Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2006., 10:46   #1
izracun m2 u potkrovlju

Molim Vas ako netko moze odgovoriti na koji nacin se obracunavaju m2 u potkrovlju, koliko ja znam ukupni iznos kvadrata se pomnozi s redukcijskim koeficijentom 0,70 medjutim izvođac radova od kojeg cu kupiti stan kaze da po novom zakonu sve sto je iznad visine 150 cm se obracunava kao normalni kvadrat. Da li je to istina?

U mom slucaju radi se o malom stanu i o 2 - 3 m2 (ali naravno i o par tisuca eura sto meni nije zanemarivo )

Ako je njegova izjava tocna mozete li mi dati link gdje to mogu procitati (ili u nn zakon na kojeg se mogu pozvati).
Hvala!!!!!
franka72 is offline  
Old 09.05.2006., 12:20   #2
Evo moj pokusaj pomoci iako nije bas optimisticna sad neznam po novom zakonu ali po starom je bilo da se sve preko 120 cm tretira kao normalni kvadrat bilo to za kupnju ili osiguranje petkrovlja.
misk0 is offline  
Old 09.05.2006., 13:22   #3
kolko je meni poznato ne postoji zakonska regulativa koja egzaktno propisuje spomenutu visinu. Zato u praksi imate svega i svačega. Praksa sudskih vještaka je sljedeća do 1 (0,75) m koef. 0 , od 1(0,75)-2m koef. 0.75, više od 2 koef. 1, balkon nenatrkiveni 0,25, natkriveni 0,5, loggia, 0,75;

Nešta o tim koeficijentima imate u pravilniuku o izračunu komunalnog doprinosa ali se to odnosi konkretno za komunalni doprinos.
__________________
sve je moguće osim drvene peći
delmariachi is offline  
Old 09.05.2006., 14:05   #4
Quote:
franka72 kaže:
Molim Vas ako netko moze odgovoriti na koji nacin se obracunavaju m2 u potkrovlju, koliko ja znam ukupni iznos kvadrata se pomnozi s redukcijskim koeficijentom 0,70 medjutim izvođac radova od kojeg cu kupiti stan kaze da po novom zakonu sve sto je iznad visine 150 cm se obracunava kao normalni kvadrat. Da li je to istina?

U mom slucaju radi se o malom stanu i o 2 - 3 m2 (ali naravno i o par tisuca eura sto meni nije zanemarivo )

Ako je njegova izjava tocna mozete li mi dati link gdje to mogu procitati (ili u nn zakon na kojeg se mogu pozvati).
Hvala!!!!!

Ovo što ću Vam sada reći govorim iz osobnog iskustva (tako da to trebate provjeriti) ali će vam koristiti kao smijernice za daljnja istraživanja.

Moja obitelj je privatno angažirala geodeta kako bi bila u mogućnosti napraviti prijedlog za razvrgnuće suvlasništva. Budući da taj geodet ima dobru reputaciju, onda se u našem gradu po njegovim mjerenjima čak i zgrade etažiraju (iako bi to valjda trebao raditi građevinar).

Prema njemu, (uz napomenu da je mjerenje obavljeno prošle godine) koriste se određeni koeficijenti za potkrovlje, balkone i loggie:

loggia - koeficijent 0,75
natkriveni balkon - koeficijent 0,50
balkon - koeficijent 0,25

potkrovlje - koeficijent 0,20 prema JUSU (jugoslavenski standardi) za potkrovlje ispod 2 metra, a po novome (prema njegovim navodima - a na moj upit) je valjda koeficijent 1 za potkrovlja od 1,50 - 1,70 .

Uglavnom, u našem slučaju (a prema njegovoj računici) je potkrovlje od veličine 90,35 m2 pomnoženo s koeficijentom 0,20 što je ispalo 18,07 m2 (jer je ispod 2 metra).

Provjerite standarde (ja mislim da to ima na webu državnog zavoda) ili informativno nazovite nekog građevinara (možda nekog iz imenika da budete sigurni).
__________________
Johnny b good je zakon
kundurica is offline  
Old 09.05.2006., 14:57   #5
Samo da budem malo jasnija. Radi se o Državnom zavodu za normizaciju i mjeriteljstvo.
__________________
Johnny b good je zakon
kundurica is offline  
Old 09.05.2006., 15:06   #6
Zna li netko da li je propisan koeficjent kojim se obračunava kvadrat garaže, te kvadrat parkirnog mjesta u zgradi
bilobi is offline  
Old 10.05.2006., 00:35   #7
Ja se ispričavam što upadam, ali moja kuča je napravljena kao i cijelo naselje još 45 -te..i u starim papirima je navedeno 30m2 za potkrovlje, dvije sobe..ja plačam komunalije i drugo i dalje 30m2, ali ne znam gdje se mjeri visina potkrovlja..na sredini ili ova visina sa strane...
Hoya is offline  
Old 10.05.2006., 15:02   #8
ovo sam si davno od nekud snimio...

Računaju se tako da se tlocrtne površine svih prostorija u stanu množe s koeficijentima:
- sobe, kuhinje, hodnici, kupaonice i WC-i sa 1,00
- lođe sa 0,75
- natkriveni balkoni sa 0,50
- otvoreni balkoni i terase sa 0,25
- podrumske prostorije obično se korigiraju koeficijentom 0,50
- gospodarski tavani sa 0,35
- prostorije gdje postoje kosine računaju se s umanjenjima od 0,00 do 0,75
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 17.05.2006., 09:29   #9
e ovako stvari stoje, izvodjac je privatna osoba i on moze mjeriti potkrovlje koliko hoce, u mom slucaju je on meni zaracunao jednu manju sobu u potkrovlju kao puni kvadrat i mozes ga....s obzrom da mi se stan svidja pristala sam na to ......koji Balkan!!! i lopovluk ali znam da takav stan vise necu naci....
franka72 is offline  
Old 17.05.2006., 09:40   #10
Quote:
franka72 kaže:
e ovako stvari stoje, izvodjac je privatna osoba i on moze mjeriti potkrovlje koliko hoce
ovo baš i nije točno ali si na to pristala pa neka ti bude.

pronašao sam i da se površine stanova računaju po hrvatskoj normi HRN UC2.100. istina je i da tu normu ne mogu pronaći u registru normi....
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 17.05.2006., 10:48   #11
Quote:
brzi kaže:
ovo baš i nije točno ali si na to pristala pa neka ti bude.

pronašao sam i da se površine stanova računaju po hrvatskoj normi HRN UC2.100. istina je i da tu normu ne mogu pronaći u registru normi....

Da, da ! Baš sam to htjela javiti !

Evo sam jučer primila izvješće o graditeljskom vještačenju stalnog sudskog vještaka u izvanparničnom postupku razvrgnuća suvlasništva (i usput, Johnny ako slučajno čitaš, sve se odigralo točno onako kako si mi opisao - hvala ti. Zadovoljna sam i izvješćem - neki fini vještak - lijepo je naveo na čemu se temelji njegovo vještačenje te o čemu će se voditi računa tijekom vještačenja).

Dakle, građevinsko vještačenje se izrađuje na temelju slijedećih pravilnika, propisa, odluka i podataka:

- HRN U.C2.100 (to su ti standardi ili norme o kojima sam prethodno govorila. Kad sam to ukucala u pretraživač nisam uspjela pronaći cijeli dokument ali su neki njegovi dijelovi preuzeti u drugim dokumentima - što će pomoći i onoj gospođi gore koja pita za potkrovlje - pa ću navesti taj link za sve zainteresirane www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1997/0562.htmkao i link sa zanimljivim tekstovima o slučajevima iz prakse http://www.vjesnik.hr/pdf/2006/02/07/09A0.PDF),
- bilten "Standardna kalkulacija radova u visokogradnji", izdavača "IGH" Zagreb (na njihovim službenim stranicama su objavljeni samo neki dijelovi kalkulacije - ne i cijela kalkulacija)
- osobnih saznanja o tržišnoj vrijednosti građevinskih objekata
- građevinska regulativa i ostala pravila struke.

Nadam se da će ove informacije nekome i pomoći !!!
__________________
Johnny b good je zakon
kundurica is offline  
Old 17.05.2006., 14:30   #12
Opet nisam bila dovoljno jasna (baš sam prava katastrofa). Radi se o biltenu "Standardna kalkulacija radova u visokogradnji" izdavača Instituta građevinarstva Hrvatske d.d. http://www.zg.igh.hr/bilten/BiltenOkvir.htm .

Onaj gore link sa zanimljivim tekstom koji se ne otvara je:
http://www.vjesnik.hr/pdf/2006/02/07/09A9.PDF - valjda će se sada otvoriti ili možda neće (ako je PDF) - probajte i kliknite pa ćete i Vi i ja saznati !!! A jesam katastrofa !!!!
__________________
Johnny b good je zakon
kundurica is offline  
Old 10.05.2007., 21:49   #13
hrn U.c2.100

Vezano uz navedenu temu da li je netko uspio skinuti famozni hrn U.c2.100. Da li se isti mijenjao unatrag 30g.
Isti mi je hitno potreban radi sudskog procesa i izvješća vještaka za koje mislim da ne ocrtava stvarno stanje.
(Npr od balkona mi je "napravio" lodju i kod izračuna površine uzeo faktor 1)
Da li netko poznaje super advokata koji je stručan za problematiku razdruživanja, etažiranja i sl.
Da li netko zna da li izvještaj (izračun) vještaka (napravljeno ove godine) poništava izvješće vještaka na temelju kojeg je dobivena građevinska dozvola i napravljen i otkupljen stan?

Hvala unaprijed
neuromanser is offline  
Old 11.05.2007., 00:35   #14
Quote:
neuromanser kaže: Pogledaj post
Vezano uz navedenu temu da li je netko uspio skinuti famozni hrn U.c2.100. Da li se isti mijenjao unatrag 30g
hrn u.c2.100 je 2002. godine zamijenjen ISO standardom HRN ISO 9836:2002

http://www.deltanet.hr/index.php?act...id=159&lang=hr

zašto se taj standard slabo, ili uopće ne, koristi bilo bi najbolje provjeriti u društvu/komori sudskih vještaka za građevinarstvo, ako ima netko sa živcima i vremenom...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Old 11.05.2007., 00:45   #15
gledajte ljudi...... cijena kvadrata bez obzira dali se radi o balkonu, kurcu ili palcu je onolka koliko GAZDA TRAŽI tak da zaboravite ta svoja sranja sa koeficjentima.
beebop is offline  
Old 11.05.2007., 08:58   #16
Quote:
brzi kaže: Pogledaj post
hrn u.c2.100 je 2002. godine zamijenjen ISO standardom HRN ISO 9836:2002

http://www.deltanet.hr/index.php?act...id=159&lang=hr

zašto se taj standard slabo, ili uopće ne, koristi bilo bi najbolje provjeriti u društvu/komori sudskih vještaka za građevinarstvo, ako ima netko sa živcima i vremenom...
Hvala na informaciji. Pročitao sam već navedeni članak (nakon googlanja) medjutim moram priznati da nisam pametniji. Meni bi trebao hrn u.c2.100 jer je on korišten kod izračuna. Koja je razlika između korisne površine i korisne vrijednosti stana (osim za pričuvu) i kad se koja koristi???????????

"gledajte ljudi...... cijena kvadrata bez obzira dali se radi o balkonu, kurcu ili palcu je onolka koliko GAZDA TRAŽI tak da zaboravite ta svoja sranja sa koeficjentima."
beebop

U mojoj situaciji se ne radi o novim stanovima nego o postojećim. Stvarno bi mi puno značilo ukoliko netko ima hrn u.c2.100, može mi ga poslati i na mail.

Pozdrav
neuromanser is offline  
Old 13.05.2007., 19:37   #17
pomoc

Zarnitko to nema?
neuromanser is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.