Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2011., 19:28   #1041
Da, istina, i to je možda malo zeznuto na početku. Ali kad poslije naučiš riječi navikneš se.
__________________
Если бы Вы сейчас вошли и сказали: “Я уезжаю надолго, навсегда”, — или: “Мне кажется, я Вас больше не люблю”, — я бы, кажется, не почувствовала ничего нового: каждый раз, когда Вы уезжаете, каждый час, когда Вас нет — Вас нет навсегда и Вы меня не любите.
ever dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 21:06   #1042
Što me podseti na jedan primer lažnih prijatelja. Ruski понос (ponos) znači proliv.
__________________
nesam školovala
klomilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 09:33   #1043
Ruski jezik mi se sviđao još od osnovne škole.I ove godine sam ga krenuo učiti.
Alfabet izgleda zanimljivo,no jedna stvar me muči.U hrvatskome jeziku ne pišem pisanim slovima nego tiskanim slovima,a na ruskom nam govore da pišemo pisanim slovima,no pisana ćirilica mi ne leži nikako.Ne snalazim se kraj tolikih nožica i zavijutaka.Je li dopušteno pisati tiskanim slovima?
marin_v2. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:10   #1044
Quote:
marin_v2. kaže: Pogledaj post
Ruski jezik mi se sviđao još od osnovne škole.I ove godine sam ga krenuo učiti.
Alfabet izgleda zanimljivo,no jedna stvar me muči.U hrvatskome jeziku ne pišem pisanim slovima nego tiskanim slovima,a na ruskom nam govore da pišemo pisanim slovima,no pisana ćirilica mi ne leži nikako.Ne snalazim se kraj tolikih nožica i zavijutaka.Je li dopušteno pisati tiskanim slovima?
Sigurno jest. Kod nas (u Bugarskoj) u školi se uče pisana slova, ali naposljetku rijetko se tako piše, nego koriste se tiskana slova. Ustvari mislio sam da je i u RH ista stvar - u školi pisana u RL tiskana. Inače ako znaš latična pisana ne bi bio veliki problim shvatiti i pisanu ćirilicu.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2011., 10:11   #1045
Bok

više ljudi je pitalo gdje jeftino a kvalitetno učiti ruski
U Zagrebu ima Udruga za ruski jezik i kulturu koja održava i redovne tjedne tečajeve ruskog jezika za svoje članove.
Prije 2 tjedna je počela grupa za 1. stupanj a ide i naprednija grupa.
Tečajevi su jednom tjedno po 2 školska sata.
Ovo je najjeftinija varijanta za koju znam jer je godišnja članarina 120kn a za to se osim tečaja dobiju i dodatno konverzacijski sati i sati gramatike (za naprednije).
Članom može postati bilo tko tko se interesira.
Najbolje je nazvati ih na telefon i raspitati se, vrlo su ugodni i susretljivi sa informacijama.
web: http://www.ruskijezik.info/hrvatski/

evo, nadam se da će nekome biti od koristi.

lp
AhNu
__________________
We are all mad here.
--
https://www.instagram.com/passportofdijana/
ahnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 18:16   #1046
Pozdrav,

nisam čitala baš sve sa foruma, možda do 25 stranice, pa ne znam jel već netko slao linkove za ono što mene zanima... a zanima me da li se može s neta skinut neki pdf ili nešto slično o Ruskom jeziku - zapravo gramatika,,, neka literatura za učenje. Uskoro ću krenuti na tečaj Ruskog ali bi se malo prije naoružala bar nekim materijalima

hvala
Oasis186 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 19:16   #1047
Quote:
Oasis186 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

nisam čitala baš sve sa foruma, možda do 25 stranice, pa ne znam jel već netko slao linkove za ono što mene zanima... a zanima me da li se može s neta skinut neki pdf ili nešto slično o Ruskom jeziku - zapravo gramatika,,, neka literatura za učenje. Uskoro ću krenuti na tečaj Ruskog ali bi se malo prije naoružala bar nekim materijalima

hvala
Pa uguglaj "Русская граматика" te čitaj onlajn ili skidaj do milje volje Za ruski barem ima čak i previše informacije.

Zadnje uređivanje HawkStr : 23.09.2011. at 19:24.
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 20:28   #1048
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Pa uguglaj "Русская граматика" te čitaj onlajn ili skidaj do milje volje Za ruski barem ima čak i previše informacije.
hvala...
Oasis186 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 20:32   #1049
e da, i imam pitanje za one koji su već završili neki tečaj stranog jezika... kad se npr. odredi da je ispit na određeni dan i ukoliko meni tad ne odgovara, mogu li izaći na neki dr. ispitni rok ako taj nisam iskoristila? Zanima me jer cijena za polaganje ispita od cca 400,500 kn nije malo za mene studenta da bi se igrala :O

isto me zanima, koja je procedura ukoliko ne položim ispit iz prvog pokušaja?

Hvalaaaa
Oasis186 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 16:41   #1050
Može li mi netko objasniti kako se u ruskom čita glas ч, npr. u что? Čita li se kao š ili č? Hvala.
BlueBear<3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 18:39   #1051
Trebalo bi kao č. Osim ako u nekim dijalektima zvuči drugačije
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 20:03   #1052
Quote:
BlueBear<3 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko objasniti kako se u ruskom čita glas ч, npr. u что? Čita li se kao š ili č? Hvala.
Rusko "ч" se inače čita otprilike kao naše (standardno) /ć/, dakle umekšano /č/, ali rěč "что" (hr. "što") je iznimka jer u tom slučaju čita kao (tvrdo) /š/.
Mallicz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 14:11   #1053
Jedno pitanjce za one iskusne
Jel moguce pisati ruska pisana slova u wordu? pretrazila sam fontove i niti jedan nece...


Hvala
maja2075 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 21:48   #1054
http://www.searchfreefonts.com/categories/cyrillic.htm evo tu ima nekih pisanih ćirilićnih fontova
__________________
Если бы Вы сейчас вошли и сказали: “Я уезжаю надолго, навсегда”, — или: “Мне кажется, я Вас больше не люблю”, — я бы, кажется, не почувствовала ничего нового: каждый раз, когда Вы уезжаете, каждый час, когда Вас нет — Вас нет навсегда и Вы меня не любите.
ever dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 21:52   #1055
Quote:
maja2075 kaže: Pogledaj post
Jedno pitanjce za one iskusne
Jel moguce pisati ruska pisana slova u wordu? pretrazila sam fontove i niti jedan nece...


Hvala
Naravno, ima ih mnogo ali moraš da skineš fontove. Mislim ja imam oko 1000 srpskih fontova pisanih, ruskih je bar 50 puta više.
http://www.omniglot.com/links/fonts.htm#cyrillic
__________________
nesam školovala
klomilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 09:33   #1056
Počela sam učiti ruski prije koja 2 mj, te iako ispočetka nisam bila previše zainteresirana, ali sad sam se već skoro pa zaljubila u ruski

Jel mi može netko preporučiti neke ruske knjige, naravno prevedene na RH, jako me zanima sve što ima veze sa ruskom kulturom i sl...ne mislim toliko na ruske klasike koje smo čitali za lektiru, nego i na noviju beletristiku ili bilo što sl.
__________________
Jacques Brel: '' Talent ne postoji. Željeti ostvariti svoje snove je talent''
V element is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 09:52   #1057
Quote:
V element kaže: Pogledaj post
Počela sam učiti ruski prije koja 2 mj, te iako ispočetka nisam bila previše zainteresirana, ali sad sam se već skoro pa zaljubila u ruski

Jel mi može netko preporučiti neke ruske knjige, naravno prevedene na RH, jako me zanima sve što ima veze sa ruskom kulturom i sl...ne mislim toliko na ruske klasike koje smo čitali za lektiru, nego i na noviju beletristiku ili bilo što sl.
Alexander Pushkin
Dostojevskog "Zločin i kazna"
Chekhov
Tolstoj
Turgeneev
Sergej Lukjanenko - suvremeni autor za ljubitelje fantasy
Boris Akunin - nije klasični

Zadnje uređivanje Serafima : 18.10.2011. at 10:14. Reason: dodatak
Serafima is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:55   #1058
Zanima me, ima li razlike u srpskoj i ruskoj ćirilici? Imam namjeru počet ovako ga sam učiti, pa ako imate kakve savjete, napomene o ruskom jeziku samo dajte.
Agrotronax is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 22:07   #1059
Da, ima. Npr znakovi kao: Я, Ю, Й, Ы, Щ, Э, Ё te meki i tvrdi znak Ь Ъ
Valjda nisam nešto izostavila
__________________
Если бы Вы сейчас вошли и сказали: “Я уезжаю надолго, навсегда”, — или: “Мне кажется, я Вас больше не люблю”, — я бы, кажется, не почувствовала ничего нового: каждый раз, когда Вы уезжаете, каждый час, когда Вас нет — Вас нет навсегда и Вы меня не любите.
ever dreamer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 22:11   #1060
Upravo ste me potaknuli da se i ja upišem počnem učiti ruski, obožavam njihovu književnost, novo iskustvo čitanje na izvornom jeziku.
__________________
In the end it's not going to matter how many breaths you took, but how many moments took your breath away
Ary@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.