Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2017., 20:32   #1
Razlika između SS i SA

Želim ovdje samo vidjeti jesam li u pravu. Kao što znamo,ekonomski program NSDAP je napisao Gotfried Feder u svojem djelu "manifest o zabrani lihve" tako nešto ima na netu pdf što sam pročitao samo dio. Uglavnom SA divlja,likvidirani su u Noći dugih noževa. Čitao sam negdje da je Feder potisnut. Hitler ima većinu,vojska daje ultimatum,ili se rješava SA koji je imao ekonomski program smanjenja države,primarna emisija novca,slobodna trgovina unutar jedne države ili pak radničku samoupravu (bilo je primjera fašista za vrijeme Franka koji je likvidiran zvao se Ramiro Ledsema tako nekako) a SS je bio za očuvanje kroni kapitalizma kojem je samo trebao netko da ih zaštiti od komunista,oni nikad nisu bili likvidirani ali su uložili napore u likvidaciji SA koji su se htjeli obračunati sa liberalima koji su postali nacional-socijalisti. Čitao sam negdje da je SS bila više patricijska vojska. Znamo da je Hitler ubio Ernesta Roma za optužbe da je homoseksualac,da kuje zavjeru protiv Hitlera i da su SAovci pristaše SSSRa. Hitler je nasjeo na trik kroni kapitala koji bi najvjerojatnio bio slomljen jačanjem komunizma.Komentar?
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 21:12   #2
Sturmabteilung (njem. Jurišni odredi) ili poznatiji samo po skraćenici SA bila je paravojna organizacija unutar Nacističke stranke koja je odigrala ključnu ulogu u dovođenju na vlast Adolfa Hitlera 1930-ih. Na svom vrhuncu SA odredi brojali su 3 mil. ljudi i time bili jedna od najvećih paravojnih organizacija u povijesti. Općenito su bili poznati kao Smeđe košulje zbog odora smeđe boje. Unutar SA je kasnije nastao SS. Najpoznatiji vođa SA odreda bio je Ernst Röhm.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung

Schutzstaffel (njemački "Zaštitni odjel"), ili skraćeno SS, bio je jedan od glavnih nacističkih organizacija. SS je iz male paravojne jedinice izrastao u veliku organizaciju koja je brojala milijune pripadnika. U početku je SS služio kao pretorijanska garda Hitleru. S vremenom SS će dobiti i svoju oružanu granu pod nazivom Waffen SS, koja će biti elitni dio njemačkih Oružanih snaga. Izgrađen na nacističkoj ideologiji i vođen od strane Himmlera,

https://hr.wikipedia.org/wiki/Schutzstaffel
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 21:29   #3
Uz poštovanje,copy paste mi ne treba. Mene zanimaju pravi razlozi likvidacije SA i širi kontekst. Dakle početna točka od ultimatuma rušenja Hitlera ili obračun sa SA. Znamo da su nacional-socijalisi bili radnički sloj patriota dok je viša klasa uživala u krizi te im se priključila kad se situacija otela kontroli. Konkretno,jesu li nacional-socijalisti bili prisiljeni pomjeniti ekonomski program kako bi viša klasa ostala netaknuta i nastavila sa državnim uplitanjem u ekonomiju što nije bio barem unutar države izvorno program NSDAP? Da li ovdje uopće netko zna tko je Feder? Imali smo tu i Štrasera što mogu naći na netu ali opet malo šira slika povjesničara,nekoga tko je to poručavao. Također sam čitao negdje da su konzervativci htjeli srušiti nacizam i optužbe njihove da su jako negativno utjecali na desnicu čime su doveli kulturni marksizam nakon poraza gdje je svaka desnija ideja mogla dobiti etiketu nacista. Može moderator postaviti u naslov dodatak,konzervativizam,tako nešto,uloga konzervativaca što god.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 22:01   #4
Da bi se razumjeli razlozi zbog kojih je SS (Zašitni odjel.) sudjelovao u rušenju SA (Jurišnih odreda.), valja prije svega naglasiti činjenicu da je SS nastao direktno od SA. Tako su primjerice dugi niz godina pripadnici općeg SS-a nosili sive košulje ispod crnih uniformi.
Zašto su SA odredi nestali sa "primarne" pozornice u Riceh-u?

Heinrich Himmler. Isti je imao namjeru stvoriti "viteški red" koji bi bio temelj za očuvanje Germaske kulture i baštine. Naravno pod njegovim vodstvom.
Kako bi napravio neku razliku između SA i SS odreda - odlučio se za elitizam.
Dok su pripadnici SA odreda predstavljali na neki način avangardu u vidu nereda i tučnjava, SS odredi su bili disciplinirani - izvršavajući svoja ubojstva u činovničkom stilu. A time i prihvatljiviji vrhušci WH.
Znači sve je bilo pitanje - koliko tko ima moći?
Svoje postulate su u pokušajima dostizanja moći gazili onako i jedni i drugi.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 04:27   #5
Moraš znati za sam sukob monarhista i nacista. Njemačke desne krugove je sačinjavalo mahom prusko plemstvo, nezadovoljno Weimarskom republikom koju su željeli srušiti već krajem 20-tih. Hindenburg je želio reinstalirati monarhiju, imao podršku, ali su nacisti došli na vlast.

Postoji priča da je SA i Rohm osobno bio podložan braći Strasser koji su zagovarali pakt sa SSSR-om. A oni su bili glavna prijetnja Hitleru. SA su bili revolucionarni odredi koji nisu odgovarali nacističkim mecenama koji su bili bogati bankari i aristokracija. SS je bio reinkarnacija Teutonaca, Himmler je bio 100 posto lojalan Hitleru i na njega je mogao računati.

Uz to, njemački generali generalno nisu voljeli naciste. Ne zbog ideologije, već zato što je nacistički aparat mahom bio sastavljen od nižih slojeva i s time su generalno urušili tisućljetni monarhistički sistem same Njemačke.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 20:06   #6
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Himmler je bio 100 posto lojalan Hitleru i na njega je mogao računati.
Toliko lojalan da se već tokom 1944. godine odlučio za probne kontakte sa zapadnim saveznicima (Preko Švetskog Crvenog Križa) bez Hitlerovog znanja.
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 03:04   #7
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Moraš znati za sam sukob monarhista i nacista. Njemačke desne krugove je sačinjavalo mahom prusko plemstvo, nezadovoljno Weimarskom republikom koju su željeli srušiti već krajem 20-tih. Hindenburg je želio reinstalirati monarhiju, imao podršku, ali su nacisti došli na vlast.

Postoji priča da je SA i Rohm osobno bio podložan braći Strasser koji su zagovarali pakt sa SSSR-om. A oni su bili glavna prijetnja Hitleru. SA su bili revolucionarni odredi koji nisu odgovarali nacističkim mecenama koji su bili bogati bankari i aristokracija. SS je bio reinkarnacija Teutonaca, Himmler je bio 100 posto lojalan Hitleru i na njega je mogao računati.

Uz to, njemački generali generalno nisu voljeli naciste. Ne zbog ideologije, već zato što je nacistički aparat mahom bio sastavljen od nižih slojeva i s time su generalno urušili tisućljetni monarhistički sistem same Njemačke.
Ovo mi zvuči kao vrlo dobro objašnjenje razloga za obračun između vodstva SA i Hitlera. Vodstvo SA su očito bili ljevičarski estremisti koji su eventualno htjeli uvesti "diktaturu proletarijata" u Njemačkoj. Kao takvi nisu bili po volji ne samo "nacističkim mecenama" nego i svakom prosječnom građaninu kojem se takvi ekstremizmi gade. Hitler je tražio podršku i jednih i drugih, a homoseksualizam SA vodstva nema s tim nikakve veze.

Siguran sam da su je nakon obračuna, većina članova SA vrlo lako uklopila u SS i nastavila svoj daljnji rad "u činovničkom stilu".
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 05:51   #8
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Toliko lojalan da se već tokom 1944. godine odlučio za probne kontakte sa zapadnim saveznicima (Preko Švetskog Crvenog Križa) bez Hitlerovog znanja.
Tada mu je bio lojalan.

Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovo mi zvuči kao vrlo dobro objašnjenje razloga za obračun između vodstva SA i Hitlera. Vodstvo SA su očito bili ljevičarski estremisti koji su eventualno htjeli uvesti "diktaturu proletarijata" u Njemačkoj. Kao takvi nisu bili po volji ne samo "nacističkim mecenama" nego i svakom prosječnom građaninu kojem se takvi ekstremizmi gade. Hitler je tražio podršku i jednih i drugih, a homoseksualizam SA vodstva nema s tim nikakve veze.

Siguran sam da su je nakon obračuna, većina članova SA vrlo lako uklopila u SS i nastavila svoj daljnji rad "u činovničkom stilu".
SA jesu ljevičari, ali se redovito tuku sa komunistima. Oni su imali neke ideje o njemačkom socijalizmu, bez utjecaja Moskve. Rohm je ušao u tu priču čisto kao revanšist koji je razočaran navodnom izdajom u prvom ratu.

Homoseksualizam je nebitan u cijeloj priči. Radi se o sukobu dvije struje unutar nacističke stranke.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 08:30   #9
Imate Federov program na netu o ekonomiji koji je potisnut bio koliko sam čitao. Glavni problem SAovcima su predstavljali preobraćeni liberali koji su živjeli dobro dok su ovi bili sve članovi radničke klase pa su navalili na njih dok su ovi imali oružje iza sebe pa su zadržali vlasništvo i postojeću ekonomiju umjesto slobodnije trgovine. Liberali su odabrali nacizam jer ipak načelno nije bio protiv kapitalizma koji je selekcijski. Socijalizam u nacizmu znači zajednički napredak kroz nejednakost gdje se čovjek diže do nadčovjeka no pitanje je da li bi onaj iznad dao da ga konkurent pretekne,ultimatum Hitleru govori da ne bi. Nijemci su imali svoju tranziciju nakon ww1 gdje je bilo previše gubitnika.

http://archive.org/details/Gottfried...Slavery_201707

Zadnje uređivanje Detektor : 28.09.2017. at 08:41.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:15   #10
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
SA jesu ljevičari, ali se redovito tuku sa komunistima. Oni su imali neke ideje o njemačkom socijalizmu, bez utjecaja Moskve. Rohm je ušao u tu priču čisto kao revanšist koji je razočaran navodnom izdajom u prvom ratu.

Homoseksualizam je nebitan u cijeloj priči. Radi se o sukobu dvije struje unutar nacističke stranke.
Jedni su bili NACIONAL- a drugi INTERNACIOINAL- socijalisti odnosno komunisti, ista ideologija.

Svojevremeno je na američkoj TV bio neki film o ovim dogođajima i to je nažalost glavni izvor moga znanja. U njemu nije bilo ništa o SA ideologiji, Strasseru i sl. Sve se je svodilo na kao Hitleru Roehm nije više trebao i sramio ga se je jer je bio razbijač i homoseksualac.

Možda mi se sve to promaklo i volio bih ponovo pogledati taj film ali ga ne mogu naći na Youtube.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 04:44   #11
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Jedni su bili NACIONAL- a drugi INTERNACIOINAL- socijalisti odnosno komunisti, ista ideologija.

Svojevremeno je na američkoj TV bio neki film o ovim dogođajima i to je nažalost glavni izvor moga znanja. U njemu nije bilo ništa o SA ideologiji, Strasseru i sl. Sve se je svodilo na kao Hitleru Roehm nije više trebao i sramio ga se je jer je bio razbijač i homoseksualac.

Možda mi se sve to promaklo i volio bih ponovo pogledati taj film ali ga ne mogu naći na Youtube.
Misliš na ovo:

http://www.imdb.com/title/tt0346293/

Ovo prvo vrijedi do Staljina. Socijalizam je širok pojam i moraš znati da teorijski socijalizam nije nigdje postojao osim u Kambodži. Trockizam je ideologija širenja internacionalnog proleterijatskog tipa vlasti, ali je Staljin mijenjao to u socijalizam u jednoj državi.

Fašizam i socijalizam su u biti državni kapitalizam. Sindikati i vlasnici rade u korist države, a privatno vlasništvo je u oba slučaja postojalo. NEP politika 20-tih je polukapitalizam.

Nacistička Njemačka je imala omladinske radne brigade, spomenice rada i sve ono što je poslije imala SFRJ. U principu feudalizam. Pa i ustaški program (ekonomski) je bio socijalistički.

Rohm i homoseksualizam su službeno objašnjenje koje naravno nema veze sa stvarnom istinom. Interni sukob.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 06:47   #12
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Misliš na ovo:

http://www.imdb.com/title/tt0346293/

Ovo prvo vrijedi do Staljina. Socijalizam je širok pojam i moraš znati da teorijski socijalizam nije nigdje postojao osim u Kambodži. Trockizam je ideologija širenja internacionalnog proleterijatskog tipa vlasti, ali je Staljin mijenjao to u socijalizam u jednoj državi.

Fašizam i socijalizam su u biti državni kapitalizam. Sindikati i vlasnici rade u korist države, a privatno vlasništvo je u oba slučaja postojalo. NEP politika 20-tih je polukapitalizam.

Nacistička Njemačka je imala omladinske radne brigade, spomenice rada i sve ono što je poslije imala SFRJ. U principu feudalizam. Pa i ustaški program (ekonomski) je bio socijalistički.

Rohm i homoseksualizam su službeno objašnjenje koje naravno nema veze sa stvarnom istinom. Interni sukob.
Nije, film o kome ja pričam snimljen je puno ranije. U sjećanju mi je ostala samo jedna scena gdje Roehm ima pijanku sa svojim Kamaraden i mladim muškim kurvama u odmaralištu na nekakvom Alpskom jezeru. U ranu zoru jedan mladi plavušan izlazi na balkon u ženskim gaćicama i svilenim čarapama i proteže se na balkonu. U međuvremenu omanja kolona crnih automobila puna SS-ovaca u crnim uniformama sa šmajserima u rukama prilazi k tom odmaralištu.

Konac možeš sam pogoditi.

Ovo o feudalizmu ti je dobra analogija.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 05:28   #13
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Nije, film o kome ja pričam snimljen je puno ranije. U sjećanju mi je ostala samo jedna scena gdje Roehm ima pijanku sa svojim Kamaraden i mladim muškim kurvama u odmaralištu na nekakvom Alpskom jezeru. U ranu zoru jedan mladi plavušan izlazi na balkon u ženskim gaćicama i svilenim čarapama i proteže se na balkonu. U međuvremenu omanja kolona crnih automobila puna SS-ovaca u crnim uniformama sa šmajserima u rukama prilazi k tom odmaralištu.

Konac možeš sam pogoditi.

Ovo o feudalizmu ti je dobra analogija.
Onda zaista ne znam koji je to film. Ovo je jedini koji znam da se Rohm pojavljuje.

Hvala.
Revenger20 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 13:59   #14
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Sve se je svodilo na kao Hitleru Roehm nije više trebao i sramio ga se je jer je bio razbijač i homoseksualac.
...te svojevremeno bio nadređeni Hitleru kojeg je poslao kao doušnika u NSDAP i znao malo više o njemu nego drugi, definitivno previše nego što bi Hitler htio.

Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Toliko lojalan da se već tokom 1944. godine odlučio za probne kontakte sa zapadnim saveznicima (Preko Švetskog Crvenog Križa) bez Hitlerovog znanja.
Već 1943 Himmler šalje emisara Allenu Dullesu u Švicarsku a tad je postojao i švedski kanal preko masera Felixa Kerstena.
__________________
..Tako je dirljiva ta briga neutralnih objektivnih i zabrinutih treba pregovarati za Ukrajinu, rastopim se od te empatije.

Zadnje uređivanje Roy : 02.10.2017. at 14:12.
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 22:12   #15
Quote:
Roy kaže: Pogledaj post
...te svojevremeno bio nadređeni Hitleru kojeg je poslao kao doušnika u NSDAP i znao malo više o njemu nego drugi, definitivno previše nego što bi Hitler htio.

Već 1943 Himmler šalje emisara Allenu Dullesu u Švicarsku a tad je postojao i švedski kanal preko masera Felixa Kerstena.
kao i uvijek pet plus. Učenik nadmašio učitelja
Manje im smeta incestuoznost Hitlera od nedokazane homoseksualnosti Rohma, zna se

evo malo više za pojašnjenje

https://en.wikipedia.org/wiki/Night_of_the_Long_Knives
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.