Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2009., 07:42   #21
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Inače, treba napomenuti da mnoge domaćice rade glupu grešku (googlam pa vidim što ljudi pišu po forumima tipa "rode") kada miješaju sodu bikarbonu i ocat ili limunsku kiselinu. Misle da će dobiti oba efekta odjednom. Bome neće. Kiselina će neutralizirati lužnatost te soli i dobit će - ništa. Natrijev acetat ili citrat.
dođe do pjenušave reakcije - a kako to divno pročisti odvode Milina
Končica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 09:29   #22
Gdje se kod nas može kupiti borax za kućansto? Vidim da to koriste one babe u Odred za čistoću.
Ja bih rado to koristila za čišćenje WC školjke. Možda s malo limunske kiseline?
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 10:07   #23
Za izbjeljivanje zavjesa: dodati malo sode bikarbone, ili soli (nikako jedno i drugo)

Ocat - stvoren za čišćenje tepiha

Rakija (to samo ako ju dobivas od nekoga, inače je skupo) - za brisanje prašine na neosjetljivom namještaju (drvo isušuje). Miris brzo nestaje, a imam osjećaj da ubije sve bakterije

P.S. Kao što je netko ranije rekao, najbolja mi je ona paralela iz reklama: prirodno=dobro
Peneloopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 15:50   #24
Kako efektivno oprati wc-školjku sredstvom koje ne zahtijeva rukavice na rukama?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 16:02   #25
Quote:
Končica kaže: Pogledaj post
dođe do pjenušave reakcije - a kako to divno pročisti odvode Milina
Nema teoretske osnove po kojoj bi čistila. Kemijski neće, jer dolazi do neutralizacije gdje dobivamo soli, a hidronijevi i hidroksidni ioni se spajaju u vodu. Fizički isto tako neće, jer mjehurići nastaju u reakciji, ne stvaraju se u šupljinama nečistoće da bi ju mogli mehanički odvajati.
Može jedino pomoći ukoliko se začepe svi odušci, pa da nastali povišeni tlak probije čvrsto začepljenje, ukoliko ono postoji. Ukoliko su samo naslage, bez zatvorene komore, neće se povisiti tlak, pa će pjena samo strujiti kroz rupu u začepljenju.


Quote:
missm kaže: Pogledaj post
Gdje se kod nas može kupiti borax za kućansto? Vidim da to koriste one babe u Odred za čistoću.
Ja bih rado to koristila za čišćenje WC školjke. Možda s malo limunske kiseline?
Čisti boraks, i mene zanima. Ako tko sazna, nek mi javi.
Mislim da ga ne bi bilo poželjno miješati s limunskom kiselinom. Boraks je složena natrijeva sol borne kiseline, koja je ekstremno slaba, te će ju limunska istisnuti. Borna kiselina je slabo topljiva u vodi i mislim da neće ništa očistiti, samo će smetati i mogla bi doprinijeti nastanku naslaga. Ali nisam siguran.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 17:28   #26
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nema teoretske osnove po kojoj bi čistila.
hvala na tehnikalijama, kemija i fizika mi nisu strane ali može se tu teoretizirati koliko se hoće, glavno da su moji odvodi čisti i mirisni, a da je ekološki prihvatljivije od kojekakvih domestosa...
nisam prije ni znala da su odvodi zapravo cijevi bijele boje (bijahu tamni, smeđi i zastrašujući) dok ih nisam zasula sodom bikarbonom i alkoholnim octom... lijepo bi zacvrčalo i uspjenilo se, izbacilo koju dlaku, pljunulo koju masnu naslagu, koju naslagu kamenca i prodisalo! divota
eto, treba isprobati teorija je super, ali praksa je također zahvalna
Končica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 17:35   #27
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Kako efektivno oprati wc-školjku sredstvom koje ne zahtijeva rukavice na rukama?
lako. navečer napacati školjku s alkoholnim octom, ostaviti preko noći, ujutro iščetkati četkom za zahod i pustiti vodu. pošpricati je vodom u koju je dodano nekoliko kapi eteričnog ulja limuna i eto čiste i mirisne WC školjke spremne za novu torturu...
Končica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 18:00   #28
Quote:
Končica kaže: Pogledaj post
hvala na tehnikalijama, kemija i fizika mi nisu strane ali može se tu teoretizirati koliko se hoće, glavno da su moji odvodi čisti i mirisni, a da je ekološki prihvatljivije od kojekakvih domestosa...
nisam prije ni znala da su odvodi zapravo cijevi bijele boje (bijahu tamni, smeđi i zastrašujući) dok ih nisam zasula sodom bikarbonom i alkoholnim octom... lijepo bi zacvrčalo i uspjenilo se, izbacilo koju dlaku, pljunulo koju masnu naslagu, koju naslagu kamenca i prodisalo! divota
eto, treba isprobati teorija je super, ali praksa je također zahvalna
Reakcijom octa sa sodom bikarbonom nastat će otopina natrijevog acetata. Ne vidim zašto bi ona čistila odvod. Nije to "teoretiziranje". Onda je teoretiziranje i govorenje da će odsijecanje noge izazvati smrt umjesto izlječenja vodenih kozica, zar ne? Nitko nije probao. "Možda pali".

Naslage u odvodima su od kamenca (CaCO3) i organskih nečistoća (masti, zemnoalkalijski sapuni, ...). Kamenac se čisti H3O+ ionima, a organske nečistoće nekakvim detergentom koji će im olakšati prijelaz u vodu, ili otapalom.
Natrijev acetat u otopini hidrolizira lužnato, dakle moći će slabo očistiti neke organske nečistoće, dok kamenac neće dirati.
Naravno, sve ovisi o tome jesi li pomiješala stehiometrijske odnose octa i sode bikarbone, i dobila samo otopinu natrijevog acetata.
Ako nisi, jedan reaktant je u suvišku. U tom slučaju, isti je efekt kao da onog kojeg si dodala manje - nisi ni dodala. Jedino si bez veze potrošila novac.



Quote:
Končica kaže: Pogledaj post
lako. navečer napacati školjku s alkoholnim octom, ostaviti preko noći, ujutro iščetkati četkom za zahod i pustiti vodu. pošpricati je vodom u koju je dodano nekoliko kapi eteričnog ulja limuna i eto čiste i mirisne WC školjke spremne za novu torturu...
Ali jesi li time pobila bakterije?

Koliko znam, ocat ih neće previše uznemiriti. To što se zove alkoholni (jer alkohol ih ubije) ne govori o njegovoj strukturi, već o načinu na koji je dobiven. Octena kiselina, dobivena ona preko strugotina bukve ili od etena, jednaka je.
Eterično ulje se u vodi ne otapa jer je nepolarno, stoga eventualna kratkotrajna emulzija par kapi ulja i vode neće pobiti bakterije.

Ako želiš dezinfekciju, to nije način. Najpouzdanije i najjeftinije je - varikina/Domestos i slično. Hipokloritni anioni će doista pobiti sve što dohvate.
Napadanjem, a i sami, nakon nekog vremena, raspadaju se. Dakle, od varikine će nastati otopina kuhinjske soli. Domestos još ima nekakve detergente u sebi, za to ne znam.

OK je to za povremeno korištenje u domaćinstvima, kada su svi zdravi (ako netko dobije zaraznu bolest, nikako), ali ukoliko se radi o kućanstvima u kojima živi "tko zna tko" (podstanarstvo) ili o hotelima i sličnom, to bi bio FAIL. Inspekcija bi reagirala da sazna.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 19:11   #29
Uopće ne pratim temu pa ako je netko već postao, al' gledao sam Kućanice i u jednom je razgovoru tip rekao da koristi sol kako bi uklonio alkoholnu (vino) mrlju sa tkanine.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 20:57   #30
Ne volim prljavštinu i mikrobiološke kulture a pogotovo u kupaonici (baš me ne oduševljava šprickanje octom). Ali hvala na ideji za ocat

Ultimativno pitanje, čime oprati na biološki prihvatljiv način masnu tavu? Čitala sam negdje kako je sasvim dovoljno tretirati ju kipućom vodom. To je glupost na više razina - osim što trebaš enormne količine ključale vode (to je opet u energetskom smislu ne tako poželjno), nije higijenski i ostaju rezidue na stijenkama, izvana i iznutra. Iz takvog suđa ne bih jela Shodno tome ostavljaš trag i na štednjaku nakon što spustiš tavu i upališ struju/plin. Istovremeno si uništavaš posuđe na kojem se stvaraju mrlje od masnoće koje se rado "upeku" nad izvorom topline. I opet si u začaranom krugu masnoće i sanjanja dobrog deterdženta koji bi sve sredio za pol minute dobrom spužvicom i toplom vodom.
Nekad mi se čini da ti smartassevi sa fiks-idejama o pranju suđa i održavanju kućanstva nisu vidjeli suđe nakon gozbe a kamoli bavili se održavanjem higijene u kupaonici. Meni je žao što nema dovoljno efikasne alternative, ali zna se koji deterdženti rade svoj posao najbolje što mogu (nećemo reklamirati, ne ). Ovo napisano sada pomalo djeluje bakteriofobno, što je u mom slučaju daleko od istine, ali heck, nećemo biti svinje, jel?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:53   #31
Zanimljivo pitanje. Trenutno nemam pojma. LOL

I mene zanima kako izbjeći kad se ulje i mast zapeku na dno. To se više nikako ne da očistiti bez da ne izribaš i tavu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 02:25   #32
Ja sam jednu gadno zaribanu i godinama zapostavljanu tavu očistio tako da sam je jednostavno žario na slabom plamenu kroz cca 2 sata. Ipak, to je bila prastara masivna metalna tava na kojoj sad pečem palačinke. Ove moderne bi stradale tijekom takvog postupka.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 06:47   #33
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Jedino si bez veze potrošila novac.

Ali jesi li time pobila bakterije?
svejedno, stvar pali bez obzira na stehiometriju. umjesto da pričaš i koritiš domestose, probaj ovo. ili ocat zasebno, jako je djelotvoran za taloge kamenca općenito, pogotovo ako odstoji preko noći. novac nije bačen kad je cijev čista i nema naslaga po kadi
u osnovi, vlastite me bakterije ne uzrujavaju i ne želim ih posve odstraniti, jer...smatram ih poticajnima i neprirodno mi zvuči nemati ih oko sebe... ipak, nakon što mi gosti odu, pobrišem kupaonu alkoholom i stvar riješena. opet ekološkije od kojekakvih domestosa...
Končica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 08:21   #34
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ja sam jednu gadno zaribanu i godinama zapostavljanu tavu očistio tako da sam je jednostavno žario na slabom plamenu kroz cca 2 sata. Ipak, to je bila prastara masivna metalna tava na kojoj sad pečem palačinke. Ove moderne bi stradale tijekom takvog postupka.
To je sigurno. Moderne tave ne trpe ni struganje pijeskom kojeg je netko spomenuo, a da ne pričamo o onim žicama. Teflonski sloj ne voli ništa drugo osim vrele vode, meke spužvice i pjene.... no zato nas nagradi ljepljenjem za dno = 0.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 18:37   #35
Quote:
Končica kaže: Pogledaj post
svejedno, stvar pali bez obzira na stehiometriju. umjesto da pričaš i koritiš domestose, probaj ovo. ili ocat zasebno, jako je djelotvoran za taloge kamenca općenito, pogotovo ako odstoji preko noći. novac nije bačen kad je cijev čista i nema naslaga po kadi
u osnovi, vlastite me bakterije ne uzrujavaju i ne želim ih posve odstraniti, jer...smatram ih poticajnima i neprirodno mi zvuči nemati ih oko sebe... ipak, nakon što mi gosti odu, pobrišem kupaonu alkoholom i stvar riješena. opet ekološkije od kojekakvih domestosa...
Otopina natrijevog acetata ne čisti odvod kao što se ugljen ne tali na sobnoj temperaturi. EOD.
Ti si očito ulila nešto drugo, ili ti je jedan od reaktanata bio u suvišku. Ako ti je pjenjenje zapanjujuće, informacija da ono nema veze s čišćenjem. Običan CO2 koji nastaje u neutralizaciji.


A bakterije... pa nitko ih nije ni namjeravao potpuno odstraniti, to je nemoguće u domaćinstvu, ali tretiranje octom im neće učiniti skoro ništa. Nekim bakterijama je takvo okružje super.
Ako ti Domestos nije drag, ti koristi Varikinu. Domestos je praktički varikina, ali s dodanim tvarima da ne otječe nego da se sporo cijedi i bude učinkovitiji.
Natrijev hipoklorit se, dok razara organske tvari, pretvara u kuhinjsku sol i kisik. Slobodni klor se prevede u kloridni anion, jedan od glavnih sastojaka - mora.
Hipokloriti su standard za dezinfekciju. Ubija sve mikroorganizme. One do kojih dođe, naravno.


I kaže se okolišu prihvatljivije. To veze s ekologijom nema. Ekologija je znanost koja proučava međusobni utjecaj žive i nežive prirode. (Herp me navukla na želju za ispravljanjem ovakvih stvari, a ja je puno volim pa eto...)
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 21:21   #36
Endimion, smjesa soda+ocat čisti odvode baš na foru stvaranja pjene, čisto mehanički. Isprobano radi. Ne baš u najtežim slučajevima ali radi.
I to nije recept koji možeš naći samo na rodi &co nego i na raznim sajtovima tipa kako uštedjeti u kućanstvu.
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 21:36   #37
Quote:
Peneloopa kaže: Pogledaj post

Ocat - stvoren za čišćenje tepiha

Kako??
Koliko octa u koliko vode?
__________________
Time is a great teacher, but unfortunately it kills all its pupils ...
kvaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 00:25   #38
Quote:
Allice kaže: Pogledaj post
Endimion, smjesa soda+ocat čisti odvode baš na foru stvaranja pjene, čisto mehanički. Isprobano radi. Ne baš u najtežim slučajevima ali radi.
I to nije recept koji možeš naći samo na rodi &co nego i na raznim sajtovima tipa kako uštedjeti u kućanstvu.
Onda su vaši odvodi stvarno slabo onečišćeni. Tvrdokorni kamenac i organske nečistoće nikako se ne mogu izbiti hrpom mjehurića.
Ajde ok, ako je nešto slabašno, moglo bi, ali koliko sam shvatio, najčešće nije. Obično treba razmontirati i izbijati dugim odvijačem. I tvrdo je ko vrag.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 08:46   #39
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Obično treba razmontirati i izbijati dugim odvijačem. I tvrdo je ko vrag.
to mi se još nije dogodilo
Ako ne ide sa sodom i octom, stavim mr muscolo i voila. Možda jednom u godinu dana ako ne i manje.
Allice is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 18:45   #40
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Natrijev hipoklorit se, dok razara organske tvari, pretvara u kuhinjsku sol i kisik. Slobodni klor se prevede u kloridni anion, jedan od glavnih sastojaka - mora.
Hipokloriti su standard za dezinfekciju. Ubija sve mikroorganizme. One do kojih dođe, naravno.
Nemoj bona endimijone, pa oćeš da oni s alternative ovo vidu pa počnu marisati hipoklorit kao PMS a ne kao MMS.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.