Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.08.2007., 10:58   #81
Lightbulb

Quote:
Neznadar kaže: Pogledaj post
Niti pravo biti u tom stanu. Pozoves policiju i kazes da su nocas provalili, a oni neka onda pokusaju dokazati da su tu godinama...


Je, je, mo'š mislit. Policajci ipak nisu tak bedasti. Oni eventualno mogu uzet izjave od obje strane, al opet ti moraš tužit podstanare.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Old 16.08.2007., 12:32   #82
evo da se i ja malo obratim, i ja imam jednu sličnu situaciju,
kupujem stan za dobre pare a u tom stanu je neki tip koji sadašnjoj vlasnici ne želi izač van a nije niti vlasnik stana nit ništa..
i meni sad nije jasno kako se neko čiji nije stan nemože izbacit...

pa sad razmišljam dali uzet to il ne.. odmah bi ja kupila kad bi znala da ce on i za 1 god izać al....
karlita is offline  
Old 18.08.2007., 11:38   #83
Quote:
*ĐIPI* kaže: Pogledaj post
Ne moram jer nisam nigdje nešto takvo potpisala, niti imam neku odgovornost prema njima..Pružila sam im smještaj..Znali su da nebudu nutra zauvijek , morali su si sami naći sigurniji smještaj..
U njegovom slučaju ja bi ih izbacila van , zajedno sa njihovim stvarima pa nek oni mene tuže..Zašto bi on njih tužio? Ako dođe na sud on ima papire da je kuća njegova i da oni nemaju nikakvo pravo živjet nutra ni nad tom kućom..
Draga moja, nema veze što ti nisi ništa tako potpisala, tako piše u zakonu, a zakon je iznad vašeg ugovora.
I ako si nisu sami našli smiještaj, tvoja je dužnost da im nađeš, prije nego li ih izbaciš.


I daraga moja, ako je nešto tvoje vlasnuištvo, to ti ne daje za pravo da radiš sa svojim vlasništvom šta hoćeš. U zakonu piše koja su tvoja prava i obveze, te u kojim slučajevima nad tim vlasništvom.
Ris is offline  
Old 18.08.2007., 11:42   #84
Quote:
mp7 kaže: Pogledaj post
Pa zar zbog toga ne postoje drzavne komisije koje popisuju napustenu imovinu. Valjda i procedura po kojoj se imovina moze nazvati napustenom. I njen status?

Malo sale: ako bi bilo tako onda ja i ti prodamo svoje stanove, damo lovu braci i trkamo se ko ce naci atraktivniju imovinu od starog davno umrlog vlasnika. To bi bilo kao neka poruka drzave, pogotovo mladima.

Ujedno, da je tako drzava beskucnicima porucuje isto: takmicite se nasilno, a ne cekajte, nije sve uredjeno, nije pravna drzava ta koja brine i koja uspostavlja red. Socijalna izdvajanja su tu tek onako...

Kad pogledam svu ovu pricu prije, oko problema sa stanarima, izgleda da se sve svodi na to ko ce prije uletiti i zakljucati se. Glupo je, ali ako stanar nece da izadje policija kaze "Tuzi ga", a ako vlasnik nasilno udje policija onda drugoj strani kaze "Tuzi ga". Je li to vladavina nekog prava???

A ono "ako od dana saznanja smetanja posjeda nije prošlo 30 dana...", ko te sprijecava da kazes da si to saznao recimo juce. Znao si da su oni tu cijelo vrijeme, ali nije cijelo vrijeme bilo smetanje posjeda, recimo, stvari su isle ok... Tu nisam siguran pa postavljam pitanje: ako ti ne placaju zadnja dva-tri mjeseca a tebi to ne smeta (gomila im se dug), ti to ne zoves smetnja posjeda vec onda kad pozelis? Jer ko drugi moze proglasiti smetnju posjeda vec ti licno iz duse...

Kao prvo, napuštene kućče sigurno nisu one koje nešto vrijede.
AKo je kuća desetljećima neodržavana, normalno da je u rasulu.
I zaista je glupo da je neko praktički beskućnik, a nečija je kuća desetljećima prazna.

SA zemljom je tako, koliko ja znam, ako neko zna bolje, neka me ispravi, da 10 godina nakon što je koristiš, da prelazi u tvoje vlasništvo. Govorim o obradivim površinama.

PA smisao pravne države i ejstu u tome da ako misliš da ti neo radi nešto što nije po zakonu, da ga tužiš, a ne da silom rješavaš probleme.
Ris is offline  
Old 18.08.2007., 11:44   #85
Quote:
karlita kaže: Pogledaj post
evo da se i ja malo obratim, i ja imam jednu sličnu situaciju,
kupujem stan za dobre pare a u tom stanu je neki tip koji sadašnjoj vlasnici ne želi izač van a nije niti vlasnik stana nit ništa..
i meni sad nije jasno kako se neko čiji nije stan nemože izbacit...

pa sad razmišljam dali uzet to il ne.. odmah bi ja kupila kad bi znala da ce on i za 1 god izać al....
Nemoj biti naivan/a, što misliš zašto je taj stan tako jeftin!'
I što misliš zašto ga vlasnici uopće se žele riješiti!?

Bjež od toga ko vraga.
RAdije za iste pare uzmi manji stan, jer bolje golub u ruci, nego....
Ris is offline  
Old 18.08.2007., 13:29   #86
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Kao prvo, napuštene kućče sigurno nisu one koje nešto vrijede.
AKo je kuća desetljećima neodržavana, normalno da je u rasulu.
I zaista je glupo da je neko praktički beskućnik, a nečija je kuća desetljećima prazna.

SA zemljom je tako, koliko ja znam, ako neko zna bolje, neka me ispravi, da 10 godina nakon što je koristiš, da prelazi u tvoje vlasništvo. Govorim o obradivim površinama.

PA smisao pravne države i ejstu u tome da ako misliš da ti neo radi nešto što nije po zakonu, da ga tužiš, a ne da silom rješavaš probleme.

Zar ne bi smisao pravne (ali i pravednije) drzave bio veci da ako podstanar nece da izadje (i nema ugovora ili je istekao) ti ga mozes danas prijaviti, a za tacno npr. 14 dana dolazi policija i izbacuje ga bez daljenjeg.

A ista ta drzava njemu omoguci adekvatan smjestaj (s obzirom na broj clanova itd.). Na kraju krajeva montazna kuca od 50-70 kv. je oko 10000 evra. Urbanistickim planom se moze u svakom gradu predvidjeti par takvih lokacija. Ne bi to bila ubozista, vec bi moglo liciti na nesto. A nije ni skupo za drzavu. Plus mogli bi i ubirati neku (sitnu) zakupninu, osim ako osoba ne radi. Da ne idem dalje... Jednostavan fond...

Isto tako napustena imovina, za koju drzava ocijeni da je takva (a ne ko hoce i kako hoce) moze se pridodati fondu.

Jer sve ove price od ranije, vezane za sukobe vlasnika i zakupaca, izgleda da imaju poruku "ili cu ja njega ili ce on mene", pa mislim da je najbolje rjesenje ici ka vlasti sa ovakvim gore ili slicnim prijedlogom. Cak mi i taj korak djeluje jednostavnije nego "istjerati nekog badzu iz svog stana".
mp7 is offline  
Old 18.08.2007., 13:40   #87
slažem se s tobom mp7 potpuno... na kraju krajeva evo idem ja odmah sad provalit u neku vikendicu prvi red do mora i ako me nitko ne može izbacit baš me briga... mislim to uopće nema smisla!!!
baš debilno
karlita is offline  
Old 19.08.2007., 08:59   #88
Quote:
mp7 kaže: Pogledaj post
Zar ne bi smisao pravne (ali i pravednije) drzave bio veci da ako podstanar nece da izadje (i nema ugovora ili je istekao) ti ga mozes danas prijaviti, a za tacno npr. 14 dana dolazi policija i izbacuje ga bez daljenjeg.

A ista ta drzava njemu omoguci adekvatan smjestaj (s obzirom na broj clanova itd.). Na kraju krajeva montazna kuca od 50-70 kv. je oko 10000 evra. Urbanistickim planom se moze u svakom gradu predvidjeti par takvih lokacija. Ne bi to bila ubozista, vec bi moglo liciti na nesto. A nije ni skupo za drzavu. Plus mogli bi i ubirati neku (sitnu) zakupninu, osim ako osoba ne radi. Da ne idem dalje... Jednostavan fond...

.
Gledaj, ne tjera ga država na ulicu, nego vlasnik kuće.
I nije država vlasnik te nekretnine kojom želi ponovno raspolagati da ima obevezu osiguravanja zamjenskog smještaja.
Ris is offline  
Old 19.08.2007., 09:01   #89
Quote:
karlita kaže: Pogledaj post
slažem se s tobom mp7 potpuno... na kraju krajeva evo idem ja odmah sad provalit u neku vikendicu prvi red do mora i ako me nitko ne može izbacit baš me briga... mislim to uopće nema smisla!!!
baš debilno
Uspoređuješ neusporedivo!
KAda bi to učinila, to bi bilo protiv volje vlasnika, odnosno bez njegova dopuštenja.
Ipak, ti si dozvolila da se ti ljudi usele u tvoju kuću.
Ris is offline  
Old 19.08.2007., 09:32   #90
Quote:
RoadBear kaže: Pogledaj post
U mojem slučaju podstanari se nisu dali van nakon skoro godinu moljakanja da isele,najam nisu plaćali ali bar režije jesu (jednim dijelom).Probali smo i zakonskim putem pošto je sve prijavljeno no to znate kaj to traje,e a onda mi je puknul film i 300eura i dva lokalna mangupa su razriješili problem.Sve je bilo gotovo u jedno jutro a meni je još ostao dug za režije od 2500kn!
Isto takvo rješenje je nakon duljeg natezanja s podstanarima u kući,(uz ovjereni ugovor), našao i moj rođak.U roku jednog sata i pomoći par snagatora podstanari su bili vani,zajednio sa stvarima,a rođak i supruga su ostali u kući.Naravno da su podstanari zvali policiju,ali po zakonu nisu mogli vlasnika izbaciti,koji je tvrdio da on sada tu stanuje. Policija savjetovala stanarima da tuže vlasnika.
Interesantno kako su isti podstanari u tren oka "nasli smjestaj",te se odkrilo da imaju nedovršenu ali useljivu kuću,koju su gradili dok su stanovali u kući mog rođaka,ne plaćajući ni stanarinu ni režije,uništavajući i objekt uz put.
Žalosno je da se često podstanarstvo samo ime za obmanu i življenje na tuđi račun.Takvi samo štete onima koji pošteno postupaju u odnosu podstanarstva.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Old 19.08.2007., 17:11   #91
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Gledaj, ne tjera ga država na ulicu, nego vlasnik kuće.
I nije država vlasnik te nekretnine kojom želi ponovno raspolagati da ima obevezu osiguravanja zamjenskog smještaja.
Znam da ga tjera vlasnik kuce. Ali taj vlasnik ocekuje pomoc drzave a ne situaciju ko ce se prvi zatvoriti u objekat. Pa sam zbog tog hipoteticki naveo da je mozda bolje ganjati da se zakon promijeni i da ce to prije upaliti negoli da ga sam izbacis... A u takvom zakonu da bude mjesta i za jedne i za druge. Zato sto je trenutno sve postavljeno naglavacke...
mp7 is offline  
Old 19.08.2007., 17:33   #92
Ok, jedno pitanje, ako zelis izbacit podstanare iz svog stana zar ne mozes iskljucit struju, vodu i telefon iako su oni unutra?
sandro.m is offline  
Old 20.08.2007., 04:24   #93
Quote:
mp7 kaže: Pogledaj post
Znam da ga tjera vlasnik kuce. Ali taj vlasnik ocekuje pomoc drzave a ne situaciju ko ce se prvi zatvoriti u objekat. Pa sam zbog tog hipoteticki naveo da je mozda bolje ganjati da se zakon promijeni i da ce to prije upaliti negoli da ga sam izbacis... A u takvom zakonu da bude mjesta i za jedne i za druge. Zato sto je trenutno sve postavljeno naglavacke...
Čuj, da se takav zakon promjeni nije potrebna samo dobra volja, nego i osiguran veliki novac.
Što se tiče konfisciranja imovine koje vlasnik ne održava nije ustavno, niti je u skladu sa globalnom ekonomskom politikom koja državama, pogotovo malima ne dopušta nacionalizaciju na taj način.

Osim toga, kod takvog zakona bila bi jako moguća zloporaba . Jednostavno se na taj način mogu dogovorit dvije strane, da jedna dobije kuću ili stan na račun države, a tako nešto je nemoguće u kapitalizmu.
Ris is offline  
Old 20.08.2007., 04:25   #94
Quote:
sandro.m kaže: Pogledaj post
Ok, jedno pitanje, ako zelis izbacit podstanare iz svog stana zar ne mozes iskljucit struju, vodu i telefon iako su oni unutra?
PA veće je na tpicu u više navrata napisano da ne možeš.
Možeš, ali onda će je na zahtjev onih unutra ponovno uključiti, na trošak vlasnika.
Ris is offline  
Old 20.08.2007., 09:32   #95
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
PA veće je na tpicu u više navrata napisano da ne možeš.
Možeš, ali onda će je na zahtjev onih unutra ponovno uključiti, na trošak vlasnika.
Ispricavam se, velik je thread.

Ok, idemo dalje, barem kod mene se kod poduzeca za isporuku energije, komunalnih poduzeca... moze promijenit adresa za dostavu uplatnica. Ukoliko se nakupi nepodmirenih računa slijedi isključenje. Time vlasnik dovodi sebe u neugodnost, ali može li tako napravit ono što sam mislio u prvom postu? Kod mene se negdje može platiti na blagajni poduzeća osobno, ali negdje primaju samo uplatnice.

Inace, kad sam ja bio podstanar za sva ukljucenja i iskljucenja su trazili kopiju vlasnikove osobne. Je li sigurno da se tek tako može zatražiti uključenje, ako nemaju ugovor o podstanarstvu?
sandro.m is offline  
Old 20.08.2007., 22:28   #96
Lightbulb

Quote:
sandro.m kaže: Pogledaj post
...ako nemaju ugovor o podstanarstvu?


Pa ni vrak da nemaju ovjereni ugovor o podstanarstvu - to bi značilo da stanodavci iznajmljuju na crno!?
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Old 20.08.2007., 22:38   #97
evo moga sličnoga primjera

https://www.forum.hr/showthread.php?t=156783

jedva sam došla do vlastite kuće
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Old 21.08.2007., 06:15   #98
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
Pa ni vrak da nemaju ovjereni ugovor o podstanarstvu - to bi značilo da stanodavci iznajmljuju na crno!?
da, ali oće da država ne samo da im oprosti utaju poreza,
nego da ih zaštiti.
I to promtno.
I isključivo u vlastitom interesu!
Ris is offline  
Old 21.08.2007., 10:51   #99
a drzava u meduvremenu radi - nista

ili tocnije: glumi socijalu
tada se dogodi da ljudi iako su inace ispravni i uglavnom posteni , pribjegnu nelegalnim metodama i tada se cudimo unistenim zivotima i buducnostima
ZgSash is offline  
Old 19.09.2007., 16:45   #100
Question Što ako podstanar ne želi izać iz stana - neprijavljen, bez ugovora

situacija je sljedeca

1. podstanar i ja potpisali ugovor o najmu stanu, ali nije ovjeren kod biljeznika pa pretpostavljam da takav ugovor nije valjan?

2. taj ugovor koji smo potpisali je istekao

3. u ugovoru (koji je istekao) pise da je rok za iseljenje iz stana 15 dana od raskida (ili isteka) ugovora

4. osim sto je tih 15 dana proslo, jedna stanarina nije placena, a nisu placene niti rezije.

Posto ugovor (kako ja mislim) nije valjan te je i istekao, recite mi dal podstanar moze legalno biti u mom stanu ili ga mogu mirne duse izbaciti?

Naravno ne bih ga doslovno izbacio vec bi dok ga nema u kuci promijenio bravu (kljuc imam). Kad se vrati, ne moze u stan i gotovo.

Ako napravim gore navedeno i on provali u stan, dal je to za zvat policiju i dal ce on dobit prijavu kao da je provalio u bilo ciji stan?

Dal on ima ikakve osnove mene tuzit i trazit da i dalje zivi u mom stanu pod izgovorom da nema gdje drugdje zivjet?

Dodatno pitanje, sto ako policija ude u stan (ja im otvorim) dok je podstanar u stanu, i recimo nema kod sebe dokumente te je jos k tome recimo ilegalno u RH?

Ako mu pozelim iskljucit struju, dal to mogu i kako, uzmite u obzir da on nema nikakvog dokaza da tamo zivi osim nekog komada papira koji je i on mogao umjesto mene napisat i potpisat.

Sto biste vi napravili?

P.S. nije da odma sutra idem u akciju ali zelim znati koje su mi opcije ako mu padne na pamet da duze od mjesec dana trazi drugi stan i jos k tome cijelo vrijeme ne placa stanarinu i rezije?

hvala!
sight166 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.