Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2003., 11:33   #1
Gljive: kako razlikovati sunčanicu od zelene pupavke

.........ovaj sam week-end bila u sumi i ubrala nesto gljiva, no ipak postoji dilema: naisla sam na 5 suncanica (ja mislim da one to i jesu!) ciji je prsten pomican, klobuci su im svijetli prema rubu, a u centru malo tamnije smedji sa ispupcenom kupolom, spore ciste bijele i njezne strogo odvojene, rastu iz zemlje prosirenom stapkom - tj. vide se korjencici.......
......na internetu sam ponovno provjerila sve razlikovne pojedinosti, sve sam vise sigurna da se radi o suncanicama jer se meni osobno pupavke dosta razlikuju od njih: prsten ne sece, fiksan je, boja nije ni slicna, rastu iz vlastite "kruske"........
i jos se uvijek malo kolebam...........
......a jela sam suncanice puno puta, pohala sam klobuke i bili su super..........

.....gdje jos mogu provjeriti svoje (ne)znanje, nisam u Hrvatskoj.........thanks unaprijed
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 11:39   #2
Ja na tvom mjestu ne bih jela gljive za koje nisam sigurna - pogotovo što si ih brala izvan Hrvatske ( a pretpostavljam da si prije gljive brala u Hrvatskoj), osim toga te gljive sad baš više i nisu svježe.

A inače možeš probati naći neko mikološko društvo u svojoj blizini, u Zagrebu npr. mikološko društvo ima sastanke nedjeljom i ponedjeljkom i mogu se donijeti gljive na determinaciju.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 11:45   #3
ako postoji i najmanja dilema nemoj brati gljive.

svatko tko bere gljive trebao bi bez dvojbe razlikovati sunčanicu i pupavku, ne samo po pomičnosti prstena.
sunčanica je baršunasta, suha, prsten je "čupav", cijela gljiva je nekako paperjasta.
pupavka je čvršća, tvrđa i više glatka.
pupavka nikada ne može narasti tako visoko kao sunčanica.
stručak sunčanice je više "drvenast".
pošto su sunčanica i pupavka toliko različite gljive da svakome tko ih je barem jedamput vidio i držao u ruci je jasna razlika - najtoplije preporučam da ih uopće ne bereš.
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 13:48   #4
[QUOTE]mudrica kaže:
[B]ako postoji i najmanja dilema nemoj brati gljive.

pošto su sunčanica i pupavka toliko različite gljive da svakome tko ih je barem jedamput vidio i držao u ruci je jasna razlika -


......eto to je odgovor koji sam trazila jer sam dosada uvijek uocavala razliku izmedju njih, a toliki su se ljudi otrovali zamjenivsi ih......pa sam pocela sumnjati sama u sebe, thanks anyway........
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2003., 15:46   #5
Talking Sve su gljive jestive, ali neke samo jednom

Kao što prethodnici rekoše zaista nema sličnosti, no u nekim uvjetima (kada ih ispere kiša, ili se smrznu itd.) može čovjek biti u dilemi.
Važno je i gdje ih bereš (na kom kontinentu, ili zemlji) jer se gljive ne razlikuju samo po vrstama već i po rasama.
Tako kažu da su naše muhare puno otrovnije od sibirskih muhara pa i te razlike valja uvažiti.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 10:59   #6
pravilo je : ako nisi sigurna - gljiva je otrovna

gljivarstvo nije sport za gladne i pohlepne
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 15:51   #7
Quote:
kako razlikovati suncanicu od zelene pupavke
Otprilike isto kako razlikovati zebru od tovara....
Te dvije gljive uopće nisu slične, a nepogrešivi način za otkrivanje sunčanice jest njen ugodan (nekom i nije, ali je) i intenzivan miris po bademima.

Pridružujem se svim drugim sudionicima - nakon pet dana gljiva više nije za jesti, a ako nisi bila sigurna, nisi trebala niti brati (osim dakako, ako ti je namjera da se doma, u miru uz knjigu uvjeriš i jednom za svagda naučiš)...
Friedhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 15:47   #8
Quote:
Friedhelm kaže:
Otprilike isto kako razlikovati zebru od tovara....
Te dvije gljive uopće nisu slične, a nepogrešivi način za otkrivanje sunčanice jest njen ugodan (nekom i nije, ali je) i intenzivan miris po bademima.

Pridružujem se svim drugim sudionicima - nakon pet dana gljiva više nije za jesti, a ako nisi bila sigurna, nisi trebala niti brati (osim dakako, ako ti je namjera da se doma, u miru uz knjigu uvjeriš i jednom za svagda naučiš)...


.............sto znaci ovih pet dana?
.........nakon provjere na internetu gljive sam odmah ocistila (max 2 sata nakon branja!) i strpala ih u zamrzivac.......naravno samo klobuke, i vec smo ih i pojeli od tada.....i jos sam na forumu......
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 04:56   #9
Re: Sve su gljive jestive, ali neke samo jednom

Quote:
adriatic kaže:
Tako kažu da su naše muhare puno otrovnije od sibirskih muhara pa i te razlike valja uvažiti.
Muljaju
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2003., 21:21   #10
gad ne znaš koje su gljive, probaj ih, šanse su ti samo 3% da ćeš umrijeti
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2003., 02:45   #11
Re: ....gljive: kako razlikovati suncanicu od zelene pupavke

Quote:
oona kaže:
.........ovaj sam week-end bila u sumi i ubrala nesto gljiva, no ipak postoji dilema: naisla sam na 5 suncanica (ja mislim da one to i jesu!) ciji je prsten pomican, klobuci su im svijetli prema rubu, a u centru malo tamnije smedji sa ispupcenom kupolom, spore ciste bijele i njezne strogo odvojene, rastu iz zemlje prosirenom stapkom - tj. vide se korjencici.......
......na internetu sam ponovno provjerila sve razlikovne pojedinosti, sve sam vise sigurna da se radi o suncanicama jer se meni osobno pupavke dosta razlikuju od njih: prsten ne sece, fiksan je, boja nije ni slicna, rastu iz vlastite "kruske"........
i jos se uvijek malo kolebam...........
......a jela sam suncanice puno puta, pohala sam klobuke i bili su super..........

.....gdje jos mogu provjeriti svoje (ne)znanje, nisam u Hrvatskoj.........thanks unaprijed

Ma nemas beda... kako ces znati jesu li dobre ili nisu ako ih ne probas.. A sasvim si sigurna ako se gljivama pomice klobucic da su jestive. A jos ako rastu iz zemlje kao sto kazes onda su 100% jestive i nemozes pogrijesiti!
Grave Digger is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 21:27   #12
ako neznaš razlikovati sunčanicu od zelene pupavke onda jednostavno ne diraj gljive

inače i sunčanice trebaš razlikovat od nekih sunčanica koje su opasne, to se nauči al sad nema veze

najbolje je nač se snekim ko zna, iskusnim gljivarom, po mogučnosti i u nekom gljivarskom društvu gdje ti netko može i stručno objasnit, pa snjim ili njom, uživo, na licu mjesta naučit koja je koja

to po knjigama je sve malo sumljivo, nikad neznaš koja je rasvjeta bila dok su snimali, kako češ ti prepoznat koji detalj na gljivi, jeli sistematika 100% točna, ima li neke gljive uopče u knjizi, jesuli kemijska svojstva točno opisana itd itd...
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 23:56   #13
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
ako neznaš razlikovati sunčanicu od zelene pupavke onda jednostavno ne diraj gljive
Apsolutno, iako skoro svake godine imamo slučajeve trovanja
Stvarno, koliko netko treba biti slijep na poprilične razlike između njih, pa onda blesav i lakom kad može imati teške posljedice
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:22   #14
Ova je tema dignuta iz mrtvih, zadnji post je u dalekoj 2003 godini.

Ja ne bih brao, a kamo li jeo gljive ako nisam siguran da li je jestiva ili ne.

Ma da su sve gljive jestive, ali neke samo jednom.....(by adriatic)
__________________
Kad imaš sve, ne vidiš ništa, progledaš tek kad nemaš ništa.
Dini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 15:51   #15
Hrpa gluposti. ^^

Sunčanicu i zelenu pupavku je nemoguće zamijeniti.

Kao prvo, pupavke rastu u šumi i na rubu šume, dok je uobičajeno stanište sunčanice livada / trava. Povremeno, sunčanice rastu i na šumskim livadama, no to je rijeđe.

Pupavka je mala gljiva (10-12 cm visine, radius otvorenog klobuka cca 5-8 cm), klobuk je zelen do žutozelen, prekriven bijelim pjegama, resice i štap su bijeli. Sunčanica je velika gljiva, (20-30 cm visine, radius otvorenog klobuka cca 10-15 cm), klobuk je bijel do kremast, prekriven smeđim pjegama, resice i štap suprljavobijeli do kremasti. Obje gljive "rađaju" se sa zatvorenim klobukom ("jajem"). "Jaje" zelene pupavke je bijelo, a kada pukne, opna jajeta ostaje na klobuku u obliku bijelih pjega. "Jaje" sunčanice je smeđe, a kada pukne opna ostaje na klobuku u obliku smeđih pjega.




Gljiva s kojom je sunčanicu moguće zamijeniti je panterovka, manje poznata gljiva iz porodice pupavki, i moguće malo otrovnija od zelene pupavke.
Panterovka je bojom i izgledom identična sunčanici, ali u "inverziji" - smeđa s bijelim pjegama. No, livadne panterovke mogu biti napadno slične sunčanicama, pošto im bijele pjege mogu prekriti veći dio klobuka pa izgledaju smeđe-bijele, ne bijelo smeđe. No, nikada ne naraste do veličine sunčanice te se velike sunčanice mogu bez problema brati.






Sunčanica je jedna od najkvalitetnijih i najukusnijih gljiva, dala bih 3 torbe tartufa za 4 pohane sunčanice!
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2010., 16:43   #16
moraš bit veći tenkre za zamjenit sunčanicu za pupavku.razlikovao bih ih zatvorenih očiju da ih uzmem u ruku i stavim pod nos,po strukturi i mirisu.bio sam mali klinac kad sam ih razlikovao.ko je debil koji to nezna nek uopće ne bere gljive.i nije istina-sunčanice rastu i u dubokoj šumi ako je svjetla a najmanje na livadama.nabrao sam ih valjda sto kila i imam godine iskustva.
swarovsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 22:14   #17
nego nisu sve sunčanice baš najsigurnije

ima caka sa veličinom i mrljom usred klobuka

crvenkasta i narančasta mrlja bi trebala značit loše, mali raspon klobuka također
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:14.