Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2009., 17:27   #21
Šta te interesuje?
ludikure is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 17:36   #22
Pa srpski gubici u nabrojanim operacijama u zapadnoj Slavoniji 91 od listpoda pa do sarajevskog primirja?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 17:40   #23
Ne znam.Izgleda da se nismo razumeli,ja znam za podatke VRS,i znam za podatak o poginulim pripadnicima VRSK a sad konkretno za te operacije ne znam.Zato i pitam odakle ti podatci?
ludikure is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 19:37   #24
Quote:
ludikure kaže: Pogledaj post
Pa pitanje zbog toga sto sam radio u borackoj organizaciji VRS pa znam broj stradalih...zato pitam odakle ti podatci?
Koliko je ukupan broj poginulih VRS?

Jesu tu ubrojeni samo Srbi iz Hrvatske ili?

Je li kod Vukovara ubrojeni samo Srbi iz Hrvatke ili ciejla JNA,paravojska i teritorijalci?

Koliki je broj?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:00   #25
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Ovo je više povijesna tema.
Roštiljalo se svugdje ali opasno je bilo oko Zadra -operacija JNA Udar 91 na Škabrnju, Novigrad, Paljuv ,Podgradina ,Pridraga ,rušenje Masleničkog mosta i neuspjele akcije JNA na zadarskom području, veliki pritisak na Dubrovnik i razaranje istoga i paljenje njegove okolice ,ali najviše se i najkrvavije ratovalo u Zapanoj Slavoniji u operacijam HV-a Orkan-91 (29.10.91-03.01.92oslobođeno 675 km 2) i operaciji Papuk-91 )28.11.91-25.12.91, oslobođeno 1230 km2) a prije operacija Otkos-10 (31.10.91-04.11.91, oslobođeno 370 km2).
Tu se roštiljalo bez pardona hrvatske snage 14 758 vojnika; 184 mrtva ,595 ranjenih ,1 nestalog, 25 zarobljenih. Gubici hrvatskih snaga u navedenim operacijama jednake su gubicima u operaciji Oluja.
Srpske snage imale su 13500 vojnika ,516 mrtvih,516 ranjenih.
Ma nije to ukupni broj , jer se ukupni broj ne zna.
To je samo ono što su naši prebrojali u selima koja su oslobodili. Ukupni broj je u sveukupnim borbama u zap. slavoniji sigurno puno veći , jer su oni nas napadali tamo još od polovice osmog mjeseca 1991. Ovo je bio najdinamičniji front jer su se ofenzive stalno smjenjivale. I naše prve oslobodilačke akcije su bile još u osmom mjesecu , ali nemaju neki posebni naziv.
Keva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 20:18   #26
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Koliko je ukupan broj poginulih VRS?

Jesu tu ubrojeni samo Srbi iz Hrvatske ili?

Je li kod Vukovara ubrojeni samo Srbi iz Hrvatke ili ciejla JNA,paravojska i teritorijalci?

Koliki je broj?
Broj poginulih i nestalih pripadnika VRS je 18.700,od toga broja nestalih 2.550.
Tu su ubrojani pripadnici VRS iz Rep Srpske,Srbije,Crne gore,Hrvatske,Rusije...
Znaci svi su oni upisani u boracku organizaciju VRS.

Sto se tice VRSK (samo iz Hrvatske) broj 5.880 poginulih i nestalih....
Podatci za Vukovar govore o 1.286 poginulih,ali mislim da su to samo za JNA,znaci brez TO,VRSK itd.Podatak za Vukovar nije iz boracke organizacije RS.
ludikure is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 22:52   #27
Quote:
ludikure kaže: Pogledaj post
Broj poginulih i nestalih pripadnika VRS je 18.700,od toga broja nestalih 2.550.
Tu su ubrojani pripadnici VRS iz Rep Srpske,Srbije,Crne gore,Hrvatske,Rusije...
Znaci svi su oni upisani u boracku organizaciju VRS.

Sto se tice VRSK (samo iz Hrvatske) broj 5.880 poginulih i nestalih....
Podatci za Vukovar govore o 1.286 poginulih,ali mislim da su to samo za JNA,znaci brez TO,VRSK itd.Podatak za Vukovar nije iz boracke organizacije RS.
Ja sam vidio neki spomenar koji se tiče Srba iz općine Vukovar,nekih 350 ili 380 ljudi,ali manji dio je poginuo i u Bratuncu i još par mjesta u Bosni...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 00:09   #28
Quote:
Keva kaže: Pogledaj post
Ma nije to ukupni broj , jer se ukupni broj ne zna.
To je samo ono što su naši prebrojali u selima koja su oslobodili. Ukupni broj je u sveukupnim borbama u zap. slavoniji sigurno puno veći , jer su oni nas napadali tamo još od polovice osmog mjeseca 1991. Ovo je bio najdinamičniji front jer su se ofenzive stalno smjenjivale. I naše prve oslobodilačke akcije su bile još u osmom mjesecu , ali nemaju neki posebni naziv.
Ukupni gubici ZNG/HV i policije i civila u zapadnoj Slavoniji po riječima gen. Tusa su oko 500 mrtvih u cijeloj 1991
Podatke koje samo dao o gubicima naše i srpske strane su dokumentirani s obzirom da je nerpijateljska arhiva pala u ruke 1995 u operaciji Bljesak i drugim dokumentima u operaciji Oluja a obradio ih je Hrvatski dokumenatacijski centar domovinskgo rata.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 12:34   #29
Quote:
ludikure kaže: Pogledaj post
Broj poginulih i nestalih pripadnika VRS je 18.700,od toga broja nestalih 2.550.
Tu su ubrojani pripadnici VRS iz Rep Srpske,Srbije,Crne gore,Hrvatske,Rusije...
Znaci svi su oni upisani u boracku organizaciju VRS.

Sto se tice VRSK (samo iz Hrvatske) broj 5.880 poginulih i nestalih....
Podatci za Vukovar govore o 1.286 poginulih,ali mislim da su to samo za JNA,znaci brez TO,VRSK itd.Podatak za Vukovar nije iz boracke organizacije RS.

Dva pitanja,da li su pripadnici Brigade Milicije Krajine koji su poginuli prilikom prboja koridora 92. ubrojani medju ovih 18.700 ili 5.880,isto tako gde su ubrojani Srbi iz BIH koji su kao pripadnici JNA 91. poginuli na ratistu u Hrvatskoj?
TinkiVinki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 16:02   #30
Quote:
TinkiVinki kaže: Pogledaj post
Dva pitanja,da li su pripadnici Brigade Milicije Krajine koji su poginuli prilikom prboja koridora 92. ubrojani medju ovih 18.700 ili 5.880,isto tako gde su ubrojani Srbi iz BIH koji su kao pripadnici JNA 91. poginuli na ratistu u Hrvatskoj?
Srbi iz Bih poginuli na ratistu u Hrvatskoj kao pripadnici JNA,ubrojani su kao gubitci VRS...pa tako njihove familije danas imaju ista prava kao i familije pripadnika VRS.
Krajiski milicajci nisu ubrajani kao pripadnici VRS,kao u ostalom ni SDG,MUPRS itd.
ludikure is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 23:35   #31
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Moja postrojba se nalazila od početka studenog 1991.g. u Nuštru da bi negdje krajem tog mjeseca bili raspoređeni na liniju Jarmina-Borinci-Vinkovci a sa druge strane Gaboš -Markušica -Ostrovo, na liniji sam bio kad je potpisan Sarajevski sporazum kao i priznanje Hrvatske sve do 30.04. 92 kad nas zamjenjuje mislim 136. R brigada a mi sa 01.05 .92. odlazimo u bazu gdje nakon par dana odlazimo u zonu "B"....
U to isto vreme moja jedinica TO iz sastava Novosadskog Korpusa nalazila se na položaju u Trpinji. Nuštar je svega 5-6 km vazdušne linije i često smo otud gađani. U Trpniji sam bio sve do 23.11.1991.g. kad je sve već bilo gotovo. Nakon toliko vremena želio bih porazgovarati o tim danima i svemu što se događalo. javite se , ako vas što zanima .
SVOIC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 12:47   #32
Budući da je ovo opširnija tema, pa možeš reći đe ti je tvoja jedinica išla nakon Trpinje ?
Koliko sam shvatio iz prijašnjih pisanja, ti si se vratio u Bačku....
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2010., 22:01   #33
18.11.1991.-3.1.1992.

Istočna Slavonija - uspješna obrana Nuštra, okupacija sela Ernestinovo, Laslovo i Antunovac kod Osijeka, bitka u šumi Rosinjača kod Osijeka, oslobađanje malog dijela Baranje.

Zapadna Slavonija - oslobađanje Bilogore, Papuka i velikog dijela Psunja - Operacije Orkan, Otkos 10 i Strijela (prve velike oslobodilačke akcija HV-a).

Banovina - linija se nije gotovo ništa mijenjala od kraja rujna 1991., neuspjela akcija HV-a (Operacija Vihor)

Kordun - pad Slunja (16.11.), Saborskog (27.11.) i okolice.

Lika - nema pomaka bojišnice

Sjeverna Dalmacija - 18.11. pad Škabrnje i Nadina (preko 80 poklanih i izmasakriranih civila), 31.12. iznenadni neprijateljski napad na cijelom zadarskom bojištu (iako je bilo dogovoreno primirje). Okupirani su mjesta Novigrad, Pridraga, Paljuv i Podgradina, a u žestokim napadima su obranjeni Posedarje, Slivnica, Suhovare i Donji Zemunik.

Južna Dalmacija - 6.12. 1991. obrana Dubrovnika i zaustavljanje neprijatelja kod Stona.

Rezime: početak oslobađanja Hrvatske (zapadna Slavonija), smirivanje situacije u kontinentalnom dijelu Hrvatske i posebno teške borbe u Dalmaciji.
zdfil is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 08:17   #34
Ja sam sudjelovao u Operaciji Vihor krajem 1991. i bilo je najgore od rata što sam vidio. Bilo je -20 i to je bio rat u punom smislu riječi. Bilo je gubitaka. Kasnije se nije smjelo puno pričati o akciji.
Sihanouk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 17:08   #35
Quote:
Sihanouk kaže: Pogledaj post
Ja sam sudjelovao u Operaciji Vihor krajem 1991. i bilo je najgore od rata što sam vidio. Bilo je -20 i to je bio rat u punom smislu riječi. Bilo je gubitaka. Kasnije se nije smjelo puno pričati o akciji.
Zašto?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 10:35   #36
Misliš zašto akcija nije uspjela ili zašto se nije smjelo pričati?
Vjerojatno je složen odgovor zašto akcija nije uspjela. Obično vojnici optuže vodstvo, meni se nekako čini da oni koji su osmislili akciju nisu to napravili loše, mada nemam pregled cijele akcije. Naprosto ljudi koji su sudjelovali u toj akciji nisu bili neki super obučeni vojnici da bi izveli desant na rijeci i uspostavili mostobran. Bilo je tu problema logistike, organizacije, koordiniranja između brigada. Ljudi koji su sudjelovali imali su puno dobre volje. Ja sam bio motiviran, moje selo se nalazilo s te okupirane strane Kupe i nadao sam se da bi mogli doći do njega.
U danima ranije svi su govorili ''idemo, idemo'', međutim kad smo prešli Kupu, mnogi su odustajali, za neke je rat bio zajebancija, a ne ozbiljna borba. Razumio sam, bilo je tu ljudi koji su bili mobilizirani iz Zagreba i koje je doma čekala topla kuća i žena i djeca. Ja nisam imao obitelj i kuća i roditelji su mi ostali ''preko'' i nisam imao kud. Mislio sam da su mi roditelji mrtvi. Mnogi su se junačili a kada je trebalo zadržati položaje s druge strane Kupe, naprosto su pobjegli. Četnici su bili dobro organizirani i po onome što sam tada vidio izgledali su kao pristojna vojska, a ne kao kasnije.
I vrijeme je bilo neprikladno, bio je 12. mjesec, užasno hladno, Kupa visoka, jedan inženjerac mi je rekao da pontonac neće funkcionirati i cijelo je vrijeme sve bilo pod vatrom, postrojbe su redom napuštale položaje, oni koji su akciju ozbiljno shvatili mogli su jedino poginuti, ne sjećam se da je itko od viših časnika obišao postojbe pod vatrom. Npr. u mojoj jedinici je bilo nas nekoliko iz tog kraja koji smo poznavali teren, i čudili smo se zašto nas ne rasporede po vodovima drugih postrojbi jer ovi iz Zg pa ni Siščani nisu imali pojma gdje smo.
Eto to kažem ovak na brzinu, mogao bi satima pričati o tome.

Zašto nismo smjeli pričati o tome? Nije sad da je tu bila neka cenzura, ali smo upozoreni od nadređenih da ne pričamo previše o tome šta se dogodilo. Nije da nas je netko nadzirao niti je tu bile neke stvarno zabrane, dakle pretjerano sam rekao da nismo smjeli pričati.
Glavni stožer je kasnije vodio istragu protiv nekih časnika, ali ne znam što je bilo iz toga. Neki su se vojnici utopili u Kupi, neke nisu uspjeli mrtve ni izvući na našu stranu Kupe i sve je to bio velik šok.
Sihanouk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.