Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2012., 10:15   #1
Sto će se vidjeti u noći Sv. Lovre?

Mozemo li znati sto ce se ove godine vidjeti u noci sv.Lovre?

Koliko je nase podneblje uopce bogato asteroidnim "prometom" u te dane.. ?
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 11:07   #2
Biti će kao i svake godine, koliko znam nije najavljen neki posebno aktivniji maksimum. Perzeide treba gledati nakon 23h ili bolje nakon ponoći - najviše ih bude pred svitanje. Doduše, zadnjih godina nisu bili jako brojni - geminidi su zanimljiviji.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 11:18   #3
jedne godine sam ih gledala sa zagrebackog neba.. kazu da je rovinjski dojam znatno impresivniji.. doduse ne znam je li to zbog turisticke primamljivosti...

cula sam naime za termin relativno "siromasnoga" ljetnoga neba na nasem podrucju.. pa ne znam koliko tu ima istine
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 12:11   #4
Nije do turizma nego svjetlosnog onečišćenja zbog kojeg se ne mogu vidjeti najtamnije zvijezde, a time i meteori. Ljetno nebo je prekrasno, vidi se najsjajniji dio Mliječnog puta, ali za potpuni doživljaj treba otići daleko od grada negdje u mrak.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 12:20   #5
.. dakako, slazem se..

spomenula sam Rovinj, jer u te dane oni gase gradsku rasvjetu, kako bi se rijesili, koliko je moguce, "svjetlosnog oneciscenja"...

vidjet cemo..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 07:08   #6
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
.. dakako, slazem se..

spomenula sam Rovinj, jer u te dane oni gase gradsku rasvjetu, kako bi se rijesili, koliko je moguce, "svjetlosnog oneciscenja"...
Zgodna ideja, ali bojim se da nema previše utjecaja. Kao prvo perzeidi se počinju javljati tek nakon 23h, a u većem broju poslije ponoći. A drugo, najveći problem su reklame i loše projektirana osvjetljenja arhitekture jer svijetle direktno u nebo.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 09:47   #7
.. hm, ali nemamo svi Petrovu goru..

ideja je prekrasna, pogotovo za nas koji nismo poput tebe i tapkamo u mraku i divimo se svakoj tockici na nebu, i presretni smo sto uopce prepoznajemo Oriona i Andromedu, a o ... Plutonu necu niti pocet sanjat...
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 18:17   #8
Nije važna Petrova Gora, treba se maknuti od grada negdje u mrak. Oči se moraju naviknuti na tamu, samo jedan direktno vidljiv izvor svjetlosti će uništiti noćni vid.

U svakom slučaju, perzeidima ove godine neće smetati svjetlost Mjeseca pa ih vrijedi pogledati. Samo se nadam da će biti bolji nego prije dvije godine kad sam ih gledao sa PG, prilično su razočarali.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 09:45   #9
.. nadam se i ja...
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 12:14   #10
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
.. nadam se i ja...
Ajde pa napiši izvještaj! Sjeti se gledati poslije ponoći, maksimum je 12. i 13. kolovoza. Ima čak za smartphone aplikacija za brojanje meteora pa možeš i to probati
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 12:16   #11
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ajde pa napiši izvještaj! Sjeti se gledati poslije ponoći, maksimum je 12. i 13. kolovoza. Ima čak za smartphone aplikacija za brojanje meteora pa možeš i to probati
... ti vjerojatno imas i telepatskih sposobnosti ..

taman sam te htjela pitati sto mi sugeriras, koji dan gledati... mislila sam 10. ili 11. kolovoza...
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 13:22   #12
Quote:
Michelagnola kaže: Pogledaj post
... ti vjerojatno imas i telepatskih sposobnosti ..

taman sam te htjela pitati sto mi sugeriras, koji dan gledati... mislila sam 10. ili 11. kolovoza...
Haha Ma može se gledati i prije i poslije, ali ih tada ima znatno manje nego u vrijeme maksimuma.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 14:09   #13
poslusat cu te..
jer, nije da boravim u Rovinju, a bome mi se i ne da cubit cetiri dana na livadi, u ocekivanju pljuska perzeida.. ..

u svakom slucaju nadam se da cu nesto ipak uociti..
Michelagnola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 10:29   #14
Predviđeni maksimum perzeida je 12.8. oko 12 UT, što znači da ih se isplati gledati u noćima sa 11.-12. i 12.-13. kolovoza.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 13:10   #15
Napisah i jedan tekstić o perzeidima na svom webu - postoji realna mogućnost da će matični komet u daljoj budućnoasti udariti u Zemlju!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2012., 23:00   #16


Je*emti reflektor noćnog kluba koji večeras šara po nebu
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 03:55   #17
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post


Je*emti reflektor noćnog kluba koji večeras šara po nebu
Fuj. Možda otić tamo po danu i zamolit ih da se suzdrže barem sutra?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 12:59   #18
hej, imate li neki prijedlog za lokaciju promatranja, u blizini zagreba?
*klepetalo* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 13:40   #19
Quote:
*klepetalo* kaže: Pogledaj post
hej, imate li neki prijedlog za lokaciju promatranja, u blizini zagreba?
Najbliže što je relativno ok je na Sljemenu - ima jedan zavoj na spuštanju nakon Hunjke, zavoj skreće lijevo, a sa desne strane je mala čistina/vidikovac gdje se može parkirati auto i smjestiti za promatranje.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 20:34   #20
hvala astrobobo! baš se i ne snalazim po noćnom/cestovnom sljemenu, pa ću vjerojatno potražiti neku drugu, možda na putu do samobora ili možda u podnožju sljemena...
*klepetalo* is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.