Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2011., 10:55   #121
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Crveni ne smije prije plavog 57. (2)
Plavi ne smije prije zelenog 57. (1)
Zeleni ne smije prije crvenog 57. (1)

*ajd za ubuduce, nemoj vise stavljati (meni) dijelove ZSPCa.
Znam ga napamet
Možda ga i znaš napamet, ali ga izgleda ne razumiješ.

Hoćeš reći da bi svi trebali čekati do sudnjeg dana na raskrižju?
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 11:23   #122
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Možda ga i znaš napamet, ali ga izgleda ne razumiješ.
Koliko si kompetentna da zakljucujes da ga ne razumijem?

Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Hoćeš reći da bi svi trebali čekati do sudnjeg dana na raskrižju?
Naravno da ne.
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 12:14   #123
Srećom da su takve situacije rijetke , da nema znakova jel a situacija ko na ovoj zadnjoj slici , ako ih i ima to su uglavnom uske "spore" ulicice po nekim kvartovima starijim , di se ionak relativno sporo vozi pa se dogovore vozaci na licu mjesta

u principu, crveni auto bi morao biti najoprezniji ovdje jer skrece lijevo, znaci potencionalno oduzima prednost dvama autima . Znaci , u stvarnoj situaciji ja bi stao pa nek se oni raskusuraju, mjenjam smjer kretanja.


Zeleni bi po mojoj pravici isao bi prvi zeleni..onda jel plavi a crveni zadnji.


sto se samog zakona tice, crveni ima prednost medu njih troje, zbog jel striktnog drzanja pravila desne strane.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 12:44   #124
Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Koliko si kompetentna da zakljucujes da ga ne razumijem?
Dovoljno.


Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post
Naravno da ne.
Tko bi trebao prvi proći? I zašto?
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 13:06   #125
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Dovoljno.
A ti si?

Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Tko bi trebao prvi proći? I zašto?
Dovoljno si kompetentna pa znas

Ajd pusti sad svoju npuhnutost....
Neka ovo bude kao problemska nastava...
Cekajmo da vidimo sta ce ostatak ekipe reci
__________________
oʞɐdoɐu ı oןz
Đunđi Bunđi is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.05.2011., 14:58   #126
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
postoje sigurno. potrudit ću se ovih dana i poslikati, znam za barem desetak mjesta na kojima vrijedi pravilo desne strane a da na cestama ne postoji puna crta koja bi branila preticanje.

no, žalosno je da uopće mi raspravljamo o ovakivim situacijama. trebalo bi negdje biti jasno napisano koje od dva tumačenja je ispravno.

čemu? raskršća cesta iste važnosti po gradu kolko hoćeš.

zapadni kolodvor u zg.
nema otoka, samo dio kolnika označen poprečnim crtama, baš kao na skici.

kužim to.
ali i taj znak c08 vrijedi samo do slijedećeg raskršća.

jer, stranac koji vozi po nepoznatoj cesti se većinom ravna po punoj i isprekidanoj crti za preticanje.
vidi isprekidanu (ili nema crte uopće) i krene u preticanje računajući da nema nikakvih cesta sa svoje desne strane. a može ih biti.
Ne sumnjam da postoje takva križanja iako je pitanje trenutka kad će netko poginuti odnosno takva križanja postati crne točke. S obzirom da se radi o dva traka može se zaključiti da se radi o prometnoj ulici, a vozilo koje dolazi s desne strane ima prednost. Ako ima prednost, vozila koja dolaze s njegove lijeve strane, u ovom slučaju plavi i smeđi - ga moraju propustiti.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 15:14   #127
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Jasno, ako dvije trake mogu ići lijevo, ili dvije desno, svak treba zadržati kretanje svojom trakom. Ali ja u svom primjeru ne govorim o takvoj situaciji.

OK, mozda sam te krivo citirao, sorry.

Ali ima bisera koji misle da bi ove dvije trake sto skrecu lijevo trebale cekati da svi "odozdo" koji skrecu desno prodju da se slucajno tko ne sjeti presjeci sve 3 trake ...


Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
što znači da crveni može skrenuti i u udaljeniju traku, nemora skrenuti u najbližu.

Jos jednom:

6. SKRETANJE

Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.


Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i novi problem.
situacija na zapadnom kolodvoru.

sa desne strane je autobusno stajalište, ali ispred i iza njega su šrafirana područja, u principu tamo se uopće nebi smjelo voziti.

Jos noviji "problem":

Vozimo se ti i ja paralelno po ulici koja ima bar dva prometna traka za jedan smjer, ja sam tebi desno.

Nicim izazvan, bez prethodne najave, naglo cimnem volan u lijevo i zabijem se u tebe.

Jesi li ti kriv buduci da sam ja tebi "zdesna" ?


Quote:
Đunđi Bunđi kaže: Pogledaj post

Dogovor vozaca.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 17:26   #128
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
Crveni ima prednost.

Kad ne bi bilo zelenog, onda bi crveni bio dužan propustiti plavog.
Čuj, s ovim si se poprilično diskreditirala...
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 18:05   #129
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Čuj, s ovim si se poprilično diskreditirala...
Molim te da malo pojasniš svoju tvrdnju, ako nije problem. I da napišeš kojim redom bi u navedenoj situaciji vozila trebala proći kroz raskrižje i zašto?
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 19:19   #130
Ovim redom:

Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post

Dogovor vozaca.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 20:08   #131
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Crveni čeka jer je na sporednoj cesti.Smeđi može pretjecat ukoliko ne ugrožava nikoga iz suprotnog smjera.

Crveni čeka da smeđi i plavi prođu.

Na obje skice nedostaju uzdužne linije na kolniku gdje je crveni auto kao i poprečne.
pogledaj bolje, na tom raskršću nema znaka i vrijedi pravilo desne strane.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Crveni u prekršaju sivi ima prednost.
to znam i ja.
ali u prekršaju je i vozač koji skreće sa žute trake kod traume (postavil sam sliku negdje prije) pa ipak ima prednost po pravilu desne strane.
meni je to isto igledalo kao da dolazi iz nemoguće pozicije jer je u principu prošao na crveno svjetlo, ali eto, struka kaže drugačije.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Postoje znakovi.
Budi crveni i poštuj pravilo desne strane pa čekaj zapisnik o očevidu pn da vidiš tko je kriv po takvoj skici.
namjerno nisam ucrtal znakove.
na ovim mojim skicama ne postoje znakovi baš zato da se naglasi desna strana jer je uz to povezano pitanje.

Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Jos jednom:

6. SKRETANJE

Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.
i još jednom odgovor:

gdje piše u koju traku netko MORA skrenuti?

jesi li ikad vidio ili čuo da je policajac kaznio nekoga zbog toga što je skrenuo u krivu traku? po kojem članku zakona je taj kažnjen, a volio bi vidjeti i neki pisani trag toga.

Zadnje uređivanje Katrin : 01.06.2011. at 09:24.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 20:52   #132
Vozim bicikl po tramvajskim tracnicama u pjesackoj zoni. Jesam li duzan propustiti svakog pjesaka koji po toj pruzi baulja kao da je sam na svijetu?
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 21:01   #133
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
i još jednom odgovor:

gdje piše u koju traku netko MORA skrenuti?

jesi li ikad vidio ili čuo da je policajac kaznio nekoga zbog toga što je skrenuo u krivu traku? po kojem članku zakona je taj kažnjen, a volio bi vidjeti i neki pisani trag toga.
A j... ga, I wonder, sad ga već i ti trollaš...

Pa u tom članku ti piše da MORAŠ (dužan si) skretanje obaviti krećući se krajnjom trakom.

A skretanje si obavio, tek kad se nalaziš na onoj cesti na kojoj želiš biti. Nakon toga, ako želiš biti u drugoj traci, prestroji se, ali i to samo ako trebaš ponovno skrenuti, ili parkirati se...ili voziti brže od onih ispred tebe (naravno, poštivajući ograničenje brzine)... inače traku ne smiješ mijenjati bez razloga.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 21:47   #134
@Gervasius: očito ne kužiš važnost prednosti prolaska. Ne treba brkat čl. zakona koji kaže tko ima prednost prolaska s člancima koji uređuju druge detalje. Primjer za kojeg sumnjam da postoji u praksi jer nitko normalan ne bi takvu ulicu pustio u promet bez prometnih znakova, dapače, najvjerojatnije ni bez semafora. Ok, semafore stave tek kad netko pogine, ali prometne znakove (moraju) staviti prilikom pušanja prometnice u promet jer se radi o (prometnoj) prometnici s više kolničkih trakova.

http://slike.hr/slike/p/promet_95c49.jpg

1.) vozila C i D moraju propustit vozila A i B

2.) ako nema vozila A niti vozila D, svejedno vozilo C mora propustiti vozilo B jer se isto nalazi na prometnici s prednošću prolaska, bez obzira što teoretski mogu proći odjednom. Ako vozač vozila B odluči skrenuti u trak 1 i sudari se s vozilom C, vozač vozila C je kriv za sudar.

Quote:
7. PROPUŠTANJE VOZILA I PREDNOST PROLASKA

Članak 57.

(1) Na raskrižju cesta iste važnosti ili u susretu s drugim vozilom vozač je dužan propustiti vozilo koje nailazi s njegove desne strane.

(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.
3.) Ako vozač vozila B odluči skrenuti u trak 1, znači kao u toč. 2.), ali se pritom sudari s vozilom A, vozač iz vozila B je kriv.

Quote:
6. SKRETANJE

Članak 56.

(1) Vozač vozila koje skreće udesno dužan je skretanje obaviti krećući se krajnjom prometnom trakom koja se prostire uz desni rub kolnika, osim ako prometnim znakom na cesti nije drukčije određeno.

(3) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Zadnje uređivanje Jumai : 31.05.2011. at 21:52.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 22:20   #135
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Vozim bicikl po tramvajskim tracnicama u pjesackoj zoni. Jesam li duzan propustiti svakog pjesaka koji po toj pruzi baulja kao da je sam na svijetu?

Ako padne pred tebe zdesna - da.


Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
1.) vozila C i D moraju propustit vozila A i B

Tocno.


Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
2.) ako nema vozila A niti vozila D, svejedno vozilo C mora propustiti vozilo B jer se isto nalazi na prometnici s prednošću prolaska, bez obzira što teoretski mogu proći odjednom. Ako vozač vozila B odluči skrenuti u trak 1 i sudari se s vozilom C, vozač vozila C je kriv za sudar.

Netocno.

Em tu nema "prometnice s prednošću prolaska", em se vozilo B mora kreati krajnjom desnom trakom po onom clanku kojeg sam vec nekoliko puta citirao.



Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
3.) Ako vozač vozila B odluči skrenuti u trak 1, znači kao u toč. 2.), ali se pritom sudari s vozilom A, vozač iz vozila B je kriv.

Jesi li siguran ? Pa zdesna mu je ?!?


Usput, ovakvo krizanje sigurno nitko ne bi napravio.


Meni se ne da crtati, a ne znam jesi li iz Zagreba, pa cu ti opisati krizanje Kaciceve i Prilaza Djure Dezelica, a ti mi objasni kako ti vidis tko ima prednost pri izboru traka.

Krizaju se dvije ulice pod pravim kutem, jedna s dvije trake (Kaciceva), druga s tri (Dezeliceva).

Dezeliceva je jednosmjerna, jedan dio Kaciceve takodjer, a drugi dvosmjeran.

Pali se zeleno u Kacicevoj.

Iz jednosmjernog dijela obje trake mogu skrenuti lijevo u D. (vanjska moze i proci ravno), a iz dvosmjernog dijela ta jedna traka mora skrenuti desno u D.

Dakle imamo dvije trake s jedne strane i jednu s druge strane krizanja koje skrecu u Dezelicevu.

Moraju li ove dvije koje skrecu lijevo "propustiti" ovu jednu s druge strane jer im ona dolazi s desna i smije lagano preci preko sve tri ?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 22:43   #136
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
A j... ga, I wonder, sad ga već i ti trollaš...

Pa u tom članku ti piše da MORAŠ (dužan si) skretanje obaviti krećući se krajnjom trakom.

A skretanje si obavio, tek kad se nalaziš na onoj cesti na kojoj želiš biti. Nakon toga, ako želiš biti u drugoj traci, prestroji se, ali i to samo ako trebaš ponovno skrenuti, ili parkirati se...ili voziti brže od onih ispred tebe (naravno, poštivajući ograničenje brzine)... inače traku ne smiješ mijenjati bez razloga.
Dakle ti tvrdis da zeleni auto ne smije napraviti kretnju po crvenoj putanji, nego samo po zelenoj, i onda se po potrebi prestrojiti u lijevu traku? Nema crta vodilja.

http://i52.tinypic.com/25irzb9.png
__________________
But she took me back to her courtyard, where magnolia perfume screams
Behind the gates and the granite, of the planet of New Orleans
Matesonik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 22:51   #137
Quote:
Matesonik kaže: Pogledaj post
Dakle ti tvrdis da zeleni auto ne smije napraviti kretnju po crvenoj putanji, nego samo po zelenoj, i onda se po potrebi prestrojiti u lijevu traku? Nema crta vodilja.

http://i52.tinypic.com/25irzb9.png
Upravo tako.

Pogotovo zato što nema crta vodilja.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2011., 23:08   #138
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post

Netocno.

Em tu nema "prometnice s prednošću prolaska", em se vozilo B mora kreati krajnjom desnom trakom po onom clanku kojeg sam vec nekoliko puta citirao.
NISI U PRAVU.

Ima prometnice s prednošću prolaska, nema kolnički trak s prednošću prolaska.

Takvo križanje nitko ne bi pustio u promet bez prometnih znakova, ali postoji i to u Splitu, u centru i svi koji su došli trajektom u Split su prošli kroz njega.

Ako ne vjeruješ, prođi tim raskrižjem i zabuši se u automobil koji ti dolazi s desna te pročitaj obrazloženje u rješenju presude o izazivanju prometne nesreće.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 09:03   #139
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
A j... ga, I wonder, sad ga već i ti trollaš...

Pa u tom članku ti piše da MORAŠ (dužan si) skretanje obaviti krećući se krajnjom trakom.
teško je raspravljat kad ti svoj stav i mišljenje braniš kartonima, a ja se jedino mogu nadati da neću pocrvenit jer sam prezategnul tenisice danas ili glasno kihnul triput zaredom.

teško je i povjerovati da su u zakonu više puta u detalje opisali kojom trakom se mora vozač kretati, a da su isto "zaboravili" u članku o skretanju.

odnosno, da bude jasnije što mislim:
kad se u zagrebu nađu Olaf i Jacques kao turisti i skreću jedan ulijevo a drugi udesno, oni nemoraju znati da li cesta na koju skreću ima jedan prometni trak, dva traka, jedan za aute + žuta traka za tramvaje ili bilo koju drugu kombinaciju.
oni se tada moraju pridržavati članka zakona koji govori o prednosti desnog skretača, i to je dovoljno.

u zakonu nije opisana situacija kad na 3-tračnoj cesti dvojica istovremeno žele u srednju traku, pa to spada pod članak 57.
nije opisana ni situacija draškovićeva - đorđićeva (skretanje sa tramvajske pruge) koja isto spada pod članak 57.
znači, ako postoji dvojba, treba proširiti sliku.
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Meni se ne da crtati, a ne znam jesi li iz Zagreba, pa cu ti opisati krizanje Kaciceve i Prilaza Djure Dezelica, a ti mi objasni kako ti vidis tko ima prednost pri izboru traka.

Krizaju se dvije ulice pod pravim kutem, jedna s dvije trake (Kaciceva), druga s tri (Dezeliceva).
bez obzira na imena ulica, to je raskršće 4 ceste.
i na tom mjestu desni skretač uvijek ima prednost.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 10:23   #140
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
teško je i povjerovati da su u zakonu više puta u detalje opisali kojom trakom se mora vozač kretati, a da su isto "zaboravili" u članku o skretanju.

odnosno, da bude jasnije što mislim:
kad se u zagrebu nađu Olaf i Jacques kao turisti i skreću jedan ulijevo a drugi udesno, oni nemoraju znati da li cesta na koju skreću ima jedan prometni trak, dva traka, jedan za aute + žuta traka za tramvaje ili bilo koju drugu kombinaciju.
oni se tada moraju pridržavati članka zakona koji govori o prednosti desnog skretača, i to je dovoljno.

Nevjerojatno je koliko si zapravo blizu tocnog zakljucka, a koliko daleko ...

U zakonima se u pravilo nista ne zaboravlja. Jednom kad je nesto definirano se ne ponavlja u svakoj mogucoj situaciji na koju se to primjenjuje.

Upravo zato da turistima (i drugima) bude jasnije kamo trebaju skrenuti i postoji to pravilo o krajnje lijevoj odn. krajnje desnoj traci.

Skreces desno i imas: zgradu, nogostup, parking, tramvajsku prugu, pjesacki otok i onda jednu ili vise traka za tvoj smjer.

Kamo skreces ? Pa u krajnju desnu traku za tvoj smjer i namijenjenu autima !


Uostalom buduci da postoji clanak zakona koji govori o skretanju i trakama, to valjda ne osporavas, kako ga ti tumacis ?

Ima li on ikakvog efekta ili je tu "za ukras" ?


Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
bez obzira na imena ulica, to je raskršće 4 ceste.
i na tom mjestu desni skretač uvijek ima prednost.

Skreni mi desno preko tri trake u moju i ja cu se s gustom zabiti u tebe i popraviti auto na racun tvog osiguranja.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.