Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2005., 09:17   #81
Muškarcu će, logično, uputnicu dati liječnik opće prakse, muškarci naime nemaju nikakvog drugog liječnika u primarnoj zaštiti a žene imaju ginekologe. Zato liječnik opće prakse u principu ne smije napisati uputnicu niti recept sa ginekološkom šifrom, a cervikalni brisevi su svakako pretraga sa ginekološkom šifrom.

Što se cijena tiče, ne vjerujem da su brisevi i na HZZJ tako jeftini; govorim o onih pet standardnih briseva - aerobi, anaerobi, mikoplasme, ureaplasme, klamidija (+ HPV, koji se u trudnoći obično ne traži ako je PAPA ok); cijena svakog pojedinog brisa u privatnom laboratoriju sa kojim moja doktorica ima ugovor je oko 250 Kn; HPV je 400 kn, pa ovih 5 standardnih briseva + HPV ispadnu oko 1600 kuna.

Što se čekanja tiče, istina je, potrebno je vrijeme da se bakterije razviju, ali to nije jedini razlog dugog čekanja nalaza na HZZJ - tamo je naime velika gužva. No, nalazi obično budu gotovi ranije nego što vam kažu - oni govore najduže moguće vrijeme čekanja.

Za PAPA test vrijedi (barem u Zagrebu) sličan princip - kratko čekanje nalaza nije uvijek dobro. Naime, za nalaz PAPA testa ključno je tko ga +čita' tj. interpretira, znači jako je važno da nalaz gleda dobar citolog. A kod dobrih citologa je gužva.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2005., 21:43   #82
pijem eritromicine,8 tableta dnevno, daborstone 2 dnevno i geonistin 1 vaginalno svaku vecer...
već sam luda...
užasno me boli( stezanje maternice, križa..)...
boli me sve od ležanja...
ma koma
INGA_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2005., 13:50   #83
Koliko ja znam, a baš iz iskustava cura koje su u trudnoći imale ureaplasmu, eritromicin se smije piti kroz čitavu trudnoću (bez obzira na to što piše u uputama). Geonistin pak drži pod kontrolom broj bakterija.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 11:36   #84
Quote:
verica kaže:
Muškarcu će, logično, uputnicu dati liječnik opće prakse, muškarci naime nemaju nikakvog drugog liječnika u primarnoj zaštiti a žene imaju ginekologe. Zato liječnik opće prakse u principu ne smije napisati uputnicu niti recept sa ginekološkom šifrom, a cervikalni brisevi su svakako pretraga sa ginekološkom šifrom.

Što se cijena tiče, ne vjerujem da su brisevi i na HZZJ tako jeftini; govorim o onih pet standardnih briseva - aerobi, anaerobi, mikoplasme, ureaplasme, klamidija (+ HPV, koji se u trudnoći obično ne traži ako je PAPA ok); cijena svakog pojedinog brisa u privatnom laboratoriju sa kojim moja doktorica ima ugovor je oko 250 Kn; HPV je 400 kn, pa ovih 5 standardnih briseva + HPV ispadnu oko 1600 kuna.

Što se čekanja tiče, istina je, potrebno je vrijeme da se bakterije razviju, ali to nije jedini razlog dugog čekanja nalaza na HZZJ - tamo je naime velika gužva. No, nalazi obično budu gotovi ranije nego što vam kažu - oni govore najduže moguće vrijeme čekanja.

Za PAPA test vrijedi (barem u Zagrebu) sličan princip - kratko čekanje nalaza nije uvijek dobro. Naime, za nalaz PAPA testa ključno je tko ga +čita' tj. interpretira, znači jako je važno da nalaz gleda dobar citolog. A kod dobrih citologa je gužva.
Ok, ovo s ginekologom i primarnom zaštitom u žena nisam znao, iako mi nije jasno zašto dr. primarne medicine ne bi mogao izdati takvu uputnicu, al' ajd dobro...

E sad, moram navesti da su moji nalazi sadržavali pretrage na aerobne i anaerobe bakterijice, mikoplasme, ureaplasme i klamidiju. Za traženje HPV-a muški nemaju šanse dobiti uputnicu. Morao bi dokazati da imam partnericu koja ima dokazano postojanje nekog od HPV-a , pa bi onda tek mogao ići na takvu pretragu preko zdravstvenog osiguranja (tako nekao mi objasnili).
Ovo da je cifra po pretrazi 250 kn može biti, ali ako nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem. I dalje tvrdim da preko zdravstvenog nema šanse da se pljune više od 100 i sitno kuna, za sve nabrojano, osim HPV (to jednostavno ne znam). Ograđujem se od tvrdnje samo ako se nešto veliko promjenilo u sustavu zdravstva u posljednjih godinu dana, jer sam ja radio pretrage prije upravo toliko vremena.

P.S. Nadam se da nije u pitanju diskriminacija, pa je za muške jeftiniji pregled.
__________________
Ime:X Prezime:Y
zbunjola(šatro) is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 11:55   #85
Ne može jer su pravila takva - doktor opće prakse ne smije pisati uputnice i recepte za ginekološke pretrage i lijekove. Na primjer, meni je dr. opće prakse u trudnoći mogao napisati recept za Normabel (apaurin) a nije mogao za Dabroston ('ginekološki' lijek).

A što se cijena tiče, mislim da sam shvatila nesporazum - ti si imao uputnicu, pa si platio samo participaciju, ja pišem o tome koliko (u privatnom laboratoriju) koštaju brisevi, a ne znam koliko bi koštali na HZZJ BEZ uputnice. Naime, ginekolozi često ne žele dati ženama uputnicu za briseve.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 11:56   #86
Quote:
verica kaže:
Briseve naravno može napraviti i privatni i socijalni ginekolog, pitanje je samo hoće li socijalni ginekolog raditi briseve, to je skupa i ciljana pretraga i ja ne znam žele li ih socijalni ginekolozi raditi tako, preventivno. U Zagrebu se briseve može napraviti u Petrovoj bolnici i na Svetom Duhu, a može ih uzeti i socijalni ili privatni ginekolog pa uzorke možete odnijeti same na HZZJ u Rockfellerovoj ulici. Ako vam soc. ginekolog neće dati uputnice za briseve možete nazvati HZZJ i pitati koja je cijena briseva, otići kod privatnog ginekologa koji sam uzme briseve (to košta obično 100 kuna), pa same odnijeti uzorke u HZZJ. Može ih se naravno napraviti i privatno, ali to je dosta skuplje, kod moje ginekologice koštalo je oko 1400 kuna za sve briseve.
Preventivno ne daju, barem meni moja nije dala... rekla je da kaj će to meni

Moja je rekla preko 2000 kuna
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 11:59   #87
Da, to mislim, ne daju preventivno uputnicu za tu pretragu; na to se rutinski šalju žene koje idu na in vitro oplodnju, na primjer. Mene su u trudnoći spremali za amniocentezu i zato tražili briseve, pa je moj soc. ginekolog svejedno prosvjedovao i gunđao kad mi je davao uputnicu.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 13:08   #88
E jebo takve ginekologe koji štede pare zdravstvu na malo preventive. Ja sam lagao svojoj doktorici da imam problema i da osjećam peckanje u uretri, pa me poslala urologu kojem sam također lagao, pa mi dala doktorica uputnicu, a onda je ispalo nakon bakteriološke analize da imam ni manje ni više nego 4 bakterijice koje sam furao bog zna od kada. Dobro, 3 su bile ne previše opasne, ali sam se s jednom dobro namučio (enterokok), dok ju nisam eliminirao. Nisam imao nikakve simptome, jupi ....
__________________
Ime:X Prezime:Y
zbunjola(šatro) is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 13:14   #89
Quote:
zbunjola(šatro) kaže:
Nisam imao nikakve simptome, jupi ....
a ako nisi imao simpotme kako si znao da imas nesto? sto te je u biti navelo da ides provjeriti? planiras zatrudniti ?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 13:18   #90
Navelo me dugogodišnje kurvanje
__________________
Ime:X Prezime:Y
zbunjola(šatro) is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 13:29   #91
Quote:
zbunjola(šatro) kaže:
Navelo me dugogodišnje kurvanje
bice da te navela neka ozbiljnija zenska?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2005., 13:40   #92
Quote:
Tigrica kaže:
bice da te navela neka ozbiljnija zenska?
Ma kakvi, više njih neozbiljnih

P.S. Sjebat ćemo temu ovakvom komunikacijom.
__________________
Ime:X Prezime:Y
zbunjola(šatro) is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2006., 00:38   #93
pitanje

eto da ne otvaramo nanovo; zanima me samo koliko se ceka na rezultate - za nalaze briseva na ureaplazmu, mikoplazmu, klamidiju, aerobe i anaerobe preko socijalnog ginekologa?

i koliko se sada placa preko socijalnog gin svi ti nalazi?
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 18:08   #94
dizem temu, Tigrice hvala
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 21:10   #95
ja sam te pretrage radila prije trudnoće u dz centar. čini mi se da sam nalaze čekala oko tjedan dana (oni to voze čini mi se gore u mirogojsku).
Štrumpfeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2006., 23:00   #96
Quote:
Tigrica kaže:
eto da ne otvaramo nanovo; zanima me samo koliko se ceka na rezultate - za nalaze briseva na ureaplazmu, mikoplazmu, klamidiju, aerobe i anaerobe preko socijalnog ginekologa?

i koliko se sada placa preko socijalnog gin svi ti nalazi?
oko 7 dana, priko soc. ginića mene je došlo 100kn.
__________________
Until this moment, I never understood how hard it was to lose something you never had.
Mary Bellows is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 08:45   #97
cure, nije dobra vijest; dobila sam briseve; nasli su i meni Ureaplasma urealyticum, e sad laborantica mi je rekla da je to mala koncentracija, pa sad ne znam koliko bi trebala biti zabrinuta ili ne (dok ne odem kod ginek.)...

da li netko zna koliko je to; -10 (4)
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 08:48   #98
jesi trudnica?

Ureaplasma može biti opasna za plod u 1. tromjesečju ako se ne uoči na vrijeme.....

Al ako znaš što ti je, liječit ćeš se i neman će otić.....

Kako si skužila da nešto nije u redu?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 09:11   #99
Quote:
mandy kaže:
jesi trudnica?

Ureaplasma može biti opasna za plod u 1. tromjesečju ako se ne uoči na vrijeme.....

Al ako znaš što ti je, liječit ćeš se i neman će otić.....

Kako si skužila da nešto nije u redu?
nisam trudnica, ali posto smo to sad planirali, zato sam za svaki slucaj htjela napraviti briseve. i eto ti vraga...
idem danas do ginicke, pa cemo vidjeti sta kaze..
znam da je opasna bakterija...zato me strah.
__________________
Falling in love is the best way to kill your heart because then it's not yours anymore. It's laid in a coffin, waiting to be cremated.

V. V.
Tigrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 09:40   #100
Quote:
Tigrica kaže:
nisam trudnica, ali posto smo to sad planirali, zato sam za svaki slucaj htjela napraviti briseve. i eto ti vraga...
idem danas do ginicke, pa cemo vidjeti sta kaze..
znam da je opasna bakterija...zato me strah.
Gledaj to s pozitivne strane

Bolje da su ti "nasli" bestiju prije trudnoce, da ju mozes uklonit , a da ne "trujes" bebicu, i ne daj Boze da ti ju bestija (necu ni pisat)

Ajd, sve bu dobro
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.