Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 15:06   #61
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Da cujemo nase cure koje bas zive u Hrvatskoj da li je zbilja obicaj da gosti koji nisu pozvani donesu poklon. Koliko sam ja kuzila nije.
nije.

Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Jel je obicaj da oni koji nisu mogli doci u svatove ipak nekaj donesu i cestitaju? I to isto nije normala dolje.
je.
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:08   #62
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Pa naravno da su manja vjencanja i da rijetko bus vidla vjencanje vece od 50-60 ljudi, zato nisu ni obicaji takvi kao kod nas dolje: fotograf koji cijelu vjecer slika, snimatelj koji snima, bend koji pravi stimung itd..
A kaj se darova tice, svote i jesu i nisu manje, generalizirati nemres.

Najveca razlika je u tome: U Hrvatskoj da svatko tko ide u svatove a u Njemackoj daju oni sa kojima imas kontakt, nevezano uz poziv, kuzis?
Npr. moja firma nije bila pozvana, ali sam dobila poklon u vrijednosti od 500 ojreka ( nas je sve ukupno 7 ljudi sa mnom).
Susjedi nisu bili pozvani, ali smo dobili par poklona (kuverte sa novcima, cvijece, vino itd.). Njegova firma isto nije bila pozvana, ali su i njegovi decki kupili....
Za takve obicaje npr. u HR jos nisam cula.



Nije istina....mi dobivamo i od firmi u kojima rade naši roditleji i od naših firmi, a nitko nije pozvan....
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:10   #63
mi smo dobili poklone i od ljudi koji nisu bili pozvani. tako da po meni to je obicaj i tako radi cijelo moje susjedstvo bez obzira da li su pozvani ili ne.
oni koji su pozvani, a nisu mogli doc, kako tko, netko donese, a netko ne
marina811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:11   #64
Quote:
spacelab4 kaže: Pogledaj post
koliko dajete novca (kao poklon) kada idete prijatelju na svadbu ?
nas dvoje uvijek damo do tisuću kuna, ovisno koliko smo dobri s dotičnima. Neki dobiju i 100 eura
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:12   #65
Quote:
marina811 kaže: Pogledaj post
mi smo dobili poklone i od ljudi koji nisu bili pozvani. tako da po meni to je obicaj i tako radi cijelo moje susjedstvo bez obzira da li su pozvani ili ne.
oni koji su pozvani, a nisu mogli doc, kako tko, netko donese, a netko ne
Tako je!!!

Mi smo se u biti iznenadili koliki nas darivaju.... neki neće doći na svadbu, ali svi su dali poklon, poslali po nekome ili slično.
mladenka:)) is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:12   #66
Quote:
mladenka:)) kaže: Pogledaj post
[/B]

Nije istina....mi dobivamo i od firmi u kojima rade naši roditleji i od naših firmi, a nitko nije pozvan....
e da, to sam zaboravila. i kolege iz mamine firme su poslale poklon
marina811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:12   #67
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Da cujemo nase cure koje bas zive u Hrvatskoj da li je zbilja obicaj da gosti koji nisu pozvani donesu poklon. Koliko sam ja kuzila nije.
Jel je obicaj da oni koji nisu mogli doci u svatove ipak nekaj donesu i cestitaju? I to isto nije normala dolje.
Ispravite me ako se varam......

I nama su par ljudi dolje koji nisu bili pozvani donjeli neku sitnicu, ali ja mislim da je to vise radi toga kaj nas dugo nisu vidli.
Mi smo od susjeda koji nisu bili na vjenčanju dobili poklončiće...
Jedni susjedi su čak došli na obred i donjeli buket cvijeća, ostali na domjenku i sve super...
Od mojih u firmi sam dobila poklon...
Od rodbine koja isto nije bila pozvala polako kapaju pokloni...
Ok, rodbina se osjeća dužna prema nama jer su naši starci njihovu djecu darivali pa vjerovatno zato, ali susjedi i kolege su jednostavno takvi
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:13   #68
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Da cujemo nase cure koje bas zive u Hrvatskoj da li je zbilja obicaj da gosti koji nisu pozvani donesu poklon. Koliko sam ja kuzila nije.
Jel je obicaj da oni koji nisu mogli doci u svatove ipak nekaj donesu i cestitaju? I to isto nije normala dolje.
Ispravite me ako se varam......

I nama su par ljudi dolje koji nisu bili pozvani donjeli neku sitnicu, ali ja mislim da je to vise radi toga kaj nas dugo nisu vidli.
Kod nas u Primorju je obicaj da zadnji tjedan prije vjencanja svi i pozvani i nepozvani - dakle svi koji zele nose poklon u kucu kod mlade ili mladozenje. Ja sam uvijek svima koji su mi na bilo koji nacin u zivotu bili dragi odnesla neku sitnicu-uglavnom uzmem neki lijepi mladenacki, moderni set posteljine, dobru vazu i sl. To mi se uvijek cini koristan poklon i kad imam volje i vremena ispecem im tortu ili kolace, bez obzira na to sto ne idem na vjencanje. Susjedima obavezno. Nikada se nisam uvrijedila zato sto nisam bila pozvana na vjencanje, ali ja niti ne volim ici po vjencanjima, nije mi to neka zabava bas.
think.pink34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:26   #69
Mi organiziramo svadbu-tulum, bez reda muzike pa red klope pa red maltretiranje mladenaca ili neoženjenjih

puno muzike, nonstop, tamburaši/DJ, klopa na početku a poslije švedski stol sa nekom mezom, restoran će biti na ne previsokoj razini, ne hotel ili neka ogromna hala (max 70ljudi), bez dekoracija sale osim malo cvijeća na stolovima

dakle jedna skromnija svadba i sada nas brine da li napomenuti ljudima prije da ne očekujemo veće poklone jer da ne bi ispalao ko u nekom ranijem postu: bili smo na tak jednostavnoj svadbi a dali smo toliko i toliko???
katarina72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:32   #70
Ovdje u Njemackoj cak dobivas od banke, od doktora ma od svake strane neki mali poklon kao znak paznje.
Ali vidim da su obicaji slicni i dolje kod nas a mozda je i ovisno o tome kako tko sa ljudim stoji....ne znam.
Samo brate mili, nemoj mi njemacke svatove sa nasim hrvatskim svatovima uspredit....razlika ko dan i noc.
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:47   #71
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Ovdje u Njemackoj cak dobivas od banke, od doktora ma od svake strane neki mali poklon kao znak paznje.
Ali vidim da su obicaji slicni i dolje kod nas a mozda je i ovisno o tome kako tko sa ljudim stoji....ne znam.
Samo brate mili, nemoj mi njemacke svatove sa nasim hrvatskim svatovima uspredit....razlika ko dan i noc.
mi nismo dobili ni od doktora ni od banke, a u njemackoj smo. ma u kom ti kraju Njemacke zivis i kako to da vas je banka darivala da i ja svoju podsjetim na nas Wday?

razlika dan i noc? u ciju korist?

inace, ja sam takodjer dobivala poklone od susjeda koji nisu bili pozvani tako da je to definitivno obicaj kao i tu u Njemackoj.
a od Svaba smo dobivali slicne cifre kao i Loreta. Mora da smo mi u onom skrtijem dijelu Svabije
belica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:49   #72
Uh, kao i u svemu, i tu ima i lijepih i ružnih iskustava... Od nekih ljudi dobiješ puno i previše, a neki vrlo bliski ljudi te opet iznenade neugodno... Mislim da nitko od nas (ili barem velika većina) ne radi svadbicu da radi poklona, pa to tako treba i gledat... A opet nije isto ni dal' ti daje netko 1.000,00 kn, pa ti je dao pola svoje plaće ili ti daje duplo više netko tko to zaradi tjedno...

Mi inače dajemo 'običnim' prijateljima 200,00 €, a onima s kojima si full bliski više... I to dosta više. Isti princip mi je i od familije. Ne gledam koliko smo blizak rod, već koliko smo si stavrno bliski...
Tia7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:50   #73
1oo ili 200 eura,ovisi "ko" se ženi
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 15:58   #74
Pojma nemam zakaj je kod vas tako, iz iskustva mogu samo reci kako je kod nas bilo.
Banke po obicaju daju ili neke kristalne vaze ili case ili bilokaj....doktor je dal flasu vina. To je za njih marketing a za nas ipak jedan lijepi znak paznje.
Firma jedna sa kojoj suradjujem poslovno mi je odmah prvi dan poslje godisnjeg poslala putem Fleuropa orhideju.

Ocito je zbilja razlika i to velika.


Ako si promjenila prezime onda moras tak i onak banku trazit novu karticu, oni te budu pitali za razlog ( ako ne kuze vec radi promjene prezimena) i onda lijepo kazes da si se vjencala.
Ja nisam ni pomislila na bilokakav poklon pa sam bila iznenadnjena jer sam samo dosla zbog nove kartice.

Sa razlikom kao dan i noc sam mislila samo slavlje. Kod nas u Hrvatskoj su svatovi jednostavno veseliji i ljudji ( u pozitivnom smislu).
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:03   #75
400 kuna kolegama s posla, ne previše bliskim prijateljima
600 kuna prijateljima
ne znam koliko se daje rodbini, pretpostavljam nešto više.
kum daje više od kume, u pravilu duplo više. minimalno- 4000 kuna kum i 2000kuna kuma.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:04   #76
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
kum daje više od kume, u pravilu duplo više. minimalno- 4000 kuna kum i 2000kuna kuma.
zašto?
ne kužim...
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:07   #77
ne kužim ni ja- živim u hercegovini i ovdje je sve strogo definirano kada su u pitanju svadbe. nisam baš tradicionalna i ne kužim se.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:08   #78
Iskreno, ne bih znala reci neku cifru jer sve ovisi od osobe do osobe.
Uvijek dajemo neki novac, nekada 100 ojreka, nekada 200, nekada 500. Ovisi o tome koliko smo bliski.
I nije mi jasno zasto kum mora vise od kume dat? Uopce mi je bezvezno da se ocekuju od kumova neke velike svote. Uzimam kuma ili kumu radi toga kaj jesu a ne radi toga kaj budu dali. Makar i oni donjeli samo buket cvijeca nabran iz vrta. Vazno da je od srca.....
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:10   #79
pa koliko vidim, u hercegovini su općenito puno manji iznosi nego u hrvatskoj. doduše, ovdje stolica košta od 130-180 kuna tako da mogu pretpostaviti kako je standardnih 400 kuna sasvim ok, odnosno 600 kada su bliži prijatelji u pitanju.
gondomirka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 16:12   #80
Quote:
gondomirka kaže: Pogledaj post
400 kuna kolegama s posla, ne previše bliskim prijateljima
600 kuna prijateljima
ne znam koliko se daje rodbini, pretpostavljam nešto više.
kum daje više od kume, u pravilu duplo više. minimalno- 4000 kuna kum i 2000kuna kuma.
Istina je da se Hercegovini točno na koliko 'ko daje. 'Ko da imaju cjenik Ali ovo da kum daje duplo više od kume, prvi put čujem Koliko ja znam, daju isto love samo još kuma kupi neki vrijedniji dar... Dakle, kuma daje više...
Tia7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.