Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2008., 21:45   #281
s obzirom na tečaj koji je godinama takav kakav je ( u nekakavom laganom padu) i činjenicu da su kamate na kune veće i ja sam pobornik oročenja u kunama ... ono na što moraš obratiti pažnju su i mogućnosti razročenja kod pojedine banke
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 22:04   #282
Dugoročno bih se osječao sigurnije sa depozitom u eurima, ali sa današnjim stanjem kamatnih stopa, tečaja itd definitivno bih oročio kune. Zapravo pravo pitanje je sa čime raspolažeš. Ako imaš eure onda u eurima a ako imaš kune onda u kunama. Simple as that. Nikako konvertirati u korist nešto veće kamate..
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 22:36   #283
ima i kunski oročenja s valutnom klauzulom, kamata je niža nego kod kunskih, no nema tečajnih razlika ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 00:20   #284
e ovo me zanimma Lavice, šta to konkretno znači "štednja uz valutnu klauzulu"? onako zdravoseljački
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 00:36   #285
Upravo ova varijanta da izbjegneš konverzije (to mi nije palo na pamet, takva štednja u praksi je jako rijetka, niš čudno s obzirom na napuhani tečaj kune). Imaš kune ali bi htio štediti u eurima. Kod ulaganja tvoj se depozit preračuna iz kn u eure po srednjem tečaju i obrnuto kod isplate. Ako tečaj eura padne teoretski možeš na kraju štednje dobiti i manje od uloženog.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 17:44   #286
znači kune uplaćuješ, ali se veže sa srednjim tečajem ... ako je tvoja uplata npr. danas 72.500 kn => to je 10.000 eura ... na ugovoru ti piše 10.000 eura, ali se izos u kunama svakodnevno mijenja (ovisno od tečaja) ... kod isplate dobivaš 10.000 eura (+ kta) u kunama po srednjem tečaju ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 20:48   #287
i jeli to bolje od štednje u kunama?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:43   #288
a sve zavisi:
- da li imaš kune ili eure
- da li se bojiš porasta tečaja
- da li ćeš istekom trebati kune ili eure (ako imaš kune pa sad kupuješ eure, a istek ti trebaju opet kune => gubiš na razlici kupoprodajnog tečaja pod uvjetom da je tečaj stabilan tj da nije porastao)

ja sam pobornik kuna (zašto, ne znam ... tečaj stabilan... dapače u nekom laganom padu)
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:58   #289
Ja sam imao štednju sa valutnom klauzulom u Slavonskoj banci. Dao sam im kune. Na kraju su me pitali želim li isplatu u eurima ili da mi to po srednjem prebace u kune, tako da sam pobornik takvih oročenja. Na kraju ispalo da su mi pri oročavanju po srednjem prebacili kune u eure, a inflacija je bila "eurska" pošto sam po isteku digao eure. Ja zadovoljan.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 22:14   #290
ajd svoje zadovoljstvo iskaži brojevima

da provjerimo matematiku

nije mi baš bistro
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 22:51   #291
Kako misliš brojevima? Stvarne nemam jer sam papire pobacao davno, a lažne možeš reći da sam naštimao iako ne vidim što ti nije jasno. Daš im kune, oni ih po srednjem tečaju prebace u eure (kamata je niža od "čiste" kunske, a viša od "čiste" devizne štednje, tj. u sredini), na kraju oročenja podižeš ili te eure ili ti konvertirau eure u kune po srednjem kao i na početku. Možda sam ja nešto nerazumljivo pisao, ali mi se ne čini. A opet, to je bilo prije par godina, pa možda više i nije tako.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 22:59   #292
pa upravo je u srednjem tečaju stvar (tj.bilo kojem)

ne tako davno srednji tečaj je bio cca 7,36 a isto tako ne tako davno je srednji bio i 7,22

što jest razlika od skoro 2%
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 23:01   #293
sada je nekakavo pomodarstvo postalo baš kupovati eure, boje se, šta ja znam ... e, pa da ne kupuju (pa poslije prebacuju u kune) bolje je ipak ovako, ako baš imaju potrebu
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 23:34   #294
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
pa upravo je u srednjem tečaju stvar (tj.bilo kojem)

ne tako davno srednji tečaj je bio cca 7,36 a isto tako ne tako davno je srednji bio i 7,22

što jest razlika od skoro 2%
Pa zato digneš eure i čekaš bolja vremena. To je caka, imaš kune, a štedio bi u eurima jer ne vjeruješ u kunu, a kamata je nešto između.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 00:44   #295
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Pa zato digneš eure i čekaš bolja vremena.
....i strpaš ih u čarapu (prethodno svježe opranu) i čekaš da inflacija u eurozoni dostigne našu
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2008., 11:22   #296
Poštovanje,

Tolko sam tema pročitao na forumu da me glava već boli,ali sam se odlučo otvoriti novu kako bi mi neke stvari bile jasnije.
Imam pitanje vezano za štednju.Naime odlučio sam godinu dana štedjeti i mogu odvojiti 2000 kuna mjesečno bez greške.
Sada bi me interesiralo što bi bilo najpametnije napraviti?
Kakva štednja,koja banka...ili nešto drugo,fondovi možda kombinacija ta dva?
Nije hitno,jer se neželim zaletjeti.Ja bi to lagano američki.

Hvala na bilo kakvim odgovorima.
ANASHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 21:05   #297
Bilo tko?
ANASHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 21:15   #298
u ovoj situaciji ja bi otvorila neku štednju gdje možeš uplaćivati kako, kada i koliko hoćeš ... samo paziti koje su opcije prijevremenog razročenja

na ovoj temi imaš linkove na neke banke koje nude nešto toga tipa
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 22:53   #299
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
u ovoj situaciji ja bi otvorila neku štednju gdje možeš uplaćivati kako, kada i koliko hoćeš
kako:na godinu dana
Kada: svaki mjesec
koliko hoću:2ooo kn.

Mogu li se izboriti za veću kamatu s obzirom da ću davati 2000 kn mjesečno.
ANASHA is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 01:10   #300
Pa uglavnom si si pitanjem i sam odgovorio. Trenutno (stanje u inv.fondovima) je najbolje odlučiti se na klasičnu štednju. U tvom slučaju neka otvorena štednja, vjerujem da sve banke imaju takav model u ponudi. Neku "veću kamatu" teško da ćeš moći izboriti jer iako je za tebe to možda dosta para za banku je sića (veću kta izbore oni sa 6 ili 7 znamenkastim ciframa). A i nemoj očekivati neku veliku zaradu od toga, gledaj na to čisto kao odvajanje određene cifre na stranu a da joj inflacija ne umanji vrijednost u tih god.dana.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:16.