Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2013., 14:06   #81
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Za poduzetnike koji su do sada poslovali s inozemstvom i za koje porezna ima taj podatak iz pdv obrazaca, porezna će sama napisati rješenja i dostaviti.
Info iz porezne: sve je spremno samo se čekala objava zakona o pdv-u u NN. Kako je taj zakon danas objavljen, uskoro treba očekivati i službenu obavjest o pdv broju.

Za sve ostale postoje upute negdje na stranicama Porezne uprave, a mislim da i referenti već imaju sve konkretne informacije o tehničkim detaljima.
Mi ćemo dobiti automatizmom broj, pa sad nisam išla čitati sve detalje. Al znam da sam negdje vidjela upute.
U zadnje vrijeme kad god sam referetnima postavila neko pitanje koje nema službeno objašnjenje odgovor nisam dobila pa mi je to zadnja solucija. Njihovo odgovor je samo "nismo dobili nikakvu uputu"
Tako da se masu puta ispostavilo da nemaju nikakva objašnjenja i da sve rade čisto štreberski, da ne poznaju zakone itd itd.. da ne nabrajam.. uglavnom iz mog dugogodišnjeg iskustva na prste mogu nabrojati referente koji znaju šta rade
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 14:09   #82
Ma ovo je suludo, '1 minut' nakon ulaska u EU oni donose zakon koji iz temelja mijena poslovanje vezano uz PDV (kog vraga su se zaj.. s fiskalizacijom umjesto s ovim), a još uvijek masu stvari ni sa zakonom nije jasno, naravno čekaju se pravilnici
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 16:26   #83
Mi niti ne čekamo tu službenu obavjest iz Porezne. Sve smo naše kupce i dobavljače obavjestili o tom broju i nitko od njih ne traži službeni obrazac na uvid. Dovoljno im je to što smo im napisali i što će oni moć provjerit u VIES bazi.
A ako žele mogu već i sada na stranicama porezne provjeriti jesmo li u sustavu pdv-a.

Mi smo si stjecanja i isporuke malo pomaknuli da si damo vremena.
Ako nešto i fulamo u početku, a bože moj, bumo ispravljali. Kaj drugo!?
Nije da će nam biti prvi put
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 17:23   #84
Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Zna li itko kuda od 1.7. sa npr. storno računima ili odobrenjima na račune izdane po 22,23 ili 0% PDV u prijavi poreza?
Ili takvim računima R2 dobavljača plaćenim nakon 1.7.?
Svi razmišljamo samo o novom PDV-u, a takve stvari stavljamo pod "tepih". Međutim, već u prvom mjesecu zube ćemo slamati u takvim situacijama, a obrtnici i samostalne djelatnosti (dohodaši) još i više, kad neće moći ili neće znati upisati naplatu ili plaćanje računa s datumom prije 30.06. plaćenih ili naplaćenih nakon 01.07. u EU.

Pa da još malo "posolim" i dodam da će tu biti i plaćanja ili naplate računa koji su do 30.06. bili uvoz ili izvoz, a sada više nisu. Ne ulaze u obrasce prema EU, a ulaze u "domaće" koji im nisu prilagođeni, bar mi se tako čini gledajući novi Obrazac PDV. Kud da ih smjestim, kad razlikuje dobra i usluge,... i još hrpu toga. Uostalom, nije im niti mjesto u knjigama nakon 01.07. osim možda na kakvoj poziciji Obrasca PDV pod rimsko III. kao uvećanje ili smanjenje obveze.
Pojma nemam, a nisam čula na seminarima da je itko pitao tako nešto, a još manje da su se toga predavači dosjetili i upozorili nas.
Bravo Majstore, pitanje ti je "ubitačno", a odgovor,... tko zna kad.. !
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 18:02   #85
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Pa da još malo "posolim" i dodam da će tu biti i plaćanja ili naplate računa koji su do 30.06. bili uvoz ili izvoz, a sada više nisu. Ne ulaze u obrasce prema EU, a ulaze u "domaće" koji im nisu prilagođeni, bar mi se tako čini gledajući novi Obrazac PDV. Kud da ih smjestim, kad razlikuje dobra i usluge,... i još hrpu toga. Uostalom, nije im niti mjesto u knjigama nakon 01.07. osim možda na kakvoj poziciji Obrasca PDV pod rimsko III. kao uvećanje ili smanjenje obveze.
Pojma nemam, a nisam čula na seminarima da je itko pitao tako nešto, a još manje da su se toga predavači dosjetili i upozorili nas.
Meni nekako izgleda da bi računi za ono što je sad još uvijek uvoz/izvoz, išli po starom. Kako nose datum iz lipnja idu u pdv obrazac za lipanj, dakle kao i do sad.
Barem kod obveznika poreza na dobit.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 20:35   #86
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Mi niti ne čekamo tu službenu obavjest iz Porezne. Sve smo naše kupce i dobavljače obavjestili o tom broju i nitko od njih ne traži službeni obrazac na uvid. Dovoljno im je to što smo im napisali i što će oni moć provjerit u VIES bazi.
A ako žele mogu već i sada na stranicama porezne provjeriti jesmo li u sustavu pdv-a.

Mi smo si stjecanja i isporuke malo pomaknuli da si damo vremena.
Ako nešto i fulamo u početku, a bože moj, bumo ispravljali. Kaj drugo!?
Nije da će nam biti prvi put
evo dobila sam info od kolegice koja je danas bila na seminaru da su ih upozorili da bez rješenja porezne uprave o pdv ident.broju taj broj zapravo ne postoji u vies bazi, temeljem tog rješenja porezna uprava registrira poreznog obveznika u vies bazi i da su ih upozorili da partnerima ne daju pdv ident.broj ako nije dobiveno rješenje porezne uprave....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 20:45   #87
evo ovo mi isto nije jasno:

obrtnik dohodaš smo i za partnera iz srbije koji je tamo porezni obveznik (a radi se o 3.zemlji) izvršavamo i fakturiramo prijevoz vozila u kvaru (vuča vozila); to je B2B pa ne iskazujemo pdv na računu i navodimo čl.17 st.1 i radimo prijenos obveze (je li u redu napisati "prijenos porezne obveze po čl 17.st.1" kao klauzulu ili drukčije to sročiti?). oni od svih obavljenih prijevoznih intervencija zadržavaju sebi 10% za usluge posredovanja (10% obračunavaju samo na stavke računa koje se odnose na prijevoz i to dosada na osnovicu za pdv tih stavaka, stavke koje se odnose na cestarine,kerte za trajekt,čekanje i sl. ne ulaze u izračun provizije) i za to nam ispostavljaju dediction authorisee kao obavijest o plaćanju, ne daju nam račun nego samo kao tu obavijest da će platiti te i te račune umanjene za toliku i toliku proviziju po računu pojedinom. ja sam do sada te obavijesti preračunavala iz eur u kune po srednjem tečaju na dan kada su oni izvršili uplatu predmetnih računa i knjižila to kao čisti izdatak.
što s time od 1.7.? moram i na to obračunati pdv tj iskazati obvezu pdv-a (staviti to u obrazac PDV u rubriku II.12) i istovremeno pretporez (staviti to u obrazac PDV u rubriku III.5) ili kako? upomoooooććććć
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 23:14   #88
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni nekako izgleda da bi računi za ono što je sad još uvijek uvoz/izvoz, išli po starom. Kako nose datum iz lipnja idu u pdv obrazac za lipanj, dakle kao i do sad.
Barem kod obveznika poreza na dobit.
Da, nije problem kod obveznika poreza na dobit, osim pokoji R-2 račun, ako bude plaćen u srpnju.
Pišući gornji post, mislila sam isključivo na obveznike dohodaše, koji obvezu PDV-a plaćaju po sistemu blagajne (plaćeno,naplaćeno). Oni imaju o čemu razmišljati.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 00:23   #89
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni se jako sviđa činjenica da ćemo si pretporez moći odbiti i prema onim dokumentima koji nemaju naziv "račun" ako taj dokument sadrži sve potrebne elemente.
Mi imamo jednog bisera koji nam izdaje "izračun" jer ne želi imati obavezu za porez u jednom mjesecu, a mi mu platimo u drugom (dao nam valutu 60 dana)
Tek kad mu platimo prema tom njegovom "izračunu" taj biser nam izda račun.
E pa sad po novom i taj njegov "izračun" je u smislu pdv-a ista stvar ko i račun

Jesam li ja dobro shvatila da oznaka R1 i R2 na računima više nema?
Ovo boldano me malo buni.... kako nece biti oznaka?
Sada cu mozda pitati "glupo" pitanje jer se jos ne bavim racunovodstvom profesionalno, ali jel ovo znaci da cu moci pravdati preko firme bilo koji racun bez obzira na oznaku i necu vise morati naglasavati moze r1 hm...
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 07:59   #90
Quote:
Ricarda Gasquet kaže: Pogledaj post
Ovo boldano me malo buni.... kako nece biti oznaka?
Sada cu mozda pitati "glupo" pitanje jer se jos ne bavim racunovodstvom profesionalno, ali jel ovo znaci da cu moci pravdati preko firme bilo koji racun bez obzira na oznaku i necu vise morati naglasavati moze r1 hm...
I ja sam skužila da više nema R1 i R2.
Al to ne znači da možeš priznati bilo koji račun, već samo one koji glase na tvoju firmu, a pretporez možeš priznati samo po onim računima koji sadrže sve propisane elemente.

Ja sam si novi zakon isprintala pa ću ga pomalo proučavat, čisto da mogu na papir pripremiti pitanja za seminar.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 09:37   #91
Imam pitanje za uvoz od 01.07.2013.

Npr. uvozim tiskarski stroj od Slovenca vrijednosti 10.000,00 EUR.
E, sad, da li je slijedeći postupak ispravan: Tih 10.000,00 EUR pretvorim u kune po srednjem tečaju na dan fakture i taj dobiveni iznos jednostavno proknjižim na način 020/220 bez cairine i plaćanja PDV-a kod uvoza kao do sada.

Ukoliko mi netko može bilo kako pomoći oko ovoga bio bih mu/joj jako zahvalan.
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 09:54   #92
Quote:
MAKI28 kaže: Pogledaj post
Imam pitanje za uvoz od 01.07.2013.

Npr. uvozim tiskarski stroj od Slovenca vrijednosti 10.000,00 EUR.
E, sad, da li je slijedeći postupak ispravan: Tih 10.000,00 EUR pretvorim u kune po srednjem tečaju na dan fakture i taj dobiveni iznos jednostavno proknjižim na način 020/220 bez cairine i plaćanja PDV-a kod uvoza kao do sada.

Ukoliko mi netko može bilo kako pomoći oko ovoga bio bih mu/joj jako zahvalan.
Jesi li u sustavu pdv-a? Ako jesi onda osim ovog gore knjižiš i obavezu za pdv i pretporez u istom obr. razdoblju i u glavnu knjigu i u pdv obrazac. Stvarnog toka novca nema.
Uz pdv obrazac za srpanj do 20.08. podnosiš poreznoj upravi i prijavu za stjecanje dobara i primljene usluge iz druge države članice.

Ako si u sustavu pdv-a dobit ćeš ovih dana od porezne uprave rješenje o poreznom broju. Taj porezni broj obavezno dostaviti firmi od koje kupuješ stroj. On je stranoj firmi pokazatelj da si u sustavu pdv-a i da ćeš ti obračunati pdv. Ukoliko ne dobiješ porezni broj automatski, morat ćeš poreznoj upravi podnjeti zahtjev za dodjelu tog broja.
Al za to ti je možda najbolje nazvat svoju referenticu i pitati jer koliko čitam, ni porezne uprave taj dio ne tumače jednako.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 09:54   #93
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Da, nije problem kod obveznika poreza na dobit, osim pokoji R-2 račun, ako bude plaćen u srpnju.
Pišući gornji post, mislila sam isključivo na obveznike dohodaše, koji obvezu PDV-a plaćaju po sistemu blagajne (plaćeno,naplaćeno). Oni imaju o čemu razmišljati.
Meni je sasvim svejedno koliko je takvih računa, jer da je i samo jedan, to se mora riješiti do prve 'nove' porezne prijave.
Jedna stvar koja me jutros jako razveselila: PU ima toliko vremena da ušminkava svoje stranice 10 dana prije negoli se stubokom promijeni porezni sustav zemlje, a nema vremena da popravi napokon novi PDV obrazac (redak III je zbroj 1.-9., a još uvijek nema devetke a sedmicu su preskočili )
Druga stvar koja mi pada napamet: za UR iz EU sam skužio da poreze moram obračunati po srednjem tečaju NBH na datum fakture dobavljača, a što sa računima za isporuku u EU - je li isti sistem? Ako jest, morat će neki naučiti da ne mogu prije godišnjeg napraviti fakture za idući tjedan dok su na moru...
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 10:28   #94
Quote:
PBDudek kaže: Pogledaj post
Druga stvar koja mi pada napamet: za UR iz EU sam skužio da poreze moram obračunati po srednjem tečaju NBH na datum fakture dobavljača, a što sa računima za isporuku u EU - je li isti sistem? Ako jest, morat će neki naučiti da ne mogu prije godišnjeg napraviti fakture za idući tjedan dok su na moru...
mi imamo račun u erste. uglavnom nemamo eure na deviznom, pa kad nešto plaćamo, otkupim s kunskog i onda mi je taj otkupni iznos osnovica za obračun pdv-a. jel to onda krivo?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 10:37   #95
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
mi imamo račun u erste. uglavnom nemamo eure na deviznom, pa kad nešto plaćamo, otkupim s kunskog i onda mi je taj otkupni iznos osnovica za obračun pdv-a. jel to onda krivo?
Ne znam je li krivo ili ne, i ja se pitam što je pravo. Ali mi nije logično da se osnovica izlaznog računa od 1000 € za neki datum obračunava ovisno o tome u kojoj je tko poslovnoj banci i kad je otkupio devize, dok se kod obračuna poreza/pretporeza kod ulaznih računa propisuje da je to tečaj HNB na dan fakture dobavljača
PBDudek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2013., 16:22   #96
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Jesi li u sustavu pdv-a? Ako jesi onda osim ovog gore knjižiš i obavezu za pdv i pretporez u istom obr. razdoblju i u glavnu knjigu i u pdv obrazac. Stvarnog toka novca nema.
Uz pdv obrazac za srpanj do 20.08. podnosiš poreznoj upravi i prijavu za stjecanje dobara i primljene usluge iz druge države članice.

Ako si u sustavu pdv-a dobit ćeš ovih dana od porezne uprave rješenje o poreznom broju. Taj porezni broj obavezno dostaviti firmi od koje kupuješ stroj. On je stranoj firmi pokazatelj da si u sustavu pdv-a i da ćeš ti obračunati pdv. Ukoliko ne dobiješ porezni broj automatski, morat ćeš poreznoj upravi podnjeti zahtjev za dodjelu tog broja.
Al za to ti je možda najbolje nazvat svoju referenticu i pitati jer koliko čitam, ni porezne uprave taj dio ne tumače jednako.

U sustavu sam PDV-a. Hvala ti puno na odgovoru!
MAKI28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 12:56   #97
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
I ja sam skužila da više nema R1 i R2.
Al to ne znači da možeš priznati bilo koji račun, već samo one koji glase na tvoju firmu, a pretporez možeš priznati samo po onim računima koji sadrže sve propisane elemente.

Ja sam si novi zakon isprintala pa ću ga pomalo proučavat, čisto da mogu na papir pripremiti pitanja za seminar.
E ma krivo sam procitala, pa se moram editirati, da, da! jer sam krivo shvatila na prvu kad nema r1 i r2 oznake...jer je to meni bilo kao svi racuni su sada isti, ali svejedno treba naravno imati bitne elemente zato sam se iscudavala, ah kad ja nikada ne citam do kraja ispricavam se
Jos samo nesto da napisem, znaci oni ce sad mene kada kupujem za firmu za cash i preko blagajne pitati jel za firmu ili nije vise mi je dosadilo naglasavati R1...kolko puta sam zaboravila da bar, iako sumnjam...
e i oprosti, jos samo jedan mali edit: di mogu naci taj zakon? mene to bas jako zanima, da proucim...valjda je na stranici od porezne uprave..idem traziti
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..

Zadnje uređivanje Ricarda Gasquet : 21.06.2013. at 13:08.
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 13:26   #98
Evo taj famozan zakon:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_73_1451.html

Jel ja to dobro čitam iz čl. 140 da gospon Linić ima tri mjeseca vremena da donese i pravilnik?

Edit: čitam Zakon i sve mi se vrti u glavi. Non stop ga moram listat naprijed-natrag i sve mi
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 14:05   #99
Imam jos jedno pitanje sto se tice ulaznica...sve je legalno samo da u startu kazem i sve se cini okej...smanjili su PDV sa 25% na 5% i ove 3 firme koje su u suradnji, tj organziaciji su profitirali za 20%, nebitno, ne zestim se Biznis je biznis, to je to...

Hocu reci ovo ja sam platila veci porez vec u 2 mj, a netko ce platiti manji za istu ulaznicu, razumijete? Premda je cijena ulaznica nominalno ista, zato su profitirali...ja nisam u nikakvom losijem polozaju nego drugi kupci, ali poanta je da ce oni zaraditi 20% na sve ulaznice jer su zadrzali iste cijene, oni svi koji sudjeluju u organizaciji, sto reci, sreca

Sad mi je mozda jasno zasto su u prodaju pustili karte tek prije par tjedana, mozda se i varam... zbog profita to je to...

Mene jedino muci sto sam ja platila viši porez proracunu nego ostatak koji ce kupiti ulaznicu nakon 1.7., a koncert je 13.8. Nije stvar u tim 3 firmama koje organiziraju doticni dogadaj, vec u RH! Doveli su me u nepovoljan polozaj sto se tice poreza...ali okej zakoni su takvi kvakvi jesu i to je to...
Ovo mi je samo palo napamet jer sam vidjela da je stopa pala za 20% na ulaznice za koncerte i zvala sam ih hocu li dobiti povrat poreza, oni su rekli da je cijena ista, naravno jer nisu glupi zbog zastite potrosaca, bitno da su si stavili u dzep 20% vise.
Isto kao i sa ugostiteljima kad su im smanjili PDV na 10% a oni marzu od 15% u dzep, to nije eticno, ali dobro ionako ce poplacat porez na dobit!!

i edit: hvala, na Zakonu, vec sam ga pocela citati, nasla sam na poreznoj-upravi. hr
__________________
Dimmi cos'è cos'è che batte forte forte forte in fondo al cuore..
Ricarda Gasquet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 16:15   #100
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
mi imamo račun u erste. uglavnom nemamo eure na deviznom, pa kad nešto plaćamo, otkupim s kunskog i onda mi je taj otkupni iznos osnovica za obračun pdv-a. jel to onda krivo?
Krivo je. Račun knjižiš po srednjem tečaju HNB-a na datum računa i to ti je osnovica za obračun PDV-a.
rintintina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.