Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2021., 21:32   #1
Specijalne jedinice Hrvatske i država na Balkanu

Evo u ovoj temi pričat ćemo o našim specijalcima i specijalcima na balkanu , grčke bugarske rumunjske itd ... Da vidimo informacije, PS : samo vojne jedinice nikako policijske
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2021., 21:37   #2
Specijalni bataljon Albanskih Oružanih Snaga : https://youtu.be/LVtxpqr_2s8
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2021., 22:16   #3
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
Evo u ovoj temi pričat ćemo o našim specijalcima i specijalcima na balkanu , grčke bugarske rumunjske itd ... Da vidimo informacije, PS : samo vojne jedinice nikako policijske
Zašto država na Balkanu?
Čemu taj tvoj fokus i fetiš na Balkan?
Zašto ne i Srednja Europa, osobito u ovom kontekstu gdje su instruktori našima bili iz ove poljske postrojbe.
watrai is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2021., 00:14   #4
Quote:
watrai kaže: Pogledaj post
Zašto država na Balkanu?
Čemu taj tvoj fokus i fetiš na Balkan?
Zašto ne i Srednja Europa, osobito u ovom kontekstu gdje su instruktori našima bili iz ove poljske postrojbe.
mislim da na balkanu imamo jako dobre specijalne jedinice , turske , grčke ... te da ih malo uspoređujemo , kako to da srbija ima 2 brigade specijalaca a mi 1 bojnu od 300 ljudi ? I tako dalje ..
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2021., 00:17   #5
Defile specijalnog bataljona Makedonije : https://youtu.be/i4aNmDyQjo0
Inače makedonska vojska ima : Special Operations Regiment
u njemu se nalazi bataljon "Vukovi" i bataljon "Renđeri"

Ova jedinica se istakla u sukobu u kumanovu gdje su počistli 70-tak albanskih terorista , inače makedonci imaju jedne od boljih specijalaca na balkanu
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2021., 13:20   #6
Koliko ZSS okvirno broji ljudi ? 400 ?
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2021., 19:43   #7
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
Koliko ZSS okvirno broji ljudi ? 400 ?
.. pokretač si teme a elementarne stvari su ti nepoznate ... kako to? kako to?
... bit će kako ti zaprav radiš za srbadiju
jedangrafitni is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2021., 20:56   #8
Quote:
jedangrafitni kaže: Pogledaj post
.. pokretač si teme a elementarne stvari su ti nepoznate ... kako to? kako to?
... bit će kako ti zaprav radiš za srbadiju
Pa pitam samo , jel zabranjeno ? A vidim da si se ti i jako puno drugih forumaša jako potrudili i iscrpili da napišete ovoliki broj postova !
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2021., 10:28   #9
63.padobranska brigada VS...

Miki Pirs is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2021., 16:35   #10
Quote:
Miki Pirs kaže: Pogledaj post
63.padobranska brigada VS...

Tradicionalno ime iz JNA, može da zbrka. Brigada bila nekad, danas je četa.
jazbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2021., 21:33   #11
Ovo s GK rancima na fotki je prevara, nama su stavljali betonski blok 40 kg
unosili nas u avion i donosili do rampe, neznaš što je bilo gore to ili cijev ili postolje 82 mm minobacača.. koga dopadne najebo je,,
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2021., 23:37   #12
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
Ovo s GK rancima na fotki je prevara, nama su stavljali betonski blok 40 kg
unosili nas u avion i donosili do rampe, neznaš što je bilo gore to ili cijev ili postolje 82 mm minobacača.. koga dopadne najebo je,,
Na svu sreću bio sam u PDČ-u, kod nas nije bilo minobacača
ReDiZara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 11:42   #13
Meni je interesantan podatak da su padosi skoro do pocetka osamdesetih koristili Stg 44...Nije moguce da je vladala tolika besparica da elitna jedinica jedne drzave koristi tandzaru iz WW2...
Miki Pirs is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 11:56   #14
Quote:
Miki Pirs kaže: Pogledaj post
Meni je interesantan podatak da su padosi skoro do pocetka osamdesetih koristili Stg 44...Nije moguce da je vladala tolika besparica da elitna jedinica jedne drzave koristi tandzaru iz WW2...
Ne nego se čekalo uvođenje M-70 i M-72 koje su prvi dobili , posljednja velika vježba na kojoj su korisili StG44 (prodani u Afriku još se koriste) je Sloboda 72 uz automatske puške brigada je zanovljena s Mi-8T, An-2 i An-26 umjesto S-51/Mi-4 i C-47
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 12:35   #15
Hvala na informacijama,AirBag...
Miki Pirs is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 12:56   #16
Quote:
jazbar kaže: Pogledaj post
Tradicionalno ime iz JNA, može da zbrka. Brigada bila nekad, danas je četa.
i tako je s 72 ? Znači nisu brigade ?
ludihrvat3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 13:14   #17
Quote:
ludihrvat3 kaže: Pogledaj post
i tako je s 72 ? Znači nisu brigade ?
Pa nisu ni za vrjeme JNA. Kada sam ja bio u 63 , vodovi su brojali oko 12 vojnika razlicitih specijalnosti, cetri cete , dvije diverzantske i dvije pjesadijske plus nezavisni vodovi ( veza, padobranska sekcija, izvidjaci itd) Sa 18 Mi-8 koji su uvjek bili na raspolaganju , mogla se je maltene cjela mirnodopska 63 prebazirati.
63 je bila dio necega sto se je zvalo "Gotove Snage" i primarno je bila usmjerena prema Kosovu i Metohiji. Recimo u prirucnim magacinima koji su bili na svakom katu zgrade pored municije drzao se i suzavac, jer se je uvjek ocekivala intervencija na KiM-u (demonstracije i slicno) U to vrjeme glavna uloga 63 je bila podrska policiji, cuvanje vaznih objekata kao npr termo elektrane, i kontrola lokalne populacije .... helikopterima ides od sela do sela diljem KiM-a.Iskrcas se van sela, odradis patrolu kroz selo, ukrcas se nazad u Mi-8 , odes na drugu stranu KiM-a i to ponovis.
ReDiZara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 13:29   #18
mmm svaki vod po (85-87 god) 24-28 ljudi, 3 odjeljenja, 3 voda u četi jedan je vodio poručnik jedan stariji vodnik i jedan mlađi vodnik stažist iz Bileće ŠRO. komandir čete kapetan.. da na katu je skladište s 2 BK, gumenjak i penta, pištolji TT i škorpioni, SC plin, na telefonu u kancelariji je pisalo "razgovor pripremi budi kratak neprijatelj sluša" ha ha ha + 84/85 je pri 1. PDČ jedan vod bio SPDG (specijalna padobranska diverzantska grupa) koji su skakali s PS-11 naš glavni inspektor za padobranske udese je bio tamo kao dosta hrvata i slovenaca mahom iz tadašnje YU reprezentacije.. i Lojzek Manojlović koji sad radi Boogie u Sinju već godinama s PC-6
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 13:37   #19
Quote:
AirBag kaže: Pogledaj post
mmm svaki vod po 24-28 ljudi, 3 odjeljenja, 3 voda u četi .. da na katu je skladište s 2 BK, gumenjak i penta, pištolji TT i škorpioni, SC plin,
Neznam kako je bilo u tvoje vrjeme, ali u moje vrjeme nas je bilo 12 u vodu ( diverzantski), ni jedan krevet na kat u sobi. Mi smo se bavili i provjerama bezbjednosti vaznih vojnih objekata (Batajnica, ratno komandno mjesto RV i PVO na Kopaoniku ) , izigravali smo "teroriste" dosta cesto, prvo mi vrsimo diverziiju , pa onda nas ostatak brigade lovi....cak smo koristili i plave uniforme radi lakse inflitracije. Da to pitanju odalke su ljudi bili, bas sada gledam fotografije, u mom vodu je bilo najvise Slovenaca pa potom iz Hrvatske (Srba i Hrvata) tek nekoliko iz Srbije i BiH.
ReDiZara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 14:03   #20
Quote:
ReDiZara kaže: Pogledaj post
Neznam kako je bilo u tvoje vrjeme, ali u moje vrjeme nas je bilo 12 u vodu ( diverzantski), ni jedan krevet na kat u sobi. Mi smo se bavili i provjerama bezbjednosti vaznih vojnih objekata (Batajnica, ratno komandno mjesto RV i PVO na Kopaoniku ) , izigravali smo "teroriste" dosta cesto, prvo mi vrsimo diverziiju , pa onda nas ostatak brigade lovi....cak smo koristili i plave uniforme radi lakse inflitracije. Da to pitanju odalke su ljudi bili, bas sada gledam fotografije, u mom vodu je bilo najvise Slovenaca pa potom iz Hrvatske (Srba i Hrvata) tek nekoliko iz Srbije i BiH.
iver klada i tak to,
-poznati mi ti tamo tereni a kak smo ih jednom zayebali iskljućili im žičaru baš na 8m supovima ostavili ih na "propuhu" pola sata da vidiš a "vetar veje"
-saljedeća situacija,htijeli nam "komandosi" uletiti u kaponire s kabinama,mi samo zaključali vrata,a vani "veje"puštajte nas unutra vrište,a mi njima ako se predate
VHS-2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.