugog. Placevi iste veličine. Sagradi doktor kuću. Nakon njega cigo sagradi istu takvu. Uglavnom sve je cigo uredio kao i doktor.
Pita doktor cigu: - šta mislite komšija, koliko nam koštaju kuće?
- Moja vrijedi duplo više od vaše.- odgovori cigo:
- Ali kako? Upita dr. Pa iste su upotpunosti.
- Je doktore, ali vi imate za komšiju cigu, a ja doktora.
spiridon kopicl is offline  
Old 18.04.2008., 18:11   #57
Quote:
BigMama kaže: Pogledaj post
OK, ovo gore stoji, pretpostavimo da tip radi na crno. E sad, ako legalizira taj posao (dakle otvori firmu ili obrt), sta ce mu pokretac teme i dalje moc zanovijetat jer on busi do 15 do 17...come on....
Da bi taj legalizirao obrt, treba imati lokacijsku dozvolu uz koju ti kao susjed trebaš dati suglasnost.
Ako nedaš nema ništa o0d lokacijske, ako daš onda se namš više kaj buniti.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Old 18.04.2008., 18:18   #58
Quote:
BigMama kaže: Pogledaj post
OK, ovo gore stoji, pretpostavimo da tip radi na crno. E sad, ako legalizira taj posao (dakle otvori firmu ili obrt), sta ce mu pokretac teme i dalje moc zanovijetat jer on busi do 15 do 17...come on....
Da bi taj legalizirao obrt, treba imati lokacijsku dozvolu uz koju ti kao susjed trebaš dati suglasnost.
Ako nedaš nema ništa o0d lokacijske, ako daš onda se namš više kaj buniti.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Old 19.04.2008., 19:03   #59
Quote:
spiridon kopicl kaže: Pogledaj post
Ima jedan vic baš vezan za cijenu nekretnine:
Ma kakav vic, to je tužna istina. Živim u Rijeci na 500-tinjak metara od romskog naselja i već sam lud od maltretiranja. Ne razumijem zašto, ali na sam spomen romske zajednice jednostavno svi predstavnici vlasti zaboravljaju na zakone i društvene norme. Upravo je buka jedan od najvećih problema. Čim malo zatopli u proljeće pa do kasne jeseni stalno netko u naselju "tambura" tako da nema šanse da ćeš u miru uživati ispred kuće. Razina buke bude tolika da dvije osobe ne mogu normalno razgovarati na mojoj terasi (pazi, to je pola kilometra udaljenost!!). Uz to često opale i koncerte sa posve zavidnim zvučnim stupovima do sitnih noćnih sati. I nema pomoći, nikakva policija, političari, ama baš nitko ne može trajno rješiti problem. Eto Voyki, to je moment kad se čovjek osjeti toliko bespomoćan da može samo lupati glavom o zid ili uzeti pravdu u svoje ruke. Ovo zadnje je figurativno da ne bi bilo zabune
mestar is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:24.