Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2017., 11:15   #181
Knjiga "Mrtvi se ne vraćaju" Antuna Jozinga se od nedavno može nabaviti i pouzećem. Informacije i narudžbe na 01/6266-190.

U tijeku je i pisanje nastavka knjige.
ice41000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2017., 14:47   #182
Molio bih ,kako se zove nova knjiga HOS-Kutine, Damir Markuš? (jeli 58)? Zahvaljujem.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:10   #183
Quote:
žaccko kaže: Pogledaj post
Molio bih ,kako se zove nova knjiga HOS-Kutine, Damir Markuš? (jeli 58)? Zahvaljujem.
''58'' HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca
hrd is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 01:29   #184
Zahvaljujem na odgovoru.
žaccko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 15:32   #185
evo jedne zanimljive knjige o sarajevu, ima i opisa za vrijeme rata 90-tih
može se pročitati prvo poglavlje: http://tiny.cc/ewnoky
zetra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 11:56   #186
Quote:
ice41000 kaže: Pogledaj post
Knjiga "Mrtvi se ne vraćaju" Antuna Jozinga se od nedavno može nabaviti i pouzećem. Informacije i narudžbe na 01/6266-190.

U tijeku je i pisanje nastavka knjige.
Koliko jos do nastavka ?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 00:13   #187
Lovci na tenkove

Knjiga ratnih priča i novela.

Autor je Igor Petrić. (Napisao je TG-5).

Knjiga se nalazi na web knjižari Redak.
tennisfanatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2018., 22:51   #188
ice41000 - ima li novosti možda oko nastavka knjige, dali se datum izlaska približio ?
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 14:10   #189
General bojnik Ivo Jelić: “4. brigada ZNG – Čovjek i rat 90/92”


https://www.slobodnadalmacija.hr/nov...-velike-srbije
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2018., 17:09   #190
Brigadni general HV Rudi Stipčić napisao je knjigu o svom zapovjedanju III.Operativnom zonom 1992 godine sa naslovom Zagrebački Korpus/Zbor ZNG.
__________________
Smaknite skotove...Onaj tko ima puno za izgubiti ne preza ni pred čim. - Enda Kenny
Manjkas Ujdurma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2019., 22:32   #191
Preporučujem svakako - Miroslav Tuđman: Druga strana Rubikona : Politička strategija Alije Izetbegovića, 2017, Hrvatska sveučilišna naklada.
Antonija_Cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2019., 15:33   #192
Stigao je nastavak romana "Mrtvi se ne vraćaju" Antuna Jozinga

https://narod.hr/kultura/objavljen-r...inskom-bojistu
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2019., 15:55   #193
Ne znam je li već bilo, no evo:

Crni kaput - Tanja Belobrajdić.

Sjajan roman koji svakomu preporučujem. Svojim prvim romanom, Crni kaput, ušla je među šest finalista na VBZ-ovom natječaju za najbolji neobjavljeni roman, u konkurenciji od 137 rukopisa. 28. 4.
Antonija_Cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2019., 14:57   #194
knjige o domovinskom ratu

A gdje se mogu naći tj posuditi knjige o domovinskom ratu? U knjižnici ih baš nisam vidjela.
red_rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2020., 17:21   #195
Quote:
red_rose kaže: Pogledaj post
A gdje se mogu naći tj posuditi knjige o domovinskom ratu? U knjižnici ih baš nisam vidjela.
Koje točno ne možete naći?
Antonija_Cro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2020., 20:10   #196
Quote:
red_rose kaže: Pogledaj post
A gdje se mogu naći tj posuditi knjige o domovinskom ratu? U knjižnici ih baš nisam vidjela.
Katalog Knjižnica grada Zagreba navodi 605 knjiga s predmetnom odrednicom "Domovinski rat".

https://katalog.kgz.hr/pagesResults/...&currentPage=1
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2020., 06:50   #197
Plitvice 1991.

Sjećanja Arsena Silića: 'Neistina iz TV Kalendara bila je poticaj za pisanje knjige'



Napisao sam prigovor na objavljenu informaciju da se 30. kolovoza 1991. Policijska postaja Plitvička jezera predala vojnicima JNA, ali adekvatne reakcije nije bilo. Nažalost, godinu potom ista je informacija ponovo objavljena i onda sam odlučio napisati – knjigu, govori Silić

DELNICE - Arsen Silić, hrvatski policajac i dragovoljac iz 1991. godine, objavio je nedavno knjigu »Plitvice iz rova« u kojoj detaljno obrađuje svoja i iskustva svojih kolega iz tadašnje Policijske stanice Delnice koji su gotovo cijeli kolovoz 1991. godine proveli kao popuna sastavu Policijske stanice Plitvička jezera.

Boravak u Plitvicama bio je dramatičan jer je tamošnja policijska stanica smještena u hotelu Jezero sa svih strana bila okružena četničkim paravojnim formacijama, a za sprečavanje izbijanja sukoba zaduženi su bili pripadnici JNA koji su bili smješteni između dviju sukobljenih strana.

O svemu tome Silić je kao sudionik svih tih događaja odlučio progovoriti, a motiv za stvaranje knjige bila je emisija TV Kalendar u kojoj je, govori nam, 30. kolovoza 2017. godine rečeno da se na taj dan 1991. godine u Plitvicama Policijska postaja Plitvička jezera predala vojnicima JNA.

– Nije se radilo ni o kakvoj predaji, već o, s JNA dogovorenom, odlasku pri čemu smo svi mi koji smo odlazili zadržali sve oružje i kamionima JNA prevezeni smo do Karlovca. Da je to bila predaja, sigurno nam ne bi ostavili oružje, niti bi nam osigurali prijevoz.

Napisao sam prigovor na netočnost te informacije, ali adekvatne reakcije nije bilo. Nažalost, godinu potom ta se informacija ponovila. I onda sam odlučio napisati – knjigu. Dakle, motivirala me ta neistina. Ne optužujem pritom one koji su tu vijest emitirali, već one koji su im je kao takvu plasirali. Jednostavno, to nije istina, a to da je riječ o prekrajanju istinitih zbivanja najbolje sam znao sam, jer sam bio sudionik tih zbivanja, govori Silić dodajući da je od tih sjećanja i započeo s knjigom.
Nije bilo predaje

– Osim toga, razgovarao sam i s ljudima koji su tada bili sa mnom na Plitvicama, prikupio i dio fotografskog materijala te krenuo u izradu knjige. Prije samog objavljivanja s njom su se upoznali i stručnjaci iz Memorijalnog centra Domovinskog rata koji vodi povjesničar Ante Nazor, a da moj rad smatraju vrijednim, dokazali su i time što su otkupili 100 kartica mog teksta. Zadovoljan sam što sam ovom knjigom iznio istinu i opisao ono što smo u kolovozu prije 28 godina proživljavali ja i moje kolege boraveći na području Plitvičkih jezera.

Cijelo smo to vrijeme bili u okruženju martićevaca i ostalih pobunjenika, a između nas i njih bile su stacionirane snage JNA, pripadnici riječkog korpusa. Njihov je zadatak bio biti tampon zona, ali je njihovo ponašanje bilo daleko od objektivnog.

Oni su očigledno bili na strani četnika, ali su ipak sprečavali njihov direktan napad na nas. No, stanje je iz dana u dan bilo sve teže. Pucnjava po našim položajima bila je sve češća, uskraćivali su nam struju i vodu, a sve nam je više nedostajalo i hrane.

Izlazak iz okruženja je bio moguć vlastitom akcijom ili dogovorom s JNA. Imali smo plan proboja kroz neprijateljski obruč, ali je na kraju ipak odlučeno da izađemo u dogovoru s JNA i to tako da zadržimo naoružanje, a uz to u svakom kamionu JNA koji nas je prevozio bio je i jedan časnik JNA kako bi nam se i na taj način garantirala sigurnost.
Vlastita sjećanja

Po meni to nije predaja i to sam u svoje, kao i u ime svojih kolega, želio pojasniti ovom knjigom, govori Silić koji posebno naglašava da je cijela knjiga isključivo njegovo svjedočanstvo.

– Naslov »Plitvice iz rova« jasno govori i o tome tko piše knjigu. Dakle, to su moja i iskustva mojih suboraca direktno s terena. Zato ja u knjizi nisam želio koristiti neke službene dokumente, već sam se ograničio na iznošenje vlastitih sjećanja, ponajprije mojih, te nekih od mojih suboraca.

Želio sam prikazati koliko nam je bilo teško i komplicirano, od toga da nije bilo moguće čuti se s obitelji – a meni je supruga mjesec dana prije toga rodila drugog sina te s njim i šest godina starijim sinom bila sama u Delnicama – pa do toga da nam je ponestajalo hrane i vode, a često smo trpjeli pucnjavu s različitih položaja i nismo mogli previše vjerovati tzv. JNA, rekao je Silić najavivši da će nakon vrlo uspješne promocije u Plitvicama uskoro uslijediti i promocija po svim goranskim mjestima iz kojih su bili njegovi suborci, a prva takva bila je danas u Ravnoj Gori u SPC-u Goranka u 18 sati.
Ratna »taktika«

– Koliko je JNA bila protiv nas, jasno je iz činjenice da su nam psihološki pritisak radili čitajući na razglas ne samo naša, već i imena članova naših obitelji! Koliko može biti ugodno kad uz svoje ime čujete ime svoje supruge, šestogodišnjeg sina i tek rođenog drugog sina, ne trebam nikome objašnjavati.

No, znali smo kako tome stati na kraj. O svemu smo obavijestili naše prijatelje koji su se organizirali te počeli na vrlo uočljiv način »boraviti« u Rijeci i drugim gradovima pred stanovima časnika JNA koji su bili u Plitvicama. I tako su čitanja imena naših obitelji prestala. Čini se da su u JNA shvatili da i oni imaju obitelji, govori Silić.
»Epizoda« Domovinskog rata

Kroz ovu se knjigu čitatelj u sasvim dobroj mjeri upoznaje s danima boravka goranskih policajaca na Plitvicama. Detaljno su opisane sve pojedinosti, od priprema za odlazak, kratkog zadržavanja u Zagrebu pa do odlaska na Plitvice u hotel Jezero te gotovo jednomjesečni boravak u okruženju neprijateljskih snaga u okvir kojih treba ubrojiti i »tamponaše« iz JNA.

Knjigu prate fotografije, karte te fotokopije novinskih članaka i sjećanja drugih sudionika tih zbivanja pa se zaista može reći da je s dokumentarističke strane to jedno pažnje vrijedno viđenje jedne od brojnih epizoda Domovinskog rata.
Društvo iz rova

Uz Arsena Silića taj pakleni kolovoz 1991. godine u Policijskoj stanici Plitvička jezera od goranskih pripadnika MUP-a Delnice proveli su još i Zlatko Barićevac, Mišel Colnar, Vladimir Iskra, Anton Kružić, Dražen Mataja, Goran Mihaljević Miha, Dario Petrović, Alen Pleše Copek, Anton Polak i Dario Ružić.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2020., 23:09   #198
Lord Owen je smatrao da se balkanska plemena moraju izdivljati, potom će odložiti nož kada unište sve materijalno i duhovno.
Rora Andabaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2020., 13:53   #199
Quote:
Rora Andabaka kaže: Pogledaj post
Lord Owen je smatrao da se balkanska plemena moraju izdivljati, potom će odložiti nož kada unište sve materijalno i duhovno.
Gledajuci sto su britanska plemena radila po svijetu. Balkanska su jos dobra.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2020., 16:19   #200
Dali netko zna gdje nabaviti novi roman od Antuna Jozinga (koji je nažalost preminuo), Ubojstvo ljepote, to je svojevrsni nastavak romana "Mrtvi se ne vraćaju", a opisuje jesen-zimu 1991. na ratištu na Banovini.
zgfico is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.