Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2017., 21:19   #321
Da, pročitao prvih 6 poglavlja i one pričice iz dodataka (dodatak 1 još nisam čitao ), još malo
malo mi je smješno kak su prožderali one jadne invalide koji su se jedva dovukli do Arke
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 22:20   #322
Pročitao. Bakker je lud. Nije mogao više zakomplicirat.
Mnogo toga neshvatljivo, Savjet se pokazao kao hrpa klaunova. Jbt, kao da nisu ista grupa iz vremena prve knjige i ove zadnje.

Najveće razočarenje je Mimara. Gdje je na kraju Bog Bogova? Judging Eye se pokazao beskoristan.

Ne znam, valja ovo precesuirati. Nisam previše razočaran, ali jesam zbunjen.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 23:04   #323
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Pročitao. Bakker je lud. Nije mogao više zakomplicirat.
Mnogo toga neshvatljivo, Savjet se pokazao kao hrpa klaunova. Jbt, kao da nisu ista grupa iz vremena prve knjige i ove zadnje.
Najveće razočarenje je Mimara. Gdje je na kraju Bog Bogova? Judging Eye se pokazao beskoristan.
Ne znam, valja ovo precesuirati. Nisam previše razočaran, ali jesam zbunjen.
Ja sam pri kraju, u zlatnoj sobi.
Kaj se dogodilo s Kellhausovim unukom, di je isti nestao, bio je kod scyvedija ?
Ali pročitao sam spoilere, pa znam kaj ide di
Zanima me samo kako će se izvesti taj kraj...
Kraj Savjeta mi ima smisla. Prije ili kasnije su morali spu*iti.
To se, kao što je rekao sam Kellhus, lijepo vidi poslije Dagolasha. Ili Splatolasha
Zakomplicirao je da mi mogao napraviti kraj, zadnju trilogiju.
Ali moram još pročitati zadnja poglavlja da mogu donjeti mišljenje.
Zasad mi je knjiga tak-tak. Neke stvari su mi ok, a na nekima mi se spava
ps. ak imaš prethodni nastavak pošalji ga na mail, možda ga imam negdje na poslu, ali nisam zicer
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2017., 23:57   #324
Pa morali su spušiti ali baš tako naivno.......ne znam, mileniji inteligencije da su rastureni tako lako pa bili to i Dunyaini.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 01:22   #325
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Pa morali su spušiti ali baš tako naivno.......ne znam, mileniji inteligencije da su rastureni tako lako pa bili to i Dunyaini.
A gle, pročitao sam spojlere prvo, pa mi nije čudno
No dobro, zato i je krenuo u priču o tome kako su svi oni djelo Tekne.
U principu, ispada kako kada postoji neBog nema više poroda, a kako je on srce arke/arka da je brod jednostavno bio stvar za čišćenje planeta...
Samo je pitanje za koga
Što se tiče samih zbivanja, mislim da je jednostavno, jedino me muči kada (i radi čega, čini se Kelmonasa) je nestao Gospodar pakla.
Ono što prvo vide svi je iluzija, leteći neBog. Vojnici ga valjda ne osjete radi količine s*anja kojeg su napravili, a Mimara radi poroda.
Kellhausova sudbina je opisana od strane glave, i dalje je sve jasno.
Cnauira kasnije zaposjeda Gospodar pakla, nema pojma kaj se dogodilo i traži "svoj komad" od Kellhausa...
Pitanje je samo u kojem djelu Vanjštine je Kellhaus. Kod Gospodara Pakla sigurno nije...
No realno, bolje i Druga apokalipsa, nego Pakao na zemlji, zar ne?
Bilo bi zanimljivo da Kelhaus potamani sve bogove (bila je neka priča s 99 kamena u prethodnoj knjizi), no opet, oni bi trebali gledati naš svijet na način na koji programeri gledaju kod, odnosno biti izvan vremena...
Na kraju, može se samo reći da ništa nije rješeno i da je Kellhaus doživio sudbinu svog oca na kraju knjige.
Toliko blizu cilja, a sjebe ga sin
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 17:57   #326
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
No dobro, zato i je krenuo u priču o tome kako su svi oni djelo Tekne.
Strojevi od mesa, da. Meni se učinilo da je njima uvijek netko upravljao. Prvo Arka pa kasnije NonMeni što su im se pridružili, a na kraju Shriautas(piše li se tako?).
Quote:
a kako je on srce arke/arka da je brod jednostavno bio stvar za čišćenje planeta...
Samo je pitanje za koga
Za Očeve Inchoroia? Bakkerova ideja da je Arka moćna mašina me podsjeća na rpg igru Mass Effect gdje su također mašine-svemirski brodovi svakih par milijuna godina "čistile" svemir od živih bića ne bi li održali ravnotežu u sustavu.
Quote:
Što se tiče samih zbivanja, mislim da je jednostavno, jedino me muči kada (i radi čega, čini se Kelmonasa) je nestao Gospodar pakla.
Mislim da je Kellhus kontrolirao Ajoklija i da je u trenutku kada je ugledao Kelmomasa potisnuo Ajoklija, ali dodir chorae ga je usmrtio. A Ajoklija vratio u Outside?
Quote:
Ono što prvo vide svi je iluzija, leteći neBog. Vojnici ga valjda ne osjete radi količine s*anja kojeg su napravili, a Mimara radi poroda.
Ovo isprva nisam shvatio, mislio sam da je Kellhus unutar sarkofaga.
Quote:
Kellhausova sudbina je opisana od strane glave, i dalje je sve jasno.
Cnauira kasnije zaposjeda Gospodar pakla, nema pojma kaj se dogodilo i traži "svoj komad" od Kellhausa...
E sad sam ponovo pročitao taj dio, djeluje kao da je Ajokli u njemu ali nisam siguran.
Quote:
Pitanje je samo u kojem djelu Vanjštine je Kellhaus. Kod Gospodara Pakla sigurno nije...
U Paklu je sigurno njegova duša, samo čini se da Ajokli još nije tamo(ako je u Cnauiru).
Quote:
No realno, bolje i Druga apokalipsa, nego Pakao na zemlji, zar ne?
Bilo bi zanimljivo da Kelhaus potamani sve bogove (bila je neka priča s 99 kamena u prethodnoj knjizi), no opet, oni bi trebali gledati naš svijet na način na koji programeri gledaju kod, odnosno biti izvan vremena...
Na kraju, može se samo reći da ništa nije rješeno i da je Kellhaus doživio sudbinu svog oca na kraju knjige.
Toliko blizu cilja, a sjebe ga sin
Druga Apokalipsa je samo predvorje Pakla za one koji umru. Za 144 tisuće duša koji ostanu.....znači nešto drugo, vječni život ili oblivion od Outside.

Na kraju se Dunyaini pokazali kao najgora bića od svih.
Ako je mehanizam Ne-Boga samo srce Arke, ispada da gorivo može biti samo veoma snažna duša(kraljevska?). Ne znam jel igdje spominjano jesu li pokušali s dušom Nonmena? Tek s Nau-Cayutijem uspjevaju......zar nije logičnije da bi duša nekog od potomaka Cu'jara-Cinmoia bila prikladnija.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 19:42   #327
Što se tiče Arke, ona zatvara Outside dok je ono što je u carapaceu samo gorivo?

Zašto su Anasurimbori dobro gorivo onda? I dobro je pitanje, zašto ne koriste Nonmene ako trebaju jake duše?

I ovo s prokletstvom, ako zatvore Earwu od Outside, što to točno znači? Da oni koji umru više ne idu u pakao ili da nema umiranje više? Jer Inchoroi su pokušavali skinuti prokletsvo sa sebe a nisu uspjevali.

Možda je Kellhus zatvorio Ajoklia na Earwi, a on sam je dozvolio da ga ubiju i da završi u Outsideu. Pa će tamo pobiti bogove i na taj način prekinuti prokletsvo. A Ajokli je prevaren, a nije on prevario Kellhusa.
Jer je rekao da ga ne vidi kako ga žderu, nego kako on ždere druge.
raštevićan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 20:43   #328
Da, ali ono "K-Kel? What are yo...." mi zbilja djeluje kao da je jako iznenađen bio.

Mada dobro si ukazao, ako je gledajući u Inverse Fire vidio sebe kako ždere druge, a negdje su rekli da IF pokazuje ono što će se dogoditi, što se već dogodilo.....možda to znači da je Kellhus sada zauzeo mjesto Ajoklija u Paklu.

I da, jel vama čudan onih par kratkih dijelova koji započinju s "Vile Angel"? Neki likovi nešto kemijaju, imaju neke razne nazive ali nije mi jasno jesu li daleka prošlost ili sadašnjost?

I to za Arku, ja sam shvatio da je to bilo kao neko "živo" stvorenje/mašina s ogromnom inteligencijom i da je carapace srce toga. No Arka je crkla, što znači da je ono što je pokretalo carapace negdje iscurilo/nestalo. Inchoroi i Savjet nisu znali kako sve to funkcionira, samo da trebaju dušu za pokrenuti carapace.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2017., 23:39   #329
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Strojevi od mesa, da. Meni se učinilo da je njima uvijek netko upravljao. Prvo Arka pa kasnije NonMeni što su im se pridružili, a na kraju Shriautas(piše li se tako?).
Dobro, neko vrijeme su (pod Silom) bili i samostalni :zu bo:
Shauriatas (varaoc bogova).
Kao saur (samo sa š) iatas
http://princeofnothing.wikia.com/wiki/Shae%C3%B6nanra
Kada su bili nonMeni, vladao je Sil (jedan od njih samih)
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Za Očeve Inchoroia? Bakkerova ideja da je Arka moćna mašina me podsjeća na rpg igru Mass Effect gdje su također mašine-svemirski brodovi svakih par milijuna godina "čistile" svemir od živih bića ne bi li održali ravnotežu u sustavu.
Imaš sličnu priču i u Warhammeru 40k.
Ovdje ne bi trebalo biti tako
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Mislim da je Kellhus kontrolirao Ajoklija i da je u trenutku kada je ugledao Kelmomasa potisnuo Ajoklija, ali dodir chorae ga je usmrtio. A Ajoklija vratio u Outside?
Kontrolirao ili varao
Kel je razbio sliku, da. To se zove vizualiziranje, ako se ne varam (samo je ovo na malo većem nivou).
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Ovo isprva nisam shvatio, mislio sam da je Kellhus unutar sarkofaga.
Ja sam prvo pročitao spoillere. Nije mi se dalo čitati tekst dva puta, pa sam načelno znao na kaj trebam paziti.
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
E sad sam ponovo pročitao taj dio, djeluje kao da je Ajokli u njemu ali nisam siguran.
Taj dio u kojem traži svoj cut je dio koji sigurno govori o njemu.
Bar se meni tak čini.
To je isto pretpostavljeno na Drugoj apokolipsi, pa bi trebala biti sigurnost
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
U Paklu je sigurno njegova duša, samo čini se da Ajokli još nije tamo(ako je u Cnauiru).
Ne bi trebalo biti tako.
Onostrano je ogromno, duša ne mora završiti u Ajoklijevom paklu.
Veza između Ëarwe i Onostranog nije vremenska.
Vrijeme ondje ne protiče na isti način kao i u ëarwi.
Bogovi/demoni gledaju zbivanja u ëarwi kao film. Možeš premotat, vratit natrag, skočiti unaprijed...
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Druga Apokalipsa je samo predvorje Pakla za one koji umru. Za 144 tisuće duša koji ostanu.....znači nešto drugo, vječni život ili oblivion od Outside.
Ako umreš, svejedno si mrtav. Duša ti se svejedno sudi, pravila su ista.

Za tih 144, znači svašta.
Oni su svejedno smrtni, samo ih bogovi ne vide.

Zapravo dobro pitanje je što se događa kad netko umre tada
Koliko sam skužio, cijeli planet je zatvoren za onostrano, pa bi bila bitna samo njihova volja ?
Izjednačenje objekta i subjekta?
Konačno preljevanje Onostranog u ovaj svijet, samo što svi demoni i bogovi ostaju vani ?

Koja je uloga "nesvjesnog boga-zombija", odnosno neBoga u tome svemu? Da li se to događa samo njemu (njegova volja ide dalje) ili ?
Jer i njega netko kontrolira...

Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Na kraju se Dunyaini pokazali kao najgora bića od svih.
Mislim da je tu malo pretjerao.
5 njih su preuzeli Savjet i nastavili s njegovim metodama.
A Kellhaus je napravio sranje, prokleo sve da bi postigao spasenje...
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Ako je mehanizam Ne-Boga samo srce Arke, ispada da gorivo može biti samo veoma snažna duša(kraljevska?). Ne znam jel igdje spominjano jesu li pokušali s dušom Nonmena? Tek s Nau-Cayutijem uspjevaju......zar nije logičnije da bi duša nekog od potomaka Cu'jara-Cinmoia bila prikladnija.
Anasurimbori imaju nonmenske krvi u sebi. Valjda radi mixa?

Inače, pitanje je i tko je gledao u vatru. Kellhaus ili Ajokli?
Ajokli je prevaren, ali i iznenađen. Nije dobio što je htio, upleo se Kell...

Zatvaranje Onostranog bi trebalo značiti da duša nema kamo otići. E sad, što se točno događa...

Vail angel, zar to nije bila priča o magu koji je pokušavao prizvati ciphranga preblizu pakla Zlatne sobe, pa ga je ovaj pojeo?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 11:15   #330
Inače, ako je bitan samo broj, Savjet se zeznuo.
NeBog sprečava sva rođenja, zar ne?
Budale su trebale samo čekati
Na wiki ima zanimljivih teza;
https://en.wikipedia.org/wiki/R._Scott_Bakker

O informacijskom obzoru, percepciji sadašnjosti, psihologiji masa
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 16:30   #331
E, a što mislite o tezi da je Kellhus u Akkinom sinu?
Neki kažu da je u drugoj glavi. Jedan je spomenuo iz prošlih knjiga što je Kosoter rekao, da su neke duše jednostavno prečvrste za pakao.
Kako bilo, Kellhus je Ciphrang što u najmanju ruku znači da ždere druge u Outside. Tamo nema linije vremena što može značiti svašta pa i da cijelo vrijeme promatra što se događa u Earwi. Bakker je zašao u neke veoma duboke vode metafizike.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 22:43   #332
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
E, a što mislite o tezi da je Kellhus u Akkinom sinu?
Neki kažu da je u drugoj glavi. Jedan je spomenuo iz prošlih knjiga što je Kosoter rekao, da su neke duše jednostavno prečvrste za pakao.
Kako bilo, Kellhus je Ciphrang što u najmanju ruku znači da ždere druge u Outside. Tamo nema linije vremena što može značiti svašta pa i da cijelo vrijeme promatra što se događa u Earwi. Bakker je zašao u neke veoma duboke vode metafizike.
Taj dio upitan.
Pazi, što ako je osoba koja je gledala u vatru Ajokli, a ne Kellhus?
Ako je demon, onda bi trebao biti već neki koji postoji.
A sad, ne može biti Ajokl, ako ga ovaj traži naokolo...
Ili je možda samo Ciphrang, no...
Čovjek je napravio ogroman genocid i bio spreman izručiti svijet Ajoklu. Onak, taj bi trebao postati nešto poprilično gadno.
Ovo s vremenom, je koma.
Bila je i priča da će pobiti bogove, e sad...
Tko zna kaj je mislio, mali Kell mu je u svakom slučaju s*ebao planove (iako ga je 2 puta izvukao), no opet valjda je imao i B varijantu...

Sad je pitanje kad će krenuti 3. trilogija (za sada je samo najavljena kao duologija...).

Nije odgovorio ni na boga bogova (ukupni gestalt svih bogova, odnosno vidova boga), ni nul boga (tu nulu baš i nisam skužio), ni pojedine bogove (koji su zapravo oooooogromni demoni), ni samotnog boga (malog od arapa, koji nije isto kao bog bogova), niti onu prazninu u koju neLjudi vjeruju.
Niti zašto su sad ljudi uspjeli složiti neke stvari koje ni neljudima nisu pošle za rukom...
Niti koja je poanta arke...
No neke filozofije će vjerojatno preskočiti.
Da li se tko uopće sjeća "kanala duše" iz Princa ničega, zbivanja nakon zatočeništva u Knjižnici (frend od Akke kojeg je išao spašavati)?
Tako će i neka od ovih pitanja proć...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 23:07   #333
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Taj dio upitan.
Pazi, što ako je osoba koja je gledala u vatru Ajokli, a ne Kellhus?
Ako je demon, onda bi trebao biti već neki koji postoji.
A sad, ne može biti Ajokl, ako ga ovaj traži naokolo...
Ili je možda samo Ciphrang, no...
Čovjek je napravio ogroman genocid i bio spreman izručiti svijet Ajoklu. Onak, taj bi trebao postati nešto poprilično gadno.
A to je u biti vrlo vjerojatno zar ne? Da je Ajokli preuzeo još od onog svetog rituala kad je Kellhusa Sorweel htio ubiti, a Kel je spriječio takvo nešto.
Mimara ga je htjela pogledati s Okom ali Oko se nije otvaralo......jer možda to nije bio Kellhus.
No jedno moram priznati, tko god bio u Kellhusu, onih par poglavlja kad suvereno kroči kroz Incu-Holoinas je nenadjebivo. Doslovce je ušetao na mjesto kojeg su se Nonmeni i Ljudi užasavali kao da ulazi u jebeni dućan.

I onda ga sjebe mali luđak.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 09:44   #334
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
A to je u biti vrlo vjerojatno zar ne? Da je Ajokli preuzeo još od onog svetog rituala kad je Kellhusa Sorweel htio ubiti, a Kel je spriječio takvo nešto.
Mimara ga je htjela pogledati s Okom ali Oko se nije otvaralo......jer možda to nije bio Kellhus.
No jedno moram priznati, tko god bio u Kellhusu, onih par poglavlja kad suvereno kroči kroz Incu-Holoinas je nenadjebivo. Doslovce je ušetao na mjesto kojeg su se Nonmeni i Ljudi užasavali kao da ulazi u jebeni dućan.
I onda ga sjebe mali luđak.
Obično je tako

Ulaz je jeben, da
A od Arke su sada ostali samo ostaci. Jedan rog i komad pod zemljom.

Ajokli ne može biti u cijelom tom razdoblju, jer isti vidi Kela. Bog ne vidi neBoga.
To i, Ajokli valjda ne bi pokazao sućut (no opet, ako je obećao/dogovorio se s Kellhusom da mu neće dirati familiju...).
Mene zanima di je Kellhus.
Ajokli ga ne vidi, a duša mu negdje je.
S time da vrijeme u Onostranom prolazi drugačije nego ovdje, pa bi ga trebao vidjeti/osjetiti.
Kellhus je imao plan potamaniti bogove, bila je neka priča o foreshadowingu sa Surwivorom i onih 99 ptica kojih se ubijaju s jednim kamenom ili njih 100, od kojih samo jedan ostaje.
E sad, uopće mi je teško zamisliti što će se dogoditi na tom planu, ili što se uopće trebalo dogoditi.
Ovo s Okom si dobro vidio, iako Mimara vidi s okom i neBoga, i to kao čistog?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 22:59   #335
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Mene zanima di je Kellhus.
Pogledaj moju lokaciju.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 23:18   #336
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Pogledaj moju lokaciju.
Haha, dobar
Ne znam zašto, ali ovog Malowebi-a čitam više kao Malojebija

Čitao sam na Apokalipsi rasprave o tome.
Imalo bi mi smisla da je umro, onak i krajem prve Trilogije mu je umro stari koji je isto imao sve "splanirano"...
Samo što bi onda cijeli serijal bio o Akki
Bit će zanimljivo gledati kretanje neBoga.
Iako ovaj nema zaštitu kontra magije, pa
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 23:27   #337
Ha, iz one glave sigurno ništa ne jebe.

Sasvim sigurno da Kellhus nije skroz mrtav. Ili harači u Outside ili je napravio ono što i Shauriatas, dio duše je u Earwi što sprječava pravu smrt.

Tamo spekuliraju da njih dva imaju deal još od Circumfixiona.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 09:04   #338
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Ha, iz one glave sigurno ništa ne jebe.
Imao si jednu epizodu doktora Who-a gdje je od jedne cure ostala samo faca ili glava.
Nešto kao slika koja se može protegnut u 3 dimenzije
Na kraju epizode lik izvali da svejedno ima i nekakav seksualni život s njom
Sve se može kad se hoće

No da, meni ime baca na tu asocijaciju, a ime je postojalo i dok nije bila samo glava
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Sasvim sigurno da Kellhus nije skroz mrtav. Ili harači u Outside ili je napravio ono što i Shauriatas, dio duše je u Earwi što sprječava pravu smrt.
Ovo s djelom duše ti nije loša ideja
Iako mi nije jasno kako možeš uopće podijeliti dušu, da ne pričam ako ju dijeliš između 2 svijeta?
Što je točno napravio Shauriatas, zaboravio sam?
Meni sada pada na pamet ona lutkica.
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Tamo spekuliraju da njih dva imaju deal još od Circumfixiona.
To bi imalo smisla.
Iako je u knjigama spominjao neBoga.

Problem je sljedeći. Kellhus, odnosno Ajokli je zatiltao kao i WLW2 kada se nešto dogodilo izvan njegovog predviđanja.
Jer on je vidio tok događaja , vizualizirao ga i trebalo ga je samo još "odigrati".
Ako je bio Ajokli, a pojavio se neBog, odnosno malac, on ga nije vidio, samo je čuo glas.
Ako je bio Kellhus, opet sama njegova pojava je dovoljna za par sekundi gubitka kontrole.
To je taj prijelaz iz normalnog u slano stanje koji je manje više svima jasan
Sad je problem s vremenom.
Vrijeme izvana ne funkcionira na isti način kao i vrijeme tu.

Možemo li pretpostaviti da je za bogove ovo područje nešto kao igrica?
Jedini je problem što bi duše kod njih trebale uvijek biti, a oni ih probavljati cijelo vrijeme.
Dakle, bogovi bi trebali znati sve što će se dogoditi, niti jedna točka ne bi trebala biti bitna.
No onda ti je upitna sama njihova sloboda, ako se sve odigralo

Da Kellhus harači vani, drugi bogovi bi ga osjetili. No opet, osjetili su ga i prije
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:27   #339
Pročitao 7 knjiga u dahu, koliko je dopuštalo vrijeme i ne uvijek najlakši leksik kojeg rabi Bakker.

Svašta sam pročitao u zadnjih dvadesetak godina, no malo što me toliko ''začaralo''. Ono kad si razdiran imeđu želje da gutaš stranice, i želje da što sporije čitaš jer se prebrzo bliži kraj. Razumijem i kritike iznesene ovdje, no za mene je ovakav spoj fantasyja i filozofije sam vrh. Ne znam, nakon Bakkera se primjerice Abercrombie čini kao dječja pričica...

Priče o potkradanju ranijih fantazista su deplasirane - svi oni ''kradu'', ali ne jedni od drugih, nego od arhetipova koji rezoniraju s nečime u nama. Netko više, netko manje uspješno.

Već na kraju TGO sam vidio da bi bilo potrebno drugo čitanje obzirom na sva kasnija saznanja, i toliko sam navučen da razmišljam odvažiti se na isto u vrlo kratkom vremenu.

U smislu izgrađenosti, kompleksnosti i uvjerljivosti svijeta Bakker apsolutno parira Martinu, a možda ga i prelazi jer se detaljno upustio u izgradnju i onih dijelova koji nisu ljudski - dok kod Martina Valyria samo postoji, White walkeri samo postoje, bogovi samo postoje, Bakker nam daje i dubinu i kompleksnost kod svih dijelova svojeg fantastičnog svijeta.

Magija je dobra i elaborirana, te što je najbitnije, ne nadvladava druge moći na svijetu preko svake granice. Dunyaini su jedna od najboljih stvari koje se itko dosjetio u fantasyju, prejebena mi je apsolutno svaka sekvenca u kojoj međusobno razgovaraju.

Možda i najbolji dio su likovi, tip je izgradio dvadesetak punokrvnih likova od kojih me za svakoga jednostavno zanimalo kako razmišlja, što će napraviti i kako će završiti. Svaka čast.

Od svih 7 knjiga mogu izdvojiti tek dva pomalo dosadnjikava dijela - putovanje kroz Mop, i za mene prerazvučenu sekvencu s Sorwelom u Istherenbithu. Te bespotrebno gomilanje imena i regija u prvoj knjizi. Jako malo obzirom na opsežnost i ''gustoću'' teksta.

Ostao mi je niz otvorenih pitanja, vjerojatno da su neka posljedica i prebrzog prelaska preko određenih poglavlja, a raspravljati o pojedinim točkama bih mogao do preksutra... No evo njih par, ovako iz glave:



SPOILERI:

Teško mi je razumljiva motivacija Schoolmena da se bore protiv Consulta. Kao posve sigurno prokleti, ne bi li baš oni trebali težiti zatvaranju svijeta?

Kako Esmenet nije prokleta? Pa samo to što je spalila pola grada nakon spašavanje Mimare iz kurvanjstva bi joj trebalo prišiti prokletstvo...

Nikada nisam do kraja shvatio zašto je Kelhus ''poludio'', i u čemu se uopće očituje to njegovo ''ludilo''.

Očekivao sam više Seswathe u Aspektu-caru, nekako mi je taj lik sumnjiv i mračan od samog početka, i mislio sam da će upravo on biti jedan od tajnih ortaka Consulta. No nekako se zagubio putem.


PS - Ne mogu prežaliti što nismo dočekali susret dva bonvivana i veseljaka, Lorda Kosotera i Cnaiura, te eventualni njihov razgovor o smislu života i radostima koje ih okružuju.
ZinedineZidane is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:54   #340
Bravo za post.

Za Schoolmene, pretpostavljam da su ipak ljudska bića koja ne žele sudjelovati u genocidu.

Kelhus poludio vjerojatno misliš na ono kad su ga razapeli. Valjda je tada doživio neku vrstu "prosvjetljenja" i dobio viziju o Ne Bogu i Tisućslojnoj misli.

Seswatha je u biti Akka prije Akke.
Smušenjak i čovjek od krvi i mesa koji je pokušao popraviti svijet s alatima koje je imao. Netko tko nema odgovore na sva pitanja, ali i dalje najbolje što je svijet tada imao za borbu protiv Consulta.

Cnauir i Kosoter......Scylvendi bi mu zdrobio glavu golim rukama. Kosoter je luđak i demon, ali Cnauir je ponajveća budala ikada igdje.
__________________
“When I think of asses, a woman’s ass, somethin’ comes outta me.”
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:12.