Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2011., 20:49   #41
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Ja ovdje ne pričam o brzini svjetlosti niti negiram brzinu svjetlosti.
Eto još jedan primjer nepoznavanja građe. Koliko sam shvatio diskusija je o slikama udaljenih zvijezda i galaksija, tj. putovanju njihove slike kroz svemir.
Ord Mantel is offline  
Old 26.06.2011., 20:49   #42
Quote:
mgteran kaže: Pogledaj post
ako bi bio neki izvor svjetlosti neovisan o svemiru koji bi obasjavao sve plante i sva sazvježđa tada svjetlost koju isijava sunce i koja se probija kroz tamu svemira do nas ne bi bila relevantna.
eh ja pričam o svjetlosti / elektromagnetskom valu...
kkc is offline  
Old 26.06.2011., 20:50   #43
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Ova tema čak nije ni za Alternativu već je za lock. Tipu očito nije jasno što je to svjetlost i valjda misli da "vidjeti sunce" znači neki čarobni proces koji veze nema sa očima i svjetlošću.

Moderatora molim za lock dok se čovjek ne obrazuje.
Samo se srcem dobro vidi.

Mislim da sam shvatio tko je pokretač teme.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Old 26.06.2011., 20:50   #44
To dokazuje da je činjenica da mi vidimo sunce iako svjetlosne zrake tog sunca nisu došle, nego će doći za 8 minuta.
To znači da mi možemo vidjeti sunce neovisno o zrakama svjetlosti koje to sunce emitira.

Isto tako mi možemo vidjeti i najudaljenije galaksije, iako svjetlost tih galaksija nije došla niti će ikad doći do zemlje.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:52   #45
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Eto još jedan primjer nepoznavanja građe. Koliko sam shvatio diskusija je o slikama udaljenih zvijezda i galaksija, tj. putovanju njihove slike kroz svemir.
Da, ali ja tvrdim da njihova slika ne 'putuje' svemirom, nego da mi tu sliku uvijek možemo vidjeti u realnom vremenu, neovisno o svjetlosnim zrakama tih galaksija.

A same zrake, ne uvjetuju to hoćemo li mi vidjeti te galaksije ili ne. Isto tako mi vidimo sunce u realnom vremenu, iako će zrake tog sunca koje smo vidjeli doć na Zemlju nakon 8 minuta.

Tako i danas kad se tvrdi, da nešto ne možemo vidjeti zato što svjetlost nije došla do nas, mi ustvari to možemo vidjeti s boljim teleskopom od onog kojeg danas imamo.

Zadnje uređivanje CroatianWarrior : 26.06.2011. at 20:59.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:54   #46
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Samo se srcem dobro vidi.

Mislim da sam shvatio tko je pokretač teme.
A jel, aj ti onda objasni pojavu aberacije svjetlosti.
Ili sam možda ja izmislio to, možda aberacija svjetlosti isto tako ne postoji.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 20:55   #47
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
To dokazuje da je činjenica da mi vidimo sunce iako svjetlosne zrake tog sunca nisu došle, nego će doći za 8 minuta.
To znači da mi možemo vidjeti sunce neovisno o zrakama svjetlosti koje to sunce emitira.

Isto tako mi možemo vidjeti i najudaljenije galaksije, iako svjetlost tih galaksija nije došla niti će ikad doći do zemlje.
Hajdemo ponovno. Mi vidimo sunce onakvo kakvo je bilo prije 8 minuta, jer toliko treba da slika sunca dođe do nas. Očigledno je da taj svoj pojam "sunčeve zrake" poimaš na neki drugi način, više kao sunčev vjetar.
Ord Mantel is offline  
Old 26.06.2011., 20:56   #48
Zabavna tema

CW, zamisli da nema sunca ni zvijezda ni nikakvog izvora svjetla, vlada postpuni mrak na zemlji. U jednom času i na sekundu upali se sunce.

Nagradno pitanje: hoćemo li vidjeti da se upalilo odmah tad ili za 8 minuta
bilokoje is offline  
Old 26.06.2011., 21:02   #49
Quote:
Ord Mantel kaže: Pogledaj post
Hajdemo ponovno. Mi vidimo sunce onakvo kakvo je bilo prije 8 minuta, jer toliko treba da slika sunca dođe do nas. Očigledno je da taj svoj pojam "sunčeve zrake" poimaš na neki drugi način, više kao sunčev vjetar.
Ne, mi vidimo sunce onako kakvo je sada, ali zrake sunca tj. svjetlost koja je došla na Zemlju je od sunca koje smo vidjeli prije 8 minuta.
Dakle slika i zrake nisu povezane.
Slika je instanta, dok zrake putuju brzinom od 300 000 km/s.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 21:04   #50
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
Zabavna tema

CW, zamisli da nema sunca ni zvijezda ni nikakvog izvora svjetla, vlada postpuni mrak na zemlji. U jednom času i na sekundu upali se sunce.

Nagradno pitanje: hoćemo li vidjeti da se upalilo odmah tad ili za 8 minuta
Zanimljivo pitanje, u tom slučaju mi bi na nebu ugledali sunce, ali svjetlost tog sunca bi na zemlju došla tek nakon 8 minuta.
Dakle mi bi vidili sunce, ali bi na zemlji bio mrak, i tako bi bilo 8 minuta, dok ne dođu zrake svjetlosti.

edit: Evo i to ću sad nacrtat.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 21:06   #51
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post

Isto tako mi možemo vidjeti i najudaljenije galaksije, iako svjetlost tih galaksija nije došla niti će ikad doći do zemlje.

Mozes li vidjeti zarulju ako nisi upalio prekidac (tj. ako nisi zagrijao zarnu nit i ona pocela isijavati svjetlo)?

Ako svjetlost nije bitna onda nemoj paliti zarulju.
Grizli_Medo is offline  
Old 26.06.2011., 21:07   #52
I onda bi jednu sekundu vidjeli svjetlo, ili duže?

oprosti, koliko si imao iz fizike u školi ?
bilokoje is offline  
Old 26.06.2011., 21:08   #53
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Dakle mi bi vidili sunce, ali bi na zemlji bio mrak, i tako bi bilo 8 minuta, dok ne dođu zrake svjetlosti.
Znači vidjeli bi sunce u mraku (poput mjeseca u noći)?
Ja sam mislio da sam sve čuo, ali ovo je šlag. Kako rekoh, iz osnove naučiti gradivo.
Ord Mantel is offline  
Old 26.06.2011., 21:12   #54
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 21:14   #55
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
A jel, aj ti onda objasni pojavu aberacije svjetlosti.
Ili sam možda ja izmislio to, možda aberacija svjetlosti isto tako ne postoji.
Objasni ti prvo kako uspijevaš vidjeti bez svjetlosti.

Aberacijom mašeš kao beba zvečkom. Riječ ne razumiješ, ali ti lijepo zvocka u ušima pa misliš kako je to sigurno nešto jako pametno.
Nakon što nam svima objasniš kako se to gleda bez svjetlosti, što je ovdje svakako zanimljivije od optike, možeš se prebaciti i na tu aberaciju.

P.S. Ostali, može li se gornja skica smatrati dokazom da imamo trola?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Old 26.06.2011., 21:15   #56
Quote:
Grizli_Medo kaže: Pogledaj post
Mozes li vidjeti zarulju ako nisi upalio prekidac (tj. ako nisi zagrijao zarnu nit i ona pocela isijavati svjetlo)?

Ako svjetlost nije bitna onda nemoj paliti zarulju.
Mogu, ali nebi svijetlila.

Ali kad bih ju upalio, prvo bih ugledao kako zasvijetli, pa bi tek nakon djelić sekunde ona osvijetlila cijelu sobu. kužiš sad o čem pričam?

Zadnje uređivanje CroatianWarrior : 26.06.2011. at 21:26.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 21:15   #57
Quote:
bilokoje kaže: Pogledaj post
I onda bi jednu sekundu vidjeli svjetlo, ili duže?

oprosti, koliko si imao iz fizike u školi ?
Nije bitno koliko sam imao.

Ne shvaćam pitanje to jednu sekundu vidjeli svjetlo?
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 21:19   #58
Quote:
CroatianWarrior kaže: Pogledaj post
Mogu, ali nebi svijetlila.

Ali kad bih ju upalio, prvi bih uglado kako zasvijetli, pa bi tek nakon djelić sekunde ona osvijetlila cijelu sobu. kužiš sad o čem pričam?
Prika, mene malko sram sto mases zastavom na avataru.

Meni se cini da se tebi malko trola, a i hoces pokazati da znas napraviti 3 lejera u paintu.

Ja bi preporucio lock, a ti se javi kad budes mogao ovo napraviti u paintu.
Grizli_Medo is offline  
Old 26.06.2011., 21:21   #59
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Objasni ti prvo kako uspijevaš vidjeti bez svjetlosti.

Aberacijom mašeš kao beba zvečkom. Riječ ne razumiješ, ali ti lijepo zvocka u ušima pa misliš kako je to sigurno nešto jako pametno.
Nakon što nam svima objasniš kako se to gleda bez svjetlosti, što je ovdje svakako zanimljivije od optike, možeš se prebaciti i na tu aberaciju.

P.S. Ostali, može li se gornja skica smatrati dokazom da imamo trola?
Skice sam nabrzinu nacrtao, ali to ne znači da je to trollanje.

A možeš li ti meni objasniti kako svjetlost putuje od galaksije udaljene 5 milijardi svj. god. do zemlje. Koliko bi jaka trebala biti ta svjetlost. Znači da fotoni koje isijava galaksija mogu prekriti cijeli svemir samo treba dovoljno vremena. jel.

I tebi to ima puno više smisla, nego ovo o čem ja pričam, iako aberacija svjetlosti direktno dokazuje moju tvrdnju.
CroatianWarrior is offline  
Old 26.06.2011., 21:21   #60
... a jesam se nasmijao -pokretač teme koristi semantiku da zbuni analitiku...

CW, ne miješaš kruške i jabuke, miješaš lubenice i kvarkove... sad jel to slučajno zbog neshvaćanja, ili namjerno
haram is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.