Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2011., 21:21   #61
ok, sad sam malo zbunjen.

zamislimo situaciju da dolazimo na T križanje. mi smo ovaj okomiti(donji) krak i želimo skrenuti u lijevo. Imamo trokut. Taj lijevi gornji krak slova T je jednosmjerna cesta. Mi stanemo, propustimo vozila koja dolaze s desne strane, a ovih s lijeve niti nema jer cesta je jednosmjerna. No, pojavi se lik koji se vozi u zabranjenom smjeru i napuca nas dok skrećemo u tu jednosmjernu.
Tko je kriv?
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 21:25   #62
lakše bi bilo da si postavil sliku, ali i ovak je prilično jasno.
kriv je onaj koji je oduzeo prednost.

sudac kasnije odlučuje u kolikom omjeru je nesreći pridonio vozač koji je vozio u krivom smjeru ali glavna krivica je oduzimanje prednosti.

sad će opet biti njih 300 koji će izvlačiti svoje zaključke ili razmišljanja, ali je činjenica da je krivica takva.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 21:26   #63
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.
ako cesta iz koje želim skrenuti desno ima 9 traka piše da skretanje obavljam iz krajnje desne osim ako znakom drugačije nije određeno. O tome u koju traku se moram uključiti na cesti u koju sam skrenuo ne piše ništa.

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
lakše bi bilo da si postavil sliku, ali i ovak je prilično jasno.
kriv je onaj koji je oduzeo prednost.

sudac kasnije odlučuje u kolikom omjeru je nesreći pridonio vozač koji je vozio u krivom smjeru ali glavna krivica je oduzimanje prednosti.

sad će opet biti njih 300 koji će izvlačiti svoje zaključke ili razmišljanja, ali je činjenica da je krivica takva.
kužim,al to je žestoko sranje.
isto kao i oni primjeri kad se frajeri švercaju žutom po tračnicama i voze ravno na križanju pa ih napuca jadnik koji iz desne trake skreće desno. Ovaj će platit kaznu za vožnju žutom,a auto će drugi popravit. Neloša ideja za popravit auto kad ga pijan zagrebeš od plot, samo gas ravno po žutoj i boli te kurac platit ćeš 300 il 500 kn (neznam koliko je točno kazna za žutu) popravak

Zadnje uređivanje Katrin : 28.05.2011. at 09:54.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 22:33   #64
kužim i ja da to baš i nije pošteno, ali na poštenom se ne bazira promet.
svi mi kad skrećemo iz račkoga desno računamo da će ovi šverceri biti pošteni i da te neće nitko nasaditi. ali to slabo vrijedi ako dođe do sudara. kriv si i gotovo.

i ova pitanja koja sam ja postavljal se najviše odnose na takve situacije ili švercanje po pruzi.

kolko sam uspio pokopčati, sumarum je ovaj: gledaj na sve strane, pogotovo desnu i puštaj svakoga koji ti otuda nailazi.
uopće nije važno kako je auto tamo dospio, u kakvom je stanju auto ili vozač i kako se vozi. sve je to skoro pa nebitno jer ako ima prednost po bilo kojoj osnovi, nadrapal si.

da imam kameru i pogodni položaj, postavil bi ju na raskršće u zagrebu gdje se NIKAD ne poštuje prednost. ali baš nikad.
dal bi se kladit u cifru koju hoćeš da od 500 auta koji prođu tim raskršćem svaki dan, da doslovno nitko ne poštuje prednost (ajde, za svaki slučaj, nek bude 1% koji će prikočiti i pogledati).
kata-fuckin-strofa.

još kad vidim komentare ovdje ili na automobilima....
ono...do jučer je to bil šodrani put pa danas nemože imati prednost.
ili...on je bil prebrz pa ja nisam kriva što sam mu oduzela prednost
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 23:11   #65
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
ako cesta iz koje želim skrenuti desno ima 9 traka piše da skretanje obavljam iz krajnje desne osim ako znakom drugačije nije određeno. O tome u koju traku se moram uključiti na cesti u koju sam skrenuo ne piše ništa.
Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.

"dužan" je skretanje ...
znaći skretanje nije do pola raskrižja kao što nije niti ukiljučivanje u promet samo da proviriš prednji kraj vozila na cestu niti je prestrojavanje kad ti jedni kotaći pređu crtu!

tako je i skretanje faza koja traje dok sa jedne ceste ne skreneš na drugu i krečeš se tom drugom cestom/ulicom/kolnikom.
P.S. znaći još jednom Dužan si skretanje obaviti krajnjom trakom!!!

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
lakše bi bilo da si postavil sliku, ali i ovak je prilično jasno.
kriv je onaj koji je oduzeo prednost.

sudac kasnije odlučuje u kolikom omjeru je nesreći pridonio vozač koji je vozio u krivom smjeru ali glavna krivica je oduzimanje prednosti.

sad će opet biti njih 300 koji će izvlačiti svoje zaključke ili razmišljanja, ali je činjenica da je krivica takva.
potpisujem sve
jedini je problem što ne određuje sud kolika je odgovornost koga nego svako osiguranje (koje treba isplatiti odštetu) pokušava što manje novca isplatiti i onda ono "izmišlja" stupanj odgovornosti drugog vozača!!!

NPR:
Najžalosniji je primjer kad pijan čekaš na semaforu zeleno i od iza se u tebe zabije drugi auto i u tom slučaju osiguranje tebi "uvaljuje" krivicu zbog alkohola i smanjuje odštetu!!
__________________
Da bi bio star i mudar moraš prvo biti mlad i glup!!

Zadnje uređivanje Katrin : 28.05.2011. at 09:55.
Angang is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 01:13   #66
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da imam kameru i pogodni položaj, postavil bi ju na raskršće u zagrebu gdje se NIKAD ne poštuje prednost. ali baš nikad.
dal bi se kladit u cifru koju hoćeš da od 500 auta koji prođu tim raskršćem svaki dan, da doslovno nitko ne poštuje prednost (ajde, za svaki slučaj, nek bude 1% koji će prikočiti i pogledati).
kata-fuckin-strofa.
ima i u Španskom jedno takvo, čak sa stopom i trokutom. glavnu nitko ne jebe jer im liči na parking. zašto stop i trokut ne jebu to neznam
da tamo stoji policajac i piše kazne dva dana riješio bi se proračunski deficit
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 11:11   #67
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.

"dužan" je skretanje ...
znaći skretanje nije do pola raskrižja kao što nije niti ukiljučivanje u promet samo da proviriš prednji kraj vozila na cestu niti je prestrojavanje kad ti jedni kotaći pređu crtu!

tako je i skretanje faza koja traje dok sa jedne ceste ne skreneš na drugu i krečeš se tom drugom cestom/ulicom/kolnikom.
P.S. znaći još jednom Dužan si skretanje obaviti krajnjom trakom!!!
jel možemo stat s ovim?

ne mislim te uvjeravati u to kak moraš skrenuti. ti to čitaš na jedan način, većina ostalih na drugi i svi sretni (do mogućeg sudara).

cijela tema ide zbog toga da saznam kako i po čemu točno suci određuju krivicu, a ne zato da bi nekoga uvjerio da vozi na krivi način. takvih ima tisuće pa jedan više ili manje ništa ne znači.
Quote:
potpisujem sve
jedini je problem što ne određuje sud kolika je odgovornost koga nego svako osiguranje (koje treba isplatiti odštetu) pokušava što manje novca isplatiti i onda ono "izmišlja" stupanj odgovornosti drugog vozača!!!

NPR:
Najžalosniji je primjer kad pijan čekaš na semaforu zeleno i od iza se u tebe zabije drugi auto i u tom slučaju osiguranje tebi "uvaljuje" krivicu zbog alkohola i smanjuje odštetu!!
osiguranju je uvijek cilj da plati što manje, ali to u ovom gore slučaju ne igra ulogu.
ima tema na automobilima, čovjek vozio po glavnoj cesti prebrzo i pod utjecajem alkohola, iz sporedne izletio auto, sudar......alkohol i brzina uopće nisu bili faktor. nije došlo do suda, ali je osiguranje isplatilo štetu vozaču na glavnoj cesti bez riječi.
policija ga je kaznila za takvu vožnju ali ne i za izazivanje sudara.

dakle, možeš biti mortus pijan, stajat na semaforu i ako se netko zaleti u tebe jedino ćeš platiti kaznu za vožnju u pijanom stanju. svu štetu ćeš naplatiti od osiguranja. barem bi trebalo jer ne vidim kak bi to odluka osiguravajuće kuće mogla pobiti sudsku presudu.
ako sud odluči da nisi kriv, onda osiguranje nemože uskratiti niti dio štete. osim ako se ne radi o kasku.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 12:52   #68
O osiguranju postoji zasebna tema, molim vas da ne idete u off.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 13:26   #69
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
situacija ispred plive, gdje se zagrebačka cesta (smjer sjever) spaja na baruna filipovića.

http://img51.imageshack.us/img51/8107/pliva.jpg

kad crveni auto dolazi do b filipovića, ima trokut da nailazi na cestu s prednošću prolaska.
no, dosad mi je promaknula zaustavna crta, a danas sam ju snimio i sad je situacija jasna.
Meni tu pak nije jasno šta prometni znak koji se koristi za određivanje prednosti na križanjima radi na mjestu gdje križanja nema?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 13:31   #70
Ne na krizanjima, nego na raskrizjima (povrsnina na kojoj se krizaju ili spajaju ceste).
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 14:28   #71
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Meni tu pak nije jasno šta prometni znak koji se koristi za određivanje prednosti na križanjima radi na mjestu gdje križanja nema?
definicija raskršća je tu gore, a ti trebaš drugačije gledati na sve to.

čim se na nekom mjestu spajaju dvije ceste, netko mora imati prednost, po bilo kojoj osnovi.
da tamo ispred plive nema znaka (ili da ga netko otkine ako sleti autom s ceste), vrijedilo bi pravilo desne strane. a to znači da bi crveni sa slike mogao ući u skroz lijevu traku b. filipovića i zadržati prednost.
svi na b. filipovića bi morali kočiti i propuštati aute koji dolaze iz te donje ceste.

tak da taj znak ima itekako smisla.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 20:08   #72
ja iz račkog u smičiklasovu skrećem u srednji trak, ako sam s bočne strane tramvaju i propuštam ga, a ne kak je na slici na 1.str. da skrećem u krajnju desnu, ne znam jel to pravilno, mislim da je jer u kranjoj liniji ta traka di je tramvaj je isto traka, pa se mora moći i s nje skrenuti, pa ne mogu jednostavno se obje trake ukrstiti u krajnjoj desnoj.
Petra_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 20:50   #73
Situacija kao u prvom postu, samo pretpostavimo da je tramvajska pruga trotoar kojim se kreće crveni pritom gazeći pješake.
Zeleni pravilno skreće is krajnje desne trake i dolazi do sudara. Ko je kriv?
bashd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 21:13   #74
Quote:
bashd kaže: Pogledaj post
Situacija kao u prvom postu, samo pretpostavimo da je tramvajska pruga trotoar kojim se kreće crveni pritom gazeći pješake.
Zeleni pravilno skreće is krajnje desne trake i dolazi do sudara. Ko je kriv?


crveni i nadam se da objašnjenje zaista nije potrebno
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 21:25   #75
Pa zašto je onda potrebno objašnjenje za prvi post? Situacija je manje-više ista, crveni se kreće nepropisno, zeleni skreće propisno, crveni je kriv.
bashd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 21:37   #76
Quote:
bashd kaže: Pogledaj post
Situacija kao u prvom postu, samo pretpostavimo da je tramvajska pruga trotoar kojim se kreće crveni pritom gazeći pješake.
Zeleni pravilno skreće is krajnje desne trake i dolazi do sudara. Ko je kriv?
ali nemožeš pretpostaviti da je tramvajska pruga trotoar.

tramvajska pruga je dio kolnika, namijenjen za promet vozila.
trotoar je namijenjen za promet pješaka. nemože se to izjednačavati.

ono što možeš usporediti:
da li uvijek propuštaš auto na glavnoj cesti? nadam se da da.
pa što te briga da li je vozač u tom autu pod alkoholom, da li ima sa sobom vozačku, da li se je zavezao ili ne nosi naočale, a moral bi?
on je na glavnoj cesti i samim time ima prednost. da li je u prekršaju ili nije, to nije tvoja briga. na tebi je da ga propustiš.
ista stvar je ovdje.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 01:03   #77
Quote:
Angang kaže: Pogledaj post
Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.
(2) Vozač vozila koje skreće ulijevo dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom lijevom prometnom trakom koja se prostire uz središnju crtu i uz zamišljeni ili obilježeni luk koji spaja dvije središnje crte bočnih kolnika, odnosno prometnom trakom koja se prostire uz lijevi rub ceste s jednosmjernim prometom, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.

pročitaj ponovno ( sa razumjevanjem ) ovo boldano pa ćeš onda razumjeti!!

Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
jel možemo stat s ovim?

ne mislim te uvjeravati u to kak moraš skrenuti. ti to čitaš na jedan način, većina ostalih na drugi i svi sretni (do mogućeg sudara).

cijela tema ide zbog toga da saznam kako i po čemu točno suci određuju krivicu, a ne zato da bi nekoga uvjerio da vozi na krivi način. takvih ima tisuće pa jedan više ili manje ništa ne znači.

I Wonder, u ovom slučaju ipak ti čitaš na krivi način.

Skretanje je obavljeno tek onda, kad se nalaziš na cesti na koju si skrenuo. A sve do tad, tj. dok obavljaš skretanje, dužan si biti u krajnjoj, desnoj odnosno lijevoj traci, zavisi na koju stranu skrećeš.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 09:28   #78
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
I Wonder, u ovom slučaju ipak ti čitaš na krivi način.

Skretanje je obavljeno tek onda, kad se nalaziš na cesti na koju si skrenuo. A sve do tad, tj. dok obavljaš skretanje, dužan si biti u krajnjoj, desnoj odnosno lijevoj traci, zavisi na koju stranu skrećeš.
to nije stvar čitanja nego objašnjenja.
ako je prometni stručnjak tako objasnio, sklon sam vjerovati tome jer nema ničega što bi govorilo protiv.

naprotiv, ovo kako ti sebi objašnjavaš mi ne liči na ispravno.
pa molim objašnjenje:

-da se skreće ovako kako ti govoriš, to bi značilo da je to potpuno ispravan način skretanja i da vozač nemože biti u prekršaju a time niti krivac za mogući sudar. jel tako? (ovo je pitanje za tebe na koje molim odgovor)

-kako bi izgledalo skretanje po tvom objašnjenju na primjeru rački- smičiklasova?
evo slike, pobriši kaj treba pa ucrtaj kuda se zeleni mora kretati da bi skrenuo na tvoj način.

http://img191.imageshack.us/img191/8929/rakoga.jpg
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 09:34   #79
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
I Wonder, u ovom slučaju ipak ti čitaš na krivi način.

Skretanje je obavljeno tek onda, kad se nalaziš na cesti na koju si skrenuo. A sve do tad, tj. dok obavljaš skretanje, dužan si biti u krajnjoj, desnoj odnosno lijevoj traci, zavisi na koju stranu skrećeš.
i još jedno pitanje.

evo, gore je članak zakona koji opisuje kako treba skretati.
ako skrećemo u ulicu koja ima samo jednu prometnu traku, ti skrećeš desno a ja lijevo u nju, tko ima prednost prilikom takvog skretanja i zašto?

to bi bila ovakva situacija
http://slike.hr/slike-male/p/promet_9a16b.jpg

samo što ulica u koju ulazimo ima samo jednu traku.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2011., 12:52   #80
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
to nije stvar čitanja nego objašnjenja.
ako je prometni stručnjak tako objasnio, sklon sam vjerovati tome jer nema ničega što bi govorilo protiv.

naprotiv, ovo kako ti sebi objašnjavaš mi ne liči na ispravno.
pa molim objašnjenje:

-da se skreće ovako kako ti govoriš, to bi značilo da je to potpuno ispravan način skretanja i da vozač nemože biti u prekršaju a time niti krivac za mogući sudar. jel tako? (ovo je pitanje za tebe na koje molim odgovor)

-kako bi izgledalo skretanje po tvom objašnjenju na primjeru rački- smičiklasova?
evo slike, pobriši kaj treba pa ucrtaj kuda se zeleni mora kretati da bi skrenuo na tvoj način.

http://img191.imageshack.us/img191/8929/rakoga.jpg
Ne treba ništa ucrtavati drugačije, ucrtao si pravilan način. Tu imaš situaciju koja se odnosi na onaj dio u zakonu koji kaže "osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno"

Dakle ovdje se ne kreće krajnjom desnom trakom, ako je prometnom signalizacijom određeno da se tom trakom kreću vozila javnog prijevoza.

Što se tiče prvog pitanja, nije mi baš potpuno jasno, na koje vozilo misliš da ne može biti u prekršaju? Zeleno? U slučaju sudara sa crvenim, ipak jest u prekršaju, jer mu je oduzeo prednost. Morao ga je propustiti, jer u skretanju, presijeca njegovu traku.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.