Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2008., 17:18   #1
Prijava podstanara bez plaćanja poreza?

Dakle ovako: muz mi je stranac, a i beba je na putu. Zivimo u podstanarstvu i namjeravamo tu ostati jos godinu-dvije. Vlasnik nas nije prijavio jer ne zeli placati porez, sto nam je do sada bilo OK. Medutim, moj muz sto prije zeli prijaviti prebivaliste (ili boraviste, sto god moze po zakonu) prije nego sto se beba rodi. Da nije stranac, mogli bismo ga prijaviti na drugoj adresi, ali njega ce (kako smo doznali) policija posjetiti nakon prijave da se vidi zivi li on doista tu. Zato bi nam bilo puno lakse da ga prijavi vlasnik stana u kojem sada zivimo. Moze li vlasnik prijaviti da netko zivi u ovom stanu, a da nekako izbjegne placanje poreza?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Old 23.11.2008., 19:43   #2
Moze, jer se porez placa na najamninu koju on uzima, a ako recimo stanujete besplatno, onda nema na sto placati porez. Samo je pitanje zeli li vlasnik uopce vas prijavljivati.

Ispravniji nacin bi bio da se dogovorite s vlasnikom da sve legalizirate i onda se vi obavezite preuzeti taj porez kojeg on placa (to je tako i onako 200tinjak kn mjesecno), a vi onda imate pravo traziti povrat poreza kod godisnje prijave poreza na dohodak i mozete dobiti nazad 3-4 tisuce kn na godinu (ovisno o placama koje imate). Sve legalno, a vi si jos i izvucete nazad fini dodatni djeparac
Lei is offline  
Old 24.11.2008., 14:44   #3
Quote:
a vi onda imate pravo traziti povrat poreza kod godisnje prijave poreza na dohodak i mozete dobiti nazad 3-4 tisuce kn na godinu (ovisno o placama koje imate). Sve legalno, a vi si jos i izvucete nazad fini dodatni djeparac
nisam bas neki ekspert po pitanjima povrata poteza al mislim da se povlastica povrata poreza u ovom slucaju obracunava na placni porez (cca 12*200 kn) i da samo taj dio ulazi u olaksicu a ne ukupna stanarina slicno kao za stambeni kredit gdje ti olaksica nije cijeli kredit vec samo kamata. na kraju taj povrat poreza od stanarine bi bio 500 kn ako i toliko. al trebalo bi pitat nekog malo bolje upucenog maoda na temi povrat poreza

Zadnje uređivanje Cats : 25.11.2008. at 23:12. Reason: nepravilno citiranje
kolt is offline  
Old 24.11.2008., 14:58   #4
Quote:
kolt kaže: Pogledaj post
nisam bas neki ekspert po pitanjima povrata poteza al mislim da se povlastica povrata poreza u ovom slucaju obracunava na placni porez (cca 12*200 kn) i da samo taj dio ulazi u olaksicu a ne ukupna stanarina slicno kao za stambeni kredit gdje ti olaksica nije cijeli kredit vec samo kamata. na kraju taj povrat poreza od stanarine bi bio 500 kn ako i toliko. al trebalo bi pitat nekog malo bolje upucenog maoda na temi povrat poreza
nenee.... brkas stvari

najmodavac (=gazda) je duzan drzavi na ime najamnine koju ubire od podstanara placati odgovarajuci porez; podstanari s tim nemaju nikakve veze i nisu duzni to placati

najmoprimac (=podstanar) moze godisnje prijaviti olaksicu do 12.000 kn na racun isplacene najamnine (citat sa stranica porezne "2.4. svotu plaćene slobodno ugovorene najamnine za potrebe stanovanja u stambenom prostoru najmodavca, osim ako obveznik plaća zaštićenu najamninu prema posebnom zakonu")

dakle, ono sto sam ja predlozila je da se dogovori s gazdom i da oni njemu mjesecno pokrivaju taj dio koji on mora placati drzavi (jer on ocigledno to ne zeli... ovako ga mozda mogu nagovoriti na to); a jednom kad su legalno prijavljeni i imaju sve papire onda oni mogu zahtjevati prilikom godisnje prijave poreza olaksicu do 12.000 kn na racun podstanarstva; tako jednim udarcem rijese sve svoje probleme oko prijave boravista, a jos na tome i zarade

evo detalja tu: http://ccenterclient.porezna-uprava....mstamprost.XML
Lei is offline  
Old 24.11.2008., 18:22   #5
ovo za povrat poreza ne znam, možda i je točno.
A u protivnom, za prijavu će biti dovoljna slijedeća izjava vlasnika; izjava, kojom ja, xy, dopuštam yx da na xx adresi prijavi boraviše/prebivalište. Za mup dovoljno, a porezna nikad saznat neće, a i da sazna, izjava nije ugovor o najmu.
qwer is offline  
Old 25.11.2008., 09:12   #6
Lei je sve ispravno napisala.
sara4 is offline  
Old 25.11.2008., 19:34   #7
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Moze, jer se porez placa na najamninu koju on uzima, a ako recimo stanujete besplatno, onda nema na sto placati porez. Samo je pitanje zeli li vlasnik uopce vas prijavljivati.
A ti valjda misliš da su poreznici ludi ili što? On će prijaviti poreznoj da kod njega stanuju podstanari besplatno?

Porezna će ti sama odrediti iznos najamnine procjenjen po tržišnoj vrijednosti i boli njih briga da li ti podstanari plaćaju manje ili ništa. Naime postoji nešto što se zove "minimalna cijena najma" i po tome ti razrežu porez.

Za autoricu topica: najlakši način ti je da kažeš stanodavcu da te prijavi i da ćete vi plaćati porez (tj. podignut će vam najamninu za toliko) a na kraju godine tražite to natrag kao povrat poreza i nikom ništa.

Nije u redu ali dešava se često i rekla si da vam se žuri.
SuzyQ is offline  
Old 25.11.2008., 19:37   #8
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Sve legalno, a vi si jos i izvucete nazad fini dodatni djeparac
Koji dodatni đeparac kad su to oni sve ionako uplatili?
SuzyQ is offline  
Old 25.11.2008., 20:41   #9
Mislim da se vi možete prijaviti da tamo živite, bez da vas on uopće prijavljuje kao podstanare.
Jedno je prijaviti podstanare, a boravište nešto drugo.
Što bi da stanujete kod prijatelja? Morao vas prijavljivati kao podstanare?

Nemojte to podstanarstvo uopće niti spominjati, pa nitko neće morati plaćati nikakav porez.
Ako itko išta i pita (a sumnjam da hoće) - živite kod prijatelja i amen.
Hobby is offline  
Old 25.11.2008., 20:59   #10
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Mislim da se vi možete prijaviti da tamo živite, bez da vas on uopće prijavljuje kao podstanare.
Samo dopuna: na žalost, ili na sreću, ne može se prijaviti na policiji bez da se dođe fizički s osobom koja je vlasnik stana.

Slažem se da prijava boravišta nema veze s plaćanjem poreza i to bi trebalo prepustiti vlasniku stana. On će već sam povisiti stanarinu i to za više od iznosa poreza.

Vlasniku, inače, ne mora odgovarati *prijavljivati* porez (ne plaćati, već *prijavljivati*) jer time možda on sam gubi kakve povlastice - ulazi u viši prihodovni razred, tko zna šta. Naši ljudi zaziru od prijave poreza još od Ivice Kičmanovića valjda, i skrivanja i skupljanja žita po ambarima, tavanima i podrumima.

To je stvar kulture, pa se bojim da tu čovjek mora postaviti svoju listu interesa na prvo mjesto, a to je da ima uredno riješene vlastite papire i obveze, bez obzira na "muku" i "neprijatnost" koju time stvara drugim Balkancima.
tome is offline  
Old 25.11.2008., 23:11   #11
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Samo dopuna: na žalost, ili na sreću, ne može se prijaviti na policiji bez da se dođe fizički s osobom koja je vlasnik stana.
Može, po specijalnoj punomoći...ja se prijavio nedavno, i bez poreza i ugovora i ičega osim jedne rečenice vlasnika stana.
qwer is offline  
Old 25.11.2008., 23:41   #12
suzy-q, ti bas ne citas ono sto pise?

naravno da ih vlasnik moze prijaviti da stanuju besplatno kod njega.... kod prijave boravista/prebivalista te nitko ne pita da li su ti to podstanari, prijatelji ili cura/decko/muz/bratic/rodbina i slicno. samo treba otici s njima na mup i izjaviti da oni zive na toj adresi kod njega.....

sto se tice povrata poreza i "djeparca", probaj izracunati koliko se dobije povrata, pa ces vidjeti da se tu da zaraditi (odnosno vratiti poreza koji bi inace ostao drzavi); jos jednom ponavljam: porez kojeg placa vlasnik stana na najamninu nema nikakve veze s poreznom olaksicom koju podstanari mogu zatraziti prilikom godisnje prijave na porez i iznosi nisu isti!

Lei is offline  
Old 26.11.2008., 20:33   #13
Nije mi jasno čemu komplicirati uopće.
Vlasnik stana ne želi plaćati porez, a postavljačici topića je jedino bitno da se oni prijave da tamo žive.
Neka se onda probaju tako dogovoriti i gotovo.
Hobby is offline  
Old 27.11.2008., 08:23   #14
Pa iznose se sve moguće kombinacije, a onda kakadu zajedno s vlasnikom može prodiskutirati stvar i odlučiti što je najbolje za sve.

Uostalom, po meni, stvari neće još dugo klapati na način da možeš prijaviti nekoga na svoju adresu bez toga da Porezna priupita zašto i kako.
sara4 is offline  
Old 27.11.2008., 11:05   #15
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Pa iznose se sve moguće kombinacije, a onda kakadu zajedno s vlasnikom može prodiskutirati stvar i odlučiti što je najbolje za sve.

Uostalom, po meni, stvari neće još dugo klapati na način da možeš prijaviti nekoga na svoju adresu bez toga da Porezna priupita zašto i kako.
Ja isto iznajmljujem stan i uvijek izlazim podstanarima na ruku koliko god mogu, ali ne plaćam porez.
Razmišljala sam da ih prijavim, fino sklopim ugovor i sve legalno, ali sam skužila da, u slučaju ikakvih problema, država ne štiti baš niti mene, niti podstanare.
Uostalom, moji podstanari su isto rekli da, što se njih tiče, to nije potrebno.
Najgora iskustva sam imala da mi se podstanari preko noći pokupe i ostave neplaćene račune - pa zar ću dizati tužbu i vući se godinama po sudu zbog 1000 kuna?
Ukratko, zašto bih plaćala porez, kada time apsolutno ništa ne dobivam (za sada, barem), a bila bih stvarno jedna od rijetkih koja na to plaća porez.
Da se stvari malo promijene i da u slučaju nesuglasica, bilo ja, bilo podstanar, možemo ishoditi naša prava bez dugogodišnjeg suđenja i natezanja, prva bih plaćala porez i radila legalno.

Kakaduin najmodavac očito iz ovih ili onih razloga zazire od prijavljivanja podstanara, a njima je bitno da se prijave tamo gdje doista žive.
Ako je imalo normalna osoba, dogovorit će se već nekako s njim da svima bude odgovaralo, a mogućnosti ima.
Jedan moj podstanar je bio prijavljen da živi kod mene bez problema.
Nitko me nije pitao za ikakav porez.
U krajnjem slučaju, ja bih ga i plaćala, da je to podstanaru iz nekog razloga bilo bitno.
Hobby is offline  
Old 27.11.2008., 11:19   #16
OK, sve 5. Ali ljudi ne kompliciraju kao što si napisala, već kakadu-ici daju sve potrebne informacije i moguće kombinacije kako se to da riještiti, s prijavom i bez, s porezom i bez. Ti to rješavaš na način koji si napisala, ali to ne znači da će ista kombinacija kakadu-ici ili vlasniku stana odgovarati.
sara4 is offline  
Old 27.11.2008., 13:16   #17
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Mislim da se vi možete prijaviti da tamo živite, bez da vas on uopće prijavljuje kao podstanare.
Jedno je prijaviti podstanare, a boravište nešto drugo.
Što bi da stanujete kod prijatelja? Morao vas prijavljivati kao podstanare?

Nemojte to podstanarstvo uopće niti spominjati, pa nitko neće morati plaćati nikakav porez.
Ako itko išta i pita (a sumnjam da hoće) - živite kod prijatelja i amen.
Nema šanse. Vlasnik nekretnine u kojoj se prijavljuje boravište ili prebivalište u policiji potpisuje izjavu kojom vas prihvaća na stan.

No brkaju se dvije stvari. PRIJAVA na MUP-u nema NIKAKVE veze s poreznom prijavom, niti ih MUP proslijeđuje poreznoj, koliko ja znam....

Konkretno, strah najmodavaca od prijave boravišta je bezvezan, nepotreban i glup! Provjereno.

Jednog dana možda sustavi MUP-a i Porezne uprave budu povezani na način da kad netko prijavi novo ime na staru lokaciju u MUP-u negdje iskoči zastavica te svrsta taj stan na popis za poreznu "provjeru". Ali i dalje će se morati dokazivati da se stan iznajmljuje. Ovo da porezna opandrči porez prema "prosječnoj" vrijednosti stanarine je glupost. Ja svoj stan mogu nekome DATI da ga koristi i bez da primam novac!
rope is offline  
Old 27.11.2008., 13:26   #18
Quote:
Kakadu kaže: Pogledaj post
Moze li vlasnik prijaviti da netko zivi u ovom stanu, a da nekako izbjegne placanje poreza?
Rečeno je ali ne u "so many words".

1. Da, vlasnik stana vas može prijaviti MUP-u (boravište ili prebivalište) i te podatke MUP ne šalje Poreznoj.
1b. 99% onih koji iznajmljuju stanove doduše zazire od toga jer misle da su te dvije stvari iste. Zaboravljaju pritom da se radi o hrvatskoj policiji i hrvatskoj poreznoj upravi što znači da jedan niti ne želi znati što radi drugi. Ako je ovaj vaš jedan od tih, teško ćete ga uvjeriti.

2. Možda vam je isplativo sklopiti s najmodavcem ugovor o najmu, platiti stanarinu uvećanu za mjesečni iznos poreza i onda lijepo "zaraditi" na razlici između te cifre (na godišnjoj bazi) i cifre koju ćete dobiti kao povrat poreza. Ovo se, laički gledano, isplati ako već nemate tih 12000kn porezne okašice po nekoj drugoj osnovi (adaptacija stana, liječnički računi i sl.) Izračunajte si.

3. I ovo je već rečeno, ali je važno. U trenutku kad najmodavac prijavi poreznoj vaš ugovor, njemu se godišnji prihodi uvećavaju i on zaista može ući u viši porezni razred što konkrento znači veći porez tj. manji povrat poreza. To je ozbiljna prepreka za sklapanje ugovora.

Ako najmodavac ne želi 1. i/ili 2. zbog 1b i/ili 3, onda nema rješenja. Promijeniti stan ili probati prevariti policiju prijavom na adresu prijatelja i čestim boravkom spomenutog stranca kod njih. Bubam napamet.

Za sve je ovo kriv potpuno nesređeno tržište stanova za najam privatnim osobama i činjenica da se kao "normalno" smatra iznajmljivati na crno. A država poreznom politikom uopće ne želi potaknuti najjmodavce da počnu drugačije razmišljati dok s druge strane kontrole i kažnjavanje iznajmljivanja na crno praktički ne postoje.
rope is offline  
Old 27.11.2008., 19:44   #19
Quote:
rope kaže: Pogledaj post
Nema šanse. Vlasnik nekretnine u kojoj se prijavljuje boravište ili prebivalište u policiji potpisuje izjavu kojom vas prihvaća na stan.
Nisam ni mislila bez njegovog znanja, već da se dogovore da se oni tamo prijave, a bez prijavljivanja njih kao podstanara i plaćanja poreza.
Mislim da je glavno pitanje bilo mogu li oni tamo prijaviti boravište bez da najmodavac mora plaćati porez.

Nisam pravnik, ali sam najmodavac, pa imam nekog iskustva s time.
Samo sam jednostavno htjela reći da se to može.
Hobby is offline  
Old 27.11.2008., 20:10   #20
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Mislim da je glavno pitanje bilo mogu li oni tamo prijaviti boravište bez da najmodavac mora plaćati porez.
Pa zar nije na to pitanje odgovoreno?

Da.

Prijava na policiji nema nikakve veze s Poreznom upravom, niti oni razmjenjuju podatke. Osim ako se nešto ozbiljno promijenilo i moderniziralo u zadnjih par mjeseci, a nije.
rope is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.