Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2012., 23:44   #1
"Vatreni" krug na noćnom nebu?

Sjetio sam se jedne davne zagonetke koja me proganjala kao klinca, dok još nisam imao internet. Umeđuvremenu sam na istu zaboravio, no eto- sjetih se opet.

Dakle, to je bilo negdje '96. il '97.. Bio sam na ljetovanju u Istri, te se išao popišati u žbunje. Mrkli mrak vani, pogled prema zvijezdama a kad ono na nebu vatrena kugla, savršen krug, stoji i ne miče se. Ja buljim i mislim si jel haluciniram ili ne. I stajala je jedno desetak sekundi i onda nestala. Okej, nisam nikome rekao da ne pomisle da sam lud jelte . Ljetovanje poslije toga, ista priča, samo što je tada istu stvar vidjela moja mama na plaži (i uredno podijelila to sa svima ).

E sad, idem po sjećanju ako se mogu dovoljno vratiti.. Mislim da sam u večernjaku to ljeto pročitao da je duž Jadrana stotine ljudi vidjelo istu stvar, te je bio članak da je riječ o prirodnom fenomenu refleksije sunca (ili mjeseca) od mora koje se reflektira u atmosferu po noći. Nešto ko hologram valjda. Jel zna itko išta više o tome fenomenu, koji mu je naziv, bilo šta?

Zadnje uređivanje balkanski pastuh : 11.02.2012. at 00:02.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:32   #2
Na žalost po ovome što si opisao ne mogu to objasniti nekom meteorološkom pojavom. Mogu samo pretpostaviti da je to bila neka refleksija snopa reflektora od oblaka ili sloja vlage (tipa oni "laseri" koji su bili popularni kod noćnih klubova).
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:44   #3
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Na žalost po ovome što si opisao ne mogu to objasniti nekom meteorološkom pojavom. Mogu samo pretpostaviti da je to bila neka refleksija snopa reflektora od oblaka ili sloja vlage (tipa oni "laseri" koji su bili popularni kod noćnih klubova).
Hm, nije sigurno bio laser, jer je ovo baš bilo užareno, poput "sunca" na noćnom nebu i statično. Ne znam kako preciznije opisati.

Uvjeren sam da je u novinama pisalo da je riječ o nekom prirodnom atmosferskom fenomenu. Kolko me to sad proganja, idem u arhivu večernjaka i listat ću dok ne nađem.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:49   #4
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Kolko me to sad proganja, idem u arhivu večernjaka i listat ću dok ne nađem.
Ajde javi, i mene zanima
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2012., 00:11   #5
Quote:
balkanski pastuh kaže: Pogledaj post
Hm, nije sigurno bio laser, jer je ovo baš bilo užareno, poput "sunca" na noćnom nebu i statično. Ne znam kako preciznije opisati.

Uvjeren sam da je u novinama pisalo da je riječ o nekom prirodnom atmosferskom fenomenu. Kolko me to sad proganja, idem u arhivu večernjaka i listat ću dok ne nađem.

Ja sam ucio u meteorologiji, o jednoj slicnoj pojavi, ili se radi o istoj. Rijec je o "rotirajucoj" munji, koja je nalik lopti na nebu. Moram potraziti u knjizi iz meteorologije, tamo je u detalje opisana ta pojava. Rijec je o rotirajucoj munji, koja se krece nebom, moze proci i kroz zrakoplov, objekat, etc. Takodjer se radi o rijetkoj pojavi. Kad mi vrate doticnu knjigu, napisati ce malo detaljnije, ako je to ono kaj mislim da je.

Naslov knjige: Uvod u zrakoplovnu meteorologiju. Tamo je objasnjena ta pojava.

Vjerojatno si vidio tu pojavu, iako nemogu tvrditi sa sigurnoscu.
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 00:23   #6
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Ja sam ucio u meteorologiji, o jednoj slicnoj pojavi, ili se radi o istoj. Rijec je o "rotirajucoj" munji, koja je nalik lopti na nebu. Moram potraziti u knjizi iz meteorologije, tamo je u detalje opisana ta pojava. Rijec je o rotirajucoj munji, koja se krece nebom, moze proci i kroz zrakoplov, objekat, etc. Takodjer se radi o rijetkoj pojavi. Kad mi vrate doticnu knjigu, napisati ce malo detaljnije, ako je to ono kaj mislim da je.

Naslov knjige: Uvod u zrakoplovnu meteorologiju. Tamo je objasnjena ta pojava.

Vjerojatno si vidio tu pojavu, iako nemogu tvrditi sa sigurnoscu.
Hvala na odgovoru, no mislim da nije bila kuglasta munja. Čitao sam ovih dana o tome, te ne mogu reći da je "moj" krug tako izgledao. No, proučavao sam u zadnje vrijeme sve te rijetke fenomene, te niti jedan ne odgovara onome što sam ja vidio.

Ništa, moram se povoditi onda najlogičnijim rješenjem te prihvatiti da je to bio laser na nebu iz vjerojatno nekog disko kluba. Ne znam što bi drugo moglo biti, a ako nabasam surfajući, ili ako netko od vas nešto nađe slobodno neka podijeli!
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 00:29   #7
E da, budući da sam guglao dosta i na hrvatskom i na engleskom, naletio sam i na ovo:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zlatko_Sudac

Te večeri jako je puhala bura i krošnje su se tresle. No, prema njegovim riječima, "odjednom je nastupio potpuni mir".[6] Vjetar je "odjednom utihnuo, a more je postalo poput ulja". I Sudac i Ricov su, još začuđeni, potom spazili da se na noćnom nebu pojavilo "neobično sunce, koje je žarilo".

Dakle, ovako nešto sam i ja vidio, iako Sudac u daljnjem tekstu navodi i ovo:
Sudac je pojavu opisao kao "sunce oko kojeg je bio krug duginih boja" a između sunca i ruba duge bio je "ljubičasti krug koji je titrao", dok su se preko "cijelog neba pružali krakovi križa".

-što ja bome nisam vidio, niti dugine boje, niti ljubičaste krugove koji su titrali.

Dakle, sunce na noćnom nebu, trajalo je svega par sekundi, bilo je statično i onda je nestalo.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 00:31   #8
Eto i ja se prijavljujem da sam nesto ovako slicno vidio.

Ne samo ja, nego jako puno ljudi u Mostaru, proslo ljeto. Na zalost nije nigdje izaslo u novinama ili na portalima...

Ugl, ja sam prvo mislio da je netko nesto veliko zapalio i da se to diglo u zrak, no kasnije sam shvatio da je nemoguce da nesto toliko dugo gori a stoji u mjestu bez ikakvih pomaka.

Prvo je krenulo sa obliznjeg brda i polako se dizalo u zrak i stajalo je sigurno 10-15 minuta da bi se polako pocelo "gasit" i samo nestalo.

Nikad nisam shvatio o cemu bi mogla bit rijec!
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 17:14   #9
Ja ne bih zo povezivao sa religioznim motivima, jer sam agnostik, tako da ne vjerujem u to.
Govoreci o kuglastim munjama, o njima jako malo zna (uzrok, etc), tj gotovo nista. Jedino je poznata cinjenica da proizvodi visoku temperaturu i da putuje nebom, sve dok se elektricitet gotovo ne isprazni. Mogu biti opasne za zrakoplovstvo.
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 17:24   #10
Citat iz gore navedene knjige:
"Kuglasta munja (ball lightning) je pojava električnog pražnjenja u atmosferi koje se javlja u vidu lopte ili kugle. Pojava je prilično tajanstvena, jer znanstvene spoznaje o ovom fenomenu nisu dostatne za temeljno objašnjenje uzroka nastanka. Nastaje uz vrlo jaki bljesak i prasak premda se ponekad pojavi i nestane bez zvučnog signala. Sadrži veliku količinu elektriciteta i prema nekim istraživanjima se smatra da je temperatura kuglaste munje u rasponu od 500-700K. Javlja se gotovo u svim bojama, a najčešće u crvenoj , nranačastoj žutoj i bijeloj. Gibanje kuglaste munje može biti vrlo brzo, ali i nevjerojatno sporo. Ona može lebdjeti, prolaziti kroz prozore i vrata, ulaziti u zakoplov, gibati se uz ograde i slično."

Najveca pogreska covjecanstva je to kaj za svaku pojavu koju ne razumije i ne moze objasniti tvrdi to je ukazenje nekog bozanstva. Tako su i nastale religije.
RedBaron91 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2012., 20:18   #11
Quote:
RedBaron91 kaže: Pogledaj post
Citat iz gore navedene knjige:
...

Najveca pogreska covjecanstva je to kaj za svaku pojavu koju ne razumije i ne moze objasniti tvrdi to je ukazenje nekog bozanstva. Tako su i nastale religije.
U novije vrijeme su to često vanzemaljci umjesto božanstava.
Sve što ne mogu objasniti, automatski je "s Marsa".
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 15:59   #12
avion na velikoj visini, dodao gasa

ili netko baterijom sara po nebu

moze bit i meteor u izgaranju

a ako je stvarno neki fenomen onda je vec zanimljivo, jer poznato je da se te neke svijetlosti mogu pojaviti kao i aurora borealis, obicno su vezane uz el. naboj

takodjer se cesto zbog mjesanja topli, hladni zrak mogu vidjeti reflesije, nesto kao fatamorgana, pa si mozda vidio suce u zalasku ili odbljesak mjeseca
gandalf is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.