Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2004., 21:36   #1
Širenje svemira - nejasnoća

Nešto mi je palo na pamet pa bih molio one koji nešto znaju da mi razjasne.

Ako je širenje Svemira značio širenje prostor vremena u zakrivljeni prostornim dimenzijama, i ako sva materija prema Einsteinu ovisi i o vremenu kao i o prostoru, kako onda iz aktualnih otkrića o starosti svemira promatranja mogu znanstvenicima dati relativno točne informacije o tome koliko je svemir star? Drugim riječima - ako je širenje Svemira bilo ujedno i širenje vremena koliko i prostora, zar nije vrijeme drukčije teklo u nekoj drugoj etapi razvoja Svemira nego što to radi danas? Današnja starost svemira uzima u obzir da je vrijeme teklo konstantnom brzinom "cijelo vrijeme", od početka do danas, a kako je to moguće ako su i prostor i vrijeme relativni te da su se širili različitim brzinama u povijesti Svemira?

(Termine poput brzine vremena i slično upotrijebio sam radi lakšeg objašnjavanja pitanja, iako ne postoji izraz brzina vremena, kako je iznos brzine upravo sastavljena od komponente vremena...)
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 21:44   #2
Re: Širenje svemira - nejasnoća

Quote:
Jango Fett kaže:
Nešto mi je palo na pamet pa bih molio one koji nešto znaju da mi razjasne.

Ako je širenje Svemira značio širenje prostor vremena u zakrivljeni prostornim dimenzijama, i ako sva materija prema Einsteinu ovisi i o vremenu kao i o prostoru, kako onda iz aktualnih otkrića o starosti svemira promatranja mogu znanstvenicima dati relativno točne informacije o tome koliko je svemir star?
Kako ti to materija ovisi o prostor vremenu

Tu si nešto pobrkao, ne ovisi materija o prostor-vremenu, odnosno energija te materije (Einstein ne poznaje termin 'materija' vć ju promatra kao energiju).

Quote:
Drugim riječima - ako je širenje Svemira bilo ujedno i širenje vremena koliko i prostora, zar nije vrijeme drukčije teklo u nekoj drugoj etapi razvoja Svemira nego što to radi danas?
Ti ovdje ne razlikuješ pojam 'širenja vremena' i 'protoka vremena'. Dakle, kada se promatra prostor vremenski kontinuum, vrijeme uvijek 'teče', točnije vremeska korrdinata se linearno širi (i tako definira onaj prostorvremenski stožac događaja - light cone). Dakle, vrijeme se danas širi - teče jednako kao i na početku stvaranja svemira.

Quote:
Današnja starost svemira uzima u obzir da je vrijeme teklo konstantnom brzinom "cijelo vrijeme", od početka do danas, a kako je to moguće ako su i prostor i vrijeme relativni te da su se širili različitim brzinama u povijesti Svemira?
A odakle ti to da se i vremenska komponenta širila različitom brzinom, odnosno da je tijek vremena bio različit od ovoga današnjeg? To je vrijedilo samo u inflacijskom periodu koji je kratko trajao, i nevažan je za današnju definiciju starosti svemira.

Ne vidim što te ovdje točno muči?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 21:48   #3
Sad me više ništa ne muči. Dao si mi odgovor. Mene je mučilo to što nisam znao mijenja li se protok vremena ako se mijenja i struktura prostora, ako su međusobno povezani. Ako je konstantno, onda nema problema!

P.S. da, pod materijom sam i ja smatrao energiju!
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2004., 21:57   #4
Ako baš želiš, možeš to i jaaako zakomplicirati

Pa umjesto da gledaš širenje prostora, postaviti to ekvivalentno sa različitom brzinom protoka vremena. Znam da su i to neki pokušavali. U tom slučaju prostor se uvijek širi jednoliko, samo vrijeme drugačije teče.

Ali to ti je ionako samo jedan jako kratak period svemira, i to usporavanja/ubrzavanje i nije tako veliko.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 13:46   #5
Danas se kao notorna činjenica koristi inflatorni model Svemira jer, na koncu, najviše eksperimentalnih informacija ide u prilog istoj. Da li bi bilo moguće da je širenje nama vidljivog dijela Svemira, zapravo, širenje na nekoj "lokalnoj" razini, a da se cjelokupni Univerzum ...?
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2004., 14:00   #6
Quote:
eisenfaust kaže:
Danas se kao notorna činjenica koristi inflatorni model Svemira jer, na koncu, najviše eksperimentalnih informacija ide u prilog istoj. Da li bi bilo moguće da je širenje nama vidljivog dijela Svemira, zapravo, širenje na nekoj "lokalnoj" razini, a da se cjelokupni Univerzum ...?

Moguće je, ako smatraš da je lokalna razina cjelokupni vidljivi svemir, jer to je područje za koje imamo vrlo solidne potvrde da se širi.


.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 08:39   #7
A jeste li znali da postoji teorija da se nas svemir u stvari skuplja, a ne siri? Dokaz za to je njegov spiralni oblik koji moze nastati samo skupljanjen a nikako sirenjem.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 09:37   #8
Quote:
Uranus kaže:
A jeste li znali da postoji teorija da se nas svemir u stvari skuplja, a ne siri? Dokaz za to je njegov spiralni oblik koji moze nastati samo skupljanjen a nikako sirenjem.
Zadnji put sam čuo da je svemir spiralan od jednog freaka na prvoj godini faksa. Još uvijek me ta izjava zna nasmijati.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 10:00   #9
Ne znam za cijeli svemir, ja govorim o ovom nasem dijelu svemira.

Zar nasa galaksija i mnoge druge, ne izgledaju poput spirale
Kako se takav oblik moze dobiti ekspanzijom?
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 10:09   #10
Uranus, ja zivim u Zagrebu. A Zagreb se siri. Dakle, moj dio svemira (o kojem govorim) se siri. Dakle, svemir se siri.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 10:24   #11
Quote:
skeptik kaže:
Uranus, ja zivim u Zagrebu. A Zagreb se siri. Dakle, moj dio svemira (o kojem govorim) se siri. Dakle, svemir se siri.
E da, Zagreb se sada siri...i nas svemir se nekada sirio. A sada se skuplja
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:52   #12
A je, a odkud ti to da se nas svemir nekad sirio? Kako se to vidi iz oblika galaksija?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 11:55   #13
Mislim da je stvar oblika galaksija i njihovih dimenzija ipak nekoliko redova veličine manja od Svemira, barem onog nama vidljivoga dijela. Tako da "sažimanje" na toj lokalnoj razini možda ne bi trebalo interpolirati na cijeli Univ.
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 12:02   #14
A ja mislim da nas Uranus samo zaj...
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 12:20   #15
he-he

ma vraž'ja stvar to s vremenom.

Nego, jednom sa naletion na txt i o tome da li su konstante konstantne.
Premda jest ustanovljena njihova promjena (ne sjećam se točno, ali mislim da je bilo riječi o const fine strukture), vremenski interval te promjene je nešto što te idućih milju kalpi ne bi trebalo zabrinjavati.
eisenfaust is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 12:52   #16
Quote:
Uranus kaže:
Ne znam za cijeli svemir, ja govorim o ovom nasem dijelu svemira.

Zar nasa galaksija i mnoge druge, ne izgledaju poput spirale
Kako se takav oblik moze dobiti ekspanzijom?

Onda za čovjeka možemo reći da ima oblik kugle jer se sastoji od kuglastih atoma.

Galaksije imaju oblik diska jer se rotiraju i jer imaju masu. Zašto točno imaju oblik spirale, to nigdje nisam uspio pronaći. Volio bih da mi El Tomo objasni, po mogućnosti uz linkove na trenutno važeće teorije koje to objašnjavaju. Isto tako, volio bih vidjeti simulaciju geneze galaksije gdje dolazi do kreacije spiralnih krakova.

BTW, ona Celestia je lijep komad softvera.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:07   #17
Quote:
skeptik kaže:
A ja mislim da nas Uranus samo zaj...
Ma ne zaj... nego sam tu teoriju citala u knjizi Planeta Zemlja Dragutina Crnica i to me bas zainteresiralo.

On izmedju ostalog govori o jos jednom planetu koji je eksplodirao jer ga je sunce privuklo, bio je najblizi suncu. I ta eksplozija prouzrokovala je da se poremeti putanja ostalih planeta osim venere jer je bila tada u suncevoj sjeni pa je ostala zasticena. Jedino venera ima putanju pravilne kruznice, a ostali planeti suncevog sustava imaju putanju elipse.

On tvrdi da su nekad i ostali planeti imali pravilnu putanju kao i venera.

I taj poremecaj putanje donio je velike promjene na Zemlji. Izmedju ostalog i izumiranje dinosaura.

Takodjer govori o velikim promjenama na Zemlji koji je donio priblizavanje danasnjeg Mjeseca Zemlji koji se nije oduvijek okretao oko Zemlje.

To su sve teorije ali su jako interesantne i vrlo vjerojatne.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:11   #18
Quote:
justapixel kaže:
Onda za čovjeka možemo reći da ima oblik kugle jer se sastoji od kuglastih atoma.

Galaksije imaju oblik diska jer se rotiraju i jer imaju masu. Zašto točno imaju oblik spirale, to nigdje nisam uspio pronaći. Volio bih da mi El Tomo objasni, po mogućnosti uz linkove na trenutno važeće teorije koje to objašnjavaju. Isto tako, volio bih vidjeti simulaciju geneze galaksije gdje dolazi do kreacije spiralnih krakova.

BTW, ona Celestia je lijep komad softvera.

.
Pa covjek i ima oblik kugle. Ako ne uzes u obzir da je covjek samo ono sto prosjecan covjek vidi, nego ako uzmes u obzir da je covjek mikrokozmos.

A to 'skupljanje' je moguce rjesenje oblika spirale.

Bas bih voljela da procitate tu knjigu od Crnica pa da zajedno komentiramo.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:28   #19
Covjek nema oblik kugle. Buduci da se svemir skuplja, slijedi da se i covjek skuplja (zato i postaje nizi kad zadje u godine). Buduci da se i galaksije skupljaju, te da imaju oblik spirale, ocito slijedi da i covjek ima oblik spirale. Ruke i noge nisu nista drugo nego krakovi te spirale.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2004., 13:42   #20
Quote:
skeptik kaže:
Covjek nema oblik kugle. Buduci da se svemir skuplja, slijedi da se i covjek skuplja (zato i postaje nizi kad zadje u godine). Buduci da se i galaksije skupljaju, te da imaju oblik spirale, ocito slijedi da i covjek ima oblik spirale. Ruke i noge nisu nista drugo nego krakovi te spirale.
A ako se svemir siri, onda se i covjek siri i zato si ti godinu za godinom sve deblji i deblji

Ovo da je covjek oblika kugle, to ne pise u Crnicevoj knjizi, to su neke druge knjige...

A procitaj prvo Crnicevu knjigu 'Planet Zemlja' pa se javi s komentarom.
__________________
Bitno je ocima nevidljivo. Samo se srcem dobro vidi :)
Uranus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.