Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2017., 17:13   #21
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Nisam našla temu na zadnje dvije stranice pa otvaram novu.

Vožnja me užasava. Položila sam vozački prije 11 godina (pustili su me iz sažaljenja) i nakon toga sam vozila 2-3 puta s tim da sam jednom morala zvati frenda da dođe preparkirati auto koji je čudno visio s rinzola. Drugi put je žena hodala ispred auta i odjednom nestala, A ja sam mislila da dam je nekim čudom pregazila. Zapravo je pala u šah i još sam morala ići na sud kao svjedok

Da skratim, nakon 11 godina sam odlučila kupiti auto i voziti. Prošla sam jako puno ispita, prezentacija, govora, sastanaka... Nikad nisam imala veću tremu nego kad sam morala sjesti u auto.

Čak sam imala razdoblje u kojem sam se osjećala prilično hrabro i onda sam krenula na posao autom. Sama Uspjeo mi je auto otkliziti na uzbrdici na auto nekog živčanog tipa koji mi je rekao da sam glupa koza.

Sad sam izgubila to malo entuzijazma što sam imala i opet se užasavam činjenice što sutra moram sjesti u auto.

Ima li netko slično iskustvo (po mogućnosti s pozitivnim ishodom )? Kako pobijediti paničan strah od vožnje?
Da budemo na čisto. Postoje ljudi kojima rukovanje automobilom jednostavno leži i mogli bi smo reći da su talentirani za to, a postoje i osobe koje se za volanom slabo snalaze.
To nije prepreka da sjednemo za volan već dapače da uložimo malo veći trud u praksu s kojom ćemo dobiti određenu rutinu špri upravljanju vozilom u prometu.
Za to je potrebno vrijeme, najprije na poligonu da se ovlada komandama, zatim prostornom orjentacijom prilikom kočenja i parkiranja, polaska na uzbrdici i slično, zatim ide prostornaorjentacija u prometu.
Većina vozača koji su za volanom tijekom kilometara i kilometara nesvjesno rukuje komandama i dobije osjećaj prostora što se dogada ispred-iza i oko vozila, vozači iskustveno nauče pretpostavljati i ponašanje vozila ali i drugih sudionika u prometu.
To je jednostavno vještina kao i svaka druga, kao da te netko posjedne za viljuškar i kaže hajde sad iskrcaj ovu paletu sa kamiona. Nitko od nas to ne zna, neki sjednu i malo po malo uhvate komande, neki se muče i sljedeći dan a drugi su već istovarili cijeli kamion.
Dakle samo hrabro, najprije vježbati i vježbati na poligonu, zatim negdje na otvorenoj cesti a potom u gradu među živim i živčanim prometom koji traži praksu, predviđanje i snalaženje.

Tvoja situacija je realnost mnogih žena, mnoge su položili pa odustale zbog straha od toga da ne ozljede nekog ili da ne učine neku štetu na vozilu. Ne treba posustati, samo treba malo više parkse...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:17   #22
Quote:
spalatina-nyc kaže: Pogledaj post
Ne slazem se da sam ja opasnost na cesti ,jer sam spora nego divljaci koji se bezobrazno ubacuju ,nemaju kulture ni zivaca ,nezadovoljni svojim zivotima pa taj bijes iskazuju u prometu .
Lipo sebi poslozi u glavi sta ti je prioritet ,nades modus kako ti najvise pase ,eliminiras manje vazne faktore i ides .
Naravno da se ne slazes,ne slazemo se nit mi vozaci da ste nesigurni na cesti i da nas ugrozavate. Mislim da nema vozaca koji ne izbjegava autoskolu. Kolko sam se vec nagledala manevra zbog autoskole di drugi vozac zbog njih sam sebe ugrozava.
Penzici,autoskole i nesigurni vozaci nas uznemiruju i zbog vas dovodimo sebe u opasne radnje jer mi se neda iza tebe voziti 40 ako je ogranicenje 60 a znam da mogu se voziti 70 zbog tendencije.
Ako nije auto za tebe kupi radje skuter koji ide max 50(nije osobno)
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:19   #23
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
I vi spadate u skupinu rizicnih vozaca isto kao i prebrza voznja i alkohol.
O tome bi se dalo raspravljati na dugo i na široko. Moje iskustvo govori da osoba koja je iznadprosječan vozač može voziti brzo i uglavnom neće skriviti prometnu nesreću jer ima potrebnu vještinu osjećaj za promet oko sebe, no svejedno će doći do sudara jer su drugi vozači možda prosječni ili ispod toga pa će prekršiti neki prometni propis, oduzeti drugom vozaču prednost, presporo reagirati i slično. Kad se nesreća dogodi i glava otpadne sa ramena nije uopće važno tko je bio kriv...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:30   #24
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Ima li netko slično iskustvo (po mogućnosti s pozitivnim ishodom )? Kako pobijediti paničan strah od vožnje?
Praksom. Samo vremenom i praksom. Evo kako sam ja to riješila kad sam kupila novi auto. Prvo sam platila 15-tak sati kod privatnog instruktora koji je davao sate na istom autu kakvog sam kupila. Kad mi je auto stigao, onda sam s njim odvozila još par sati ali u mom autu. Nakon toga sam molila brata i tatu da idu samnom dok se ne uhodam, ali su oni toliko živčanili da sam ih otkantala i odlučila dalje nastaviti sama. Bilo je strašno. Radio nikako nije mogao biti uključen jer se nebih mogla koncentrirati. Radila sam glupe greške na početku i izazvala dosta trubljenja i nervoznih mahanja rukom
Al ja sam nastavila vježbati. Prvo sam išla samo nedjeljom dok je grad poluprazan, onda sam postepeno prelazila i na vožnje frekventnijim danima. Kretanje s uzbrdice sam vježbala na kosini koja je bila prilaz jednom napuštenom hotelu - tamo nisam nikog mogla udariti autom i mogla sam kliziti unatrag koliko sam htjela. Preznojavala sam se u vožnji ja mislih cijelu prvu godinu dana. Znam da sam sanjala dan kad ću moći otići od točke A do točke B, bez grča i panike. I došao je i taj dan S vremenom. Radnje ti postanu automatizirane (mijenjanje brzine, projeravanje mrtvog kuta...), već možeš dobro procijeniti svoju brzinu u odnosu na druge aute (npr. kod prestrojavanja i preticanja)...i sa svime time ti sigurnost raste.
Danas sam ponosni, vrlo solidan 14-togodišnji vozač
Ostao mi je samo jedan strah - strah od jake uzbrdice. Ne 'obične' uzbrdice, nego one na kojoj ti je auto maltene u okomitom položaju, a ti skoro da ležiš. Srce mi počne lupati ako moram stati i ponovo krenuti, a noge drhtati tako da nikako ne mogu pogoditi pravilan 'omjer' gasa, kuplunga i ručne. Zblesiram se, jbga. Netko drugi mora tada pokrenuti auto. Podignem ručnu, izađem van i ako sam sama, čekam da naiđe sljedeći vozač i 'podigne' mi auto na ravninu
Al to su vrlo rijetke situacije i srećom ne živim na nekoj od takvih strašnih kosina
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:36   #25
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Ostao mi je samo jedan strah - strah od jake uzbrdice. Ne 'obične' uzbrdice, nego one na kojoj ti je auto maltene u okomitom položaju, a ti skoro da ležiš. Srce mi počne lupati ako moram stati i ponovo krenuti, a noge drhtati tako da nikako ne mogu pogoditi pravilan 'omjer' gasa, kuplunga i ručne. Zblesiram se, jbga. Netko drugi mora tada pokrenuti auto. Podignem ručnu, izađem van i ako sam sama, čekam da naiđe sljedeći vozač i 'podigne' mi auto na ravninu
Al to su vrlo rijetke situacije i srećom ne živim na nekoj od takvih strašnih kosina

Panika, panika, panika...
Ma hajde nije to strašno, samo stisni malo više gas i odradi sve kao i inače... Obično se cure plaše dati gas i mrvicu proklizati kotačima, ništa autu ne bude a naučit ćeš s vremenom. Glupo je da to nisi u stanju savladati a možeš krenuti na normalnoj uzbrdici...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:49   #26
Nema uopce dvojbe da prebrza voznja i voznja pod utjecajem opijata je daleko opasnija i vise osudjujuca od prespore voznje.
Premda uglavnom vozim brze i naidjem na one "sporije" , nemam nikakve ljutnje na njih ukoliko je njihova voznja u granicama normale. Znaci ukoliko je ogranicenje 60km/h, a netko vozi 55km/h, nema nikakve osnove da se na tu osobu netko ljuti ili iskaljiva bijes, osim mozda onih sta naidju sa 100 ili vise na sat pa moraju kociti, al tko im kriv kad voze daleko iznad ogranicenja.
Takodjer kod sporije voznje ukoliko se i dogodi prometna nesreca u vecini slucajeva nema poginulih osoba.

I ja sam nakon polaganja vozackog pauzirao sa voznjom nekih 5g i mogu rec totalno zaboravio. Naucio sam natrag voznjom po ravnoj cesti izvan naselja. Trebalo je nekih 500km proc da bi ponovno stekao dobru praksu.
Inace na nekim brdskim cestama izvan naselja se da i lijepo nauciti kretanje sa rucnom, a i samo sa obicnom kocnicom, jer nije uvijek potrebno dizat rucnu kod manjih uzbrdica.
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:58   #27
Eo...žao mi je što nismo bliže, ja bih ti pomogla da otjeraš taj strah...zaista sam dobra u tome. Imala sam frendicu koja je zatvarala oči kad joj ide auto u susret, danas je izvrsna sudionica u prometu
Trebaš strpljenja, ne histerične i prepametne suvozače i mantru...JA TO MOGU...
__________________
Osebujna
hardy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 18:24   #28
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
Naravno da se ne slazes,ne slazemo se nit mi vozaci da ste nesigurni na cesti i da nas ugrozavate. Mislim da nema vozaca koji ne izbjegava autoskolu. Kolko sam se vec nagledala manevra zbog autoskole di drugi vozac zbog njih sam sebe ugrozava.
Penzici,autoskole i nesigurni vozaci nas uznemiruju i zbog vas dovodimo sebe u opasne radnje jer mi se neda iza tebe voziti 40 ako je ogranicenje 60 a znam da mogu se voziti 70 zbog tendencije.
Ako nije auto za tebe kupi radje skuter koji ide max 50(nije osobno)

Vidis ja imam abilitet da kako u svemu tako i u prometu, usredocim se na svoju putanju i svoj cilj te se prilagodim situaciji oko sebe .Meni ne smeta ato skola ,ne smeta mi penzic ni zena koja pretrcava cestu ,neki kombi u double park,dica iz pomorske po cesti za vrime odmora ili kad idu u -iz skole ..
Meni ti tih 5 min nema znacanje u zivotu jer ja sam ziheras pa uvijek krenem ranije bilo di da idem .
Ja sam nedavno imala situaciju na parkingu sam ostavila auto i isla u spizu ,zadrzala se duze i pri povratku netko je nepropisno parkira ( van crte za parkarinje )i meni ostavio jako malo prostora za manevar .(VJERUJEM DA BI 90%LJUDI tu izasli bez problema )no ja nisam .ja sam pokusala naprid-nazad po cm i dode neki covik kaze mi gospodo mucite se vidim ,ja cu vam gledat i reci .. i za 2 poteza sam bila out .Uredno sam se zahvalila coviku jel on promislija vidi glupace ,ko ti da dozvolu ,kozo etc ne znam ,nicim nije ostavljao takav dojam .
Vidis lipo ,kulturno mi pomoga ,a ti bi vjerovatno me promatra sa 5 m ,smija se ,cudija ,zva prijatelje ,snimija i stavija na youtobe etc .
Svak ima svoje veselje .Ne vidim poantu tvog postanja ,zbilja
__________________
Zbog jedne ljubavi s kojom se rodimo .....
Zloba je neograničeno oružje ograničenih ljudi!
spalatinaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 20:48   #29
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
O tome bi se dalo raspravljati na dugo i na široko. Moje iskustvo govori da osoba koja je iznadprosječan vozač može voziti brzo i uglavnom neće skriviti prometnu nesreću jer ima potrebnu vještinu osjećaj za promet oko sebe, no svejedno će doći do sudara jer su drugi vozači možda prosječni ili ispod toga pa će prekršiti neki prometni propis, oduzeti drugom vozaču prednost, presporo reagirati i slično. Kad se nesreća dogodi i glava otpadne sa ramena nije uopće važno tko je bio kriv...
Psihomotorika i to je to,a nesigurnima je to neprilagodjeno sa samim tim spadas vec u skupinu rizicnih.
Nema tu previse rasprave,sve ima svoje dobre i lose strane,puno je razloga zasto se dogadjaju nesrece al nerebaju nam na cesti jos onih koji nas svjesno ugrozavaju, kako god to nekoga vrijedjalo pa nije tu rijec o ljubavi da ces nekoga povrijediti i zivot ide dalje,mozes mu oduzet zivot jer se netko nakon 10 god ne voznje sjetio da bi sad auto.
Ja znam da nisam za motor kako god mi to privlacno djelovalo i necu si ga nikad kupiti. Sad bi mogla i ja kukat kako se rijesiti straha od motora.
Zakon se treba malo postroziti za novopecene vozace imal ti 18 ili 50god ili nek zabrane iznad 25 god uopce ici na vozacki.Nek se voziju 1-2 god obavezno sa iskusnim suvozacem.
Nije znati voziti znati samo prometne znakove i propise,treba se znati prilagoditi voznji.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 21:24   #30
Samo ću se složiti da ti trebaju dodatni sati jer jednostavno nisi imala prilike steći rutinu vožnje i pozitivna iskustva, a ne samo negativna. A normalno da ćeš kao vozač koji još nije svladao vještinu vožnje imati više šanse za negativna. Položena škola i 2-3 vožnje nakon toga ti to nisu mogli dati, pogotovo nakon toliko godina pauze. Nisam sigurna da bi nakon 11 godina pauze i netko tko je nekada imao rutinu, imao veliko samopuzdanje na cesti.

Poznanica je bila u tvojoj situaciji. Položila vozački i 15-ak godina nakon toga nije sjela za volan. Napravila je dvije stvari kad je kupila auto. Prvo je uzela dodatne sate u auto-školi. A drugo, isprintala je na papiru nešto poput 'Nova sam u prometu, hvala Vam na razumijevanju', i stavila to otraga u auto da bude vidljivo. Nekima je to bilo smiješno, ali ona kaže da su joj manje trubili s tim natpisom, slično kao što ljudi budu strpljiviji s autima koji imaju oznaku auto škole. Sad već vozi više od deset godina, prošla je cijelu državu uzduž i poprijeko više puta i sasvim je pristojan vozač.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 21:35   #31
Psihički nemrem puno pomoći, ali možda ako imate pitanja oko tehničke strane mogao bi oko nekih stvari pomoći.

Inače:
Veća je vjerojatnost da će doći do sudara na cesti ako se netko vozi 20kmh ispod ograničenja nego iznad.

Zamislite ovako. Vozite se 60 po slavonskoj, ostali idu 80 i prilazi ti kolona od 10 auta u obje trake, dovoljno je da jedan manje pazi te napravi kasno kočenje i onda ako se potrefi (što inače biva u praksi) da onaj iza njega također manje pazi dolazi do sudara, također moraju ljudi odraditi prestrojavanje i smanjuje se protok ceste.
Ukoliko ti voziš 100 i doletavas rulji koja vozi 80 usporiš na njihovu brzinu i to je to, a najgori slučaj je kad se poklope vozač od 100 i od 60 i tada je situacija najopasnija.

Vožnja pod opijatima je problem jer ljudi zapravo najčešće prilagođavaju brzinu po njihovoj procjeni što je najsigurnije. A kada ste pod utjecajem svega se manje bojite, tako i brzine...
elmaestro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 21:44   #32
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Molim obavijestite nas kada sjedate u auto da se mozemo maknuti s ceste. 😁

Mene je strah vozaca koje je strah voznje.😨

Ako vas je strah, radije se nemojte upustati u to, jer ne upravljate samo svojim vec i tudjim zivotima.
Potpisujem molbu.

U današnje vrijeme kada su i taksiji puno povoljniji i s razvijenijim gradskim prijevozom, izazvati kaos u prometu jer, eto, svi moraju moći i znati voziti ...
Cranesbill is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 21:48   #33
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Kako pobijediti paničan strah od vožnje?
nauci dobro uobicajene rute (posao, obitelj, prijatelji) i vozi kad nema guzve po gradu. na tim ces rutama steci samopouzdanje (vec znas tko je gdje u prednosti, kad skreces i sl, tako da nema potrebe za "razgledavanjem" prometnih znakova). samim tim ces stjecati i ono sto je jako vazno za voznju, a to je pracenje prometa oko sebe. svi mi koji vozimo znamo da je nasa sigurna voznja tek dio price i da je uzasno vazno pratiti promet oko sebe (pjesake, nesmotrene vozace i sl). recimo ja sam danas predvidjela da ce zena prelaziti cestu (brzo je hodala, gledala u pod i naglo odlucila preci cestu. inace, zupanijsku brzu cestu). da sam bila fokusirana "samo" na svoju voznju, mogla sam je, boze me sacuvaj, i pokupit. isto tako znam koje su ceste nepregledne i vozim opreznije (u jednoj takvoj mi je lik na motoru oduzeo prednost, nije se niti zaustavio! problijedio je kad je skuzio sto se dogodilo. na njegovu srecu ja sam vozila dovoljno oprezno da sam se zaustavila i propustila ga).

hocu reci, samo polako i strpljivo. ne dozivljavaj prevec ove nabrijane i agresivne vozace (to su ovi sto vjecito trube, oni koji su ti na dupetu od auta tako da im vidis nestrpljivu nadrkanu facu u retrovizoru, jer eto zbog tebe ne mogu letjeti kako bi inace, itd.)

uglavnom, sjeti se i koliko nepismenih budala s kvocijentom koji ne prelazi 100, takodjer vozi i glumi Niki Laudu na cesti. a ti si ipak, koliko vec znamo po ovom forumu, inteligentno bice, te uistinu nema razloga da ne pobijedis taj strah od voznje.

uzbrdica. to vjezbaj negdje di bas nije prometno. i ne tresi se ako se auto ugasi. dogadja se (reci sa smjeskom da je to zbog novih cipela s kojima jos nisi na "ti" s djonom ). jedino sto u tom trenu pazi da ti je ruka na rucnoj ili noga na papucici od kocnice, tako da se ne zalijepis u koji skupocjeni primjerak iza sebe) (iza mene je jednom bio Kerum i nabio mi se na guzicu auta, nije ni drzao potreban razmak...steta sto nisam malo "kliznula" )

za godinu dana ces i ti letiti Savskom, ulijetati izmedju tramvaja (sve po propisima i tamo di se smije, molim lijepo!)
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.

Zadnje uređivanje Azz : 14.06.2017. at 22:30.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 21:50   #34
Elmaestro
Tocno to,nema tu emotike jbga to je voznja prilagodi se ili se idi ucit na poligon.
ili kad sam na ac a naseru se na lijevu traku oni koji voze 100 i takvih je more,da bude ironicnije bas kad se ide na more,sad ti budi j..skoncentriran na te prostite na izrazu idiote koji nikog ne sljive i voze po svom na traci za prestizanje i tako par h trubit,blendat,nabijat se u guzicu da ti se uopce sjete maknuti i onda oni tebi kazu sa rukom dal si normalan a sami te sprovociraju da krsis pravila voznje
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 22:46   #35
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
voze po svom na traci za prestizanje i tako par h trubit,blendat,nabijat se u guzicu da ti se uopce sjete maknuti i onda oni tebi kazu sa rukom dal si normalan a sami te sprovociraju da krsis pravila voznje
kultura voznje je jednaka i kod tih koji voze u lijevoj traci, kao i kod ovih sto ne drze razmak, blendaju i trube. sto ti imas blendat i trubit? jel vozis krv? organe za transplataciju?
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 23:20   #36
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Da se smije voziti maksimalno 20/h i da se ukinu trube u autima onda bih vozio
ajme, u drugoj bih mogla voziti cijeeeeeeeeli životn

Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Molim obavijestite nas kada sjedate u auto da se mozemo maknuti s ceste. 😁

Mene je strah vozaca koje je strah voznje.😨

Ako vas je strah, radije se nemojte upustati u to, jer ne upravljate samo svojim vec i tudjim zivotima.
erm...ja zato ne vozim. jer sam svjesna da sam opasnost za druge ljude. jednom sam vozila 40. i ljudi koji su vozili iza mene su uljetali u škarice jer nisu mogli čekati. tad sam zadnji put vozila.



Quote:
calea kaže: Pogledaj post
Čega te najviše strah?
mene pogibije. moje vlastite, drugih ljudi, i tak.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 23:45   #37
Ja vozim električni bicikao. Ne treba vozačka a juriš ko blesav. No nije za zimu i velike udaljenosti.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 01:04   #38
Quote:
space_xd kaže: Pogledaj post
Strasna si. Jbga isla si u tom smjeru wrong way.
Da ublazim ove tenzije, dobar pokusaj da prevladas strah je taj da uzmes sa sobom nekoga kome vjerujes u voznji i ko ti se cini dobar i odes nekud na makadam,samo nemoj to krivo protumaciti pa da ne zavrsite na zadnjem sjedistu
cilj je da ucis od osobe kojoj vjerujes on ce te ionak navoditi i ohrabljivati,kasnije mozes ako i zelis mu se zahvaliti na zadnjem sjedistu
Imaj par h voznje na makedamu pa dok skupis muda idi na poligon pa onda na cestu,to moze trajati 100h 10h ili 1h procijenit ces sama kad ces biti spremna.
Svi drugi savjeti su mozda tebi dragi ali za nas vozace teroristicki
Moj auto nema stražnjih sjedala

Savjeti su mi besmisleni. Mene zanima kako se riješiti straha od vožnje, A ne što iskusni vozači misle o onima bez iskustva.

Odvozila sam sate s instruktorom, s prijateljicom, mamom... Nisam izašla na cestu dok nisam prošla i poligon i uličice po kvartu i napuštena parkirališta.

Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Da budemo na čisto. Postoje ljudi kojima rukovanje automobilom jednostavno leži i mogli bi smo reći da su talentirani za to, a postoje i osobe koje se za volanom slabo snalaze.
To nije prepreka da sjednemo za volan već dapače da uložimo malo veći trud u praksu s kojom ćemo dobiti određenu rutinu špri upravljanju vozilom u prometu.
Za to je potrebno vrijeme, najprije na poligonu da se ovlada komandama, zatim prostornom orjentacijom prilikom kočenja i parkiranja, polaska na uzbrdici i slično, zatim ide prostornaorjentacija u prometu.
Većina vozača koji su za volanom tijekom kilometara i kilometara nesvjesno rukuje komandama i dobije osjećaj prostora što se dogada ispred-iza i oko vozila, vozači iskustveno nauče pretpostavljati i ponašanje vozila ali i drugih sudionika u prometu.
To je jednostavno vještina kao i svaka druga, kao da te netko posjedne za viljuškar i kaže hajde sad iskrcaj ovu paletu sa kamiona. Nitko od nas to ne zna, neki sjednu i malo po malo uhvate komande, neki se muče i sljedeći dan a drugi su već istovarili cijeli kamion.
Dakle samo hrabro, najprije vježbati i vježbati na poligonu, zatim negdje na otvorenoj cesti a potom u gradu među živim i živčanim prometom koji traži praksu, predviđanje i snalaženje.

Tvoja situacija je realnost mnogih žena, mnoge su položili pa odustale zbog straha od toga da ne ozljede nekog ili da ne učine neku štetu na vozilu. Ne treba posustati, samo treba malo više parkse...
Ja znam da od mene nikad neće biti dobrog vozača. Nemam predispozicije za to

Quote:
harderfaster kaže: Pogledaj post
Eo...žao mi je što nismo bliže, ja bih ti pomogla da otjeraš taj strah...zaista sam dobra u tome. Imala sam frendicu koja je zatvarala oči kad joj ide auto u susret, danas je izvrsna sudionica u prometu.
Trebaš strpljenja, ne histerične i prepametne suvozače i mantru...JA TO MOGU...
Imam tu mantru Recimo, kad idem prema poslu nisam previše nervozna jer je ruta jednostavna i nemam nikakvih zahtjevnih uzbrdica, križanja ili išta slično. Na povratku me mučila ta uzbrdica pa sam dnas našla novi put do doma. Odvozila sam bez greške, iako sam ostala sat vremena duže na poslu i popušila dvije cigarete dok sam skupila hrabrost sjesti u auto.

Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
nauci dobro uobicajene rute (posao, obitelj, prijatelji) i vozi kad nema guzve po gradu. na tim ces rutama steci samopouzdanje (vec znas tko je gdje u prednosti, kad skreces i sl, tako da nema potrebe za "razgledavanjem" prometnih znakova). samim tim ces stjecati i ono sto je jako vazno za voznju, a to je pracenje prometa oko sebe. svi mi koji vozimo znamo da je nasa sigurna voznja tek dio price i da je uzasno vazno pratiti promet oko sebe (pjesake, nesmotrene vozace i sl). recimo ja sam danas predvidjela da ce zena prelaziti cestu (brzo je hodala, gledala u pod i naglo odlucila preci cestu. inace, zupanijsku brzu cestu). da sam bila fokusirana "samo" na svoju voznju, mogla sam je, boze me sacuvaj, i pokupit. isto tako znam koje su ceste nepregledne i vozim opreznije (u jednoj takvoj mi je lik na motoru oduzeo prednost, nije se niti zaustavio! problijedio je kad je skuzio sto se dogodilo. na njegovu srecu ja sam vozila dovoljno oprezno da sam se zaustavila i propustila ga).

hocu reci, samo polako i strpljivo. ne dozivljavaj prevec ove nabrijane i agresivne vozace (to su ovi sto vjecito trube, oni koji su ti na dupetu od auta tako da im vidis nestrpljivu nadrkanu facu u retrovizoru, jer eto zbog tebe ne mogu letjeti kako bi inace, itd.)

uglavnom, sjeti se i koliko nepismenih budala s kvocijentom koji ne prelazi 100, takodjer vozi i glumi Niki Laudu na cesti. a ti si ipak, koliko vec znamo po ovom forumu, inteligentno bice, te uistinu nema razloga da ne pobijedis taj strah od voznje.

uzbrdica. to vjezbaj negdje di bas nije prometno. i ne tresi se ako se auto ugasi. dogadja se (reci sa smjeskom da je to zbog novih cipela s kojima jos nisi na "ti" s djonom ). jedino sto u tom trenu pazi da ti je ruka na rucnoj ili noga na papucici od kocnice, tako da se ne zalijepis u koji skupocjeni primjerak iza sebe) (iza mene je jednom bio Kerum i nabio mi se na guzicu auta, nije ni drzao potreban razmak...steta sto nisam malo "kliznula")

za godinu dana ces i ti letiti Savskom, ulijetati izmedju tramvaja (sve po propisima i tamo di se smije, molim lijepo!)
Već to i radim, samo me zanimalo da li taj strah ikad prestane i može li se nekako ublažiti. Ja sam u stanju odgađati povratak doma s posla jer znam da moram sjesti u auto. Čak ne osjećam toliku paniku kad vozim, samo me hvata panika kad razmišljam da moram voziti
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 07:10   #39
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
kultura voznje je jednaka i kod tih koji voze u lijevoj traci, kao i kod ovih sto ne drze razmak, blendaju i trube. sto ti imas blendat i trubit? jel vozis krv? organe za transplataciju?
Da tipicno razmisljanje nekoga ko ne zna cemu sluzi lijevi trak.
Lijevi trak sluzi za PRETICANJE,to je PROPIS.
Problem se stvara kada se netko namjerno ne zeli vratiti u desni trak i stvara KOLONE. Zasto ja tebi ne bi dala do znanja da se maknes? Svi mi takvog trebamo preticat na desnom traku? Ko je tu budala,ja koja ti dajem do znanja da se maknes s trake za preticanje ili ti koji se ne zelis maknuti a iza tebe vec 10 auti?
Ides preticat,vratis se na svoj trak i sve 5,ali uvijek se nadje pametnjakovic koji vozi samo po svom i ne zna cemu sluzi retrovizor.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 07:40   #40
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Moj auto nema stražnjih sjedala

Savjeti su mi besmisleni. Mene zanima kako se riješiti straha od vožnje, A ne što iskusni vozači misle o onima bez iskustva.

Odvozila sam sate s instruktorom, s prijateljicom, mamom... Nisam izašla na cestu dok nisam prošla i poligon i uličice po kvartu i napuštena...
Cilj uspjeha je u ponavljanju.
10 god ne vozit auto to je kao da ja stanem sa pisanjem u nizem razredu osnovne i ne pisem 10 god ali kazem znam drzati olovku u ruci. Ponavljam ako nije dovoljno 10h produzi makar i na 1000h.Trebas razvijati svoje psihomotoricke sposobnosti ako naravno ide,nisu svi za sve,sigurno si i ti bolja u necemu u cemu sam ja jako losa.

Vratimo se na strah,sve dok ti tvoj mentalni skop radi na takvom nivou tesko ces doci do nekog ciljanog rezultata. Sto sa tim mislim? Reci cu ti to bez imalo emocija,nisi u poziciji da odbijas savjete i opaske iskusnog vozaca samo zato jer se tebi nije svidio pristup,radi se o strahu od voznje i trebas sagledati i stranu u koju se zelis uklopiti,tako se i tim dijelom suocavas sa strahom jer nemas samo strah od voznje nego i od drugih sudionika u prometu.
space_xd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:29.